Studie na rychlovlaky nabrala zpoždění, ministerstvo k ní má výhrady, dopravcům i kraji se líbí

Vizualizace trasy vysokorychlostní železnice mezi Prahou a Drážďany. Foto: YouTubeVizualizace trasy vysokorychlostní železnice mezi Prahou a Drážďany. Foto: YouTube

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC)  vystaví pokutu sdružení Cedop a Egis Rail za zpoždění s plněním zakázky na studii proveditelnosti

21 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petr CDC

Jsem drobet zmatený z toho co řekl pan Šimral z Žesnadu. Chápu to tak, že by na té nové „VRT“ trati měli jezdit i náklady??? To by asi nebylo moc dobré. Ale opravte mě, jestli se mýlím….

Vladimír Bílý

Jeden tunel může mít dvě, tři nebo i 4 koleje, to musí říct studie, jaký by měl být. Takto blízko cílové stanice a takto z kopce by se v něm nejezdilo ani 350, ani 250, ale nejspíše ještě podstatně méně. Každopádně užitek, že by VRT šla nějakým způsobem okolo letiště je nemalý.

Tady je velká chyba, že se ty tři projekty (spojení na letiště, VRT do Drážďan a Brna případně i na Plzeň) posuzují odděleně bez vzájemné provázanosti. Někdo by se měl prvně zamyslet na celkovou koncepcí uspořádání železničního uzlu v Praze.

Marek

Jiří:
ten smysl se prokáže u nejedné trati, např. v podmínkách Brno – Přerov to je přijatelné. A 230 tam klidně být mohlo, pro využití v případě krácení zpoždění. To je ale vedlejší věc.

Pana Sosnu neznám, vyjádřil jsem se pouze k tomu, co řekl na konto studie CEDOPu. Zdržte se podsouvání, díky.

Vladimír Bílý

Doufám, že se to nezastaví jen u jedné varianty a posoudí se též trasování z Prahy přes/okolo letiště. Místo uvažovaných tří tunelů (centrum-letiště, Smíchov-Beroun a Vysočany-Prosek) by místo toho stačil jeden pro všechny tyto 3 směry

mgr.pavel

Nesouhlasím. V takovém tunelu by se pletly VRT vlaky a „osobáky“ na letiště jednoucí výrazně menší rychlostí. Dále pochybuji, že by jeden tunel kapacitně stačil.

železničář v důchodu

Jeden společný výjezd z Prahy pro rychlé tratě směrem na Ústí nad Labem a na Plzeň severním směrem (= tunel pod Bohnicemi) s oddělením trati směřující na Ústí nad Labem někde v údolí u Klecan a pokračováním na Plzeň tunelem pod letištěm není ani zdaleka nový nápad – to „studovala“ tehdejší SPŽUP v součinnosti s pražským SUDOPem někdy před více než 30 roky = vlastně v návaznosti na to, zda postavit „Holešovickou“ nebo „Roztockou“ přeložku. Nakonec zvítězila asi o dost levnější (protože bez dlouhého tunelu) „Holešovická přeložka“, a tak teď může Tomáš Záruba klidně rozvíjet (eufemisticky řečeno – dost futuristické)… Číst vice »

Harry

Dobrý večer.Já už se jenom směji.Němci do Vídně jezdí okolo,a mi budeme řešit jestli VRT má smysl.Nemůžeme si myslet že VRT je je určena pro dojíždění do Praglu do prace.To je jako kdyby 747 přistávala po 100 kilometrech.Transit je důležitější Berlin -Bratislava -Wien-Budapešť.Pokud tohoto nejsme schopni využít budem jezdit max 160.-dalších 100let.Howg

a8n

Pro tranzit to bude u zmíněných relací oproti letadlu stále příliš pomalé.

Marek

Noerf: asi prave proto, ze pred temi x lety, kdy se delala DUR na tenhle usek, se 160 povazovala za dostatecnou rychlost. O 200 se zacalo mluvit pozdeji.
Budme radi, ze se to dela a ze nove je snaha uz trate kreslit na 200 tam, kde to ma smysl.
I kdyz je smolik, ze kdyz projektant navrhne pro t. 300 na 17 km rychlost 230, tak to SZDC odmitne. Na druhe strane vime, co by to udelalo s propustnosti a jak to vypada napr. na rakouske westbahn, kde se 230 vyuziva, kde to jde.

Jiří

Jak je vidno z Technicko-provozní studie VRT nejsou velké rozdíly v ceně v závislosti na rychlosti. Nevím, kde by u nás měla smysl trať na 200 a ne na rychlost alespoň 250. Vy ano? Ke trati 300: SUDOPy si chtějí podle mě zjevně odčinit špatné PR z cinklé studie proveditelnosti (http://www.vysokorychlostni-zeleznice.cz/studie-proveditelnosti-trat-brno-prerov/ viz Nejasnosti ve studii) a ze způsobu jakým se dostali k projektování Brno – Přerov, že chtějí zkusit z varianty M2 vytáhnout 230 km/h. Jenže to je právě blbost, na ne-segregované trati s pomalou příměstskou dopravou zvyšovat rozdíly v rychlostech. Tak se nedivte, že SŽDC měla tu trochu rozumu,… Číst vice »

Vláďa

Nechapu proc se k tomu musi pokazde vyjadrovat tolik subjektu.takhle se neuveritelne vse prodlizuje aby se v roce 2023 reklo neco a vse se odlozilo do roku 2035 a pak do roku 2050. 🙁 🙁
Prinos rychlovlaku je nezanedbatelny,nechapu tu nejednotu danych subjektu a je mi z toho smutno… 🙁

Marek

Sudop by projekt na 200 zvladl. V sousednim vlakne probirana stavba Sudomerice – Votice byla ve fazi dokumentace pro uzemni rizeni nekdy v roce 2010. Pokud je trasa vedena oblouky pod 1900 m, pak by se k 200 dospelo leda prehodnocenim cele trasy, tj. VSE odznovu. S takovou bychom se kopnuti do terenu dockali o dalsich minimalne 5 let pozdeji. Udelat to na 160 ted je spravna volba. 1 usporena minuta na rychlejsim useku za to fakt nestoji. Naproti tomu delat znova DUR pro Brno – Prerov, tentokrat na 200 misto 160, je logicke, kdyz jde o souvisly a nasobne… Číst vice »

noerf

U úseku Sudomer – Votice spíš jde o to, proč když se dělá úsek na zelené louce se to již rychlost 200 nenavrhovalo. Nicméně souhlasím s názorem ze je lepší 160 do tři let než 200 za dvacet.

Jiří

Ono je špatně, že se čtvrtý koridor neplánoval jako souvislá novostavba, na 250, s ponecháním staré jednokolejky pro regionální dopravu.

Uvědomte si, že dělat EIA a všechny procedury na přeložku nebo novou trať vyjde časově stejně. Teď ovšem předělávat SuVo už smysl nemělo.

Ale projektovat Brno – Přerov prakticky v nové stopě v roce 2017 s předpokladem zprovoznění 2027 na rychlost jen 200 blbost je.

a8n

Vzhledem k očekávanému rozsahu dopravy by to v takovém případě vyšlo jen na tu optimalizaci bez novostavby.

Marek

Sudop by projekt na 200 jiste zvladl, probirana stavba Sudomerice – Votice byla ve fazi dokumentace pro uzemni rizeni nekdy v roce 2010. Pokud bude trasa vedena oblouky o polomeru pod 1900 m, pak by se k 200 dospelo leda prehodnocenim cele trasy, tj VSE znova. S takovou bychom se kopnuti do noveho useku dockali o dalsich minimalne 5 let pozdeji. Udelat to na 160 ted je rozhodne lepsi varianta.

Jinak slova p. Sosny lze momentalne potvrdit..

Marek

*v sousednim vlaknu probirana stavba

Michal

Obecně je dobře, že to pojímají šířeji, na druhou stranu SŽDC je zadavatel a určuje téma i jeho chápání. Považuju za mimořádně důležité, aby tam zadavatel dodal hlavně to, co SŽDC očekává a všechno ostatní jen jako bonus. Protagonisté CEDOPu mají za sebou velmi neúspěšnou historii co se týče soft skills a sebeprosazení svých (technicky asi správných) pohledů na věc. Doufám, že se z minulosti poučili, jsou schopni asertivně, ale produktivně komunikovat s oponenty a nebude z toho další díl ubrečené frašky „mafiáni ze SUDOPu vs. nedocenění géniové.“ Velmi pozitivní je, že návrh se líbí Ústeckému kraji, že je v… Číst vice »

noerf

Vzhledem k tomu, ze se vyplatilo stavět koridor z Plzně do Chebu, místo do Mnichova, tak se vyplatí skoro vše. Obecně mám pocit, ze jak Szdc, tak Rsd nemají nějakou ucelenou predstavu o stavu v průběhu 20 – 30 let a staví se co je nějak politicky průchodné (nedostatečná kapacita trati na koridorech, nedoresena D3 ve středních Čechách, některé části D0 bez přípravy).

Martin V

Taky mám z těch náznaků v textu pocit, že se v CEDOPu docela rozšoupli. Dosud měl být souběh vysokorychlostní osobní dopravy a nákladních vlaků jen v tunelu pod Krušnými horami. Pokud ale chtějí tento souběh prodloužit až do Encovan, tedy pod celým Českým středohořím, tak si to moc nedokážu představit.

Chápu spokojenost Petra Šimrala, měl by VRT pro své kontejnery, ale jak se tam dohromady vejdou náklady s rychlostí 100 km/h a vysokorychlostní soupravy na 250 km/h? A jsou všechny ty další spojky a odbočné tratě ufinancovatelné?

noerf

Hlavní problém této zakázky, že to nědělá Sudop holding (Sudop Praha, Sudop Brno a ta třetí společnost. Pokud se nepletu, tak Sudop nemá nebo neměl oprávnění, popřípadě to neumí na projektování tratí nad rychlost 160 km/hod, což by mohl být jeden z důvodů malých rychlostí na koridorech v ČR.
Jinak si myslím že VRT dává zejména na trati Praha, Drážďany, Berlín, Hamburg smysl.