SŽDC chce druhou kolej od Branického mostu až na Spořilov

Lokomotiva 749 na Branickém mostě. Foto. Honza Groh / Wikimedia CommonsLokomotiva 749 na Branickém mostě. Foto. Honza Groh / Wikimedia Commons

Správa železniční dopravní cesty zařadila do plánu přípravy nových staveb zdvoukolejnění trati, po které dosud v celém úseku ani nejezdí

55 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
lokodepo

Konečně se pan náměstek probral a začal jednat! Asi dospěl k poznání, že mosty na Výtoni nepůjdou opravit/předělat za provozu, ale že bude – zvláště v podmínkách SŽDC – nutná nepřetržitá výluka. Ale jak to tak bývá, opět to časově nezkoordinovali – do pěti let chtějí mít Výtoň hotovou a Bránický chtějí taky do pěti let začít stavět? Tak to bude masakr, až se vlaky od Plzně a Rudné vůbec nedostanou do centra Prahy.

Skinheads & Punks united

Můj typ, že ta Výtoň se bude protahovat a jezdit na ní 15 km/h, případně tam zakážou končit východním rychlíkům, či jiná odlehčení, takže asi v pohodě.

ApolloXI.

Tady to zase někdo hrotí. Nebylo by to poprvé ani naposledy, kdy by vlaky končily na Smíchově. Bohužel, nelze očekávat akčnost jako v letech 1900/01, kdy se po všech přípravách vyměnili OK o noční výluce, nebo v roce 1976, tuším, kdy se během několika hodin vyměnilo kompletně TV na hl.n.

Michal

K tomu Rádio Jerevan dodává, že to nebyl Ivan, ale Voloďa, nebyla to Volha, ale jízdní kolo a nevyhrál ho v loterii, ale ukradli mu ho. V sedmdesátých letech došlo k zásadní rekonstrukci trakčního vedení ve stanici Praha hlavní nádraží. Rekonstrukce byla zahájena v únoru 1976. V sobotu 18. září 1976 se poprvé po 105 letech na nádraží zcela zastavil provoz, aby mohlo být kolejiště uvolněno pro snášení starého vedení. Hned v dalších dnech začala montáž nového zařízení, kterou prováděl podnik Elektrizace železnic Praha podle projektové dokumentace fi rmy SUDOP. K zvládnutí provozu bylo do Prahy předisponováno 22 dieselových lokomotiv,… Číst vice »

ApolloXI.

Jsem se upsal, myšlena byla samotná výluka, kdy byl zcela zastaven provoz, tak jak píšete. Vypadl Vám zdroj, ale pominu-li net, tak tipuji Železničáře. To nic nemění na tom, že samotné vyloučení hl.n. zcela z provozu bylo unikátní operací, kterou si dnes už nikdo nelajsne. Už jen proto, že sehnat min. 22 dieselových mašin by byl dnes docela problém 😀

Michal

Tak tenhle nápad s branickým mostem je spíš další přípravná věc do zásobníku, kdyby byly prachy a nebyly připravené stavby, hledat vazbu na Výtoň je trochu násilné.

Vlaky od Rudné dnes končí na Smíchově a jestli myslíte S65, tak těch pár lidí to snad nějak dočasně přežije.

Na Výtoni by měl přibýt druhý most, pravděpodobně tam minimálně jedna kolej bude stále. Nebude tam končit Brno, nebude tam už jezdit Jančura, vyhodí se S65… Snad se to vyjezdí.

Ondra

Podle mě bude nejsložitější zdvojkolejnění úseku nad branickým nádražím – zřejmě bude třeba podstatně rozšířit zářez ve svahu a vybudovat opěrnou zeď. Jinak z Krče až do Vršovic dvě koleje buď již jsou nebo je tam aspoň dostatek prostoru. Krátký Chuchelský tunel zřejmě asi zůstane jednokolejný.

Tomas

V clanku se pise, ze se se dvema kolejemi pocitalo uz pri stavbe a proto je nasep delan jako dvoukolejny.

Ondra

To je otázka, co bylo myšleno „náspem“, protože nad nádražím vede trať spíš kopcem v zářezu. Budu to tam muset trochu prozkoumat 🙂

K.S.

Možná to někde za Vás už udělal Kasme, ale ta trať byla jako dvojkolejná postavená, takže bych se nebál toho že by tam nebylo místo, dokonce snad svého času až na most 2. kole byla položená.

Ondros

Ano, byla ale pozdeji snesena. Nejvetsi orisek tedy bude ten tunel, ale technika od 50. let pokrocila 😉

Pražák

Co je prosím u toho tunelu za problém?

Y.K.

Malý průjezdný průřez

K.S.

Fyzicky by se to tam nacpat podařilo, ale natěsno (dala by se dát pevná trolej), a nebyly by splněny některé požadavky. Pokud se pamatuji co jsem viděl obrázek, tak je to otázkou asi tak metru, metru a půl, na průměru.

Y.K.

Metr, metr a půl je u tunelu teda docela dost. 🙂

Pražák

Děkuji, ale proč tedy ten tunel tako postavili (geologické problémy nebo něco jiného?), vždyť most „inteligence“ byl od počátku projektován jako dvoukolejný.

K.S.

Nejspíš normy, šetření a celé to nějak uspěchali.

tocra

Protože ta druhá kolej měla vést rovně do Hlubočep. Viz rozdvojení mostu na levém břehu.

ApolloXI.

Teď jste na to kápl, tak to je. Bez spojky do Hlubočep ztratila dvoukolejnost jižní spojky význam (v dané době).

K.S.

No pokud si pamatuji obrázek zde: koridory. cz/hlubocepska-spojka-pod-barrandovem/ Tak tam mělo být rozvětvení na dvě dvojkolejné tratě.

ApolloXI.

A spojka do Hlubočep je nebo není? Tak vidíte. Tak k čemu dvě koleje, když není. Problémy na takovýchto velkých stavbách byly, jsou a budou, jižní spojka nebyla výjimkou, ale věřit tomu, že firma Kruliš, byť zde již znárodněná „zmršila“ tunel … běžte to Krulišovi říct na hrob a bude Vás noc co noc chodit strašit.

Lukáš

Jeden z problémů kromě průřezu je také poměrně mělké založení v té skále. Pamatuju si, že jsem to viděl před lety někde detailně popsané a rozkreslené

Y.K.

Zase tak mělko není, jen jednou se „vynořuje“ v udolíčku na povrch, je tam dodnes potok „Meljnek“ tekoucí po oblouku ostnění tunelu a je to nepřehlédnutelné a bylo to tak navrženo.

ApolloXI.

Tunel je postaven jako dvoukolejný, leč legenda, podporovaná internetem zjevně stále žije 😀 Tunel je v profilu dle normálie, platné v době jeho výstavby – dnešním normám na parametry dvoukolejného tunelu samozřejmě neodpovídá.

Michal

A tu „legendu“ máte kde?

mirekk
Michal

No ale i tam se objevuje konstatování stejné „legendy“ a vášnivý boj s ní. Kde máte toho profesora Fiedlera, který tvrdí, že se tunel (na jinak kompletně dvojkolejném tělesu) postavil jako jednokolejný?

ApolloXI.

Prof. Fiedler ? Celým jménem jak? To byl stavař a tunelář?

Michal

Plným jménem Erich Fiedler, je to vídeňský cimrmanolog, který se v zásadních věcech vždy mýlí.

ApolloXI.

Ha ha ha, děsně vtipnej co, tak nám řekněte fakta Vy – hlavně je nezapomeňte ozdrojovat, aby to zas nebyla agentura JPP.

AAA

a proč tam tedy ta druhá kolej nikdy nebyla?

Michal

Protože jí tam nikdo nikdy nepotřeboval, celý ten obchvat je strategická stavba a příprava na 3. světovou.
Jinak by se tahle obří a drahá stavba těžko stavěla v 50. letech.

ApolloXI.

Máte nějaký důkazy, podloženě archívními prameny, že vojenské zájmy byly prioritními?

lokodepo

Jen tak mimochodem – profil tunelu sice nevyhovuje současným normám pro dvoukolejku, ale je nepatrně větší než profil Vinohradského tunelu, kde se dnes vcelku bez problémů jezdí dvoukolejně a jezdily tamtudy i kontejneráky přes hlavní nádraží.
V dnešní době není problém tunel přerubat na větší profil, je relativně krátký, to nebude takový problém. Větší oříšek budou Bránický most (kdo ví, v jakém technickém stavu ve skutečnosti je…) a tři koleje v prostoru Kačerova (je třeba uvažovat o zdvoukolejnění tratě z Vršovic do Vraného nad Vltavou a její elektrizaci, aby se pro tuto část Prahy mohla stát páteřním dopravním systémem).

ApolloXI.

Jestli to nebude tím, že chuchelská „myší díra“ se nachází v oblouku. V jakém stavu je železobetonový Branický most nechť posoudí odborníci s patřičným vzděláním po patřičném průzkumu „zdravotního“ stavu mostu. Na obhajitelnost dvoukolejky by jste dnes musel být opravdu ekonomický kouzelník … i když oni vlastně jsou … co nevyjde napoprvé, ani na podesáté, vyjde po dvacáté první.

železničář v důchodu

„Na obhajitelnost dvoukolejky by jste dnes musel být opravdu ekonomický kouzelník …“
Nesmysl: stačí na to potřeba několik roků trvající přestavby vyšehradského železničního mostu.

ApolloXI.

Řec byla o dvoukolejce do Vraného, ne o dvoukolejce přes Branický most. Že to bude s dnešní technologickou vyspělostí, oproti rokům 1900-01, eurosoudruhům trvat roky, je jejich problém.

K.S.

Dvojkolejka do Vraného a tedy 2+2 z Krče bude obhajitelná, myslím pokud:
a) Krč-Kačerov bude mít minimálně 3 koleje.
b) Kačerov-Vršovice bude dvojkolejné a zdvojkolejní se nákladní spojka do trianglu.
c)Bude výhled na zavedení hustšího taktu příměsta minimálně až na Zbraslav.

Alternativně pokud vznikne spojka k trati kolem Berounky, alternativně pokud se zrychlí trať do Dobříše, alternativně pokud se z ní postaví nějaká spojka na Příbram (šotočára)

Jenom u Janova bude muset být jednokolejný úsek skrze tunel, ale hned za ním je zastávka, tak by to problém nebyl

ApolloXI.

Janovský tunel se řešil už za poslední války, resp.dávno před ní. Varianty byly v podstatě dvě, pokud si dobře vzpomínám, přerazit stávající nebo vybudovat druhý jednokolejný. Zvláštní je, že na počet knížek o Posázavském pacifiku, které už vyšly, se těmi nerealizovanými a nedostavěnými záležitostmi ještě nikdo detailněji nezabýval. Moc práce a za ní jen nevděk, takže se nelze moc divit, že se do toho nikomu nechce 😀

hedonism.bot

Pocitano bylo, problem ale zustal v prujezdnim profilu v navazujicim tunelu za mostem, kde to soudruzi trochu nedopocitali a elektrifikovana trat se tam dvojkolejne nevesla – pokud by se ale tunel upravil – rozumej prerazil – tak by to nakonec snad problem byt nemel.

Xander

Ten tunel je poměrně krátký – nebylo by jednodušší tam udělat splítku/menší osovou vzdálenost a k tomu zákaz potkávání?

K.S.

Myslí jsem se na to už taky kdysi ptal, na což mi bylo řečeno, jistými tvory, že to prý nejde a je to nesmysl a že stačí výhybka a pod. Což bych spíš vyděl na Nikdysetotaknedělaloismus. Přitom precedent tu už byl v podobě Krasíkovského tunelu. Co mne napadá že by mohl být problém, je neexistence únikových cest, což by ale při zákazu potkávání nemuselo vadit a buď by se tam daly dát přejezdové gumy, nebo žlábkové železniční kolejnice a panely, nebo podobná konstrukce.

ApolloXI.

Totální nesmysl. Vinohradské tunely mají obdobné parametry (stejná normálie) a jak tudy elektrické vlaky sviští 🙂

K.S.

Údajně je problém, možná umělý, v to že ve Vinohradských byly koleje celou dobu, tu je jenom jedna.

ApolloXI.

Jó, jasně, v tom je určitě problém, jen mi to prosím nějak argumentačně objasněte, když ty profily tunelů v Chuchli a pod Vinohrady jsou v podstatě shodné. Tohle už se řešilo tolikrát (jen ta skleróza, to je potvora, to chápu), dokonce i s obrázky páně inženýrova. To ještě tenhle web neexistoval. A vězte, že i tunel pod Táborem je v dvoukolejném profilu, světe div se. Jen tak nějak se zapomněli podívat do křišťálové koule, aby věděli, co ti jejich potomci, sto let po nich, budou mít za normálie, tak ho prostě vyrubali dle normy, platné za císaře pána.

K.S.

Obrázky znám, ale co si pamatuji tak se pro nemožnost umístění 2. koleje argumentuje tím že by se na tunel musely aplikovat nové normy. Aplikace nové normy argumentuje tím že je tam je jen jedna kolej a přidáním druhé se tunel z jednokolejného mění na dvojkolejný. A že tam musí být chodníčky, které se tam nevlezou. (pochopitelně)

Jenže včera jsem vyhrabal asi platnou euronormu, která vypadá že by mohla umožnit onu 2. kolej, což jsem dal do vlákna na káčku, což se moc s úspěchem nesetkalo.

ApolloXI.

Však nejsme ve sporu. A Káčko, njn … no comment 😀

ApolloXI.

Kasme zjevně nemá co na práci, podle jeho poměrně pravidelného obletu po vršovicko-nuselském blátolišti 😀

MirekP

Tam je násep připravený na druhou kolej, je to vidět i na letecké mapě na mapy.cz. Jako by ji nedávno sundali.

železničář v důchodu

Ano, ale rovněž jen podle starých normálií, tedy na dnes již nevyhovující osovou vzdálenost = bude nutno to těleso rovněž upravit na vyhovující alespoň pro současnou normovou osovou vzdálenost.

K.S.

Tak ať to stihnou než si rozhodne most na Výtoni dát koupel 🙁

Jinak je to dobrý počin, řekl bych, pokud jej budou realizovat, navíc se dá ve skutečnosti úsek od Silačské až skoro na úroveň benzinky na Jižní spojce realizovat jako trojkolejný, přičemž jak trať na most Inteligence, tak do Braníka a kus za byly kdysi připraveny pro dvě koleje. Tím pádem stačí na Kačerov dostat jen jedno vnější nástupiště a nad/pod-chod, což ušetří případně dost prostoru.

John

Plán hezký, ale jak znám SŽDC, tak je reálný rok 2045, protože na to udělám zase iks studii určitě.

John

* udělají

VRT

Optimisticky… Zkrátka Sosna.

Alibaba

A co na tom krom díry v tunelu chcete studovat? Tam je trasa a i směr v dán.