Strojvedoucí: Zmatené a nepřehledné rozkazy, aneb proč také může mít vlak hodinové zpoždění

Na vlaky EuroCity Praha - Berlín - Hamburk nasazují České dráhy jedny ze svých nejlepších vozů. Foto: České dráhyNa vlaky EuroCity Praha - Berlín - Hamburk nasazují České dráhy jedny ze svých nejlepších vozů. Foto: České dráhy

Strojvedoucí vede svůj vlak i podle dokumentů, které mu předá výpravčí a které obsahují podstatné informace.

Zpět na článek
210 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Axel

Pozoruhodný rozdíl. Na jedné straně strašidelné alibistické utajování před veřejností (viz reakce SŽDC pro ZDopravy). Na druhé straně vedení téže firmy – SŽDC – mluví o tom, že prioritou je informační otevřenost jde-li o VRT. viz ze včera zveřejněného rozhovoru vedení SŽDC: DOTAZ – E15 (J. Liebreich): Když jsem cestoval rychlovlaky v Číně, překvapilo mne, jak velká část tratí vede po zdánlivě nekonečných mostech. V Česku má vést drtivá většina tratí po zemi, což přirozeně budí odpor. Jak ho chcete odrazit? REAKCE – SŽDC (J. Svoboda): Především komunikací. Ti, co s našimi plány nesouhlasí, tak často činí pro nedostatek informací.… Číst vice »

Mirvald

Pro hodnostáře je styk s médii obvykle jenom nutným zlem. Rozhovor nebo tiskovku je hlavně třeba přežít bez společenského prohřešku, tedy bez uřeknutí se v rozporu s korektností. Povede-li se navíc ozdobit řeč „trendy“ termíny, zavládne spokojenost. Tudíž nám frčí slova jako „komunikace“, „příležitost“, „udržitelný“, „masivně“, „know-how“, „background“ a podobně. Přidá-li se ke slovu komunikace ještě adjektivum „proaktivní“, hodnostář už se vidí jako vlk z Wall Street. A to je čelendž, i když je třeba dávat pozor, aby nezazněla oblíbená, leč právě zde nevhodná fráze „přes to nejede vlak“.

Zlámalík

Přesně! 🙂

Alibaba

Ono když se podíváte na stránky vrtaci.cz, tak tam je názorně vidět, že tam je spousta názoru právě založeno na nedostatku informací.
Na druhou stranu mám pocit, že to tam řídí silniční loby.

Arnošt

Myslím, že bylo dost fírovských hejtů, nebo je nutné dělat z tohoto webu další Nářky strojvůdce?

O. M.

Hlavně by to SŽ měla PATŘIČNĚ projednat se SVÝMI zaměstnanci, aby tomu bordelu předešla.

O. M.

Ještě jsem se koukl na ten sken. Tak nevím, jestli to není bouře ve sklenici vody, ale v rozkaze je jasně napsáno, že hákovnice mohou být umístěny v beznapěťových úsecích – což může být strojvedoucímu celkem jedno, když je stejně má projíždět se staženým sběračem. A beznapěťové úseky označeny jsou.

Výpravčí ze Severozápadní dráhy

Hakovnice jsou bezpečnostni prvek, který má ochránit pracovníky udržující trakční vedení před zabití proudem, pokud strojvedoucí zapomene stáhnout sběrač v BEZNAPĚŤOVÉM úseku , který je vždy řádně označen.
Pokud se pani „strojvedoucí“ citi pod tlakem, že musí sledovat trať a návěsti,ať jdou dělat do fabriky.
Oni jsou totiž slušně placení právě za to,že jsou STROJvedoucí vedoucí stoj,ne cvičené opice mackajici tlačítko .
On je problém, že těch STROJvedoucich už je dnes málo, zato řídičů lokomotivy je nadbytek.

Leinad

Je řečeno pouze, že hákovnice je za návěstí „stáhněte sběrač.“
Není řečeno, jak daleko. Projede stahovačku, ujede 100 km normálně elektricky, ale pořád je „za návěstí.“ Takže od první stahovačky jet podle rozhledu a zároveň „rychle“ aby mohl reagovat na případnou hákovnici.

Mirek Zv.

Tak SŽ píše, že dosáhla shody se strojvedoucími. A proto to nebude řešit přes média. Proboha, vždyť to by bylo právě to, co by se v médiích mohlo zcela bezkonfliktně octnout. Co to je za křiváky?

Axel

naprostý souhlas.

Ema

Proboha neblněte. Mě jako řidiči auta, když jedu ráno do práce nikdo nedá písemný rozkaz s mimořádnostmi na silnici v mé trase. Jedete rovně a „většinou jen tam kam vás koleje pustí“
Dnešní zjednodušení „V“ rozkazů je špatné, ale na druhou stranu jsme vždycky říkavali, že když vám strojvedoucím do rozkazu napíšeme, že jedete do rybníka – tak tam taky, až na výjimky pojedete.

Gwann

promiňte, ale auto nebrzdí 800m a nehrozí, že vlakem s 500 cestujících napálite do protijedouci soupravy cisteren s propan butanem…

666

To jistě ne, ale takový jeden přejezd, který něšel odstranit a najednou jde, dokázal udělat pěknou paseku na Pendolinu.

Anonym03

Ty už asi na dráze dlouho nepracuješ, viď?

Ema

Ještě ano a už 43 let, ale to bečení strojvedoucích už mě za ty roky nebaví

Výpravčí ze Severozápadní dráhy

To nejsou strojvedoucí, to jsou řidiči drážního vozidla a mačkaci tlačítka.
Ti staří poctiví strojvedoucí hodní toho oslovení už až na vyjímky na dráze nepracují.

Alibaba

Jenže pantograf jede taky tam, kam vás koleje pustí, ale je schopný propojit místa kam elektricky „nesmíte“. A tím, že to propojíte, ohrožujete lidi (občas i majetek v podobě pracovních strojů). A proto se používají zkratovací tyče, aby se těmto ohrožením předcházelo.

Pavel

Je to smutné kino. Na SŽ vládne infrastruktura. Pro ně je nejlepší, aby nic nejezdilo a oni mohli stavět a dělat údržbu. Dříve byl preferován provoz. Muselo se vozit. Provoz vydělává. Takže, dopoledne se vytrhali koleje, a odpoledne se již jezdilo po nové pokládce.Dnes se udělá měsíční výluka, nejlépe pro celou trať. Proč by vyřezávali trať na plný profil?, na to údajně nejsou peníze. takže se vytipují úseky , kde by to mohlo padat, a pokud fouká vítr, sepíše se strojvedoucímu rozkaz s km. úseků, nejlépe pro celou trať. Ideální alibistické opatření, dle předpisu stručné. Strojvedoucí musí mít seznání trati,… Číst vice »

Miroslav Zikmund

Ten opravovaný úsek byl dlouhý kolik jednotek metrů …..

Jenisej

SŽ je jeden velký bordel. Proč si to myslím. Dnešní den v AuČT. Náklad tam poškodil trolej. Nebudu předjímat, ale vypadá to na vadu troleje. Podstatnější je, že pár metrů před lokomotivou je návěstidlo pro elektrický provoz s oranžovým okrajem a další ? Ano správně s bílým. Přesně tuhle kombinaci D1 zakazuje. Terč stůj mezi 1 a 2 TK ? Však fira to uhadne, ke které koleji patří……atd.atd.atd. Upřímně se divím, že ještě nedošlo k nějaké vážné nehodě…….

Leinad

Nejasná, pochybná návěst = zastav.
A u návěsti stůj dané terčem někdo nezastavil?

Vbb

Pokud je při pravostranném provozu terč vlevo od koleje, tak ho celkem legálně mohu ignorovat.

Nasranej

O umístění hakovnic se začelo psát do rozkazu po té co se vyrojilo velké množství projetých stahovaček a následnému stržení troleje. Tak že si za to do jisté míry mohou strojvedoucí sami.

Bert

Tak zrovna takovému stržení zabrání oznámení „někde na trati se nacházejí hákovnice“ jen těžko.

Amper77

Ne „někde“, v místě přesně stanoveném v dalším textu rozkazu.

Alibaba

A v kterém místě je ta hákovnice v Roztokách podle toho rozkazu je? A je tam vůbec?

Y.K.

To jistě, ale popsaná informace má nulovou hodnotu, resp. o setinu procenta vyšší než „na síti SŽ se nachzází stahovačky hákovnice, tak pozor“.

Jirka

Daná informace je pro strojvedoucí fakticky nadbytečná, jde spíše o upozornění, že ve vyloučených částech může být použito toto mimořádné opatření.

Leinad

Kdo řekl, že ve „vyloučených částech?“
Snad „za stahovačkou“. Ale není řečeno, jak daleko – tedy projel by v pořádku jednu výluku, za ní by byla zapomenutá hákovnice, spraven byl.

blabla

Železnice je u nás už přes 180 let. Bývaly doby, kdy vlaky jezdily (až na opravdové výjimky) včas a výkony i intenzita dopravy byla srovnatelná, ne-li větší. Bez radiové sítě, mobilů, počítačů, tabletů, internetu …….
Příčiny začátku konce české železnice:
1) 5ti denní stávka v únoru 1997
2) následné politické rozhodnutí o „rozbití“ a liberalizaci unitární železnice
3) nekompetentní, politicky motivované „řízení“ a zásahy MD a Dozorčí rady
4) finanční „vyhladovění“ a následné hledání cest k financování
5) opakované vytváření nefunkčních organizačních struktur
6) vytvoření pseudokrajů
7) fyzické rozdělení na ČD a SŽDC (SŽ)
8) personální vyprázdněnost a nekompetentnost

Axel

Z čeho vyplývá Váš názor, že „železnice“ končí? Já teda vidím téměř pravý opak… A k Vašemu vzpomínání, pane blabla, doplním 2 podstatné hlediska, které jste jaksi vynechal: 1. cestujícím se postupně zlepšil výběr. A tím nemyslím jen příliv autobusků (včetně turistických). Ale zejména mluvím o nabídce automobilů… Není náhodou, že v ČR v 1990 připadalo V PRŮMĚRU na čtyřčlenou rodinu téměř 1 auto (přesněji 0,94 auta). O 30 let později víc než 2 auta (přesněji 2,16). Jak by tomu mohly konkurovat vagonky s „po***nou toaletou“ a zašlou špínou a chováním nádražáckých odborníků kteří se soustředili na samotný provoz, ale… Číst vice »

HonzaEM

Železnice už v podstatě skončila, ten paskvil, co z ní za posledních 10 let udělali, nestojí ani za řeč.

Axel

Prosím konkrétně v kterém regionu „skončila železnice“? Evidentně pasažérští dopravci v ČR mají jiný názor než Vy. Viz přehled některých akvizic pasažérských dopravců v ČR za posledních 10 let: a) 31+33 Regiosharků/RegioSharků2 b) závěrečné série CityElefantů a RegioNova c) modernizace stovek starších vagonků včetně modernizace 810/010 na RegioMouse d) Railjet včetně lokotek Taurus a necelé 2 stovky starších vagonků od ÖBB e) 12 + 12 Stadler GTW f) víc než 300 vagonků pro RGJ od DB, SBB, SNCB, ÖBB, ArenaWays a z ASTRA. Plus víc než 30 lokotek (z toho menší část nájem) g) 5 a 3 dálkových elektrovagonků FLIRT… Číst vice »

blabla

Pasažérští dopravci se zuby nehty brání bankrotu a proto: 1) převlékání šrotu (810) na Regionova a RegioMouse pod ideou „pojízdného marketingového nástroje“ ….. 🙂 🙂 2) nákupy šrotu a levných, ale fyzicky i morálně zastaralých ojetin (i průměrný věk osobních aut je 15,5 roku – ale jsou levná a jezdí, ne ?) 3) to trošku lepší = běžná a nezbytná obnova vozového parku – s jinými železnicemi v kvantitě i kvalitě nesnese srovnání, 4) FLIRT – průchozí tramvaj, zcela nevhodně nasazená, SIRIUS – už vyjel ? 5) 7 x pendolino a 7 x railjet – pokud by to bylo aspoň… Číst vice »

Axel

Rozhoduje kupní síla zákazníků. Vaše představy jsou zcela mimo realitu. Připomenu, že průměrné jízdné od cestujících v ČR, pro firmu ČD činilo něco mezi 70 a 90 haléřy/ (s DPH). A to při využití kapacity vláčků na 30%, tj. v průměru 70% sedaček vozilo vzduch. Jde o čísla za rok 2019, tj. před čínským virem. Neptejte se mě, proč nádražáci v dálkových vláčcích nemíří na lidi, kteří cestují po jednom v autíčku, většinou ke škodě své i ke škodě nádražáků. (náklady na km při cestě autíčkem, pokud cestuje sám samotinký řidič v autíčku jsou někde mezi 5 či 6 Kč… Číst vice »

Milan

Nemá cenu se bavit s někým, kdo nechápe, že: 1.) auta a autobusy se dělají na životnost (dle namáhání/opotřebovanosti – tzv. nájezdem a zatížení nákladem) 10 až max.20 let = v průměru 15. 2.) už „jen“ trolejbusy jezdí, pro větší nařízenou kontrolu a péči o drážní vozidlo -díky alespoň jedné GO (generální opravě) do 12ti let- minimálně 24let (třeba Brmo provozuje trolejbusy 30 let staré s několika prodělanými GO)! 3.) i tramvaje (jako nejmenší kolejové vozidlo) bez GO mají (minimálně mít) plánovanou životnost na 20 – 25 let, ale po jedné GO má být jejich životnost prodloužená na celkových minimálně… Číst vice »

Axel

Milan: celý Váš dlouhatánský názor postrádá kontext – např: a) kapacity železničářské pasažérské dopravy a kapacity jiných forem pasažérské dopravy – necelých 10 tisíc pasažérských vagonků – zhruba 20 tisíc autobusků – 5 milionů autíček. b) rozhoduje zájem cestujících. Je zajímavé, že silnice jsou na řadě míst ucpané. A přesto se nádražákům nedaří prodat aspoň část z těch nevyužitých sedaček, kdy 70% sedaček ve vagoncích nevozí cestující, ale vzduch. A to je furt dokola v diskuzích nádražáků… Fixují se na kousíček reality. A zbytkem reality se nenechají „obtěžovat“. A pak se diví jak „tele na nové vrata“, že 76% výplat… Číst vice »

Leinad

1) Souhlas.
2+7) Hodně věcí se dělalo blbě, ale v principu to byly dobré kroky. Jeden z důsledků liberalizace je lepší spojení Praha-Brno a Praha-Ostrava.
3+5+8) Ano. Hlavně neodpovědnost lidí, dosazování lidí do trafik místo výběru managerů jako v soukromých firmách.
4) V době, kdy Praha-Ostrava byly pod dotačním deštníkem a stejně daleko dražší než dnes, nebyly ČD vyhladověny. Jen ty příjmy využívaly neefektivně.
5) ano.
6) Kraje hodně pomohl. Pochybuju že by ministerstvo nebo modrogumy chtěly okolo Prahy takt 30/15 minut.

blabla

No lepší spojení (nabídka) na zmíněných tratích je hlavně důsledkem totálního poklesu nákladní dopravy.

Leinad

Vážně byla intenzita provozu větší? 4 osobní vlaky za hodinu v ranní špičce Praha-Stránčice. Včas, to souvisí s intenzitou, když se něco sesype v Pražském uzlu, tak se holt zpoždění přenáší.

HonzaEM

Nákladní doprava byla x-násobně silnější.

Axel

Dokončení Temelína a dotěžení většiny rentabilně těžitelného uhlí se přece musel projevit.

To samé nástup internetu a redukce skladových zásob.

Leinad

Za poslední roky došlo k nějakým změnám v logistice, ale dráha se nepřizpůsobila. Globalizace, rozvoj internetu, e-shopů znamená, že jezdí hodně zboží z Číny. Dráha si sama dělá překážky (různé homologace, rozchody kolejí, napájecí soustavy, zabezpecovačky). Pokud jde o to, co lze ovlivnit (Česko, Eunie), tak jsou silnice předotované (mýto na dálnicích versus poplatek sprželi kdekoli, ošlapné na zastávce na znamení vs zastavení busu na obecním, silnice k logistickému areálu versus vlečku si postav sám a zakleknem tě). MHD autobus za nějakých okolností může na dálnici (teoreticky stačí vmax 80, použitelné jen pro cancoury linek a odklony), ale dráha si… Číst vice »

Axel

Jde-li o poplatky (železniční mýto) od pro SŽDC, tak tvořily 7% nákladů pasažérské dopravy ČD. Jde o čísla za rok 2019 (tj. před čínským virem).

Platby pro SŽDC do nákladní železničních dopravců jsem nezkoumal. Ale asi to bude citelně vyšší podíl v celkových nákladech než u pasažérské.

Milan

polatek železničních dopravců za použití tzv. dopravní cesty hrazený jejímu srávci – SŽ (dříve SŽDC) je snad dle hmotnosti vlaku, a ty nákladní zpravidla jsou těžší než stejně dlouhé osobní, které navíc bývají podstatně kratší než většina nákladních vlaků. Porblém je spíše, že autobusoví dopravci zajišťující službu tvz. zájkladní dpravní obslužnosti objednávané kraji případně Ministerstvem dopravy mají úlevy na nejen na mítném za použití dálnic, ale i na silniční dani, zatímco železniční dopravci zajišťující stejnou službu základní dopravní obslužnosti SŽ musí platit polatek za použití železniční dopravní cesty, a ten jako svůj náklad musí naúčtovat objednavatelům té dopravy – krajům… Číst vice »

Axel

Milan – nerozumíme. Vycházím z faktu, že ceník SŽDC extrémně zvýhodňuje pasažérskou železniční dopravu oproti nákladní. Poměr poplatků za použití kolejí pro pasažérskou vs. nákladní dopravu v ČR je cca 1:3, v Polsku cca 1:2, na Slovensku a v Rakousku cca 1:1. Německo neuvádím, neboť tamní situace je složitější. Zdroj: zprůměrovaný ceník za železniční koleje po jednotlivých evropských státech str. 20 ze stastiky za železniční úřady (za ČR jde o ÚPDI): https://irg-rail.eu/download/5/724/IRG8thMMReport-WorkingDocument-final.pdf . . . P.S. Váš názor o železničním mýtu pro SŽDC jako rozhodujícím faktoru proč je víceméně neúspěšná železniční pasažérská doprava v ČR… IMHO nemáte pravdu. Zásadní chybou… Číst vice »

blabla

Např. na 280ce jelo za noc 5 párů Ex a R, 5 párů Os, ale 90 -100 nákladů, na 270ce jste potkal náklad každých 5-8 min.

ivanK

Než se postavil Wien-Hauptbahnof, byla intenzita následných vlaků na průtahu cca 3-5 min, špičkově 2 min. (S-bahn, ale i Os, R a náklady)
Na takovou intenzitu se musí ale dokonale připravit infrastruktura, koleje, napájení, zab zař. i řízení.
Hlavové nádraží Zürich obslouží 1200 vlaků za 24 hod, Olten cca 600. To si nikdo u nás nedovede ani představit, natož vyprojektovat, postavit a řídit.

HonzaEM

Pod to bych se podepsal.

Xapadlo

Nevíte někdo, zda a kde lze na webu najít seznam úseků s pomalými jízdami na české železnici podobně, jako je třeba na http://www.dopravniinfo.cz možno dohledat dočasné částečné i úplné silniční uzavírky?

Hajnej

Najít to lze na webu SŽ, ale ne veřejně.

Jiří

Mám odslouženo 47 let u ČD ve všech funkcích co jich dráha má a jsem rád, že jsem z toho bordelu vypadl do důchodu bez ztráty kytičky. Současných zaměstnanců je mi ze srdce líto.

Mungo

Strojvedoucí – 47 roků ve službě . Takže : Rozkazy v dnešní podobě jsou NEPOCHYBNĚ Právnicko alibistickým dokumentem – jinak řečeno – namydlené schody . Je nutno si uvědomit, SŽ si kryje záda těmito obsáhlými „informacemi“, z nichž je minimálně polovina pouze onoho alibistického rázu . Příklad : uvádění km poloh ve stanici : To si opravdu ten amatér – autor těchto „informací“ myslí, že fíra bude chodit po stanici s metrem a HLEDAT onu km polohu ? Nezajímá – my jsme mu to napsali A!!!- on to podepsal . Rovněž tak velká dávka údajů o neplatných – označených návěstidlech… Číst vice »

Dan Žatecký

Hlavní důvod někdy až absurdních a zbytečných zpoždění je držení vlaku ve stanici kvůli udržení přestupní vazby od zpožděného přípoje, i tehdy, když za čekajícím vlakem jede do 30 minut další spoj.

Další příčinou zpožďování vlaků jsou místenkáři nebo cestující s kolem!!!

HonzaEM

Jak můžou místenkáři zpožďovat vlak? Nastupování s kolem je normální odbavení, pokud při tom dojde ke zdržení, je to stejné, jako když bude náhle v jedné zastávce nastupovat velké množství lidí.

Bram

Místenkáři zabírají místu držitelům režijních výhod, kteří už jen z principu odmítají ve vlaku cokoliv platit. Rozvrtali by si koleno i kvůli místence:-).

Miroslav Zikmund

Trapné ….

Paddy

Kecáš voloviny

Jan Sova

Pořád se s kolem nasunu do „rozumného“ vozu 1,5x rychleji než bába se 75 % slevou na jízdném. Ovšem nepočítám Tornádo, kde projektant dveří asi dříve kreslil vstupní vrata na cimer do koncentráků.

HonzaEM

V čem má tornádo jiné dveře než ostatné vlaky z té doby? Teda až na ne příliš spolehlivý pneumatický zavírač.

Miroslav Zikmund

Ve Švýcarsku jistě … na které trati je u nás v dálkové dopravě takt 30 minut ….

Leinad

Takt jedné linky není, ale víc než dva R/Ex vlaky za hodinu, to je třeba Praha – Kolín 😀
A jestli mu vadí čekání směrem z Prahy.

Mirek

*vypadlo mi tam …Po týdnu, co bylo opatření o vkládání textu… zrušeno

Mirek

Já tedy zírám, kam jsme se to dostali. Po týdnu, co bylo opatření o vkládání textu o hákovnicích na začátek každého rozkazu, ve kterém byla napěťová výluka, vznikl tento senzacechtivý text. Čekají nás tu s podobnými články ještě zajímavé časy.
Jako vždy máte dva tábory, strojvedoucí, kteří chtějí vědět, že jsou někde nějaké hákovnice a ostatní, které to nezajímá. Ten text nebyl nejšťastnější, zároveň je pro mě nepochopitelné, že mohl vyvolat hodinová zpoždění.

Jeffer

No a prečo nie meškanie? Som upozornený na to, že sa niekde na trati môžu nachádzať hákovnice a keďže neviem kde, pôjdem celú dobu podľa rozhľadových pomerov.

Namiesto toho aby sa napísalo „Na záhlaví stanice tej a tej od km xxx.xxx do km yyy.yyy je nezjazdné trolejové vedenie kryté hákovnicami v km polohách xxx.xxx a yyy.yyy“.

Dominik

To by tu informaci museli mít, že tam ta hákovnice, jenže to jak se zabezpečí pracoviště je věcí pracovníků a nehlásilo se, kam se hákovnice dali.

Navíc hákovnice bude až za stahovačkou, takže defakto informaci o tom, zda tam ta hákovnice je nepotřebujete vůbec. Spíš jsem to považoval za určitý alibismus, aby se pak někdo nedivil.

Axel

„….jak se zabezpečí PRACOVIŠTĚ je věcí PRACOVNÍKŮ a nehlásilo SE, kam SE hákovnice dali.“

Pane Dominik, bylo by prosím možné tu větu napsat česky ? Zejména to, co je velkým písmem, mi brání pochopit Váš názor.
Nemyslím používat slovíčka z češtiny. Ale napsat celou větu v češtině, prosím.

Předem dík.

Jirka

Tak i někdy výpravčí má problém odhalit co má psát a jestli vůbec to má psát. Ráno výpravčí vedlejší stanice zjistila, že za půl hodiny od převzetí služby, začíná pomalá jízda o pět stanic dál. Za méně než 10 minut odjíždí vlak v daném směru a zatím není o ničem zpraven. Jenže jí nesedí kilometrická poloha. V systému je napsané, že se PJ nachází na koleji 1 od 0,5 do 0,7 km, jenže staniční kolej 1 je přibližně od kilometru 7 do 8. Přesto že si vůbec nebyla jistá odkud kam ten rozkaz je, tak ho raději vydala i s… Číst vice »

Juraj

Tohle je bohužel tak trochu rukopis SŽ i jiných tradičně drážních institucí: „Z důvodu bezpečnosti zaměstnanců a ochrany trakčního vedení před poškozením elektrickým obloukem…“ – je toto fakt to nejpodstatnější, co chceme strojvůdci říct? Opravdu toto dosud netušil a zrovna tu se to musí dozvědět? Chjo.

Komik

Úplně super by bylo udávat přesnou kilometrickou polohu a kolej, kde je beznapěťový úsek a ne Za vjezdu a odjezdu projrďte beznapěťový….. . Ale to bychom chtěli po SŽ moc

ondra

Ale ono to „při vjezdu a odjezdu je přesně definované v D1 a to zhlavím,záhlavím nebo v místě,kde se sbíhají a rozbíhají trolejový pole.

Vbb

Až se mi ta kilometráž bude ukazovat na displeji a nejlépe červeně, pokud se bude blížit hodnotě uvedené v rozkazu, tak proč ne. Ale hledat kilometrovník někde v rozsáhlém zhlaví nebo naopak v metrovém lopuší?
Nejlepší je kombinace obojího: na dolnolhotském zhlaví žst. Prostřední Lhota v 1. traťové (nebo v 1. staniční) koleji v km 123.456 je umístěna hákovnice.

Jirka

Co třeba návěsti pro elektrický provoz? Vyloučené úseky jsou v rozkaze specifikovány, tohle je jen upozornění, že budou chráněny více, než je obvyklé.

Vbb

Ale já neříkal, že to upřesnění chci jen a pouze pro hákovnici.
S textem „na dolnolhotském zhlaví žst. Prostřední Lhota v 1. traťové (nebo v 1. staniční) koleji v km 123.456 je umístěna návěst Stáhněte sběrač“ už budete spokojený?

Martin

Me jeste zarazi ten rozkaz a jeho format, to se stale pouzivaji jehlickove tiskarny a tento papir?

Jiří Kocurek

Být to na laseru a v barvě, bude to možná hezké, ale stejně to bude k ničemu. U totho druhu zpráv je důležitý obsah, ne až tak na čem je to vytištěné. A jestli je font patkový nebo bezpatkový.

none

A nejde to nejak dostat do lokomotivy bezpapirove? Existuji treba ty tablety a tam se da text bezne zobrazovat.
Jen se ptam.

Šejdr

Na tabletu by to nemohlo být podepsané propiskou. A jak známo, pro ouřadu je jedině vlastnoruční podpis ten jediný pravý a směroplatný.

Jiří Kocurek

Určitě ano. Němci tomu říkají EBULA.

Ondrej

Němci mají EbuLu, ale ve skutečnosti je to jen Ebu a ani Němci to La tam nedokázali dostat.

Miroslav Zikmund

Jistě stačí nějaká „Starka“ s traktorovým posuvem. Na trhu jsou nabízeny jehličkové tiskárny OKI, EPSON
Na psaní rozkazů vám stačí „psací“ stroj s OS WINDOWS 98, wordem 6.0 / 95, pokud potřebujete elektronickou poštu tak bude postačovat OS XP nebo dokonce WIN7 …. a siťovou kartou starý 15 let …. provozně je to levnější než moderní „levné“ laserovky s „drahými“ tonery ….

Jan Šlezingr

Ne nestačí. V žádné normální organizací nebude provozovat něco s Windows XP a starší, pokud se tam teda řeší věci jako bezpečnost sítě, zálohování, vzdálená správa atd…

Systémový specialista

Alibismus u SŽ kvete. Ale taky mi tohle přijde trochu přifouknuté

richmond

Přifouknuté to není. Je to denní realita

Pako

Za mě to byla pro mě dobrá informace a upozorňovala mě na co si mám na těch třech A4 dat hlavně pozor. To že mi přejmenovali návěstidlo nebo že je o pět metrů jinde je mi fuk

Koro

Naprosto skandální. Na co je těch 1000000 nadřízených, že si to musí strojvůdci řešit sami???

rtep

Ti nadřízení na takové blbosti nemají čas. Oni si musí hledat nějakou práci, aby bylo vidět, že nejsou zbyteční.
Musím konstatovat, že v tomto se dráha nijak neliší od jakékoli velké firmy…

Martin

Rozkaz má být jasný,stručný,srozumitelný a žadny může nebo nemusí atd….

Valtteri

Při obdržení rozkazu vždy začíná poměrně velké dobrodružství. Často se tam vyskytuje X řádků informací o místech, kam absolutně není možnost se během jízdy dostat. Pak zjistíme, že při vjezdu a odjezdu projedeme úsek se staženými sběrači. Přitom se to týká často jen při jízdě z první do druhé koleje nebo obráceně. Takže pokud jedu „rovně“ chystám se na stažení sběrače s těžkým vlakem mnohdy ve sklonově náročnějším úseku zcela zbytečně. Ani nemluvím o situacích, kdy předpisem nařízené zastavení 10m před návěstidlem s návěstí Stůj, by znamenalo nemožnost dalšího pokračování v jízdě díky nedostatečného prostoru k projetí stahovačky. Ve 21.… Číst vice »

Mirvald

Kdysi byly texty rozkazů pro strojvedoucí při výlukové akci součástí tzv. Výlukového rozkazu. To byl dokument, určující, co a jak se bude dělat a (mimo jiné) o čem mají být strojvedoucí vlaků písemně zpraveni. Takový vzor zpravovacího textu vypadal příkladně takto: „Ve stanici Jistebník je výluka napětí trakčního vedení nad 2. a 4. staniční kolejí. Za vjezdu a odjezdu projeďte beznapěťový psek setrvačností.“ Pak se cosi změnilo – o důvodech nechci spekulovat – zpravování o napěťových výlukách se zjednodušilo, zkrátilo a stanovený vzor vypadá (nebo donedávna vypadal) např. takto: „Ve stanici Jistebník za vjezdu a odjezdu projeďte beznapěťový úsek setrvačností.“… Číst vice »

Miroslav Zikmund

Snižování nákladů a snižování počtu zaměstnanců …

Axel

Možná by pomohl ombudsman. To myslím vážně.

Miroslav Zikmund

Tohle jsou provozní problémy železnice nespadající do kompetence ombudsmana ….

Tomáš

Hlavně je podstatné o tom mluvit, diskutovat, psát a hlavně řešit.
Protože, je třeba se ozvat.
Já jako příležitostný návštěvník zdopravy , jsem spokojen s obsahem. A rád si pročtu i diskusi.
Je to pro mne velké obohacení.

T448

Jako strojvedoucí musím VŽDY počítat s tím, že když vjedu do „stahovačky“ se zdviženým sběračem, tak můžu napáchat značnou škodu. Ať už na trakčním vedení, na sběrači, atd. Informace, jestli tam je nebo není umístěna hákovnice, je pro mě naprosto irelevantní informace. Budu-li dodržovat předpis D1, vůbec o tom nepotřebuju vědět. Takže dle mého názoru je upozorňování na hákovnice z rozkazech nadbytečná informace, která by tam vůbec nemusela být. Mnohem větší problém vidím v tom, že v rozkazech je často umístění přenosných stahovaček popsáno dost zmatečně. Že z toho strojvedoucímu není zřejmé, kde vlastně stahovačka je a zda se týká… Číst vice »

bakiy

V Holešovicích je tato věta, asi aby se nezapomenulo, na všech rozkazech. Tedy i na rozkazu pro trať, na které žádná napěťová výluka není!!!

Jiří Kocurek

Zbytečné výstrahy jsou také špatně. Po jaké době, lidi začnou ingorovat výstrahu jako zbytečnou a ona najednou platná byla?

Dokonce je o tom i stará povídka o pasáčkovi a vlku. Několikrát udělal planý poplach a pak už mu neveřili. Jenže tentokrát ten vlk opravdu přišel.

Sirokko

Protože někteří strojvedoucí nedokázali pochopit znění rozkazu, a odmítali jeho převzetí dokud nebude první odstavec škrtnut, bylo nařízení o zpravování o umístění hákovnic ze strany SŽ zrušeno ke dni 3.11.

Martin

A jak je to s temi kolejemi, v rozkazu jsou popsany 1. kolej – 50km/h a 2 kolej – beznapetovy usek, vlak asi nepojede po obou kolejich zaroven…

Tady prosim o vysvetleni,…?

Dominik

To ne, ale musíte být spraven o všech možnostech, kam se můžete dostat.

Martin

jasne, chapu,…

Leinad

A v době spravování to neví, je pravděpodobné že pojede protisměrem.

Janek

A je to vyreseno. Navesti plati pro vsechny, ze je tam hakovnice masinfiru zajimat nemusi. Celkem se divim, ze v 21stoletim proste neni jiz digitalni navigace na kolejich. S upozornenim na vse a prubezne kazdou hodinu aktualizovana.

Apollo17

Na SŽ prozatím aktualizují kilometrové polohy konkrétních míst na trati v souladu se skutečností.

Miroslav Zikmund

100 % fungující digitální navigace není ani silnici – jinak by se kamion nedostal úplně mimo, někam do chatkové osady, v Holetíně (jinde) by nejezdily tam, kde je most s nedostatečnou podjezdnou výškou … výmluva – jel jsem podle navigace ….

Leinad

U software je dobré si uvědomit, co bylo zadání, co dodavatel garantuje. Některé navigace (ne)hlídají rozměry a hmotnost auta. Není dobré řídit kamion podle cyklonavigace, stejně tak na kole jet podle autonavigace. Málokterý z těch umělců zadával rozměry svého auta do navigace, aby výmluva byla platná. V každém případě je odpovědnost na řidičovi, jestli vjede do zákazu vjezdu. Dobrá navigace ho tam nepošle – horší navigace zareaguje když řidič sjede z trasy, najde novou. Sebelepší software je omezen hardware, jestli je horší příjem GPS signálu tak nevím kde sem. (Jasně, mobil umí polohu sw korigovat pomocí známých WiFi atd, ale… Číst vice »

off

Pohled zvenku – třeba může být zpětná vazba od nezaujatého člověka užitečná: ten rozkaz, pokud si ho čtu přesně jak je napsaný a nedoplňuji si tam něká „někde“ apod., je naprosto jasný a není na něm nic, co by opravňovalo měřit si hodinu pindíky na úkor cestujících. Asi tak.

Cdp druhé

Jak se pan strojvedoucí snaží zachránit svůj průser hledáním viny u jiných a jaksi pozapoměl dodat přesné znění onoho rozkazu. Text jasně hovořil že na trase jeho vlaku mohou být v elektricky nesjízdných místech umístěny hákovnice. V rozkaze bylo jasně napsáno kde jsou ona elektricky nesjízdná místa.
A k hákovnicím, strojvedoucí je nenávidí, protože když projedou „stahovačku“ a že je projíždí dnes a denně tak si vydělají destrukcí sběrače a proto vyžadují abych o nich věděli předem. Takže opět páni strojvůdci vůbec neví co chtějí, jedni chtějí toto, druhý chtějí opak a všechno je špatně.

Martin Toman

Ano. Když někdo serve sběrač o hák, vždy tomu předchází nerespektování návěsti Stáhněte sběrač. Pravda. Ale i Superman má své limity.

Pavel Q

Při rekonstrukci Berouna byla jedna hákovnice v Králově Dvoře a před ní chybně umístěná návěst pro el. provoz. Samozřejmě že do ní někdo vjel.

Martin Toman

Ano vím. Když se jelo od Zdic, tak v K.Dvoře na zastávce byla nezadrátovaná spojka. 2 roky nazpět je to. Pak byla hákovnice ještě tou dobou v Plzni směrem k jižnímu předměstí. Tam bylo na staveništi asi 300 metrů uplně bez drátů. A taky tam někdo vlítnul. A asi před čtvrt rokem byl hák na spojce na vjezdu od Chocně v Brandýse nad Orlicí.

Dominik

Vím, že jsem níže psal, že v daném textu velkou systémovou nebezpečnost nevidím, ale musí tomu chodit dispečeři naproti a volat nám v nejhorší možnou chvíli?
Např. na vjezdu do Uherska, když ví, že tam je stahovačka.

Michal

Tohle jsou zcestný výmluvy. Telefon zvedat nemusíš až bezpečně zastavíš pak dispečerovi zavolej.

Dominik

Ano vím, sám jsem to kolikrát i říkal, ale když vysílačka napíše jen Výpravčí a nějaký číslo (místo aby měla v paměti uloženo a na displeji, pak stalo např. CDP Přelouč – Záboří nad Labem), tak to člověk raději vezme, než aby pak zjišťoval, kdo mu volal, jistě uprostřed řízeného úseku to bude z 99% příslušný úsekový dispečer, ale na předělu řízených úseků, to může být ten, i onen.

RudolfL

GSM-R se neptá jestli ho chceš zvednout, hovor se spustí automaticky aniž bys vzal sluchátko do ruky.
To jen pro nezasvěcené a méně chápavé…

Alibaba

A v těch Roztokách ta hákovnice je nebo není? Kde se to v tom rozkaze dočtu (dozvím předem)?
To že tam být může tam vyčtu.

Dominik

Může i nemusí, na tom, jak bude pracoviště zabezpečeno, je na daných pracovnících, ale předpokládám, že je, protože se teď umísťují snad všude.
Na druhou stranu, je až za stahovačkou, takže zas tak podstatná informace (zda je, či není) to není.

Alibaba

Obecně jsem narážel na CDPdruhé, že vyžadují místa znát předem, ale v tomto rozkazu u Roztok nic přesného není.

Komik

Může mi CDP DRUHÉ dle tohoto znění V-rozkazu objasnit o jaké elektricky nesjízdné místo se přesně jedná? O Roztoky, Vraňany, Roudnici, nebo Prackovice, Tam všude jsou stahovačky. Některé podmíněné, které jsou uvedeny jen v TTP.
Ono by SŽ taky mohlo psát jenom „Ve vaší trase budou pomalé jízdy“

Petr

Kolik bylo dnes projetých hákovnic?

Jiří Kocurek

Jste si jistý, že hasí svůj průser hledáním viny u jiných, když obvolává výpravčí před vyjetím z hlavního?
Ještě nevyjel, ale všichni už vědí že serval sběrač, ikdyž mu nejsou schopni říct, kde ho serval.

Martin

Aha,takže další z těch,co ani nemají ponětí,jak bývají stahovačky a jejich návěsti umísťovány. Sorry,ale když někdo umístí návesť připrav se ke stažení sběrače na „krátko“ a za dalších 100 metrů je stáhněte sběrač kde může být hákovnice, tak to asi není úplně v pořádku ne? Jen proto aby někdo neudělal víc kroků,než je nutné? A teď si vem,že jedeš 160km/h a hledás ji….tak a teď mudruj!

Rudolf Tuček

Moderní železnici si představuji tak že strojvedoucí na začátku směny zběrač zvedne a když lokomotivu opouští na konci směny tak ho stáhne. Vyjimkou může být spojování topného kabelu od soupravy.

Alibaba

Tak takhle TV nebylo na začátku na tohle vůbec projektované. Sjízdné děliče neexistovaly, na střídavé trakci se kvůli fázovým napětím muselo stahovat vždy.
A na výlukové stavy ani moderní železnici nelze využívat, což jsou příklady právě v tomto článku.

DVI

Gestorský výklad č.j. 11046/2021-SŽ-GŘ-O11 ze dne 12.2.2021 hovoří zcela jasně.
https://provoz.spravazeleznic.cz/Portal/Show.aspx?oid=1859088

Takovýto rozkaz (zmíněný v článku) odporuje ustanovení předpisu SŽDC D1 o sepsání, proto ho strojvedoucí odmítne převzít a výpravčí jej opraví, dokud se tak nestane, strojvedoucí neodjede, zpoždění jde na vrub provozovatele dráhy.
Já tedy v tomto směru nevidím nic špatného.

Na druhou stranu je pravda, že strojvedoucí (z různých důvodů) mnohdy nerespektují i správně umístěná návěstidla pro el. provoz a nestahují vůbec nebo stahují pozdě a pak se diví…

Miloš 2

Můžete jmenovat ty různé důvody.Za 45 let služby jsem si nedovolil úmyslně nerespektovat návěstidlo a zadělat si tím na pr.ser.

Jan Pytela

„Proto nebudeme provozní záležitosti mezi Správou železnic a zaměstnanci dopravců řešit přes média.“

Smůla, milý cestující, hodinové zpoždění vlaku je „provozní záležitost“ mezi SŽ a zaměstnanci dopravců. Prozákaznickost hadr.

Jan Pytela

Jinak kdyby se ptal Rozhlas nebo Lidovky, tak jsem schopen to ještě pochopit, ale tady jsme na webu o dopravě, takové „ovčáčkování“ bych teda od SŽ fakt nečekal.

Jiří Kocurek

Zmatečné je také to, že informace o hákovnici je nadepsána ŽST Praha hl. nádraží, zatímco napěťovka je nadepsána ŽST Roztoky u Prahy. Jeden by tak mohl hledat hákovnici na hlavním…

Alibaba

Jo, taky mě vrtá hlavou, proč je tam Prahlavák, když je to takový všeobecný text platný pro celý úsek?

Martin

Vychozi stanice?

Alibaba

To sice je výchozí stanice, ale poznámku o hákovnicích považuji za obecnou platnou pro celý úsek jízdy tohoto vlaku a k Prahlaváku nepatří.

Martin Toman

Už jsem dostal rozkaz, 40 cm dlouhou sjetinu, kde se ně z celé trasy týkaly 2 řádky s pomalýma jízdama. Ale byla tam třeba stahovačka, která měla platit až za 2 dny. Nebo naopak tam bylo něco co už proběhlo. A to, že na trati probíhají výluky na TV a někde může nebo nemusí být hákovnice, to frčelo teď koncem října.

Vašek

#mynic

Mirekl

Je smutné, že takovou věc musí řešit zaměstnanci dopravce a né jejich nadřízení, kteří na problém jsou hlášením od strojvedoucich upozorněni .

rtep

Nezažil jsem za těch 35 let práce moc nadřízených, kteří jsou ochotni cokoli řešit. Tak možná 5%, víc ne.

Miroslav Zikmund

Při řízení zaměstnanců na dálku je to drobet složité …. v době, kdy se nastupovalo / končilo v depu, tak nespokojený strojvedoucí přinesl usvědčující důkaz technikům na provoz, va strojovce / vozebce vedoucímu, napsal se papír, poslal do depa a to se tím, zabývalo … někdy telefonicky nebo osobně se s technickým úsekem stanice ….
Jenže to se zaměstnanci depa znali se staničními, pracovníky na PO, SD …. tím spíše po oddělení provozu a infrastruktury ….

Amper77

Napsat hlášenku není pro strojvedoucí nic složitého a dělají to velmi rádi.

marian.k

Nejabsurdnější je formát toho rozkazu (v roce 2021). Člověk by čekal, že to bude vytištěné přehledněji, třeba i barevně odlišené jednotlivé věci podle důležitosti, na papíru A4 (černě „obyčejné“ a červeně ty extra důležité).

Jinak nevím proč, ale zdá se mi, že těch „stahovaček“ s nimi souvisejících hákovnic je u nás v porovnání se zahraničím (myšleno západním) hrozně moc. Opravdu to nejde řešit někdy jinak?

Pája

Ale jo, jde. Přetahy dieselovou loko

Lukáš Chytil

Nebo dělením, viz třeba teď Velim.

ksz

Ale samozřejmě, že by to šlo, ale muselo by se chtít. Např. zrovna teď v Radotíně při vjezdu od Dobřichovic z 2.TK: Namísto toho, aby se za kolejovou spojku vložily do troleje dva izolátory (nahoru a dolů, trolej stejně půjde za rok do šrotu), vypne se před spojkou vypínač, takže fíra musí stáhnout. A pokud má vlak zastavit před vjezdem, musí zastavit kus před. A když je to těžší nákladní vlak, musí zastavit ještě dřív. A když je ten vlak dost dlouhý, zůstane konec vlaku stát přes přejezd P263 (křížení s II/115 na konci Radotína). Takže už ta drátenická lenost… Číst vice »

Hodně štěstí

Myslím, že státní organizace by měla být v odpovědích cela iteve

Hodně štěstí

Cela otevřená.

ketchup1970

Připomíná mi to jedny moje známé, maminka se ptala synka večer před spaním “ Ondro myl sis zuby? Odpověď byla kladná . (Někdy v minulosti si je opravdu myl ) Ale po podrobnějším zkoumání (suchý kartáček) bylo nutné otázku maminky poupravit: Ondro myl sis DNES VEČER zuby? A Ondra nelhal a řekl pravdu, zda ten večer si myl/nemyl zuby.

Dominik

Dle mých informací, se už zase upustilo od tohoto odstavce, a v rozkaze by se již objevovat neměl.

Jinak, vzhledem k tomu, že níže v rozkaze byly jednotlivé napěťové výluky vypsány, považuji reakci některých kolegů za přehnanou, kdy se z komára dělal velbloud. Jistě samotný text byl zbytečný, protože hákovnice se umisťuje až za stahovačku, takže to považuji jen za čistý alibismus SŽ, aby náhodou někdo pak neříkal, že dané opatření o umisťování těchto prvků nečetl.

Takže je dobře, že už tam nejspíš nebude bylo to zbytečných x řádků, ale zas takové systémové ohrožení, jak někteří tvrdí, v tom nevidím.

robert

Ty jsi strojvedoucí?

Dominik

Ano, jsem. Proč?

robert

Jen mě to zajímalo. Fakt mě fascinuje, že se tady dá mínus i za otázku. 😀

Dominik

Ale tak byste mi mohl rict

Dominik

Proč jste se ptal.

robert

Zajímalo mě to z toho důvodu, abych věděl, kde je pravda. Jeden říká to, druhý ono. Vymýšlí si první nebo druhý? Bagatelizuje to první nebo druhý? Říká se, že pravda je někde mezi. Proč bych teda měl věřit tobě jako strojvedoucímu a nevěřit Sehnalovi jako strojvedoucímu?

Dominik

Já neřekl, že mi musíte věřit, jen jsem napsal svůj pohled na věc (a píšu to i v úvodním komentáři, že považuji reakci za přehnanou, a proč). Komu uvěříte, či, co si z toho vezmete, je jen na Vás. Občas mám pocit, že to je takový kolorit, se snažit vše hodit na SŽ (a to jsem zaměstnanec jednoho z dopravců, ne SŽ). Neříkám, že SŽ má ve všem pořádek, a vždy je vše OK, ale zrovna v tomto konkrétním případě, mi opravdu přijde reakce přehnaná (z výše jmenovaných důvodů). Vadí text o hákovnicích, ale kolik lidí se ozve proti nepředvěštěné… Číst vice »

Roman

Tak se do toho ,,nemontuj“! Fira ,,35 let aktivni služby“! Už sem v rozkazech četl hodně blbosti! Ale od tý doby ,co to leze z PC,je to děs.Když to bylo nalepený-bylo toho málo.Optatrujte se !

Vašek

Úplně nejlepší, když se musely V rozkazy vypisovat rukou. To si dal každý pozor, aby byly stručné, nebyla tam zbytečná ani jedna věta. Ale to byl ještě pravěk.

Miroslav Zikmund

Na „lokálkách“ (vedlejších tratích) zcela běžné. Zejména v době, kdy výchozí stanicí vlaku byla Luka pod Medníkem, Týnec nad Sázavou, Krhanice, Čisovice …
Líp na tom byla stanice s dálnopisem, kde si text mohl výpravčí naťukat na pásek a pak pásek jen prohnal strojem, ten mu vytiskl text „bez hacku a carek“, velká písmenka jen někdy …
Tisklo se trojmo, vytištěná nudle se nalepila na papír – na každý list jedna ….

Leinad

Napěťová výluka v Roztokách. Ale ta věta o hákovnicích neříká nic o tom, že se hákovnice týká zrovna této výluky.
Minimálně by bylo slušné to spojit něco ve stylu „na níže vypsaných napěťových výlukách můžou být i hákovinice“

Dominik

Ano, s tím souhlasím, že by to bylo lepší, ideálně hned nad napěťovými výlukami, aby tedy nebylo pochyb.
Ale někteří kolegové, zas z toho udělali velkého velblouda, jak pak každé stržení bude na Strojvedoucího, když by třeba stahovačka spadla, apod….

Vašek

A k čemu potřebujete vědět, jestli je tam hákovnice, nebo není, když už stejně musíte mít staženo?

Dominik

Však já neříkám, že tuto informaci potřebuji, já to vím, už z vydaného opatření, že se budou dávat hákovnice, takže mi je jedno, zda to bude, či nebude v rozkaze. Jen jsem řekl, že si myslím, že reakce některých strojvedoucích je přehnaná.

ondra

můžou se umistovat,ale taky nemusí.V Králově dvoře byla umístěna dost dlouho,v Roztokách se zatím nevyskytla-na to,jak dlouho ta rekonstrukce stanice trvá a konec v nedohlednu.

původní Jakub P bez tečky

Jo, ten text rozkazu je pro mě jako pro laika skoro jasnej. A odvodil bych z něj, že hákovnice z prvního odstavce může být v těch Roztokách a že i kdyby tam nebyla, má se to tam každopádně projíždět se staženým sběračem. Ale to „skoro“ afaik na dráze může být problém, i když ty pochybnosti jsou v číselným vyjádření pár procent, je to blbý. A přijde mi na místě, že si to strojvůdce radši ověřoval, když si nebyl výkladem úplně jist. Pokud by to s jistotou dokázal upřesnit výpravčí, bylo by to asi ještě OK, ale pokud hodinu trvalo najít… Číst vice »

Dobrá správa

Bohužel, je to pravda.

Leinad

To je fake nebo fakt jsou rozkazy až takové? 😀

Miroslav Zikmund

Vážená redakce ,

„V rozkaze je uvedeno, že „někde na trati se můžou nacházet hákovnice“.

– kde je v tom scanu rozkazu ono kouzelné slovíčko NĚKDE …

robert

Někde na trati. První odstavec žádné konkrétní místo nezmiňuje. Co je na tom k nepochopení?

Miroslav Zikmund

„Někde“ na trati (neznámé místo) není „Někde“ v rozkazu (psaném textu) …. Co je na tom k nepochopení – takto jsem byl na druhém stupni základní školy vycepován (se 35 spolu -žáky / -žačkami).
Předpisová nesrozumitelnost začíná rozdílného chápání skladby věty a řazení jednotlivých větných členů, zejména rozvíjejících, správného umisťování čárek, středníků, závorek …. Místo používání jednoduchých vět se vytváří dlouhá souvětí, jejíchž smysl se obtížně hledá ….

Jenisej

Místo není specifikováno. To je v přímém rozporu s D1. Tzn. dle vašeho názoru ji mohu očekávat za každou světelnou stahovackou.

Honza

Misto je specifikovano jako ZST Praha hlavni nadrazi. Takze ta stahovacka/hakovnice jsou na trase vlaku cislo 178, takze od peronu do konce obvodu stanice ZST Praha hlavni nadrazi. Tak to ctu ja, jako clovek mimo obor, ktery dokument „rozkaz pro vlak …“ vidi poprve v zivote. Pokud tim ale Sprava Zeleznic mysli na trase jizdy vlaku z Prahy do Decina a nadepise to jako ZST Praha hlavni nadrazi, tak je to podle me spatne. Jinak jak uz zde psali jini, odstavec mi prijde zbytecny a kdyby v rozkaze nebyl, tak je to jedine ku prospechu veci — zbytecna informace zatezuje… Číst vice »

pjetrof

A čemu v tom rozkazu není rozumět? Žádné „někde na trati“ se tam nepíše .. jen že na trati se vyskytuje dané omezení a to je níže specifikováno .. no hlavně si do SŽ pořádně kopnout ..

Axel

Nedělám si iluze, že já bych se 365 dní v roce, dokázal se vyhnout podobným nejasným větám. Neboť jsem jen člověk, chybující např. protože toho občas mám víc než zvládnu.

Problém spíš bude v nadřízených, že to dopustili, než v řadových lidech v SŽDC.

Jarda Š.

Z toho JR nevyplývá jasně, že jde o jedno omezení, v tom je nejasný, tudíž vadný. Fíra z toho textu nemá jistotu, že nejde o dvě omezení, přičemž u jednoho chybí udání polohy.

pjetrof

A ono z toho vyplývá že jich bude více? Po silnici taky jedete pomalu co kdyby tam byla díra? ..

Jarda Š.

To nemůžete srovnávat. Strojvedoucí rychlíku nejezdí dle rozhledu jako řidič auta. Když má někde stahovat sběrač, potřebuje předem vědět kde. Když ho nestáhne včas a chytne ho hákovnice, je z toho to MU a výluka, tudíž dost velký průšvih.

Dominik

Jenže hákovnice bude až za stahovačkou a jednotlivé napěťové výluky jsou vypsány níže.

Janek

Kdyby jen za stahovackou. Kolikrat davame dve pripravy na stahnuti sberace a stejne je sberac dole.

Dominik

Dvě přípravy? To slyším prvně, to teda máte dost terčů a stojánků, když to můžete dělat takto.

Janek

Ano, po tretim sberaci dole se davala pridavna priprava a stejne za dva dny byl sberac dole. Bylo to v zs Trinec. Jinak jo, mame jich fakt hodne v mandeline i stojanku je dost.

Dominik

Zajímavé, no, já že totiž vím, že často se bojuje s nedostatkem stojánků.

Jenisej

Kopnout ? Škoda, že tady nelze vkládat obrázky.

Axel

DOTAZ na redakci – prosím o konkrétní jméno člověka ze SŽDC, který svojí reakcí v podstatě ukazuje cestujícím zdvižený prst (mezi ukazováčkem a prsteníčkem). Mě teda „K***A“ zajímá, jak konkrétně postupuje skoro monopolní provozovatel kolejí, aby a) do budoucna odpadly zbytečné zpoždění kvůli nejasným informacím. b) vzniklo systémové řešení, kterým by předešlo podobným šotkům… např. jestli jeden odborník je přepracovaný nebo má sklon být „vohnoutem“, tak aby zavedli princip „čtyř očí“ Tj. dotazuji na autora reakce SŽDC uvedené v článku: „Proto nebudeme provozní záležitosti mezi Správou železnic a zaměstnanci dopravců řešit přes média.“ Který namachrovaný, nadutý, arogantní, zbabělý, ignorantský, lemplovský,… Číst vice »

Axel

Zapoměl jsem poděkovat, předem, za reakci.

Tak napravuji.

Kuba

Z čeho usuzujete, že ten člověk je ze SŽDC? Jestli si někdo vzal jako rukojmí cestující, tak to byl ten strojvedoucí. V civilizovaném světě by ten vlak normálně odvezl (protože ten rozkaz je sice napsán trochu blbě, ale rozhodně ne nepochopitelně) a pak se pokusil prostřednictvím svých nadřízených zjednat nápravu, místo aby vlak nejdřív o hodinu zpozdil a pak ještě brečel do médií. Reakci SŽDC naopak považuji za profesionální.

Mirekl

Nadřízení určitě byli informováni, jak s danou věcí naložili nevíme, není zde vyjádření od dopravce. Nesmyslné rozkazy je jen špička ledovce. SŽ tvrdí, že má vše ok v souladu s předpisy. Bohužel když se něco stane a dojde k soudu ,tak se zjistí, že ty korektní předpisy nejsou až tak ok. Poslední případ náklad u M.Lazní kde soud konstatoval, že SŽ měla bordel v označení pomalé jízdy o které SŽ tvrdila, že je vše ok.

Radim

Beztak to byl nějaký tiskový mluvčí, ti se v tom vyznají…

Axel

Právě, že nechci vědět který/která tiskový/-á mluvčí, neboť v takovéto situace asi spíše je v pozici pošťáka/pošťačky.

Zajímá mě kdo byl autorem oné věty.

Tomāš

Hlavy by měly padat za ten formát rozkazů – to není nikdo ve 21. století schopen to udělat tak, aby se to psalo a tisklo standardně na PC a na normální tiskárně? Proboha, když vidím, jak se musí velké písmenko s diakritikou zmenšit…

Péťa

Na !!Slovensku!! Jsem vždycky dostal rozkaz vytištěný na laserové tiskárně formátu A4. U nás v Česku dostanu v Brně rozkaz na traktorovem papíru který má úplně jiný formát než rozkaz z Bohumína který je 1,5x formátově větší.
Abych jenom nekrivdil tak např ve Vlkově mají už taky laserovou tiskárnu.

Dominik

K formátu rozkazů, už se začínají objevovat i rozkazy tištěné na klasické A4 (ale to záleží od vybavenosti daně dopravny), a pracuje se na úplně novém formátu, který bude i po vizuální stránce odlišný.

Pája

ten nový formát bude lepší, nebo horší?

Miroslav Zikmund

S dovolením, ony existují NENORMÁLNÍ tiskárny ….písmenko s diakritikou je tak v tiskárně / ovladači tiskárny definováno …
Dokud bude tiskárna nebo počítačová ojetina z minulého tisíciletí fungovat, tak nová nebude …. nikdo nebude pořizovat supermoderní „psací stroj“, na kterém stále běží XP nebo WIN7 a dá se mailovat …..
Co tak třeba odkoupit od poslanecké sněmovny notebooky
minulých členů PS …. noví nafasovali nové ….

Jiří Kocurek

A nakoupit redukce z USB na COM nebo na LPT? Má to ethernet? Myslím ta železniční stanice…

Radim

Ve většině případů redukce z USB na COM (nebo LPT) nefungují, protože tyto „stoleté“ tiskárny chtějí komunikovat (zjednodušeně řečeno) přímo s „konkrétním drátem“ LPT (nebo COM) a přes USB to jaksi nejde.

Vbb

Ale ten „konkrétní drát“ je z virtuálního LPT portu přes USB normálně přenášen.
U redukcí USB/COM je potřeba koupit ty kvalitnější se 16550, jednodušší převodníky často nezvládají správné časování podpůrných signálů sériové komunikace (takové ty DSR, DTR, RTS. CTS apod.)

Jiří 3

Existuje provozní aplikace jménem Centrální rozkazy, kde je možné sestavit jeden velký rozkaz pro celou štreku z Prahy klidně až do Ostravy v 1 stanici, avšak ne každá stanice je touto aplikací vybavena.

MajsterN

Hlavne… tisknout? Neco v 21. stoleti? Tak to jsem opravdu dlouho nevidel.
Ja vim, ze nejsme v IT oboru a ze to je pro ruzne masinky, ale co to zkusit poslat a podepsat na tabletu?
Rovnou si tam muzou zaznacit i misto do mapy…
Scifi, treba do toho nekdy budou investovat.

Vít Jůza

Jaký je v tom funkční rozdíl, jakou je to na papíře vytištěné tiskárnou? A možná by to tou laserovou ani levnější nebylo.

původní Jakub P bez tečky

No ze slušného laseru by to minimálně bylo kontrastnější a rovnoměrnější, příjemnější na čtení a přehlednější.

Ještě přehlednější by to mohlo být, kdyby aplikace, ze které se to tiskne, umožňovala naplno využít možnosti té lepší tiskárny.

Pája

To je to, oč tady běží. příjemnější na čtení, přehlednější, kontrastnější.

původní Jakub P bez tečky

Přesně tak jsem to myslel. Tohle sice není zdaleka nečitelné, ale zejména při větší délce rozkazu už to může být (v dnešní době naprosto zbytečně) únavné a nepřehledné, i kdyby formulace byly přesné a správné. A pokud si strojvedoucí potřebuje některej údaj připomenout za jízdy, bude jeho hledání na tomto papíru oproti kvalitnímu výtisku trvat déle.

Přesně takový ten zdánlivý detail, který je sám o sobě asi neškodný, ale když se takových nasčítají během směny desítky, může to negativně ovlivnit únavu a pozornost.

Dusanh

Strojvedouci nemaji svoje zamedtnavatele? Anebo je jim to jedno??

Gargy

Cože?

Los Vendelínos

Prosím pište česky.

Dusanh

Škrtněte „zamědtnavatele“ a nahraďte „zaměstnavatele“ 😉
Pokud fíra „vyrobí“ hodinu zpoždění, pak by mělo jeho zaměstnavatele zajímat, proč k tomu došlo. A měl by se starat o nápravu. Primárně – ne aby to za něj dělala odborová organizace…

Vin

Neomluvitelné …. přeložím: „někde“ může být napětová výluka trakčního vedení …. :-((

Leinad

Někde nemám seznání. Chci pilota od SprŽele.

Dominik

Toto by platilo, pokud by z rozkazů zmizely pasáže o jednotlivých napěťových výlukách, jenže ty tam stále byly, proto to považuji jen za čirý alibismus SŽ, aby někdo pak neřekl, že opatření o umisťování těchto prvků nečetl.
Takže odstavec to je sice zbytečný, ale rozhodně v tom nevidím systémovou nebezpečnost, jistě asi by bylo lepší ho mít hned nad textem o napěťových výlukách, aby tedy nemohl být pochyb, že se to vztahuje k nim.

Leinad

Taková chybně umístěná hákovnice je v případě tohoto rozkazu taky na fíru. Není stahovačka/mapěťovka/…., ale fíra je upozorněn že na trase může být hákovnice.

Dominik

Nebude, napěťová výluka musí být řádně návěštěná, a když by nebyla, tak věřím, že by za pomoci FSČR to šlo.