Automobily

Středočeští kriminalisté se zaměřili na stáčení tachometrů, rekord je 400 tisíc

Tachometr společně s odometrem v osobním voze. Foto: Pixabaycom/eak_kkk
Tachometr společně s odometrem v osobním voze. Foto: Pixabaycom/eak_kkk

Středočeská policie dnes hodnotila akci, během níž od počátku roku kontroluje možné stáčení tachometrů. Kriminalisté prověřují téměř tisíc aut, které na počátku roku vytipovali se společností Cebia. U 400 z nich je podle policie důvodné podezření z neoprávněné manipulace s počítadlem. Zatím je rekordmanem vozidlo, které bylo stočeno o 400 tisíc kilometrů. Nejčastěji se počet stočených kilometrů pohybuje v řádech desítek tisíc kilometrů.

„Cílem akce není pouze odhalení této nelegální činnosti a zahájení trestního stíhání konkrétních osob, ale také upozornění na tento problém a zlepšení povědomí občanů, kteří do nákupu vozidla investují nemalé částky,“ uvedl mluvčí Krajského ředitelství policie Středočeského kraje Zdeněk Chalupa. Podle něj k případnému sdělení obvinění pachatelů dojde v horizontu několika týdnů.

Podle šéfa Cebie Martina Pajera lze auto se stočeným tachometrem prodat o desítky tisíc korun dráž, jde proto o lukrativní byznys. „Upozorňujeme zájemce o koupi ojetého vozidla, aby nepodceňovali jeho prověření a nespokojili se jen s předloženou servisní knihou nebo případně pouhým tvrzením prodejce,“ doplnil Chalupa. Upozornil, že na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu je nelegální manipulace s ujetými kilometry trestným činem podvodu, kde se trestní sazba odvíjí od způsobené škody a může být až pět let.

Tuzemským problémem ale zůstává, že se stav kilometrů v dostupných databázích dá většinou zjistit pouze u aut prodaných poprvé v tuzemsku. Manipulace s tachometrem v zahraničí před dovozem do Česka se dokazuje jen těžko. Dlouhodobý problém by mohl zmizet díky nedávnému usnesení Evropského parlamentu, který doporučuje Evropské komisi, aby problematiku začala řešit ve všech členských zemích a vznikla mezinárodní databáze, ve které budou data o najetých kilometrech. Některé země už se přitom vydaly vlastní cestou, když zavádějí systém typu Car-Pass, kam se zapisuje stav kilometrů při každé kontrole v servisu, STK nebo zastavení policejní hlídkou. Naposledy se k tomuto kroku odhodlalo Slovensko.

Poslední akci středočeské policie uvítala i ředitelka prodejní sítě AAA Auto Karolína Topolová. „Všem, kdo uvažují o koupi ojetého vozu doporučuji od prodávajících vyžadovat hodnověrné doložení historie vozu a preferovat automobily s tuzemským původem, u nichž jsou záznamy o stavech tachometru nejdostupnější,“ uvedla Topolová.

11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Mára

To snad ne? Opravdu se našlo stočené auto o 400 000 KM? To není možné. Díky bohu, že jsem koupil auto v Áčkách a ne od nějakého soukromníka. Tam stočenku nedostanete 🙂

Harvis

Bohužel jsem se natrefil jednou při koupi přes soukromou inzerci, po druhé už jsem šel do většího autobazaru, kde to mají prověřené a nestalo se mi, že auto mělo 2x tolik nalítáno

Ota Mahr

Souhlasím s p.Nodesem. Stočená auta jsou opravdu zlo a také si nedokážu představit koupit auto jinde než v Áčkách. Kupoval jsem u nich passat b6 a vše sedělo i dle vw servisu. Takže za mě je mohu také jedině doporučit!!

Lukáš Nodes

Stočené tachometry jsou zlem dnešní doby. Osobně si nedovolím koupit auto jinde, než v AAA. Tam má alespoň kupující jistotu původu vozu. Už od nich mám třetí auto a vše bez problémů.

Lvcas

400 tis km. je trošku už moc ne? 😀 Jsem rád, že aspon nějaký autobazar bojuje proti takovým praktikám, je vidět, že odtamtud auta stočený nedostanete

Béďa

No nevvětší problém vidím v inzerátech. Lidi jsou neponaučitelný a nadále si pořizují auta přes net. Přitom je tolik autobazarů kde se dají sehnat slušná auta.

Petr_766

AAA, v normální zemi by už dávno zkrachovali, tady stačí masírovat reklamou a všechny podvody zapomenuty… Ještě provozují pořád vozidla kategorie A, B, C,… a s tím související (ne)uznávání garancí a závad? Pořád jsou prodávaná auta v „holobytu“ i kolikrát bez povinné výbavy, kterou si můžete na místě „výhodně“ dokoupit nebo aspoň tyto drobné podvůdky už nedělají, že vyberou z aut co to jde? Lákání na neexistující nebo „zrovna jsme ho prodali“ auta v reklamě? Otravování lidí, kteří se jim chtějí vyhnout a nakupují / prodávají přes soukromou inzerci? Finanční produkty horší než od lichvářů, za což dostali opakovaně flastr?… Číst vice »

AAA

Cebia a Áčka. Jo. Spasitelé před přetáčením 🙂

Petr.R

hlavně ty data jak získává cebia by měli být zdarma dohledatelný a ubylo by kradených vozidel, nebo komu se chce pořád zadávat VIN do policejní databáze. Tachometr je poslední co může být a zdá se, že policie mele z posledního. Když nebude na netu k dispozici data o autu, tak vše vnitro dává zlodějům.

AAA

vždyť už dávno jsou:

https://www.kontrolatachometru.cz/

Petr.R

stou poslední větou moc nesouhlasím, nebo se stáčí před první technickou. Třeba u bmw když se stočí, tak v podmenu se objeví tečka u km.