LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Stříbrný šíp čeká perný víkend. Do Jindřichova Hradce je vyprodaný

Stříbrný šíp. Autor Zdopravy.cz/Jan ŠindelářStříbrný šíp. Autor Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Legendární motorový vlak Stříbrný šíp se o víkendu opět ukáže veřejnosti. A bude mít napilno. V sobotu jej České dráhy

Legendární motorový vlak Stříbrný šíp se o víkendu opět ukáže veřejnosti. A bude mít napilno. V sobotu jej České dráhy nejprve vyšlou z Prahy do Jindřichova Hradce a zpět, v neděli pak vyrazí na trať mezi Hradcem Králové a Trutnovem. Vše v rámci regionálních oslav Dne železnice, na jihu Čech ještě spojených s oslavami 130 let tratě Veselí nad Lužnicí – Jindřichův Hradec – Jihlava a 120 lety úzkokolejky Jindřichův Hradec – Nová Bystřice.

Vlak s kapacitou přes 60 míst je z Prahy už vyprodaný, ačkoliv cena jízdenky činí pro celou trasu 400 korun. Do vlaku se nesmí s většími zavazadly, psy a koly. Podle mluvčí drah Radky Pistoriusové zbývalo ve středu ještě pár posledních volných míst na zpáteční cestu.

Stříbrný šíp. Autor Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Stříbrný šíp.
Autor Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Vlak vyrobený v ČKD (ve spolupráci s Pragou) na konci 30. let po desetiletí chátral. V plné kráse se zaskvěl až loni v březnu, kdy jej po kompletní renovaci za 30 milionů korun představil veřejnosti Výzkumný ústav železniční. Právě tato bohatá dcera Českých drah vlak nyní vlastní a renovaci (téměř novostavbu) zaplatila. Motorák má zatím povolení pouze ke zkušebnímu provozu s cestujícími.

Aktuálně je stále ve zkušebním centru VÚŽ u Velimi, v nejbližší době ale má být natrvalo přemístěn do depa v pražské Libni. Dráhy ho chtějí využívat vedle propagačních akcí i ke komerčním jízdám na objednávku. První takovou (a zatím poslední) už vlak absolvoval loni před Vánoci, kdy povozil manažery Škoda Auto. „Jeho větší nasazení očekáváme až po skončení zkušebního provozu,“ uvedla Pistoriusová.
V září bude k vidění ještě na Národním dnu železnice v Bohumíně (23. 9.).

Tagy Stříbrný šíp
Žádné komentáře