dpp

Studentské slevy v dopravě: ISIC stačí elektronicky, nenechte se zmást revizorem

Přepravní kontrola v DPP. Zdroj: Dopravní podnik hlavního města PrahyPřepravní kontrola v DPP. Zdroj: Dopravní podnik hlavního města Prahy

Dopravní podniky největších měst fyzickou slevovou kartu nevyžadují. Problém by neměl být ani ve vlaku.

66 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Karl von Bahnhof

Udivuje mě, že EU má skvělá řešení, jak chránit lidi před tuzemským rumem a pomazánkovým máslem.
Bohužel vymyslet nějaký jednotný studentský průkaz, díky kterému by tyto články byly zbytečné, už byrokrat neumí. Smutné.

Petr

Eu správně chrání spotřebitele, aby nebyli klamáni, že pomazankove máslo je máslo, když nesplňuje parametry másla. Za mne správně

vbb

A burákové máslo být může, i když ty samé požadavky nesplňuje?

Karl von Bahnhof

Za mě špatně, protože dětský olejíček není z dětí. Hle – jsem klamán. 😆

mlokXCM

Existuje ISIC, tak proč by se měl vymýšlet nějakej další? A nevím teda, odkud berete, že by v Bruselu něco takového neuměli vymyslet.

Karl von Bahnhof

Těch ISICů je milion druhů: na kreditce, na mobilu vím o dvou vizuálech, známky/neznámky.
ISIC vydaný v Rakousku je sice stejně použitelný jako v Dánsku. Jsou stejné. Jenže taky trošku jiné. A kdo se v tom má vyznat?

Tomáš Cejp

Já digitální ISIC nemám, protože na škole na to máme navázané tiskárny, menzu, vstup na koleje, knihovnu. Škola také nabízí kartu školy, která se dá užít jen na škole, ale musel bych si zařizovat oranžovou průkazku. Takto to mám vše v jednom a jelikož studuji v Ostravě, tak si nemusím pořizovat další nosič na jízdenky MHD nebo mít jízdenku na bankovní kartě. Tudíž mám rovnou roční jízdenku na stejné kartě. Sice se mne už ve vlaku zeptali, zda nechci přejít na aplikaci, ale pro mě je ta karta výhodnější. ISIC znamená International student identity card, tudíž je mezinárodní. S kamarády… Číst vice »

mlokXCM

Mě ten příspěvek tedy přijde jako hrozná slátanina.

danaceks

Nejsmutnější je, že když si jako student koupím od ČD jízdenku do Polska, tak tamní průvodčí mají *vždycky* s digitálním ISICem problém. Mně to zas tak nevadí, protože mám u své školy za 350 Kč ISIC včetně plastové karty v ceně, takže stačí zalovit v batohu a vytáhnout ji, ale oficiálně si za tu kartu ISIC dnes už účtuje stovku navrch, protože tvrdí, že virtuální průkaz platí všude bez rozdílu. Jenže ono tomu ne vždy tak je…

Vimhouby

To bude nejspíš tím, že digitály tam ještě nemají: https://www.isic.pl/en/. Zkoušel ses jich zeptat, proč to tak je? Hmmm…

RDP

Proč vůbec je nárok na studentskou slevu prokazatelný nějakou aplikací/kartičkou soukromého komerčního vydavatele?! (Který vydělává na „ověřování“) … a proč zrovna ISIC ?

FilipH

Nevím, jak v jiných městech, ale v Praze se nárok prokazuje pomocí potvrzení o studiu, ISIC je jen „alternativní“ možnost prokazování nároku během přepravní kontroly, na ISIC vám DPP slevu nedá. Proč ISIC? Je nejrozšířenější a obsahuje vše potřebné k ověření pravosti a k propojení s danou osobou. A těch cca 230 korun, co se za ISIC platí, se dají ušetřit na slevách, které ISIC nabízí, ani ne za týden.
Jinak u přepravní kontroly ho po mě chtěli, za více než 10 let, snad jen jednou.

RDP

Tak Praha asi postupuje správně, ale pokud je sleva ve veřejné službě podmíněna kartičkou soukromého (komerčního) subjektu, pak je to podle mne zásadně špatně (majitelé vydavatelské firmy vlastně vydělávají na slevách, tedy na veřejných penězích)

Venouš

No a? Takovéhle praktiky fungují ve všech západních zemích a u nás už na tom není také nic zvláštního, už se proberte, že nežijete v socialismu a tyhle fňukání na veřejné peníze si nechte. S těmi vy nehospodaříte.

RDP

Jo já jen ty slevy platím :)) to že nějaké praktiky někde fungují má být argument ? Hmmm

Venouš

Ano, fungují. Proto nechápu vaše rozhořčení.
A vy neplatíte nic, jen odvádíte daně. To je rozdíl. Nevím proč má tolik lidí potřebu tohle překrucovat. A opakuji, že vaše starost to není, jak hospodaří s těmito financemi vláda, to je její zodpovědnost. Koneckonců vždyť si ji volíte, takže si stěžujete zcela mimo místu…
Z čeho by podle vás měl být financován státní rozpočet?? Nebo byste chtěl úplně zrušit daňovou soustavu, zrušit stát a žít nějakém pravěkém rodovém zřízení??
Protože kromě těhle breků jak se nakládá s penězi daňových poplatníků jsem neslyšel jediný konkrétní návrh na změnu.

RDP

Asi nechápete co myslím, pokud existuje soukromý „ověřovatel“ = byznys projekt jménem ISIC, proč má mít zvláštní -privilegované- postavení ? Na kterém-jego výlučnosti- svůj ověřovací byznys staví?
Je to obdobné, jakoby mobilní operátor byl jen jeden, jakoby STK provozoval jeden vlastník atd atd, prostě neodůvodněný monopol organizace, která „ověřuje“ něco, co by mělo fungovat i na nadnárodní úrovni bez tohoto mezičlánku …tedy jako ten „oranžový průkaz“

Komarek

Ale sleva ve veřejné službě – dopravě není nikde podmíněna jen ISICem. Kdo jej nechce, může mít na dálkové dojíždění oranžovou průkazku, a dopravnímu podniku apod. se prokázat např. potvrzením o studiu, jak to bylo už dřív.

Doplňkové slevy, jako je např. 10% na ISIC nad 26 let, už nejsou „věc veřejná“ a je to jen na komerčním úsudku dopravce.

Martin

Pořiďte si oranžový studentský průkaz 🙂 Je „státní“ a je levnější. Problém vyřešen.

Kure0074

S ISICem jsem měl problém na Slovensku. Jel jsem z Košic EN Slovakia, do té doby všechno v pohodě a pan průvodčí mi najednou začal vysvětlovat že to neplatí na Slovensku, že jí mám jen na Česko…

Antonín

To je asi totéž, co je popsáno v článku s revizorem – průvodčí neznal, nevěděl, či chtěl být důležitý, já bych se s ním dost hádal – naštěstí tam není jazyková bariéra. Osobně jsem ani s ISIC ani ITIC kartou na Slovensku, ani jinde neměl problém, pokud ji nezapomenu – to je ale moje blbost.

Ján

Mal pravdu. Ani fyzický český isic neplatí. Platí len slovenský ISIC, jde sa platnosť overuje načítaním čipu, známka nikoho nezaujíma. Pripadne si vybaviť preukaz ZSSK s fotografiou a potvrdením o návšteve školy.

Antonín

To máte asi pravdu – průkaz moje děti jako studenti mají, či měli, tak neřeším zlevněné jízdenky. Ale v ČR ukazujete ISIC ke zlevněným, jinak platíte plnou taxu.

Frantík

Mně se to stalo že jsem se vracel z Brna (den otevřených dvěří na VŠ), nastoupil jsem do prvního autobusu, slevu student… jenom 25 procent, prý? Pak mi naštěstí cestující vysvětlil (ne řidič) že to platí jenom u českých dopravců…

Komarek

Je to tak, ISIC automaticky platí jen pro Slováky. Studenti zahraničních VŠ (tedy i Češi) si musí vyřídit speciální průkazku. Jestli ale v praxi český ISIC odmávnou, je to možné, ale kdyby šel ještě revizor, mohl by to být problém:)
Viz https://www.zssk.sk/bezplatna-preprava/studenti

Vojta

Jediný problém, který jsem zaznamenal, byl, když průvodčí se nechtělo mi uznat ISIC a koukala na mě, jak na podvodníka, neboť ČVUT ISICi nemají jako validátor nálepku, ale pouze na přední straně je místo s platností, které lze přežehlit a přepsat a paní se s ním asi nesetkala ještě.

Vojta

Mohli by diskutující minusáři rozepsat, co se jim nezdá?

Jihočeský velkoměšťan

Nevím jestli to zrovna teď neměnili, ale já jsem na ČVUTu končil v září a nálepky se normálně dávaly. Pouze 1. rok platnosti byl průkaz bez nálepky a platnost byla dle textu na přední straně.

Vojta

No v kartovém centru mají nalépky, ale na isici v našem ročníku už nic nelepí.

Ares

Musí být známka, nic přepsaného.

Vojta

Což není pravda. Naše ISICi mají na přední straně povrch, kde lze při projetí přístrojem změnit platnost. Měl jsem 12/2023. Nyní mám 12/2024. Ale očividně. I dle vaší reakce, jde o raritu.

Ares

Pokud je to strojově, tak je to asi v pořádku, ale nelze uznat nějaký přepsaný, nebo ručně dopsaný údaj. Jakože si vezmu fixu a opravím si rok, to fakt nelze. Osobně jsem se s tímto nesetkal a ani v metodickém pokynu MD nic takového není.

Vojta

Samozřejmě strojově, přepsáno fixou bych si nedovolil vytáhnout 🙂

Jihočeský velkoměšťan

Tak potvrzuji. Právě jsem mluvil se studujícím kamarádem a opravdu ČVUT přešel z nálepek na strojové přepisování. Škoda toho, nálepky měli svůj styl. I ta grafika starýho průkazu byla někde jinde…

Jaaa

Mne by zajímalo, jakto, že se uznává jenom ISIC (což je placená služba), když v zákoně ani vyhláškách o ISIC nic není.

Opravdu jsem nucen pořídit si nějakou soukromou placenou službu, abych dosáhl na státem nařízené a kompenzované slevy?

Šalina na Špilas

Oranžová průkazka z nádražní pokladny je taky možná.

Juraj

Většina VŠ používá ISIC s NFC čipem jako svou interní identifikační kartu. Jedou na tom menzy, knihovny, kopírky i přístupy do učeben.

RDP

Ale jak je možné že veřejná VŠ mne nutí používat komerční produkt jednoho „vydavatele“?

Šalina na Špilas

Není tomu tak. Nemohu mluvit za všechny VŠ, ale v případě, který znám, škola nabízí i klasickou „odemykací“ kartu pro přístup bez výhod ISIC.

Venouš

Mně tedy VŠ nic nenutila. Vystačil jsem si se studentským průkazem naší univerzity a na slevy v dopravě jsem si pořídil oranžový průkaz. Ale to bylo čistě na mém rozhodnutí, nemusel jsem si pořídit vůbec nic. Tak zde nežvaňte zas něco o nějakém nucení.

Ares

Tak můžete jezdit za plné jízdné, nebo si pořídit oranžovou průkazku, za tu se platí méně.

Petr Drozda

V regionu se už nemůžeme dočkat nástupu všemi dveřmi, protože pak odpadnou věčné dohady a zdržování neprokázáním věku řidiči. To samé dosud nevyřešené kupóny do aplikace pro děti. Největší příčina denodenních zpoždění školních spojů.

Frantík

Když si to řidič vyžaduje namísto aby cestujícímu věřil, zejména když je to školní spoj…

Jirka

Tak kdyby každý druhý student nepodváděl😄

Leinad

Pokud má statut studenta, tak nepodvání tím že čerpá navázané slevy. 😀 Pokud se za „podvod“ nepovažuje nemít tu jedinou kartičku, kterou umí revizor přečíst.
Jože někteří „mlaďoši“ zkouší jezdit za studentskou, tak dobře, to je podvod. A pokud je to školní spoj pro prťata k základce, tak u těch snad nepředpokládám že místo studia žerou podporu.

Martin

Pokud si myslíte, že se dá lidem věřit, jste hodně naivní 😀 Po patnácti letech na pozici revizora byste nevěřil ani vlastnímu dítěti. Bohužel.

Milioi

No, například PID má přímo na webu, že pro cestu vlakem si dítě musí si pořídit jen jeden z následujících dokladů a i ISICu tam nic není a ani mi jo pro dítě nechtěli ve vlaku uznat

– průkaz PID „Dítě 6-15“ v ceně 60 Kč
– Čipovou kartu se speciální aplikací Doklad o nároku na zvláštní ceny jízdného pro dítě od 6 do 15 let v ceně 60 Kč

https://pid.cz/tarif-web/child6.php?cat=DIT6&lt=0&range=P-B&noprg=0&nolt=0&lang=

Martin

ISIC slouží k prokazování naroku na slevu pro studenty ve věku 18 – 26 let (tzn. ode dne 18. narozenin do dne před 26. narozeninami). Proto tam o něm nic není 🙂

Juraj

Tam je ale rozhodujícím faktorem věk a ne status studenta.
Pokud se nic nezměnilo, tak ISIC pod 15 let ani nešel vydat.

Ondra Holub

Ano, moje zkušenost (už ale cca 2 roky stará) v PIDu je, že pro dítě do 15 let lze prokázat věk ISICem (existuje i ISIC scholar, který mají děti na základkách), ale pouze v tramvajích, metru a busech. Ve vlacích ne. Ve vlacích musí být nějaká průkazka vydaná dopravním podnikem. Tak nám to řekla průvodčí ve vlaku (která s tím ISICem neměla problém, spíš to bylo varování, kdybychom (cituji) „narazili na nějakého blbce“). A stejně jsem to našel i na webových stránkách. Průvodčí ve vlacích jsou asi považováni za pitomce, kteří dokáží poznat věk dítěte jenom z průkazky vydané dopravním… Číst vice »

Jakub

Jen takové zajímavosti –

1) ITIC umožňuje slevu na nákup síťové jízdenky ČD – Jízdenka na léto

2) V rámci Prahy je možné zakoupit dlouhodobý kupon na průkaz studenta z vysokých škol (není potřeba ISIC/oranžová kartička) – UK, ČVUT, ČZU, VŠCHT a AMU

Šalina na Špilas

V Brně zase kontrolují status studenta automaticky v systému dané VŠ, kterou student studuje.

Daniel

S elektronickým Isicem jsem měl problém jen v prodejně Tmobile 🙂

Diana

Slevy s průkazem ISIC poskytuje Vodafone, ne T-Mobile.

Frantík

Navíc třeba v aplikaci PID lítačka dávám přímo kód té karty, tak vy ti měli poznat. Revizorum třeba v metru to stačí, ale nevím proč ne ve vlaku (v obvodu pid samozřejmě).

Marves

Je potřeba doložit věk. Což nám načtení z aplikace PID lítačka neumožňuje. Vidíme, že se jedná o studenta, nicméně do aplikace lze nahrát i průkaz jehož držiteli bylo více než 26 let. Tudíž poté by došlo k podvodu, neboť sleva je uznávaná pouze do věku 25,99 let.

Frantík

Takže je blbě navržená aplikace, nebo jakože na PID autobusy stačí i studentská sleva přes 26 let?

vbb

> do věku 25,99 let.
A co ty poslední 3 dny před 26. narozeninami? 😉

Nádražák

Já se tedy jako průvodčí spíš setkávám s fotkami průkazů, Bakaláři, potvrzením o studiu (v příměstské dopravě) apod., takže bůhví, jak to bylo. Už jsem řešil stížnost, že jsem neuznal aplikaci, jenže student se zapomněl zmínit, že je jednalo o aplikaci Fotky Google.

Bez přezdívky

Tak fotka validní rozhodně není.

Mrc

No ono někteří „studenti“ za digitální isic považují jeho fotku, či aplikace bakáláři apod. A teď co si o takovém člověku myslet, že…

Mrc

Zároveň mi připadá strašně zvláštní to nastavení těch slev, kdy musí mít isic, ale průkaz studenta nestačí. (Vyjímkou je teda Praha, která uznává průkazy studenta vybraných VŠ..). Zároveň proč se prokázat věkem musí od 15 a ne třeba od 12, neboť takhle spousta dvacetiletých tvrdí, že jím nebylo 15 a podobně.

Kovošrot

Stačí průkaz vydaný dopravcem (oranžová kartička)

Milioi

V Praze je povinnost se věkem prokazovat od 10 let

Martin

ISIC a oranžový průkaz jsou unifikované a určitým způsobem chráněné proti padělání, takže je každý zná a každý umí zkontrolovat. Což se rozhodně nedá říct o průkazech, které si vydávají jednotlivé školy.

Vvvt

Pár řidičů autobusu v PIDu s tím mělo problém (I když, s čím oni nemají problém), takže radši kupuji i plastovou.