SŽ postaví v Bubnech památník holocaustu. Přestavba nádražní budovy vyjde na čtvrt miliardy

Správa železnic bude přestavbu řídit projektově a stavebně, hradí ji ministerstvo kultury.
Správa železnic vyhlásila výběrové řízení na zhotovitele přestavby původního nádraží Praha-Bubny na Centrum paměti a dialogu Bubny. Rekonstrukce budovy by měla odstartovat už v letních měsících, hotovo bude za dva roky. Náklady jsou odhadnuté na 215 milionů korun bez DPH.
Správa železnic bude přestavbu řídit projektově a stavebně, Centrum paměti spadající pod ministerstvo kultury zajistí přípravu a uhrazení nákladů na rekonstrukci.
Po 130 letech se propojí Letná s Holešovicemi. Nový průchod vede areálem nádraží Bubny
Přestavba podle návrhu královéhradeckého ateliéru ARN studio počítá se vznikem moderního výstavního a společenského prostoru. V objektu se počítá také s kavárnou a s oživením přilehlého veřejně přístupného prostranství.
Ateliér v minulosti pracoval na galerii GASK v Kutné Hoře nebo White Gallery v Osíku u Litomyšle, podílel se i na návrhu návrh obnovy televizního vysílače na Ještědu.
Historická budova nádraží v Bubnech je místem, odkud v letech 1941–1945 deportoval nacistický režim téměř padesát tisíc českých Židů do koncentračních a vyhlazovacích táborů.
Vzdělávací, kulturní a připomínkové akce bude příspěvková organizace ministerstva kultury pořádat i po dobu přestavby starého nádraží.
Projekt přestavby původního bubenského nádraží je koordinovaný s postupující přestavbou železniční trati do budoucí zastávky Výstaviště. V sousedství původní budovy vzniká nové nádraží Bubny. Celý úsek se uvede do provozu v polovině letních prázdnin.
Zahájení revitalizace budovy schválila vláda na konci února. Na základě toho představitelé Centra paměti a dialogu Bubny a Správy železnic podepsali smlouvu, která řeší rámec spolupráce.
Na střeše nádraží Bubny. Prošli jsme estakády i budovy největšího železničního staveniště