dpp

Švýcaři zkoumají novou lanovku přes ledovec. Propojila by kantony Bern a Wallis

Nová lanovka Matterhorn Glacier Ride II. Foto: Matterhorn BahnenNová lanovka Matterhorn Glacier Ride II. Foto: Matterhorn Bahnen

Obce si od nové lanovky slibují rozvoj cestovního ruchu.

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Peter Sabol

Ak by to integrovali s verejnou dopravou, bolo by to fajn (nebolo by to pravdepodobne predražené). Išiel som takými lanovkami do Verbieru a Unterbächu a je super, že sa to dá kúpiť cez apku SBB. Inak ten prechod medzi rôznymi jazykovými oblasťami vo Švajčiarsku je fascinujúci, zaujímavé je, že tesne za rozhraním si už navzájom nerozumejú a dosť často medzi sebou i samotní Švajčiari komunikujú po anglicky. Teda v škole sa učia vo francúzskych kantónoch po nemecky a v nemecky hovoriacich po francúzsky (taliančina a kantón Ticino obecne je dosť opomíjaná a kantón je na tom aj ekonomicky zle), ale… Číst vice »

Tomáš Záruba

No ale co ten krajinný ráz… 🙂

Suchdolák

Tahle švýcarská by ovšem nevedla větší část trasy po rovině po nepříliš vzhledném břehu řeky, a navíc by tam lanovka neměla ani vcelku srovnatelnou variantu v možném spojení pozemní MHD, jakou má ta nesmyslná podbabská (případné objíždění vlakem z Lenku přes Spiez a Brig je „sakra“ dlouhé).
Pro hrubou orientaci – Crans-Montana je tady:
https://mapy.cz/zakladni?l=0&q=Crans-Montana&source=osm&id=120678254&ds=1&x=7.5229043&y=46.4853974&z=10

Pavel

Navíc ze severní strany už tam jedna lanovka je, sice vojenská, ale je. No a o té jižní straně není třeba psát.

Tomáš Záruba

No ale ze “vizuální hodnota” těch Alp je neskonale větší bychom se shodnout mohli, že?

Suchdolák

Asi jak pro koho: já mám „vizuální hodnotu Alp“ do velké míry spojenou právě s lanovkami, a to se třeba na lyže neumím ani postavit. K vysokým horám podle mě lanovky patří, ale ve městech mají smysl snad jen na krátkých úsecích s velkým převýšením (a mohou být samozřejmě i pozemní = viz např. Lisabon), ale ne na dlouhých rovinkách, kam patří přednostně běžné pozemní dopravní systémy. I když zajímavá je z tohoto pohledu třeba Perugia, kde pozemní lanovka nevadí ani v její rovinaté části.
(Tím víc mě udivuje to množství mínusů k tomu, co jsem napsal původně.)

David

Nejdůležitější je krajinný ráz nad čističkou a tu na trase nemají. Tak snad to bude ok.

VTT

Zase tam nemají ZOO a botanickou a z druhé strany jim lana neprotínají pohled na (neo)gotickou katedrálu.