SŽDC navrhuje v České Třebové pestrobarevné protihlukové stěny, vzhled řeší i hejtman

Návrh na podobu protihlukových stěn v České Třebové. Foto: SŽDCNávrh na podobu protihlukových stěn v České Třebové. Foto: SŽDC

V České Třebové vyrostou podél hlavního železničního koridoru nové protihlukové zdi. Plány Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) ale zatím hlavně

V České Třebové vyrostou podél hlavního železničního koridoru nové protihlukové zdi. Plány Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) ale zatím hlavně na sociálních sítích narazily na velký odpor obyvatel.

Plány nezveřejnila SŽDC, ale hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Na jeho profilu se pak rozvíjí velká diskuze lidí, kde většina diskutujících proti navržené podobně protestuje a pestrobarevné stěny odmítají.

„Zvláštnost města spočívá v tom, že koridor prochází středem města a de facto jej rozděluje na dvě poloviny. Řešení hluku je určitě potřebné, otázkou je, zda tento návrh je citlivý k lidem, kteří desítky let bydlí v blízkosti železnice a na druhé straně i k cestujícím ve vlaku,“ uvedl Netolický na facebooku.

Protihlukové stěny jsou dlouhodobě velké téma na české železnici. Mají řadu odpůrců, kteří upozorňují na to, že nejen kazí výhled, jsou ale nebezpečné i například kvůli horšímu přístupu záchranářů přes betonové bariéry. Podle posledních statistik už nových stěn tolik nepřibývá, SŽDC navíc testuje nižší protihlukové bariéry.

Podle Netolického by bylo lepší instalovat průhledné stěny. „Je třeba investora přesvědčit, že pokud chce v klidu rekonstrukci uzlu, pak se očekává ještě debata o této věci,“ řekl Netolický.

Podle registru smluv připravuje projekt modernizace sdružení Sudop Brno a Sudop Praha.

https://www.facebook.com/martin.netolicky.9/posts/10155783922829219

„Vzhled protihlukových stěn mne dost výrazně vyděsil. Ale je to jenom návrh, tak jak to prošlo jednáním s hygienickou stanicí, která stanovila nepřekročitelné hranice těchto stěn, ať už jde o  výšku či schopnost pohlcovat hluk,“ citoval server iDnes.cz starostu České Třebové Jaroslava Zedníka.

 

Původní návrh na podobu protihlukových stěn v České Třebové. Foto: SŽDCPůvodní návrh na podobu protihlukových stěn v České Třebové. Foto: SŽDCPůvodní návrh na podobu protihlukových stěn v České Třebové. Pramen: SŽDCPůvodní návrh na podobu protihlukových stěn v České Třebové. Foto: SŽDC
Tagy Česká Třebová Martin Netolický Protihlukové stěny Sudop Brno Sudop Praha SŽDC
23 komentářů