Středočeský kraj začíná řešit utlumení provozu na některých lokálkách
Železniční stanice Mšeno. Foto: Michal Chrást
Podle kraje jde zatím o pracovní materiál. Konec může nastat i u tratí, které nedávno prošly nákladnými úpravami.
Nevím, kdo to rozhoduje ale třeba úsek Křinec – Městec Králové jsem jel v pracovní den v půl čtvrté odpoledne a ve vlaku nás bylo 15 lidí, a to je spoj na zrušení podle Středočeského kraje? Myslím, že jsou prázdnější lokálky
„Nemá smysl držet při životě klinicky mrtvé tratě a nemít pak na investice do těch perspektivních,“ – fantastická logika. Kdyby se D1 nechávala 50 let rozpadat, až by nakonec byla nesjízdná, jistě by se její zrušení také zdůvodnilo… Je na čase přestat spoléhat na eurofondy, které se hodí jen na megalomanské projekty, a začít s postupnou modernizací většiny regionálních tratí. I kdyby to bylo kousek po kousku – musí se využít každá příležitost.
Vtip dobrý. Tyto strany jsou pakáž.
Jasně . zastavte vlaky a vytrhejte koleje inženýři. Třeba ve Francii omezuji letecký provoz, a posilují železnice, myslím že to smysl má, a to hlavně ekologický. Je škoda že se spíše ty tratě neroozšířují, aby byly smyslné, tedy lepší propojeni nežli je zastavovat. Lepší řešení pro ekologii a budoucnost nevidím. Zastavit či omezit dopravu je zločin pro budoucno. Co tu po nás zustane? Vykradená zem, a vytrhaném koleje, namísto aby jsme pokračovali v rozšiřování a modernizaci sítě železniční dopravy. Třeba Sedlčany smer Příbram a Plzen a dál? Nebo se čeká na vylidnení, práve tím že jim tam či tam vytrháte… Číst vice »
Železnice je jistě budoucnost. Ale ne každá trať, která původně sloužila cukrovarům a nyní slouží k šotohrátkám rektálních alpinistů:)
jako co chtějí ještě redukovat u nás z Bakova do Bousova???v pracovní dny ani kolo,a o víkendu pouze v sezoně několik párů…..
Omezit klidně! Rušit nikoliv!
Zrušit. A vy si stáhněte OpenTTD nebo si na bazoši kupte krabici vláčků. Přínos i výsledek je úplně stejný a vyjde to levněji.
870 komentárov. By ma zaujímalo, či to je rekord 😁
To máme zase rok 1997 či už úplný rozpad plánovaní?
Ne , projevuje se ekonomická stránka covidu.😮
Co přesně znamená ,,začíná řešit,, ? Souhlasí nebo nesouhlasí s omezením ?
Nechápu proč chtějí zrušit Městec Králové – Křinec. Já pojedu z Běrunic motorákem, v Městci přestoupím na bus, ten mě odveze do Křince a dále po šínách do Nymburku. Mám pocit, že to navrhují mimozemšťani z kanceláří.
Me porad fascinuje, jak jednu trat musi jezdit jedna linka, ktera musi koncit tam, kde trat konci nebo zacina… Fascinujici…
Kdyz napr. budu chtit jet ze Slaneho do M.Boleslavi, tak me S40 vyklopi v Kralupech, kde na tom samem nadrazi sednu na jiny vlak S43, ten me zas vyklopi v Neratovicich, kde na tom samem nadrazi me konecne S3 doveze do MB…
A ze takovych mist, ktere by mohli byt prujezdne je vic, Breznice, Rakovnik, Kladno, Cercany, Kralupy, MB, Hostivice, atd…
Za posledni desitky let se snad odstranil jen jeden prestup a to v Lyse do Milovic…
Zajimave je take treba linka S51 na ktere ma byt take provoz zastaven/omezen v navrhu, ale ta linka od Zatce konci v Luzne? Proboha proc? Proc nevede alespon do Kladna… K cemu linka co konci v lesich…
Paragraf 1.
Když idsk chce přímé vozy, najde se důvod, proč to nejde. Že by Elefant z Milovic v Lysé najel na S2 a odjelo se jako souprava, zpátky naopak, to neumí.
SZDC rekonstruuje staniční budovu na Krupě. Mají v úmyslu opravit byty a podpořit podnikání v pronájmu kanceláří a skladovacích prostor. Určitě by každý klient očekával alespoň základní službu. Středceský kraj chce odstranit již omezenou službu na traktu 124. Proč utrácí 10 milionů korun za opravu nadbytečné stanice. Nedává to smysl.
https://www.spravazeleznic.cz/documents/50004227/135830101/Nab%C3%ADdka+%C4%8D.+3+byty+Krup%C3%A1.pdf/24a49540-3d2f-4ee4-8c5c-9531138165ac
Podnikání v pronájmu kanceláří a skladovacích prostor může klidně znamenat nedrážní služby, které akorát využijí přebytečný prostor nádraží. Na tom nevidím nic proti ničemu.
Je velmi dobré pronajmout nevyužitý prostor a zrekonstruovat stanici. Pro prospektivní nájemce by však bylo prospěšné, kdyby existovalo alespoň minimální denní vlakové spojení. Je současná 4hodinová frekvence opravdu příliš velká otázka?
Bohužel ta víkendová turistická linka S46 na trati 095v úseku Zlonice-Straškov je zcela nová a navíc v režii Středočeského kraje a ČD, nikoliv soukromníka a s podporou ÚK, je to přesně na hranicích dvou krajů. A propagace žádná. Úsek Zlonice-Straškov bohužel zrovna vede celkem nezáživnou krajinou polí a tak jediný smysl by to mělo v případné návaznosti na turistickou linku (cyklohráček) Praha-Slaný (Zlonice), otevřené železniční muzeum ve Zlonicích a další návaznosti na turistickou linku do Libochovic /Roudnice příp. do Vraňan.
Předminulý víkend vyzkoušeno odpoledne Zlonice – Straškov – Zlonice a už tam byl o něco větší zájem ( jedním směrem 26 lidí, nazpět 13 lidí – rodinky s dětmi, dúchodci na výletě, 2 cyklisté), dokonce i pár lidí po cestě nastupovalo na zastávkách duchů v polích. Kromě kávy a sušenky už dokonce bylo nabízeno k cestě i nefiltrované pivo. Většina lidí ve Straškově přesedla na spoj do Roudnice, spoj z Břízy do Vraňan jel poloprázdný až do Ctiněvsi, kde nastoupilo 12 turistů včetně dvou psů nejspíš z pouti na Říp. Motoráček 810 z Kralup do Zlonic byl zcela natřískaný až… Číst vice »
Souhlas s těmi krátkými úseky na regionálních tratích mezi dvěma kraji, to nedává žádný smysl tam cestující omezovat na přestupy z vlaku do busu a zpět. V případě, že se neujme ani ten víkendový provoz na 095 ze Zlonic do Straškova, tak se nabízí optimální řešení na švédský způsob a to cyklodrezíny. V dalších případech je třeba prověřit alespoň víkendový potenciál nebo výhodnost řešení nahrazení autobusy. Celkově je na místě obezřetnost a důkladné zvažování ( viz nedávná debata na speciál čt24 o lokální železnici) a ne rovnou bezhlavá nevratná konzervace a cyklostezkizace.
Speciál na ČT24 jsem viděl a většina zástupců se tam jasně vyjadřovala ve smyslu, důkladně prověřit všechny varianty, než se přikročí k nenávratnému. Ty nešťastné podřipské lokálky by se možná opravdu mohli využít ke kombinaci víkendových turistických vláčků (podřipský motoráček je již zavedenou oblíbenou atrakcí díky ÚK) a projektu cyklodrezín (na úseku Zlonice-Straškov). Zaříznout úsek Klobuky-Peruc mi přijde nesmyslné, sice tam už dnes jezdí jen motoráček 810, ale i ve směru Slaný – Louny bývá občas plný. Když jsem tam nedávno jel v sobotu, většinu osazenstva tvořila skupina postarších turistů, která jela z Prahy až do Loun, dále 1 cyklista… Číst vice »
S drezínama souhlas, to by někoho přitáhnout mohlo.
Nahrazování busem Zlonice – Straškov nemá důvod.
Teď tam jezdí jen projížděči (až na úplné výjimky) a pro ty nemá cenu
zavádět autobus.
To bych chtěl vidět, včera tam kromě projíždéčů nebyl skoro nikdo.
Na nácestných zastávkách v polích vůbec nikdo.
Asi záleží, kdy jste jel a v kolik jste jel. Já jsem projel s kamarádem ze Zlonic přes Straškov v sobotu 1.5. v 14.42h a kromě nás dvou tam byly 2 rodinky s dětmi celkem 8 lidí a ve stanici Kmetiněves a Loucká nastoupilo po 2 osobách z místních vesnic na zvědavou projížďku do Straškova a zpět.
Včera
Ta víkendová linka S46 jezdí 3x denně tam a zpátky (z toho 2x do/ze Slaného), ale jak bylo řečeno, propagace ze strany středoč. kraje a potažmo ze strany ČD vůbec žádná. Mluvil jsem s průvodčím a on říkal, že někdy má v motoráčku i přes 10 lidí, ale častěji jenom jednoho, dva, tři. A z místních obyvatel jen pár zvědavců, co se chtějí nostalgicky projet tam a zpátky.
Průvodčího jsem tam neviděl, myslím, nikdy…
Ale to je jedno.
Teď tam je povícero lidí jako já, nebo vy.
Ale to není oblast s tur. potenciálem ani trochu.
To už raději něco jako letní cyklovlak do Kralovic.
Dva mašinfírové v motoráčku, z nichž jeden obstarával prodej lístků a občerstvení a s nímž bylo možno i hodit řeč. Není pravda, že tam není ŽÁDNÝ turistický potenciál, jen to neumí kraj a ČD využít. Viz předchozí poznámky – ŽM Zlonice, menhiry a poutní místa, památník A.Dvořáka, návaznosti na podřipský motoráček, hora Říp atd. Na všech podřipských lokálkách by mohl opravdu zůstat jen víkendový turistický provoz + případně zkoušet projekt cyklodrezín. Nejhorší varianta by to bylo zničit nenávratně kolovratníkovou konzervací.
To při vší úctě tam není tur. potenciál, tak aby se řešila veřejná doprava.
Tam je to jen o tzv. ZDO
Divím se, že na seznamu není trať 236 (Čáslav – Třemošnice) to kdysi při integraci zvažoval zaříznout Pardubický kraj, Středočeský byl proti… A teď v seznamu není tak asi bude pokračovat dál…
Čáslav – Třemošnice je důležitá trať pro nákladní dopravu.
To ale není důod pro to, aby tam kraje objednávaly šukafony.
V Mladé Boleslavi si třeba 12 zasloužilých turnusových jezdičů s 810 + 814 bude muset rozšířit kvalifikaci o řízení mikrobusů, nakoupených třeba s dotací. Chápu, že to pro ně bude úplně nová věc- zase se učit, budou se muset po třiceti letech od doby, kdy většina z nich položila rudou průkazku, která je bude hodně bolet. Většina z nich už počíta hodiny do předčasného důchodu a zrovna se probrali do nové doby.. Ale pokrok nezastavíš. Nebudou-li se chtít učit, příjdou jiní strojvedoucí z českolipska a liberecka a rádi po příležitosti skočí… Uvidíme sled věcí příštích. Každý je nahraditelný a jejich… Číst vice »
Jste trapný. Až budete chtít na výlet s kolem a zpátky už se nedostanete protože začne pršet nebo se vám kolo rozsype, tak budete koukat až Vás mikrobusák nějaké té linky 4xx vyfuckuje…
no myslím že spíš radši půjdou do důchodu!….a co když někteří nemají řidičák?….ono to spíš vypadá že časem skončí dílna..pro nedostatek lidí….
Klubuky-Peruc?? Který „edit“, tohle vymyslel? Krom toho, jak už tu psali jiní, že tam jezdí přímé vlaky z Prahy do Loun a zpět, tak například z Peruce jezdí spousta lidí vlakem do Slaného do práce, do školy. Do Loun je v určité časy lepší autobus, zejména raní školní autobus, ale odpoledne mají lidi na výběr jak se dostat rozumně zpět, protože se doplňují s autobusy. Krom toho motoráky pendlují mezi Louny a Slaným, kde zajišťují základní obslužnost. Do Slaného se nikdo autobusem nedostane. Nemám pocit, že by se zrovna tady po celý den vozil vzduch. Když tohle udělají, bude potřeba… Číst vice »
Tak kde jsou ty fotky plných šukafonů?
Už se těším na ty fotky, kde z 20 cestujících je 20 podivných individuí ve flanelových košilích s foťáky na krku dělající pravidelné cestující!
pojd já tě proplesknu šmejde
Napadate a urazit? To o vás vypovídá.
Přesně takhle se chovali komunisti v padesátých letech…
Asi by to chtělo nějaké doplňující údaje. Jako kdy a kde. Nebo to je jen plané vyhrožování?
Mohl bych pana Sůru případně poprosit o e-mail a IP dotyčného hrdiny?
Jste akorát pro smích, když se zabýváte těmito planými a hloupými řečmi druhých.
Vám takový příspěvek přijde normální?
Vůči lidem, které TR nema rád, mu to v nejmenším nevadí. Kdyby to bylo obráceně, ohání se pravnikama a ombudsmanem. 🙂
😀 😀 😀
osoba zdeněk si to měla odpustit. osoba rychlodraha reagovala dle mého nerozumne
Nešlo by část lokálek provozovat z příjmů z reklam z diskuzí o jejich případném rušení? 😀
Zajímavá myšlenka 😀 Ale příjmy z reklam živí hlavně tento web, díky kterému se to dozvíme.
Kdo si objedná reklamu cílenou na šotouše? Výrobci kinofilmu, ponožek a sandálů?
možná výrobce Prostenalu 🙂
Myslíte, z sotousi mají čas myslet na takové věci? Je uspokojuje dráha. 😀
tam je zrušení Peruc – Kloubopuky v čechách dyt tam jezdí všechny vlaky Louny – Kralupy… To jako trať rozdělej hoši…
Koukám že nejsem sám kdo se diví
Mám informace, že Ústecký kraj nebyl o chystaných redukcích ze strany Středočeského kraje vůbec informován a nikdo to s nimi neprojednával. To se týká i mezikrajského úseku Lužná – Žatec.
Tak o „pracovním materiálu“ snad ani informován být nemusí.
Mimochodem, Středočeský kraj byl před 2 měsíci informován Ústeckým krajem o tehdy chystaných redukcích v Ústeckém kraji?
Jestli tento pracovní materiál má být závazný od GVD 2022, tak by Ústecký kraj měl být informován již nyní, protože to znamená změnu smluvních závazků a musí radou a zastupitelstvem projít dodatky ke smlouvám.
Co se týče redukcí v Ústeckém kraji (které nebudou), na žádné trati se nepředpokládalo zastavení osobní dopravy. Ani to neumožňují nastavení smluv, která specifikují minimální výkon, který si Ústecký kraj u jednotlivých dopravců musí objednat.
Jinak to samé platí i pro Plzeňský kraj a úsek Rakovník – Kralovice. Musí se změnit vyrovnávka výkonů mezi jednotlivými kraji, tady by to nejspíš znamenalo to, že by Středočeský kraj doplácel větší částku Plzeňskému kraji na objednávku vlaků Plzeň – Beroun.
A o čem má být ÚK informován, když se jedná o pracovní materiál?
Myslím, že jsem to dostatečně objasnil výše. Uvažuje-li nějaký kraj o změně, která ovlivní dopravu v jiném kraji, měl by ten jiný kraj o tom něco vědět.
Ani vy ani já věc neřešíme a nevíme v detailu v jakém stadiu rozhodnutí je, neznáme ani komunikaci objednatelů (potkávají se pravidelně a perspektivu těchto tratí jistě řešili).
Moudré rady, které tu dáváte, jsou dané snahou či vymýšlením procesních vad na opatření, které se vám nelíbí, toť vše.
Mám svoje zdroje a kontakty, od kterých vím tyto informace, a troufám si říct, že do toho vidím víc než vy.
A k čem vám to je? Zastavíte to? 😀
Je mi to k tomu, abych se dozvěděl informace, ke kterým přístup nemáte a nikdy mít nebudete.
Tr je zřejmě dost nesvítí, viditelně se mu to nelíbí, že se svet netoci podle něj. 😀
Trollové jako vy ode mě sklidí akorát posměch 😀
TR je něco jako vrátný, který si myslí, že řídí fabriku.
A co jste vy? 😀
Já si tu dělám legraci z šotoušků a modrých gum.
jo, jo, troll…jen počkejte až si někdo udělá srandu z vás.
Ja k životu fakt nepotřebuji vědět zákulisní informace o dopravě v Usteckem kraji. Fakt vtipná představa, ale, pane vrátný. 😀
110 Klobuky – Peruc. To je snad jen krátký úsek na 110. Vždyť to nějak pokračuje na obou koncích dál, ne? Do Loun a do Zlonic.
Kdo si počká, ten se dočká. Jsem zvědav, jak budou obnovovat Mladotice, když vlaky prestanou jezdit i do Čisté. Snad si to tam půjde nekdy z Rakovníka až do Mladotic projet celé na kole. Ještě jsem tam nikdy nebyl. Jinak nechápu, proč se někteří fanoušci zeleznice tak zlobí, lokálek na projíždění budou mít v okolí Prahy pořád dost a jiné kraje jim nic neruší. Pravda, nebude už v okolí Prahy tolik slabě vytížených s 810, takže si nepůjde tolik uzivat soukromou jízdu a dělat ve vlaku bordel s Branikama a tocenakem v rukou.
kdo chce obnovit Mladotice? mmj tam se normálně jezdí, jen odbočka na Rakovník už není
několik málo šotoušů ano, asi aby mohli dělat své celodenní šotojízdy :)) jinak tato trať fakt nemá budoucnost… čím dříve zmizí úsek Rako-Kralovice, tím lépe…
Ne, kvůli šotojízdám to fakt není. Naopak, úsek do Mladotic obnovit potřebuje, aby se dalo potenciálu trati 162 naplno využít. Bez toho to vždy bude trať vedoucí do nikam.
prosím neblázněte, sám jsem velkým odpůrcem rušení železnic, ale zrovna Mladotice-Kralovice fakt přínos nemá, jak si představujete ten potenciál? byl jste tam někdy? to se jako domníváte, že v kraji s nejmenší nezaměstnaností v ČR (PLK) čekají celé Mladotice na obnovu železnice, aby mohli začít jezdit do Rakovníka do fabriky???
jinak by její potenciál zvedlo hlavně vybudování zastávky u fabrik na kraji Rakovníka.
Jo potencial! Tak to jo…
z jakého důvodu potřebuje obnovit? kdo a kam tam bude jezdit. Myslím, že pro obyvatele Kralovic jezdící do Plzně, bude pořád lepší bus. Už teď jsou Mladotice konec světa a nemyslím si, že obnovení tratě na Rakovník se to tam nějak změní… možná kdyby tudy vedl koridor na 200kmh (Most-Plzeň), pak by možná nějaké napojení lokálky stálo trochu za úvahu. Nevím nakolik tento kraj znáte?
Pro zrušení provozu Rakovník – Kralovice je nezbytné projednání s Plzeňským krajem, zároveň by to docela solidně zahýbalo s vyrovnávkou výkonů mezi oběma kraji. Plzeňský kraj objednává Os Beroun – Plzeň v celé trase.
tak se kraje budou muset domluvit jinak. třeba směr beroun objedná a zaplatí pk, směr plzeň stčk. oba u stejného dopravce. ať mi neříkají, že to nejde vyřešit jinak…
Ale určitě to půjde vyřešit. Ovšem Středočeský kraj na tom neušetří. Plzeňský kraj bude chtít proplatit za Os Plzeň – Beroun také tu část peněz, kterou Středočeský kraj platí za provoz Rakovník – Kralovice na území Plzeňského kraje.
Jinými slovy: částka, kterou musí Středočeský kraj platit Plzeňskému kraji za objednávku vlaků Plzeň – Beroun, je v tuto chvíli snížena o částku, kterou Středočeský kraj platí za provoz do Kralovic. Tento rozdíl bude Plzeňský kraj nejspíš požadovat.
Ok, tak to je technikálie, na které se nějak dohodnou. S rozhodnutím o tratích to nijak nesouvisí.
Uniká vám pointa, na kterou poukazuji. Pro Středočeský kraj půjde o zcela zanedbatelnou, ne-li nulovou úsporu.
Pro Středočeský kraj půjde o plnou úsporu za „svůj“ úsek Rakovník – Čistá – Strachovice (kde za zastávkou je hranice s Plzeňským krajem).
Jediná „neúspora“ (vámi zmiňovaná) se týká krátkého úseku Strachovice – Kožlany – Kralovice (mimochodem úseku s velmi nízkým počtem spojů; Plzeňský kraj o větší počet nemá zájem).
No, uvidíme ještě, co přesně bude Plzeňský kraj požadovat. To ukáže čas.
https://zdopravy.cz/stredocesky-kraj-zacina-resit-utlumeni-provozu-na-nekterych-lokalkach-81449/#comment-534944
vy jste ale hospodářské zvíře…opravdu nad úrovní některých lidí mi zůstává rozum stát…
Jj, prostě železniční fanatici, železnice nemá smysl, babičky i turisty nahnat do autobusů, všechny do aut, z tratí nadělat cyklostezky, ušetříme miliardy a zavládne ráj na zemi. Evidentně jste si stále nevšiml, v jakém století žijete a s jakými problémy se musí tahle civilizace potýkat. Netušíte kolik navíc stojí zajistit celoroční sjízdnost silnic pro autobusy a kolik oprav je k tomu ročně nutných a jaké jsou dopady. Na rozdíl od ostatních máme ještě použitelné střepy předchozích dopravních systémů, které jsou trvanlivější a při správných investicích zvýší udržitelnost celého dopravního konceptu ČR násobně, ale to lidi jako vy prostě nezajímá. Vám… Číst vice »
„Netušíte kolik navíc stojí zajistit celoroční sjízdnost silnic pro autobusy“
Celoroční sjízdnost silnic se zajišťuje pro veškerá vozidla (auta, sanitky, zásobování atd.), ne jen pro autobusy.
Autobusy vzhledem ke své pravidelnosti a vysokému tlaku na nápravu vzhledem k ostatnímu běžnému provozu devastují povrch vozovek daleko nejvíce. Často jsou od nich v kritických úsecích vyjeté koleje už rok po opravě.
Které úseky máte na mysli?
To nastává akorát ve velkých městech, kde jsou běžné pětiminutové intervaly. Na silnici mimo velká města, kde jede autobus (u inteligentního objednatele) jednou za hodinu mimo špičky pracovních dnů a jednou za půl hodiny ve špičkách, se to nemá šanci projevit v krátké době. A když se to za deset let projeví, tak se o to místo má údržba postarat a ne se na to vykašlat a dalších pět let kňučet, že na to nemá kapacitu.
Tohle vychází z nevysloveného předpokladu, že důvodem nízkého využití zmíněných tratí je nedostatečný komfort a rychlost jízdy. Ono to může být nedostatečná poptávka (daná asi demograficky) a směrové vedení trati (všechny je neznám, ale na první pohled je to klíčový problém celého seznamu).
Vaše analýza je tudíž neúplná, úmyslně jste ji zjednodušil. A problémy civilizace jsou někde úplně jinde. Prohlásit svoji perspektivu za civilizační problém se vám nemusí podařit.
I tady platí zásady dopravní indukce. Dopravní směry těch tratí jsou ve většině (někde po úpravách) vyhovující alespoň pro nějakou významnější část poptávky. Bude-li kvalitní nabídka dopravních spojení vyřešena celosíťově (tedy včetně návaznosti na rychlejší vrstvy a i se směry, kam vlak nevede), lidé své spotřebitelské chování postupně přizpůsobí. Fakt, že jsou dnes přepravní proudy trochu jiné, neznamená, že se nezmění. Tak jako je mění dálnice, bude je při nezbytném omezení IAD měnit železnice. A problémy civilizace jsou tedy jinde, než v nadměrné individuální dopravě v aglomeracích, v kongescích, v pokračujícím záboru půdy včetně dopravní infrastrukturou, v klesající biodiverzitě, v… Číst vice »
prozrou až si zkusí na sídlišti nabít svůj nový povinné elektrický gumokol. pokud na něj vůbec budou mít…
Tak problémy civilizace řekněme máte dobře, ale tyhle tratě mají k aglomeracím dost daleko. Kdybyte chtěl tunit hrbatou, liteňku, nebo ať nežeru trať do Mníšku…
Ta trať 121 – co tam chtějí omezovat, když tam nic nejezdí? Resp. jezdí tam jenom to, co tam tak jako tak má zůstat – obsluha Amazonu a Cyklohráček…?
Obsluhou Amazonu jsou zjevně jen spoje v čase střídání směn, ale těch spojů v úseku Hostivice – Středokluky jezdí (mmch. vcelku odnedávna) o dost víc.
hlavně že před časem z Mělníka do Mšena udělali koridor a teď to má takhle skončit…..zase vyhozené peníze…inu jsme v čechách….klasika…
A myslíte, že to byli titíž lidé?
Levá ruka nechce vědět, co dělá pravá.
proto by měla být jasná koncepce, a ne jen opravit, modernizovat a pak to nechat bez užitku.
přesně to tu zásadně chybí, koncepce a nějaký rozhled do budoucna
Tu rekonstrukci nedělal Středočeský kraj. Kdyby na Strašné Železnici někdo myslel hlavou, tak do rekonstrukce trati MB-Mšeno nedá ani korunu. Stačí pohled na mapu a je jasné, že tam nikdy nebude taková poptávka, aby to uživilo vlak proti autobusu.
hm,tak hlavně se se před časem z Mělníka do Mšena udělal koridor,a teď to má takhle skončit….klasika…zase vyhozené peníze…no jsme v čechách no…….
A to v prosinci 2020 současné vedení kraje, 2 měsíce po volbách, schválilo nový plán dopravní obslužnosti, v němž se k trati č. 076 píše toto:
Střednědobý výhled
● Provozní koncept
– Předpoklad posílení rekreačního charakteru provozního konceptu.
● Vozidla
– Bez specifických požadavků.
● Infrastruktura
– Bez specifických požadavků.
Tedy ani slovo o tom, že by se měl provoz na trati zastavit.
Nu a rekreační charakter provozního konceptu je tedy posilován omezením provozu mimo víkendy. Představoval by jste si to jinak?
To se nevylučuje ani s dopravou v jiné dny, viz např. úsek Most – Moldava.
Jenže Mšeno není Litvínov, ba ani Osek.
Litvínov nelze moc brát v úvahu, protože z Mostu se tam jezdí hlavně souběžnou tramvají. Jezdí častěji a přímo z centra Mostu.
Dycky Most!
Holt zjistili o něco později, jaký tunel ve skutečnosti představuje živení drncajících motoráků, přičemž užitek pro občany z toho limituje k nule. O negativních dopadech na životní prostředí nemluvě.
Rozhodování o takových věcech by mělo být transparentní a předvídatelné, a ne ve stylu „jednou se pan velkomožný špatně vyspí“.
nějak se začíst musí
Začalo se v roce 2006 zrušením osobní dopravy do Kolešovic, Mochova a přes Zásmuky.
Mimochodem – vhodná příležitost k dalšímu kroku toho (ne)začínání byla při sjednávání smluv v roce 2019 (resp. tedy když už zastavení osobní dopravy, tak k 12/2019). A ne vcelku nedlouho poté.
Jenomže v té době na hejtmanství seděla Jaruška Jermanová a její křoví. Od té přece nějaké strategické myšlení nemůžete čekat.
negativní dopad na ZP má hlavně vás gumokol
Dlouhodobé koncepty častěji nemívají žádnou dlouhodobou platnost.
O pár let dřív bylo trvalým, dlouhodobým konceptem téhož kraje nemít žádnou osobní dopravu na trati do Mochova (s kteroužto „trvalou skutečností“ bylo počítáno i v projektu přestavby žst. Čelákovice).
14,5 hodiny od vydání článku a pětikilo příspěvků je tu 😀.
tisíc, tisíc. a pak poslat jako pamětní spis na krajský úřad:)
Vytištěné na toaletním papíře…
ten by se mohl v tiskárně snadno pomackat. to bych neriskoval
Ještě by jsme tím poškodili nějakého nebohého tiskaře…
nekrepovaným!
…a kolik z celkového počtu příspěvků je těch vašich? 10%?
Já vidím ďábelské číslo 666 komentářů , to by bylo lepší poslat na Ku Stc kraje
Velmi rozumný přístup, konečně se přestanou rozmazlovat peníze daňových poplatníků za ty největší extrémy. Velmi smutné je ale, že se za ty tratě rozhazely peníze za opravy, ač se přitom dalo očekávat, že se budou v budoucnu rušit. Zbytečná oprava Msenky, zbytečný most do Lužné. Ukazuje se, že vyhnat z kraje ANO mělo smysl. Loni v létě jsem zajel do Rožmitál a samozřejmě sám. Ono ani není divu vlak od Příbrami přijel hodinu před odjezdem do Rožmitálu, tak jsem si na nádraží v Breznici dal oběd,ale takové cestování nemá víc než jednou za rok smysl. Zpátky do Příbrami jsem na… Číst vice »
Vyhnat z kraje ANO mělo smysl ze zcela jiných důvodů, a to konkrétně kvůli osobním skandálům Jermanové, ne kvůli zajištění železniční dopravy. Pokud jde o železnici, jediné, za co Jermanovou kritizuji, je nevýhodná smlouva s ČD, která byla podepsána pro celý Středočeský kraj jako jeden smluvní balík, se stejnou cenou za vlakokilometr, což zkresluje reálné náklady. Kdyby se soutěžilo, rozdělilo by se to na více smluv a lokálky by byly zadané jiným dopravcům, náklady by mohly být nižší. Na provozu tratě do Rožmitálu pod Třemšínem by už teď bylo možné výrazně ušetřit, pokud by se provoz oběhově svázal s osobními… Číst vice »
Snuska nesmyslu.
No pokud myslíte to, co jste napsal vy, tak ano, máte pravdu, snůška nesmyslů.
Ano, vaše příspěvky.
no, argument pro nesvazat oběh a tím ušetřit by nebyl? všiml jste si že motorak jede na volnobeh i při čekání? a že tam i ten fyra sedí, stroj stojí? naopak dobrý nápad to je
Všiml jste si, kde má Rožmitál nádraží, kde ho má Březnice a že do Příbrami jezdí přímý a rychlejší autobus, který proveze lidi z Rožmitálu podle jejich potřeby celou Příbrami? Řešit obehy u mrtvého koně je snuska blábolů.
Potenciál!
Pokud čekající regina sežere za čekání 20l/hod (nevím, hádám) a jedoucí 50l/100 km (taky hádám), tak bych tam tu reginu poslal. raději než ať čeká a jede gumokol nebo sukafon.
to že je bus rozmital příbram znamená že budu z breznice do rozmitalu jezdit povinné přes příbram?
Jste vzácně sebekritický. Všechna čest.
Je to cajk. Vesměs úseky se vzduchem. Je to pryč. Nostalgie mne sžírá, ale jsou to vlkm o ničem. Nashle v budoucnosti 😀
„Ono ani není divu vlak od Příbrami přijel hodinu před odjezdem do Rožmitálu, tak jsem si na nádraží v Breznici dal oběd“
Ona už zase v Březnici funguje nádražní restaurace?
Přinejmenším v roce 2019 tam bylo pusto, prázdno.
Byl jsem tam srpen 2020. Ale bylo to u nádraží, ne přímo v něm. Najdu na mapě.
Byla to dle mapy Restaurace Karlův Týn.. najedli jsme se celkem slušně, jidlo bylo rychle, stihli jsme to, než jel ten prázdný motorak.
Největší extrém je D3, D4, D6, D7, D35, D52… To je díra na peníze, stovky miliard zbytné infrastruktury, která jen generuje další problémy. Ale to cyklistovi nevadí. On se stará o 10 milionů.
Pro třísku v cizím oku nevidí břevno ve vlastním. Jak typické.
Čili lokálka do Rožmitálu je alternativa k D4, chápu to dobře?
tak mít jak D3 tak D4 a jak D6 tak D7 a tahat dopravu do Vídně přes Mikulov, když by to bylo šlo asi snáz kolem Břeclavi (pravda liizlo by to kraj lednickeho areálu ale…i tak by to asi bylo lepší…), ani jedno z toho nebylo nezbytne. a D35 turnov hradec taky není to nejpotrebnejsi…
s rozmitalkou to má málo co spolecne.
spíš s inovativnimi linkami na toastak, aby bylo na tohle, neni na jine
No, naštěstí se vás na to, které dálnice jsou potřeba, ptát nemuseli. 😀
Odpověď je jednoduchá – no přece žádné!…😂
To si povíme za dvacet let, až vaše detičky nebudou mít jak dojet k doktorovi.
za dvacet let nebudou jezdit šukafonem?
ok, takže je nejlepší mít z každé z duplicitních dálnic půlku odnikud nikam/koncici v poli…když tohle považujete za normal, ukazujete co jste zač naprosto jasné.
já bych nejprve dokončil D7 než bych začal patlat D6. a obdobné D4 vs D3.
narozdíl od vás, nenávistných antivlackaru, nikomu neruším dálnice a nevykrikuju za je zbytečné je stavět. a nevím co jste zač, že manipulujete to co člověk ani neřekl.
Jasně, šotoušek Jáááá se odstěhuje do Březnice a bude touhle „last mile“ dojíždět…
Ti last mile bude muset jít pěšky. Ta trať končí slušný kus před cedulí Rožmitál. 🙂
Budete se divit, ale mně se to podařilo dojít k centru za 11 minut a to jsem ani nešel pustinou, ale kolem domů, ulicemi. Nejbližší zástavba od nádraží není ani 100 m.
Jj, jak dokázat, že jste debil, ve dvou příspěvcích: Vyrobit si slaměného panáka a pak nad ním halasně onanovat.
jo, to je jeden ze způsobů manipulativní diskuze. podstrčit někomu co vůbec neřekl a pak ho za to zkritizovat a vymezit se proti tomu.
ti **** se to snad učí od bimba nebo kikiny
Jo 😀
Chápete to schválně špatně.
Cykliste po dálnicích nejezdí, maximálně si po nich vezou kolo ma zahrádce, takže jsou za ně rádi. A stavba dálnic snižuje počet aut na ostatních silnicích, to je pro cyklisty jen dobře.
„A stavba dálnic snižuje počet aut na ostatních silnicích“
Tahle blbost už tu opravdu dlouho nebyla.
Takže je zvětšuje?
na silnicích privadejicich auta právě k té dálnici zcela zjevně a jasně.
Rožmitál je celkem jasný, při své poloze. V případě Mšena nebo Peruci to tak jasné není.
Je to zlé, je to zlé. Ruší se provoz do Mochova. Ti průměrní 4 cestující na vlak vygenerují tisíce automobilů denně.
Ještě se nic (naštěstí) neruší.
A přitom tam je takový potenciál
.
Ten by možná přišel, kdyby se ta lokálka natáhla do Poříčan…
Tomu nevěříte ani sám, že se tak stane, že?
Máme plno lepších kandidátů na dostavbu/opravu/novostavbu tratí, které mají vetší význam.
Ale uznávám, že by to té trati neuškodilo ba naopak. Nikdo na to ty miliardy ale nikdy nedá…
Tak som dnes využil voľný deň a po včerajšom Mochově som vyrazil na Kouřim.
Osobák s odjazdom 15.52 neradostný: v NAD Kouřim – Plaňany som bol v celej trase jediný cestujúci, v 810 z Plaňan taktiež sám. Od Chotutic sa počet zvýšil na 3.
Chápem, že je to proti smeru špičky, ale autobusy v Kouřimi v tom čase boli predsa len plnšie. Smutná realita.
Perličkou je, že při výlukách tratě do Kouřimi dokonce jezdí (či aspoň před pár lety tomu tak při několika kratších výlukách bylo) v úseku „do Kouřimi“ jen minibus s výslovným upozorněním, že pobere max. jen cca 15 (?) cestujících.
Dělat průzkum v pátek během dvoutýdenní výluky na polovině trati a ještě před největším uvolněním škol které má přijít během následujících týdnů je docela mimo. Zkuste to po konci výluky v nějaký lepší čas, o víkendu v 15 hodin jede z Peček až do Kouřimi dost často našlehaný vlak, to samé ve špičkách odpoledne (před COVID), to samé ráno. To že je úsek Plaňany – Pečky vytíženější o dost – o tom není sporu. Ale i přesto má značný význam i ten druhý, v mnoha aspektech. Chystám se je sesbírat a nějakým způsobem apelovat na osoby činné v tomto procesu.… Číst vice »
Ono dokud nezmizí většina či lépe všechna omezení, tak jsou tyhle průzkumy taky na dvě věci.
Destinace Kouřim je využívaná nejvíce turisty – v Kouřimi je krásný skanzen a dále Lechův kámen odkud praotec Čech spatřil horu Říp. Tím, že je zatím turismus zavřen, tak tam frekvence místních velká nebude, ale trať znám a vím, že tam v sezóně bývá dost plno.
Tam hlavně schází napojení autobusu u nádraží, a to nejen po městě, ale i do okolí. I proto to není pro lidi atraktivní. Dříve jsem na to upozorňoval a bylo mně decentně sděleno, že autobusáci nemají zájem, protože nechtějí navazovat na vlaky, chtějí naopak z vlaků lidi dostat do autobusů. Ale takhle to bylo a je ve více případech.
Během výluky je vždy méně cestujících. Připomíná mi to Soupravu, který tu vždy vřeštěl, jak jel NAD za vlak z Kácova do Zruče, jel tam spolu s třemi dalšími cestujícími a na základě této jediné zkušenosti hned odsuzoval celý tento úsek trati k zániku. Trať do Kouřimi mezi zbytečné rozhodně nepatří. Kromě Bošic jsou všechny zastávky umístěny v obcích, nebo aspoň v jiné zástavbě k obci stále patřící. Třeba Chotutice už o autobusy zcela přišly (nebyl důvod je tam nadále vozit, když je tam kvalitní obslužnost vlakem, kterým se dá za 10 minut dojet k hlavní trati), Zalešany snad nikdy… Číst vice »
Ano, je to tak. Já sám bych třeba uplynulý víkend do Kouřimi rád jako už mnohokrát vyrazil s kolem – jehož přeprava je v NAD vyloučena. Takže jsem nejel a bylo nás myslím víc takových – včetně rodin s kočárky který je povolen 1. Takže opravdu nemá smysl hodnotit nyní. Jinak souhlasím se vším, Radim obdobná situace jako Chotutice, jen s rozdílem že jí tam po dohodě přesměrovali jeden pečecký PID BUS po integraci v 6:25 do Kolína. Není to potřeba, BUS používalo jen pár velmi málo pohyblivých důchodců.
Čímž jsem teda nechtěl ty málo pohyblivé důchodce označit za méně cenné, mohlo by to tak vyznít. Právě kvůli nim se přesměroval ten ranní PID spoj.
Vy to z Peček na kole neujedete, jo?
A co když lidé chtějí jinam než k hlavní trati? Nebo co když chtějí do Kouřimi do města a ne někam na předměstí na protilehlém kopci?
víte, ono je u te kourimi absurdní i to, že tam je celkem slušná nákladní doprava…takže asi trať trhat nebudou…takže celá slavná úspora je o jednom až dvou sukafonech co tam pendluji…a vzhledem k tomu, že i tak by byl turnus možná na dvě vozidla, tak vlastne o úsporu pár km na obratu…a to se vyplatí….
Pokud je tam slušná nákladní doprava, tak si tam mohou sotousi pár vlaků za rok objednat za své, ne? To už se nedokáží složit ani na tohle? Trať jim zadarmo udržuje stát a najít 20 klacků a složit se na ně ve 20 lidech po litru, to je moc, jo? Pak nemáte narok na žádný soucit. A nebose ani těch 20 zájemců ochotných dát 1 tisíc korun za svůj milovaný koníček – vláček, se za rok nenajde? Pak máte z ostudy kabát a je to hodně trapné. Řvou o to, ať se to platí bz daní druhých, podepisují petice, ale… Číst vice »
to mělo být vtipné?
reagujete na své pomatene představy, nikoliv na to co píšu.
takže jednoducha otázka…pokud bude nadále jezdit sukafon do planan, kolik se ušetří oproti stavu kdy by jezdil až do kourim (a sloužil neporovnatelně více lidem)?
dá se dostat do pecek busem? nebo se bude zřizovat nová linka?
1. Bude jezdit pouze 1 810 namísto dvou.
2. Pokud vím, ne. A zřejmě to využívá minimum lidí. Ti budou muset jezdit přes Český Brod.
Nákladní doprava do Kouřimi zůstane.
neslo by se uz konecne zamyslet nad tim, zda neprevest trat na lightrail, chce to zmeny norem a predpisu, ale u velkych mest se trate daji vyuzit pro tramvajovou dopravu… tram-train vlaky,…
Ale tratě z tohoto seznamu nejsou případem z kategorie „okolo velkých měst“.
Ale uvedené platí. Bylo by to o dobrou polovinu levnější.
§1 Nikdy se to tak nedělalo
§4 Není na to předpis
§5 Bylo by to příliš složité
§6 Cestující by to nepochopili
§7 Cestující by to zneužili
§10 Stejně to bude na hovno
Vozidlo typu „moderní šukafon“ by nemuselo po tramvajové trati do centra města. Stačilo by, aby si pendlovalo na své lokálce i bez crashtestu s nákladním vlakem.
Zrovna na Kouřim nákladní vlaky jezdí celkem dost.
V Německu jsou vlakotramvaje, kde lehký motorák jezdí po stejné trati jako těžký náklad.
Stačí trochu předpisů.
Březnice – Rožmitál pod Třemšínem
Kruci, tak jsem chtel jet na dovolenou…
Letos to ještě půjde.
Můžete tam jet i bez vlaku.
..třeba na kole. je to kousek…
S báglem busem? Ani náhodou.
Jo, v buse neplatí režijka a nedá se tam chlastat pivo.
pivo se tam dá chlastat, vzadu. a pokud si myslíte že každý krom se prokazuje plastové kartickou, je rezista, tak si nastudujte vynalez jménem inkarta.
fakt tu spousta lidí ty rezijky nemá.
pivo se tam dá chlastat, vzadu.
… ale chce to bažanta 🙂
nebo vydrz
No výborně, pan Gwann nezná přepravni´podmínky v autobusech, minimálně těch v PIDu. Je v nich zakázáno pít a jíst. A víte proč? Protože cestující jsou dobytek, tekutinami polejí sedačky nebo podlahu, obaly od jídla nacpou kde se dá, a utečou od toho jako pes od sraní.
Tím pádem je to ale jasné – je třeba celoroční vlak!
neznám. taky busem jedu tak dvakrát ročně a to ještě ne vždy v PIDu.
znáte navstevni rád zámku zakupy? a musí se tam nosit pantofle? a muže se tam fotit v celé expozici?
reagujete totiz stejně nesmyslné.
No to nedá, určitě by jste se polil…
Ty máš nějaký problém s pochopením psaného textu, nebo se prostě jen bavíš jepičí radostí nad ničením práce jiných?
to je ono, škodolibý tydyt
Braník a toceňák?
Nákladní vlaky tam budou jezdit i nadále 🙂
Do Rožmitálu jezdí nákladní vlaky? Co se tam vozí?
Vy všichni chytří rušitelé, možná jste včera zaregistrovali, jak v rádiu všichni hlasatelé, co „znají lepší cestu“, brečí nad auty a kamiony ucpanými příjezdy do Prahy, D5 už ze Zdic!, D4 od Radotína, D1 ani nemluvím, také okruh stál oběma směry, atd. Zkuste jet ve špičce od Říčan, nebo od Kostelce. Dokonce jsem zaslechl prosbu moderátora, ať lidi v Berouně sjedou z D5, odstaví auto a jedou do Prahy dál vlakem! Jinak se totiž do Prahy neměli jak dostat. Zbytečnou nákladovost regionálních tratí totiž způsobují nesmyslné drážní předpisy. Zkusil by si někdo představit, že by třeba místo těžkých a drahých… Číst vice »
To by se musela za nos chytit Evropská komise a všichni bruselští progresivisté – a k tomu nedojde. To není o modré armádě, ta už si dávno předpisy a směrnice nedělá. Ale jinak porovnávat lokálky s hlavními tratěmi do Prahy, to je opravdu mimo.
A seznam těch tratí jste četl? Já tam 011, 091, 171, 221 ani 231/2 nevidím.
Přeci koncové lokálky Stč kraje řeší problémy posledních km dálnice před Prahou a pražského okruhu.
Last mile?
Tak se šotoušek Jaaaa přesune do Rožmitálu a bude jezdit do Prahy s využitím tamní “last mile“, ok?
Pak o tom může napsat článek na zdopravy.cz, rádi se pobavíme.
Všichni z Rožmitálu jezdí jen do Prahy za službami, které jsou jen v Praze.
A stejně tak všichni jedoucí do Rožmitálu jsou ti z Prahy
Geniální Lemmy všemu rozumí. Geniální Lemmy ví, že existuje jen jedna destinace na světě: Praha.
https://www.youtube.com/watch?v=_Ofrztp143w
Celé tohle vlákno začalo tím, že diskutér „Ivo“ naznačil kauzalitu mezi ucpanými dálnicemi do Prahy a rušenými lokálkami.
to je sice pravda, následně ale troll Lemmy začal prudit
Možná, to ale nemění nic na tom, že Ivo napsal krávovinu jak vrata.
Holt pokrok, vše se vyvíjí a i kraj chápe , kde není poptávka tam kšeft prostě není. Ty lokálky spojují vesnice a právě na té vesnici lidé většinou chtějí co nejvíce volného času pro sebe, neb mají domy, hospodářství, zahrady atp. Těžko asi dnes bude také místo televize hrát rodině maňáskové divadlo, nebo počítat na kulivkovem počítadle místo PC. Doba dala lidem auta a lidí je chtějí využívat a ne trávit čas po peronech.
Jo, to je teda progrese jak noha, investovat do škodlivější, méně kapacitní a prostorově mnohem horší dopravy.
Problém je jen a pouze v tom, že si autíčkáři neplatí plnou cenu svého ježdění.
Platí násobně víckrát, jen na spotřební dani z paliv se vybere přes 90 miliard což je víc než 2x než kolik stojí údržba a investice do silniční dopravy dohromady. Pak si připočti dph na palivech, dph na nákupu aut, na jejich údržbu, navázané pojišťovnictví a finanční sektor, ti všichni platí daně. Dále mýto a známky, fond zábrany škod v povinném ručení atd., dále kolik to jen u nás zaměstnává lidí a ti všichni platí daně. Motorismus to je dojná kráva pro státní rozpočet a pro lidi nutnost, bez které se neobejdou. Cintáš tady akorát nesmysly a každým svým příspěvkem prokazuješ,… Číst vice »
aaaa orgie demagogie.
Diagnóza je pořád stejná už přes sto let, viz citát:
„Vaněk vytrhl Švejkovi sluchátko z ruky a křičel rozčileně, že ajznboňáci vědí starého kozla…..“
ted trocha faktů: dph na osobacich vozech se v převažující míře použije na odečet na vstupu a daňový štít přes odpisy. najdete si počty registrací aut a kolik koupí firmy a kolik nepodnikajici FO. spotřební daň je spotřební daň.argumentace jejím dobrodinim připomíná studii jak společnosti prospívají předčasná úmrtí na tabakismus. drtivá část místního autoprumyslu žije z exportu. což nás dožene s elektromobilitou. kolik zde jezdíme, nehraje roli. škodovka má max 30% registraci, drtivá většina vozového parku jsou oletane pekáče bůh ví odkud 15 a více let staré. kolik stojí náklady na infra se dá spočítat. ale nedá se spočítat kolik… Číst vice »
Tady máš obrázek, jak funguje odpočet DPH, vždy je na konci někdo, kdo to zaplatí a pak to končí v rozpočtu https://cs.wikipedia.org/wiki/Odpočet_DPH#/media/Soubor:Neutralita_v_DPH.png kdybys noznačoval tu svojí dojmologii fakty, tak bys byl akorát k smíchu….
vasiku, jsem ekonom, jak to s dph funguje vím precizně. včetně toho, jak dph neplatit…nebo jen inkasovat odečty…viděl jsem toho už dost…a dost jsem na tom zaměstnavateli vydelal
Vydělal? Že bys byl kriminálník? Spíš tlučhuba, když o chvilku dříve jsi psal, že vlastně DPH nikdo neplatí, že to se jen odepisuje.
škoda slov na diskuzi s podobnými lidmi jak jste Vy. urazejici arogantní hulvát.
to že si odectu dph na vstupu neznamená že víc vyfakturuju na výstupu a tím pádem odvedu na dani na výstupu.
kdybyste někdy dělal cokoliv ve finančním řízení, tak to víte.
vy víte houby a akorát urazite okolí.
a s tím kriminalnikem, víte něco o časovém testu na dph u nemovitostí nebo zase jen placate blbiny
Každým svým příspěvkem prokazuješ elementární neznalost, jak tím prvním odstavcem, kdy jsi zatím nepochopil ani ten mnou postovaný obrázek, i tím posledním, kdy o odpisu mluvíš jako o výdělku.
neklikam na každý obrázek. mám vystudovane finance a živím se tím. odpis nemá co dělat s dph. a nikde to netvrdím.
zjevně nechápete nic, tudíž jako pro mateřskou školu.
firma koupí auto. zavede do majetku. požádá si o vrátkům dph. tu dostane. následně si každý rok dle odpisoveho plánu, dá proporční část pořizovací ceny bez dph do nákladů.
to, co se daní dph na výstupu, je faktura, co firma vystaví. třeba školení vasika z dph. ale ta faktura nemá jakoukoliv návaznost na to kolik firma vlastní gumokolu
a ještě pro ty bez fantazie…proč asi firmy kupuji osobaky pro zaměstnance.
protože to je daňové výhodné…zkasiruji zpět dph (cili auto je levnější), dávají si odpisy do nákladů – cili ušetří na dani z příjmů PO.
a místo zvýšení mzdy, dostanete přiděleno auto, coz je opět výhodné, protože zaměstnanec z jedné koruny nákladů zaměstnavatele má obvykle max cca 60 haléřů. s tím že mnohde si ho pak za výhodnou cenu můžete po konci odepisování koupit…finanční úřad většinou neřeší, zda auto firma zaměstnanci koupila za tržní cenu…max kvůli dph na vystupu, které nižší cenou poněkud sidite.
a k obrázku…ten je dost nesmyslný a zjednodušený. protože firmy můžou mít a maji i náklady, které dph na vstupu (odečet) neumožňují, protože v nich dph není…typicky mzdy či práce od neplatce dph…
ale to vy nevíte a místo toho urazite, někoho kdo ví více. ne, nejsem danar, výjimky ze zákona z hlavy neznám. ale vy o té dani nevíte vůbec nic než obrázek odpovídající ZSV/ekonomii ve třetím ročníku gymnázia.
Ty bys složitější obrázek nechápal, navíc ho očividně nechápeš pořád. Firma totiž platí dph z toho, co prodá a teprve z toho, co jí zbyde si pak může koupit to auto, no a ten odpis z toho auta je na to, aby neplatila to dph 2x. Ty, pokud jsi někdy nějakou ekonomii studoval, tak asi na stejný škole jako Venezuela, která si zcela vážně myslí, že zajistí bohatství lidem tím, že je víc zdaní.
takze vašiku, končíme diskuzi, jste absolutne mimo, tímto svým příspěvkem jste dokázal nade všechnu pochybnost.
krom toho urazite oponenta a manipulujete diskuzi.
vaše chápání firemního hospodaření je na úrovni jedince zcela nepolibeneho realitou čehokoliv více než praxe drobného zivnostnika, který má navíc na vse účetní, protože ničemu z toho nerozumí. zato jste ale slušně ideové zaslepen a zfanatizovan. vyborny materiál pro populisty.
přeji hezký víkend.
Říká tzv. ekonom, který si myslí, že daňový odpis je výdělek.
Gwanne, nemá smysl ztrácet čas diskusí s jedincem, který má IQ nižší než tělesnou teplotu při zimnici. Vysvětlujete to sice perfektně a srozumitelně i pro osoby ducha lehce mdlého, ale přiznejte si, že na některé pedagogicky zvláště odolné ani Vaše schopnosti nestačí! 🙂
Evidentně tady je stále osobní auto bůh, u něho se na společenské náklady hledět nemusí. 🙂
Zato ty nenáviděné lokálky!
jo, jo, osobní auto nás spasí…takový fetis.
Ale jo, další takovej jednoduchej, co je přesvědčenej, že ze spotřební daně za benzín si zaplatí silnice a svoje smradění ostatním pod okny. Takže zase a znova: 1. Spotřební daň z paliv platí všichni kromě zemědělců, včetně vlaků. Nejen vaše autíčka. 2. Odečtěte z vašich paliv a dalších daní všechny škody, které provozem aut a stavbou a údržbou infrastruktury vznikají: – Rakovina – Astma – Nehody – Zkrácení života – Hluk – Zábor půdy – Odvod vody – Zábor veřejného prostranství – Dopravní policie – Solení – Ztracené příležitosti – Klimatická změna A jste za sebe a svou plechovku v… Číst vice »
Odečtu všechny škody, přičtu všechny přínosy a vidím, že doba dožití je oproti době, kdy tu auta nebyla a byly tu jen vlaky a povozy, cca 2x taková, že všem se žije mnohem lépe, pohodlněji, zdravěji a všichni jsou bohatší, nejen finančně, ale i duševně (třeba proto, že mají na sebe a své blízké víc času, než když kysnou čekáním na vlak). Až nebudu moct vjet do města, tak tam to město nebude, hádej proč jsou města a vesnice na celém světě podél cest, proč se zástavba rozšiřuje směrem k obchvatům, proč tam, kde je doprava přidušená to jde od… Číst vice »
no, vědí, po roce 2030 si nový spalovací gumokol nekoupíte. uz vás vidím, jak s tím elektrogumokolem jezdíte. a jak všichni ty jezdci na pekacich budou tou fobii v dieselu jezdit i po 30 letech od výroby. krásná představa…jen to nenastane. staré smrdici pekáče budou vykazany z mest
A jakmile lidé zjistí, že bez zaparkovaných štrůdlů aut jsou ty ulice mnohem obyvatelnější, tak budou auta obecně čím dál víc vykazována i z širších center (především jejich parkování – bude misto jen pro místní).
Ja doufám, že jednou se místo průtahu a parkujícich aut do naší ulice vrátí alej.
Krásný seznam klasických argumentačních faulů, opravdu to myslíš vážně, nebo si z nás jenom děláš srandu? – Zaměňování časové koincidence za příčinu: Masové rozšíření osobních aut opravdu nemůže za nárůst průměrné doby dožití. Naopak ji snižuje. Přičítáš zásluhy falešně. Vycucal sis to z prstu. – Stejně tak nezvyšuje úroveň příjmů. Záměna hypotézy za fakt. Prostě sis to vymyslel. – „lépe, pohodlněji, zdravěji“ – Lživá manipulace: Pouze si pohodlněji vozí zadky; obezita roste, efektivita klesá, růst rakoviny a respiračních onemocnění z prachu a exhalací, růst hluku, stresu, duševních chorob z důvodu masové automobilové dopravy. O klimatických změnách ohrožujících podstatu této civilizace… Číst vice »
no, zaostal myšlenkové v 90.letech. kdy auto bylo vyjádřením svobody. za bolševika ho každý neměl, teď může mít každý a kolik chce. a nemusi se nikomu podřizovat…
ještě zapomněl, že řízení je vlastně radost.
což je jasné vidět na těch cca 10% agresivních nebezpečných individuí za volantem, které si tak kompenzují své mindraky a nahromadenou zlost na svet
Malý omyl. Ty investice, údržba apod. jsou za ČR kolem 200 mld Kč ročně. Ono se musí počítat vše, tedy i peníze obcí, měst, krajů, státu, SFDI apod. A to vše sečíst. Ale to je pro někoho naprosto nepochopitelné. A pak jsou tu další náklady, zvané externality a tam jde o další desítky až stovky miliard. Jen ty zdravotní dopady jsou ročně min. 70 mld. Kč. Ale to už jsem tu psal mnohokrát a řada těch odpůrců těchto faktů si není ani schopna ta čísla najít nebo i spočítat. Aspoň v hrubém rozsahu. Ono je to pracné a hlavně se… Číst vice »
najdete si to o tom něco. svými nesmyslnými údaji kompromitujete to, za co údajně bojujete.
Ty údaje nejsou nesmyslné, lze je najít. Podívejte se jen na investice na silnice v SFDI a jste už kolem 80 mld. ročně (kraje, města obce, jsou těžko dohledatelné, chce to hodně času a spolupráci se státními orgány – opět jde o desítky až stovky miliard – podívejte se např. jen na roční rozpočet Prahy atd.) ty zdravotní dopady nejsou počítány nějakými laiky, ale jde i o metodiku mezinárodní a ty údaje pro ČR byly počítány ještě velmi obezřetně-opatrně. Pravděpodobně jsou podstatně vyšší. (ti, co to počítali, rozhodně nejsou žádní hlupáci a mají dost vysoké znalosti – i z ekonomie).… Číst vice »
kdo bydlí na vesnici toto chápe, kdo má zastávku mhd za rohem, metro v provozu do 24hod, mnoho autobusů za město i o víkendu, to nemůže nikdy pořádně pochopit….
Kdo bydlí u lokálky s pravidelným provozem to taky chápe. Vy s těmi auty máte jezdit právě k vlaku a přestupovat.
Lidi ve městě cestou na vlak taky přestupují.
a mnohdy ty smrdici pekáče fakt nechtějí moc vidat
Jakože pojedete autem někam a tam přestoupíte na lokálku s intervalem dvě hodiny, a tou se budete kodrcat někam dál? To jste někde v reálu viděl, nebo je to výjev z vašeho modelového kolejiště?
Samozřejmě. Protože nemůže jít o kodrcavou lokálku s jízdní dobou 120 minut, ale hezky jste si toho slaměnýho panáka přibásnil.
Nebo si snad myslíte, že městská populace vám vaše dojíždění bude platit navždy?
Zatím tedy venkovská populace (tj. všechny obce pod 20.000 obyvatel) platí Pražákům jejich levnou a vždy dostupnou MHD a přitom sama má jeden autobus ráno tam a jeden odpoledne zpět a o víkendech nic. Máme v ČR i sousední okresní města, mezi kterými není žádné přímé spojení.
http://vyhlasto.cz/h/1a52/ty-mlc-mas-misto-mozku-z-piva-kostku
Jj, místo udržitelné dopravy urážky. 😉
Ale jo, od křováků jsem zvyklý na ledacos. 😛
to se dá dělat u pořádné trati, kde se jezdí aspoň 100kmh a jede to min. každou hodinu a jedu někam dál. ale toto u lokálky a jak to udělám s přesunem z konečné stanice k cíli, když tam opět nevede vlak?
500 m pěšky? nebo i kilometr? už někomu upadly nožičky?
Lokálka nemusí jezdit 50. Ale to by se muselo chtít.
Poptávka by byla, ale nabídka není taková, aby byla atraktivní a logická. A přitom efektivně dělaná.
Dlouhodobě razím myšlenku, že by regionální tratě měly být vlastnictvím nikoliv státu, ale kraje. Kdyby byly vlastnictvím kraje , tak by takových hovadin jako jsou stamilionové investice do rekonstrukcí a poté zastavení provozu bylo minimum..
Ani to není garance. Podívejte se do aktuálního plánu dopravní obslužnosti Středočeského kraje (který schvalovalo nové vedení!) a zjistíte, že se tam s žádným zastavením provozu nikde nepočítalo: https://www.kr-stredocesky.cz/web/doprava/dopravni-plan
Tak jasně. Nové vedení kraje může mít na řadu problémů jiný názor než staré vedení. Souhlas , ani to není garance. Ale je to lepší. Kraj spíše s penězi hospodaří rozumněji než stát. A tak rozhodnutí o tom , zda někam nalít stamiliony je pečlivější a preciznější…
Tady nejde o spor staré vs. nové vedení kraje, tady neřešíme spor Jermanová vs. Pecková (resp. Borecký). Plán dopravní obslužnosti Středočeského kraje byl schválen v prosinci 2020, tedy dva měsíce po volbách. A Borecký kritizoval Kolovratníkův návrh na zavedení konzervace dráhy. Současné vedení kraje tudíž popírá samo sebe.
Dva měsíce po nástupu do funkce nikde žádné vedení kraje nic převratného neschválí. Odmávali něco, co předtím připravili úředníci, a pak začali zjišťovat, možná až pod tlakem výpadku příjmů kvůli covidu19, že je třeba šetřit i na dopravě a tudíž i na náhradě dražších lokálek levnějšímu autobusy tam, kde to jde. Jsou první v republice. Časem se přidají i další.
„Kraj spíše s penězi hospodaří rozumněji než stát.“
To opravdu ne. Mnohde nemá potřebný přesah a nadhled. A hlavně, do jejich sviňáren v podstatě nevidíte.
Když si dáte vedle sebe mapu tratí ŽSR se železniční dopravou z roku 1995 a současnou, tak spatříte až dechberoucí přesah a nadhled.
A přesto ty nejhezčí tratě na Slovensku jezdí dál, takže redukovat se dá úplně v klidu i u nás.
Pán je myslitel. Z jednoho případu usuzuje na pravidlo.
Vezměte si dopravní mapu Jihočeského kraje a pobavíme se.
No renesance železnic v Polsku, dokonce reaktivace tratí, taky nastává až zapojením vojvodství. Jaké státy jste konkrétně myslel?
Pokud nedovedete pochopit, že je to o lidech a ne o územních úrovních, nemá smysl se s vámi dál bavit.
Jsem Jihočech a rád se pobavím. Netoličku a Týnku už zaplaťpámbu zavřeli (až na pár turistických vlaků). Dvořiště, kde se vozí vzduch, platí MD. Osobáky z Počátek do Horní Cerekve v dohodě s Vysočinou také zařízli. V úvahu už přichází jen LIpenka mimo sezónu.
kdo by jezdil srotem,ktery v nekterych pripadech zastavuje v polich daleko od vesnice,kdyz muze jet modernim busem,ktery zajizdi az na naves???Pro sotouse se lokalky skutecne provozovat nedaji
proč bych jezdil busem, který sev těch zatáčkách málem zlomí, stojí na každé mezi a 15km jede hodinu?
treba proto,ze bus doveze lidi az na naves,zatimco lokalka ne??? a ta lokalka spise nekdy pripomina kostritras nez vlak
A všichni bydlí na návsi, že? Navíc většina regionálních busů objíždí různé vesničky a pak se zase vrací oklikami, jízdní doba stokrát horší, protože to ani jinak nejde, takže se tím vyženou lidi i z busů. Například trať Straškov-Libochovice nebyla nikdy autobusem adekvátně nahrazena, kdo přijede do Bříza obec a chce jet dál, má smůlu.
A kolik lidí tam jezdilo?
Každý není takový masochista jako ty, aby chodil pár kilometrů ze zastávky vlaku někde v polích (pokud ves nemá zrovna štěstí na zastávku v těsné blízkosti) a ten čas, který ty strávíš pochodem, prosedí v autobusu…
…ale kupodivu jsou masochiste, co tech pak kilaku od vesnice najedou na cyklostezku …. coz mi taky hlava nebere…
Je to opravdu pripad od pripadu, ale urcite mi bude atraktivnejsi spoj, ktery je pohodlny a rychly, .. nyni treba jezdim vlakem + tram., i kdyz bych mohl busem, protoze bus jede v zacpach a nikdy nevim kdy dojedu,… ale nekdo to muze mit jinak…
Kilometr na kole je o něčem jiném než kilometr pěšky. Obvykle je to minimálně 4x menší cas.
Ano, máte pravdu. Na kole k tomu vlaku 1,5 kilometru v pohodě ujedete, a ještě to budete mít eco friendly a zadarmo.
Na kole také neřešíte, jestli výlet má 53km nebo 54,5. Zvláště ne u rovinek. Pěšky si málokdo chce zajít 1,5km navíc jenom tak.
No, na tom kole se take da dojet k te zastavce v pohode nez to jit pesky…
Ano, ale při zpáteční cestě půjdete ze zastávky v polích pěšky tak jako tak, protože odstavené kolo si někdo s kleštěmi mezitím „vypůjčil“.
píšu, že pojedu vlakem do kamenných žehrovic či řevničova a pak si dám přespolní pochod?
neumisťujte mi do huby něco co tam není a pak se to nesnažte ukazovat jako nesmysl.
Nehledě na to, že na x dnů za rok trať stejně Správa železnic zavře trať z důvodu nějaké údržby a lidi jsou šťastnější , že nemusí šlapat na vlak , protože náhradní autobus jim zastaví ve vesnici..
Tohle je fakt blbost, srovnavat srot s modernim busem, klidne to muze byt i naopak, kdyby se chtelo, zastavky s peronizaci, moderni vlak a rychlejsi nez bus… taky nezastavite provoz na silnci, protoze jsou tam diry a jezdi po nich stary autobus se sjetymi pneu s prosedenymi spinavymi sedackami… to s tim nesouvisi…
Vse je to o investicich a pripad od pripadu,…
Lidé obvykle jezdí z místa A do místa B. To, že autobus v místě A zajíždí na náves je sice fajn, horší je ovšem to, když v místě B zajíždí také na náves, ze které je to na nádraží 10 minut pěšky do kopce…
A řeší někdo, že vozí vzduch busy? Nikdy v žádném kraji jsem neviděl nic jiného než neustálé štvaní na vlaky v regionech. Už je to únavné. Vždy, jak se jen naskytne příležitost na tzv šetření odnáší to prvně regionální dráha. V roce 1992- avizováno masivní rušení sítě dle vzoru Polska (tam došlo k úplnému rozvrácení, až nyní jsou tratě zvlášť v polském Slezsku naopak obnovovány viz Svídnice-Wroclav atd.) 2006 rušil v stč kraji Bendl (ODS), 2009 avizoval další rušení Rath (ČSSD, ). Před covidem generální opravy tratí Prahy ve Středočeském kraji, avízován rozvoj a podpora, zlepšení tarifu. Když začali lidé… Číst vice »
ano, i mnohé (skoro všechny) busy ZDO jsou vzduchovoziče.
mají jediné pozitivum – jsou nakonec levnější
Gwan: Konkrétní příklad a řešení máte?
řešení nemám, ono to totiž žádné řešení nemá.
Buď chceme ZDO a pak to něco stojí, ať tím někdo jede nebo ne, nebo nechceme ZDO. Následky jsou jasné pro obě varianty.
Já pochopím, že nikdo trať Skalsko – Chotětov nebude obnovovat a nebude tam jezdit šukafonem. protože tam fakt nic není. Ale prázdné tam jsou i ty busy. A řve se…blbá Mšenka…ale nikoliv prázdné busy přes kopec
…me ty ceny ale nejak nesedi… chapu to do investice do trati a kusove vyroby vozu, ale i tak je to az podezrele vysoko…
Jako ceny za udrzbu trati, kde neprosla ani noha od SZ, presto si uctovala miliony, po kritice vydali jinou tabulku a i ta moc nesedi…
SŽ nebudu komentovat. do interních čísel jim nikdo nevidíme a je to asi dobře.
Jste demagog. Stát/Kraj/Obec je povinna zajistit dopravní obslužnost na území vlastního území. Jakým způsobem se do toho pustí, záleží čistě na volených politicích. Mě osobně se také nelíbí obrovský rozsah autobusové veřejné dopravy objednávaný Středočeským krajem. A co se týče toho „Vašeho “ štvaní proti vlakům. To máte tak. Do každého prostředí se hodí něco jiného. Pro některé území se lépe hodí autobus , jinam se hodí vlak. Vlak na trasu Mělník-Mšeno je naprosto zbytečný. Na druhou stranu si nedovedu představit řešit příměstskou dopravu mezi Kolínem a Prahou jinak než vlakem… A přirovnávat regionální tratě k nemocnicím…. to radši ani… Číst vice »
Vážený V.N. Nemocnice politici také bez rozmyslu rušili jak je každému známo: Vejprty, Planá, plno nemocnic bylo utlumeno např. Humpolec, a teď chybí. Například politik V.Klaus byl svého času nešťasten, že musel v 90.letech otevírat novou část nemocnice Motol. Ve světe jaksi vše souvisí se vším..Před povodní 2002 chtěli politici rušit i pražský Semmernig, i na trati na Beroun (171) byl utlumen provoz. Dost zapomínáte. Z Řevnic do Prahy se vychloubal jeden soukromý busdopravce jak nahradí vlak a zkrachoval za dva měsíce.
Nevážený Kubíku.. srovnávat rušení nemocnic s rušením tratí může jenom totální imbecil.
Jo, nemocnice jsou veřejná služba a ZDO není veřejná služba.
Označil jste se dobře
Takže Mělník – Mšeno dle vás budou o víkendech jezdit 3 busy za sebou, aby se to tam všechno vlezlo a v týdnu odpoledne ze Mšena ze školy také 3 až 4 busy za sebou. Ono v tyto časy jsou ty vlaky dost nacpané k prasknutí. Jindy ani moc né, to můžou v klidu ty busy. Naopak do Mochova to už má vlastnit nějaký spolek srandavlaků . Tam se žádná jiná doprava nevyplatí.
Strčte si hlavu pod studenou vodu. Ono se čas od času stane , že ve všedni den odjíždí vlak z Mělníka a je v něm 0 (slovy : nula) cestujících. Takže pohádky o třech až čtyřech busech si nechte do svého šoto-pohádkového světa
Spíš śotomagorie, prý 3-4 busy….ž
Ten pepino tam nemohl nikdy být pod 15 panáků
No pracoval jsem u nádraží ve Mšeně 2 měsíce a koukal na to. Žáci že základní školy to hodně využívají a pochybuji že jezdí až do Mělníka. A o víkendech je to tam hodně plné.
O víkendech to má zůstat a těch školáků je víc než 45, aby se nevešli do autobusu?
Obrovský rozsah autobusové dopravy ve StČ kraji?
Kam se často jinak než autem skoro vůbec nedostanu?
Dopravní koncepce ČR je tristní a mnohde na úrovni Zimbabwe. Stavíme druhou třetí dálnici jedním směrem, do toho stejným směrem novou železnici, ale systematické řešení chybí. Tak holt všichni jedou auty a my tu stále posloucháme, jak to „jinak nejde“.
Fakt chcete srovnávat trať Vratislav – Svídnice, která spojuje metropoli se 600 tisíci obyvatel s městem se 60 tisíci s takovými tratěmi jako Čelákovice – Mochov, Rakovník – Kralovice nebo Březnice – Rožmitál? Ne, trať Praha – Kladno, která je srovnatelná s tou do Svídnice, nikdo rušit nechce, naopak už 30 let se mluví (a jen mluví) o jejím zrychlení, zdvojkolejnění a elektrizaci a dopravce na ní už 10 let slibuje (a jen slibuje) moderní vozidla.
málokdo háji Mochovku či Kralovice.
ale přidat k nim i úsek bývalé hlavní trati BEB nebo kus Kralupy-Louny či Mšenku, to jako není úplně nutné.
A proč to není nutné? Bývalá BEB byla postavena pro přepravu uhlí, chmele a cukru. Osobní doprava na ní nikdy nedominovala. Mezi Lužnou a Žatcem projíždí „územím nikoho“, stanice a zastávky jsou v polích za vesnicemi. Tam prostě cestující nejsou. Kralupy – Louny to je podobné. Do Slaného OK, ale dál? Za Slaného do Loun je to 25 km, ale vlakem 40 a vlak to jede 50 minut. A Mšenka je totéž. Většina zastávek v polích, po silnici z Mělníka do Mšena 17 km, ale vlakem 24 za 40 minut. To přece není konkurenceschopná rychlá páteřní kapacitní osobní doprava.
Vaše tvrzení o zastávkách mezi Lužnou a Žatcem jsou akorát kecy v kleci. Na trati byla v Ústeckém kraji loni obnovena zastávka Holedeček, která se nachází na okraji vesnice. Své cestující si už našla. A díky vrtochu Středočeského kraje by toto úsilí přišlo vniveč. Úsek Slaný – Louny je určen především pro obsluhu nácestných obcí – tedy např. Zlonice, Klobuky, Telce, Peruc, Vrbno nad Lesy atd. Shrnu to – je to spojení zapadákova s městy. Už dávno se nejedná o hlavní trať, a tak je to koneckonců i v pořádku. Úsek Mělník – Mšeno je typický případ, kdy je žádoucí,… Číst vice »
Omezit vlaky od Lužné do Žabce je dobrý nápad. Pokud je Ústecký kraj chce, ať si je na území Středočeského platí sám. Fakt nechápu, proč by Středočeský kraj měl sponzorovat váš Ústecký.
Třeba proto, že i z Milostína, Mutějovic nebo Krupé je potřeba udržet spojení do Prahy. Autobusy jsou směřované spíš do Rakovníka.
Ona vede blízko dálnice, tak holt každej jede autem.
Gratuluji! Aspoň jednou z vás vypadlo něco rozumnýho.
To je úplně normální. Běžný šotouš je pologramotný blbec, který neumí věci kvantifikovat a až pak o nich uvažovat, ani netuší pro koho ty vlaky vlastně jezděj (nebo před 150 lety začaly jezdit). Ale ví, že mají jezdit a odněkud z nebes padají korunky a těmi se to platí. S tou bezrozměrností souvisí i žvást, že „my tratě rušíme a v Polsku se obnovujou“, protože šotoušský pablb vůbec netuší, že v Polsku to všechny Mladotice-Kralovice mají minimálně 30 let za sebou a teď se obnovují tratě s přepravními objemy „Praha-Kladno“, přesně jak píšete. Takže vzkaz pro všechny šotoušky a lokálkové… Číst vice »
Přesně tak. A nejde jenom o Polsko. Takové Mladotice-Kralovice se v Německu rušily tak před padesáti lety a taktéž to nikdo neobnovuje..
Moje řeč..
Jistě, v době ropného boomu a obecných neznalostí dopadů masové automobilové dopravy.
Protože už není co obnovovat
Zato vy jste geniální dopravní technolog a ekonom a vidíte všechny vazby a závislosti od stolu na první dobrou; všechny hodnoty promarněných příležitostí a dopadů máte z jednoho pohledu do mapy a jednoho projetí tratě v malíku.
Takovejch jako vy už tady bylo a jen díky lidem jako vy jsme v takových s*ch, v jakých jsme. Sežrali moudrost světa a chtějí rozhodovat.
Co myslíte sračkami tam neupřesňujete, ale jestli je to zátěž způsobená IAD v obydlených aglomeracích, tak uvedené tratě tento problém řeší zcela marginálně.
Je to především totální nekoncepce. Jediná koncepce, na kterou se myslitelé typu Lemmyho zmůžou, je „auta, dálnice, no a teda ten autobus, když teda ta ZDO jakože musí být“, a pár náhodných nefunkčních vlakových výstřelů.
Lemmy a jemu podobní nevidí fakt, že těmito směry se prostě aglomerace Prahy bude rozšiřovat. Nevidí Milovice.
Nejvíc nedává smysl rušit průjezdné tratě spojující různé regiony, tedy střední a severní Čechy přes Žatec a přes Louny. Tyto trati by si naopak zasloužily napřímení a modernizaci, aby alespoň částečně nahradily naprosto tristní spojení Prahy a Podkrušnohoří.
do podkrusnohori se jezdi vlakem pres usti, ne? navic podkrusnohori (cca. od r. 1945) neustale upada, takze v souladu s tim neexistuji spojeni, ktera existovala v 60. letech…
Ale pročpak upadá, tam už vaše úvaha holt nesahá.
Já bych ani neřekl, že upadá, třeba Teplice se za posledních 30 let ohromně zvedly. K dalšímu rozvoji by ale lepší železniční spojení do Prahy pomohlo, ale bohužel už od dob Rakouska-Uherska chybí…
Podkrušnohoří jsou bývalé Sudety – více viz: https://interaktivni.rozhlas.cz/sudety-clanek/www/
A to souvisí s omezováním spojů v roce 2021 jak? 😁 Ale ano, jistá souvislost tu přece jenom je. Z důvodů bezpochyby politických měla podkrušnohorská města mnohem lepší spojení do více než 400km vzdálené Vídně než do cca 80km vzdáleného zemského hlavního města Prahy. A tento rakouskouherský dluh by bylo záhodno napravit.
kdyby to nebyla jen paka na stat s zadosti o dosyp, ale delalo se to za normalnich okolnosti, tak tomu zatleskam.
Zajímalo by mě, zda nové vedení Středočeského kraje zruší bezplatnou přepravu v autobusech pro důchodce od 70 let, která má za následek to, že kraj nedostává kompenzace od státu za slevy 75 %. Jednoduše proto, že není jak tyto jízdy vykázat. Stát totiž platí kompenzace na základě konkrétních vydaných jízdenek.
Na tom kraj tratí desítky milionů korun, a ještě k tomu tím diskriminuje železnici, kde důchodci platit musí. V přílohách k usnesení zastupitelstva Středočeského kraje o zdražení tarifu PID jsem zrušení této bezplatné přepravy nenašel.
Poznámka pro mínusáře: nejedná se o zrušený projekt Středočeské jízdné. Tu informaci si lze najít tady, když si rozkliknete odkaz „Kdo cestuje za 0 Kč?“: https://pid.cz/primestske-cestovani/
Toto také nechápu, těch 25% jízdného důchodce nezabije a kraj za ně dostane celé jízdné…
Přesně tak. V jiných krajích jsou důchodci rádi i za to, že platí tuto směšnou částku, a jsou naprosto spokojeni. Nevidím důvod, proč by to mělo být jinak ve středních Čechách.
anoferti logika jak si pořídit hlasy důchodců? a k pobavení, ona milá dáma, co tam naštěstí už není, dřív dělala pro modré straky. to jen k dokreslení stálosti nazoru
Je to přesně tak, Jermanová je bývalá členka ODS.
Tak to není moc dobrá zpráva. Postaví se železnice tam, kde to naopak smysl má?
Naivko.
Ano , připravují se VRT , zkapacitnění , výstavba nových kolejí , spojek atd…
VRT samozřejmě, ale mám na mysli zcela nové úseky. Tedy místa a spojení, kde ještě železnice není. Výstavba nových kolejí je pořád rekonstrukce. Co takhle železnice k letišti? Do Orlové? Lepší spojení do Liberce?
Zkuste stavby.szdc.cz
Myslím, že tazatel se ptá, zda se to postaví, nikoliv zda se o tom bude plkat.
Potom spravazeleznic.cz/vrt
Ovšem o tom toto není. Zde se jedná o neobjednání železniční dopravy a nahrazení autobusy. Tedy lidi budou mít veřejnou dopravu dál.
Smutný pohled 🙁
Takový Mochov nebo Bakov-Dolní Bousov jsou na seznamu právem, tam poptávka po osobní dopravě prostě není a ani do budoucna nebude. Ale většina tratí by si aspoň zachování provozu o prázdninách + víkendech řekněme od dubna do října zasloužila… Minimálně vlaky na Sázavu, Kokořínsko nebo na trati Slaný-Louny jsou turisty využívané celkem hojně.
Speciální kapitolou je rušení mezikrajských spojení, kterými ještě dále prohloubíme problematiku vnitrostátních periferií. V tomto by se měl víc angažovat stát, snad se toho nové vedení trochu chopí.
Vnitrostátní periferie? To je nějaká sofistikovaná šototeorie vyvinutá pro záchranu Kornice a prdelních tratí do ní vedoucích?
Ha-ha. Račte si počíst: https://ceses.cuni.cz/CESES-20-version1-s06_02.pdf
Bohužel to není teorie ale realita. A doprava je jen její okrajovou záležitostí.
Jsem ze zapadlého pohraničí a musím říci, že vnitrostátní periferii existovala už za totáče, byla mnohem horší než Sudety a dnes je to někde ještě horší. Některé odlehlé venkovské oblasti ve středních Čechách bylo to vůbec nejhorší, co se dalo v ČSSR najít. A to jsem měl tehdejší velkou republiku prochozenou fakt dobře.
“řekl krajský radní pro mobilitu Petr Borecký (STAN)” a to jsem chtěl starosty volit na podzim, takže nic
Klidně to hoďte Okamurovi! Kdo není šotousek raději pojede klimatizovaným autobusem, který stojí na návsi, než aby šel do polí na 814. Pokud tedy nepojede autem.
Šinkansen do každé dědiny!
Kdyby na 814, na 810…
Melete nesmysly. Mnoha lidem se v autobusech dělá šoufl. Jiní vozí batohy, a ty ve vesnickém busu opravdu ne.
Fér by bylo začít srovnávat investice do silnic a železnic a zacelit tu padesátiletou díru. Vydělali by na tom všichni. Auto patří tam, kde je řídké osídlení.
A to Střední Čechy zvětšiny opravdu nejsou.
Tohle je marný.
Batohy v busu se vozí naprosto běžně.
V dnešních busem jednodušeji, než v minulosti
Zrovna na úsecích Lužná – Deštnice, Rakovník – Mladotice, Mělník – Mšeno, Slaný – Louny je dosti řídké osídlení.
Jakým busem jste jel naposledy? U nás je v buse prostor odpovídající 3-4 řadám sedaček, vešly by se tam dva kočárky a invalidní vozík.
Vešlo se tam asi 20 batohů, když v listopadu jel skautský oddíl.
Problémem autobusu je režim bez režijky, absence stolečku, na který se dá odkládat pivo (a to chlastat za jízdy), přiznejte se.
SORkou. A podobnými. Jezdím příměstským busem každý den. A opravdu tam je tolik místa pouze velmi výjimečně. 99 % busů má prostor akorát pro jeden kočárek.
tak s vámi bych nejel ani sukafonem
Díky, díky!
u nas jezdi icom a ty autobusy vubec nemuzete srovnavat se srotem ceskych drah (b, a, bt, regiosuk).
Já to mám naopak. Na Boreckým vidím smysl pro rozumné nakládání s našimi penězi. Mile překvapil.
Borecký pouze začal přemýšlet, kde lze ušetřit při zachování obslužnosti. Objevil se „výkopový“ materiál, o kterém se má začít diskutovat, a hned je zle. Jsem si jistý, že nakonec se něco z toho zrealizuje a něco ne. Právě podle té diskuse. Někdo ale není ochoten ani diskutovat. Všechno je přece v pořádku a proč by se to teda mělo měnit, že!
Dáme 1000?
jelikoz jsou zmineny mladotice-kralovice, tak urcite.
Držím IDSK palce, aby tento silně nepopulární krok – neobjednávat vlaky tam, kde jezdí HODNĚ málo lidí – dotáhl to konce.
Lokálkovým ultras nikdo nebrání vzít si volno a jezdit motoráčky po inkriminovaných úsecích sem a tam, ve snaze dosáhnout vyškrtnutí příslušných úseků z tabulky 😉
Teď nevím, jestli jste opravdu Michal Drábek z ČVUT, anebo jen troll, který se za něj vydává. Tipuji druhou možnost.
Má pravdu
Ne, nemá, stejně jako vy.
Je konec, pochopte to.
poslední zhasne
Ne, není. To si jen myslíte.
Je, musíte si najít jiného koníčka. Což fotit autobusy?
😀 tak to byla podpásovka!
Nebo co dělat pěší pochody po opuštěných tratích?
Raději po opuštěných cyklostezkách nebo dálnicích.
Ano. Je konec vašich ropáků. Čím dřív to pochopíte a začnete podporovat nízkoemisní dopravu, tím líp pro vás.
Ale! Šukafon produkuje míň emisí než autobusy s Euro 6?
Možná vás chci upozornit na jednu věc – pokud nějakou věc obhajují úplní kreténi, může jí to často spíš uškodit než pomoci.
Samozřejmě, navždycky tam bude jezdit 810. Nevidíte si do pusy.
Navždycky ne. Jednou doslouží. Pak tam nebude jezdit nic, protože náhradu za 810, tedy nové drážní vozidlo s ETCS pro 10-20 cestujících nikdo nezaplatí a tudíž ho ani nikdo nebude vyvíjet.
jasně autobusy jezdí na co?
ano, šukafon je vysoce nízkoemisní 🙂
Už jste slyšel o nízkoemisním autobusu? Nebo e-mikrobusu?
A včem tu pravdu nemá?
Oprrava: v čem
Vůbec v ničem. Stejně jako každý váš příspěvek.
Tj. věc názoru, já takhle vidím vás.
Při posuzování konkrétní relace se pravda většinově ukáže a lokálky jako je třeba Kralovička z toho dobře nevyjdou.
Vaše pravda je to, čemu zaslepeně fandíte(jen vlak), realita je pro vás neznámá, popř. je vám ukradená.
Vám je realita ukradená. Vy jste prostě zabedněn v názoru, že trať 162 smysl nemá, ale to není tím, že ho nemá doopravdy. Jen vy ho prostě nechcete vidět a ať kdokoli cokoli řekne, tak překrucujete a upravujete si to tak, aby byla „pravda“ vždy na vaší straně.
Myslím, že všichni, kteří vlakem doopravdy jezdí, jsou rádi, že o tom, kde bude vlak jezdit a kde ne, nerozhodujete vy. To by potom dopadlo.
Já tam dost často jezdím, takže vím, že pro lidi v této relaci vlak dostatečně smysl NEMÁ.
Naopak tam chybí komplexnější bus doprava, kterou tam používá násobně více lidí.
A to i např.80 – 90 letech, nejde o nějakou krátkodobou záležitost.
A vlakem toho najezdím (jakožto platící) opravdu hodně, odhaduji, že mnohem víc než vy, vč. tzv. regionálních tratí.
Většinu bych na omezování os. dop. určitě nenavrhoval.
Nepotřebuju , na rozdíl od demagogů, jako jsrte vy překrucovat skutečnost.
Takže jste jen potvrdil to, co jsem napsal. Vlak tam smysl MÁ, to je fakt, který jen nechcete vidět, nic víc. Skutečnost tu překrucujte vy.
Já, stejně jako vy, vlakem jezdím dost a taky jsem platící cestující (nevím, kde všichni berou domněnku, že jsem režijkář, v životě jsem nebyl). A po regionálních tratích jezdím možná tak často, jako vy. Takže se mě nepokoušejte přesvědčit o opaku reality, že trať 162 JE smysluplná a že nízké využití některých spojů je vlivem špatné organizace dopravy v regionu, ne tím, že by ta trať smysl neměla.
To, že napíšete opak, nemění nic na skutečnosti, že ten vlak vozí vzduch a nejen některé spoje, že tam busem jezdí násobek lidí a většinově je na vlak stejně poslat nemůžete. Stačí tam jen doplnit spoje autobusu, aby byl stav pouzitelnejsi i pro Petrovice nebo Kozlany. Vlak může skončit klidně zítra. Přispěje to nejen do pokladny ale i čistýmu vzduchu.
Stpan: O tom, že kecate vy, se tam může každý přesvědčit. Zejména ve všední dny.
S vámi to fakt nemá cenu. Když je někdo tak extratvrdohlavě zabedněn a schválně přehlíží význam trati, tak taková diskuze pak k ničemu nevede.
Opak tu celou dobu píšete akorát vy. Že některé spoje vozí vzduch NENÍ argument pro rušení trati, kdy už to pochopíte?
Odpověděl sem souhrně dole
Ale jistě. Každej kdo chodil do školy, tak rozumí školství. Pedagogika je kravina. Každej kdo ležel ve špitále rozumí zdravotnictví. A každej kdo jel vlakem rozumí železniční dopravě. A když jel navíc autobusem, má kompetenci rozhodovat o celostátní dopravní koncepci.
Takovej pěknej bolševickej přístup. Díky, ale za 40 let jsme si vás užili dost a sami jste se usvědčili z neschopnosti. Co takhle konečně přestat škodit?
Není možné vidět něco, co není. Trať 162, jak jí mám osobně rád, opravdu nemá smysl. A neměla by smysl ani pro obnově úseku do Mladotic. Veškeré obce obslouží souběžně jedoucí autobus linky 570 a některé i mnohem lépe. Cena v rámci PID stejná, doba jízdy stejná. Jediné, co ten autobus nezvládne je vzít sebou kolo a jet s ním do Strachovic na houby.
Aha. Takže už je to tady. Bus nezvládá nic a když budu potřebovat cokoli většího než batůžek převézt, mám si vzít auto.
Super kvalitní služba, fakt dík.
Hura, nasli ste dovod aby pokracoval vzduchovozic. Raz za 10 rokov potrebujete previest nieco vecsie, takze musi ten prazdny vlak hoblovat kolajnice.
Copak šotoušek Jááá poveze vlakem do Rožmitálu? Dvě tašky zavařenin?
Batůžek i dost velký vám ten Crossway převeze úplně v pohodě.
Rovněž přeprava kol lze provést i autobusem.
Na mnoha místech v ČR tomu tak je už delší dobu.
Naopak do odporn´ho šukafonu jich moc nedáte.
Tyto šotodogmata jsou mimo čím dál víc
Bus nepřeváží kola. Jinak převeze stejná zavazadla jako 810. Takže si nevymýšlejte.
To teda nepřeveze. Jeďte s velkým batohem busem, který veze kočárek. Já takhle jezdím. Že vy se všude cpete autem a tak to neznáte, není relevantní.
Zajimavé, já to „něco“ vidím, když to je.
Uznávám, že Strachovice vlak neobsluhuje, ale kdyby se obnovil úsek do Mladotic, tak by celá trať dávala smysl jako hrana v dopravní síti.
Tvrdohlavý je podle vás každý, kdo nesdílí vaše lokálkové šotopřání. Tak si to vezmeme postupně: To, že tu někdo nechce tzv. ZDO, neznamená vytrhání kolejí. Ta trať paběrkovala i v dobé provozu Os. až do Mladotic. Spoje vlaku NEJEDOU ve „špatných časech“. Naopak, před PID došlo k NAVÝŠENÍ potu spojů vlaku (vč. těch do Kralovic), ale k e zlepšení to nevedlo. !! Vlak v průběhu celého dne. Přitom to byl argument šotoušů, že toto je potřeba ke zvýšení počtu přepravovaných osob. S PID došlo k mírnému snížení zbytečných vlaků a ke zvýšení počtu bus spojů. Od té doby už vlakem… Číst vice »
Inu, kdo nechce význam trati vidět, ten ho nevidí. A ani tyto vaše antiželezniční plky na realitě nic nezmění.
Plky máte vy. Já jen popsal současnou (ale i dávno minulou) REALITU!! relace Kralovice – Čistá – Petrovice – Lubná – Rakovník a ta je pro vás neúprosná.
Ne, realitu vážně nepopisujete, protože to, že trať 162 nemá význam je prostě lež. Fakt jsem se ještě nesetkal s někým tak paličatým jako vy, který by tak nenáviděl vlaky a trval si na své lži, kterou tu papouškuje už asi tak pomilionté. Jen dokazujete, že o významu železniční dopravy nevíte ABSOLUTNĚ VŮBEC NIC. To i Souprava měl snad víc rozumu, než vy.
Paličatý jste jedině Vy. Ta trať opravdu nemá žádný význam, pokud by se od Kladna, přes Rakovník, Kralovice, Mladotice až do Plzně zcela nepřetrasovala. A i to by byly vyhozené desítky miliard korun a ničemu by to nepomohlo, protože v tomto směru nemá nikdo důvod jezdit.
Nedávala, opravdu nedávala. Od Plzně nepojede do Kralovic nikdo vlakem, protože by jel o 15 minut déle než autobusem a ještě by šel 15 minut z nádraží do města.
Od Rakovníka do Kralovic nevede žádný podstatný přepravní proud, který by nezvládlo 5-6 spojů linky 570 denně.
Oni asi fakt nechtějí ty volby vyhrát. Jako Mochov chápu. Kralovice asi taky, i když mi to vadí. Zlonice a Bakov – Bousov, tam už byl provoz v pracovní dny zrušen v prosinci. Rušit nově zavedené vlaky o víkendech v sezóně, aniž by byla známá reálná obsazenost (která bude známá nejdříve až po zrušení nahubků v dopravě) je blbost. Zrušit Lužec po opravě mostu může jen idiot. No a zrušení vlaků úterý ať čtvrtek mezi Lužnou a hranicí Ústeckého kraje je asi nedebilnejsi nápad ze všech. Už teď některé vlaky co Ústecký kraj doobjednal končí v Deštnici, protože Středočeský platit… Číst vice »
„Zrušit Lužec po opravě mostu může jen idiot.“ A to konkrétně proč? Sice to stálo balík, ale prodělávat tam další na provozu prázdných vlaků je ještě větší nesmysl, než to teď utnout.
Kolik toho do Lužce jezdí, že se vyplatilo tak nákladně rekonstruovat most a nebylo možné tu slepou lokální trať zrušit?
Takovou otázku si na SŽ nikdo nepoloží. Navíc to financovalo Ředitelství vodních cest, protože chtěli zvýšit podjezdnou výšku mostu pro větší lodě, a tohle brali jako vyvolanou investici. SŽ se asi nebránila a tak se vyhodily desítky milionů. Česká klasika.
Idit rozhodl o tom, že se ty mostní orgie kolem Lužce vůbec uskutečnily. Nemusíte mi nic psát o tom, že ŘVC a „vyvolaná investice“ a už mlynáři za Karla IV. Tím se to opravdu obhájit nedá.
a takový potenciál to mělo
Kraj neměl s mostem nic společného, za novým msotkem, místo přívozu, jezdí bus do Karlup v podobné kadenci jako vlak. Odlasouží i další obce = jezdit stejně musí vlak nevlak. A těch cca 50 os/den se do něj bez problémů vejde.
Sakra, odpovězte si na otázku, kolik Středočechů nějaké lokálky zajímají ? Jaká je to síla ? Když skončí šukafon do Mšena , kolik lidí to postihne v negativním slova smyslu ? Maximálně pár železničářů pro které bude práce buď jinde anebo skončí na pracáku… Ve Středočeském kraji může žít cca milion lidí. Kolik z nich denně využívá lokálky ? Kdyby se všechny šotouši spojili a založili svoji politickou stranu a volili sami sebe , kolik by dostali procent ve volbách ?
Koalice Pirátů a STAN má ambice vyhrát parlamentní volby na podzim. Jejich hlavní voličská základna je mj. ve Středočeském kraji. Naštvat si lidi proti sobě zrovna v této oblasti není úplně nejlepší nápad.
Z podobných důvodů ustoupilo od škrtů v Ústeckém kraji hnutí ANO, které naopak vládne tam. ANO má na severu Čech naopak velkou voličskou základnu, o kterou nemůže přijít.
Čekat že se budou lidi rozhodovat jestli to hodí Babišovi nebo Bartošovi práve podle tohodle je asi hodně naivní. Nebo se to maximálně odloží po volbách. Ostatně Piráti se už teď netají že se bude škrtat a zvyšovat daně a preference jim to neubírá. Ano, ANO se může chytat každého stébla 🙂
Víte, oni to nemusí hodit ani jednomu z nich.
Jako že to chtěli hodit Bartošovi, ale kvůli lokálkám to hodej Filipovi nebo Okamurovi? No, možná jo.
Nehodlám to tady predikovat konkrétně. Ale může to tak být, protože v Česku se v podstatě nikdy nevolí „pro někoho“, ale skoro vždy se volí „proti někomu“. A další věc je ta, že na venkově lidé řeší každodenně úplně jiné starosti než ve velkých městech.
Jiný věci řešej, ale tyhle tratě jsou tématem pro pár stovek lidí, z nichž značná část ani nechodí volit.
To jsem také chtěl napsat… Zavřením lokalky do Čisté, Mochova, Rožmitálu, Lužce, Kouřimi ne z Lužné do Žabce, určitě vzniknou davy nastvanych lidí. Zvláště když většinou ani neví, ze ještě mají nekde za obcí vlak a ani by je nanapadlo ho použít. 😁
Pár lidí z Lužce, Mšena, Mochova apod. to může naštvat. Dost jiných z Kolína, Mělníka, Mladé Boleslavi a odjinud naopak může potěšit, že někdo má odvahu bez ohledu na volby udělat i nepopulární opatření. Je otázka, kterých bude více.
Voliči také jsou nebo byli daňovými poplatníky a každý s aspoň elementární znalostí ekonomiky ví, že to vození vzduchu v motoráčcích, jde i z jejich kapes. A nemá to souvislost s dopravní obslužností, takže „naštvanost“ bude leda u železničních fanoušků.
Prd o tom víte.
Tečou ti neRvy? 😀
http://vyhlasto.cz/h/1a18/kdyz-ja-na-to-prd-vidim
… a možná taky u železničních zaměstnanců;)
Právě, že to dost souvisí. Nejsou výběrová řízení na dopravce a především není jednání o vylepšení parametrů tratí – prostě tak jak to je, tím nikdo nejezdí, tak to škrtneme – a budeme pak samostatně a neuspokojivě „řešit problém, kam s nimi“ ve městech – třeba na zrušené tramvajové pásy, že…
najednou se budou šotouši dovolávat výběrových řízení 🙂
Budou se dovolávat třeba sv. Filomény, hlavně aby šukafon brousil Zlonice – Straškov.
frantisek je slabsi povaha a dovolava se veci, ktere se mu zrovna hodi.
oportunista 🙂
Jsem rád, že dorazil i František. Hezký den mu preji.
Škoda, že se tu už delší dobu nevyskytuje pan Luboš, ten by určitě koupil karton šampaňskýho.
V článku je zmíněná trať Mělník-Mšeno, která prošla několika set miliónovou rekonstrukcí, byla integrovaná do PID a obsazenosti to stejně zjevně nepomohlo.
300 mega kvůli pár šotouškům a režistům.
Mozna meli jeste neco prihodit a udelat to na vyssi rychlost at se nejedzi krokem.
Takze co ted? Vytrhat a udelat cykostezku? 😀 Tohle byla velmi podarena investice.
Nechá se to dožít na víkendové a retro jízdy. Ani jako cyklostezka se to nehodí, většina raději pojede atraktivnějším Kokořínským údolím, nežli v žáru uprostřed polí po trase bývalé lokálky.
Ale jak šotoušci a na OSŽ kvičeli, když hrozilo zastavení Os vlaku
jooo! udelame drat a posleme do rozmitalu pod tremsinem cityelefanta s wifi. bude jezdit po pul hodine a plnej…
A koho tam sakra budete vozit ? Ano , když ta dráha vede obcemi ve kterých žijí skoro tisíce lidí a když zlepšíte její parametry , zrychlíte to, nasadíte nová vozidla…můžete něčeho dosáhnout… Ale čeho dosáhnete v oblastech, kde nikdo není ? Třeba Mšeno je největší obcí na trase dlouhé 50 km z Boleslavi do Mělníka mající pouhopouých 1500 obyvatel. Můžete tam postavit třeba rychlodráhu, stejně Vám s ní nikdo nepojede. Je to něco podobného , jako když ve filmu Smrt krásných srnců pan Heřmánek prodával vysavače ve vesnicích, kde ještě nebyl elektrický proud. Mohl by prodávat pozlacené vysavače za… Číst vice »
Ale oni tím nikoho nenaštvou. Mají inteligentní voliče.
Inteligentní, tzn. zcela ignorující? Máte zajímavé představy o inteligenci 😀
Že to režijky tradičně hází bolševikům, SPD a Babišovi, to je známá věc.
Ale kolik jich je? Pár tisíc.
A kolik lidí tohle naštve?
To uvidíte na podzim.
jakoze nastvou vsech 50-100 lidi s volebnim pravem, kteri tyto lokalky pouzivaji? vetsinu toho nahrazuje autobus, takze nastvou leda drazni duchodce s rezijkou, kteri si tam vozi prdel zadarmo. a to jsou stejne jelita, co to hodi babisovi nebo okamurovi.
Máte značně zkreslené představy.
ne, regionalni dopravou opravdu i jezdim.
Zajímavé je, že komunisti v Ústeckém kraji projeli krajské volby a přitom se zasloužili o jeden z nejlepších dopravních systému. Mnohem více voličů řeší rozbité silnice, než lokalku za vší.
Uspěly ale strany, které slibovaly, že v tom budou pokračovat, případně ten systém rozvinou dál (slibovala se obnova Kozí dráhy).
Jinak silnice v Ústeckém kraji jsou také v perfektním stavu.
Začínáte ztrácet nadhled. Nejdou věci dle vašich predstav?
Se po..ali v letním kině !
To už tady dlouho nebylo !
Vlak je drahej ale za to autobusaci nejspíš chč..ou do nádrže a nepotřebují údržbu či co??
Ten Mochov je bohužiaľ jasný kandidát. Zhodou okolností som sa tam bol včera previezť a oba smery ten motorák viezol presne dvoch cestujúcich. Mať takto „privátnu 810“ som fakt ešte asi nezažil.
Lenže za tú pol hodinu, čo som strávil v Mochově, som zároveň videl tri moderné autobusy PID priamo na námestí. Tomu retro motorák jazdiaci párkrát denne, zastavujúci na úplnom okraji obce, fakt nemôže konkurovať.
Pak se vyzkouší ještě propojit tuto lokálku do Poříčan, a jestli ani to nezabere (při současném přerušení autobusů), pak opravdu nezbyde než konec…
Lepší vozidla nic, návaznosti/spřahování nic, náklady na koleje nic? Propojení samo o sobě mnoho neřeší, ale synergie je tu holt sprosté slovo.
No když jsem jel ještě do Brezové pod Bradlom před zrušením tak jsem jel sám tam a zpátky…
Trať Jablonica – Brezová pod Bradlom by správně měla fungovat jako turistická trať. Na Bradle se totiž nachází monumentální hrobka spoluzakladatele Československa, generála M. R. Štefánika. Každý Čech i Slovák by měl mít možnost přijet se poklonit tomuto velikému člověku.
Opodál se ještě nachází ves Košariská s rodným domem Štefánika, kde se dnes nachází muzeum, a s evangelickým kostelem, kde působil Štefánikův otec jako farář. Dá se tam udělat pěkný pěší výlet.
K
Jako že když přestanou jezdit vlaky do Brezove, tak už lidi nebudou mít žádnou možnost dostat se na Štefánikovu mohylu? Nebo jak jste to myslel?
Vlaky do Brezové nejezdí už teď. Ovšem vzhledem k historické významnosti tohoto místa z hlediska našich společných dějin se domnívám, že jde o ostudu. V zemích se silnějším vlasteneckým cítěním se dbá nejen na stav samotných památných míst, ale i na jejich okolí a příjezdy k nim.
Nějaký konkrétní příklad?
Nejsmutnější bude, až se omezí ty vytíženější tratě, ale Mochov bude jezdit dál a dál, protože si to majitel umí zařídit.
IDSK pod novým krajským vedením už mě začíná vytáčet. Během pandemie lidé dojíždí namačkaní jako sardinky ve vlacích, protože dlouho jezdily na klíčových tratích jen sólo soupravy a večerní dopravní obslužnost momentálně neodpovídá poptávce. Nikdy předtím jsem nejel v narvaném vlaku v devět večer. Takže zatímco okolo nás se zintenzivňují spoje, objednávají vlaky na alternativní pohon a vyhrabávají staré spojení, my půjdeme cestou Chorvatska a Srbska, namačkáme lidi, zrušíme síťovost a budeme s podivem sledovat, že pravidelných platičů předplatných kuponů bude stále ubývat. Nikdy v minulosti jsem neměl tolik důvodů k tomu dojíždět autem jako dnes: 1) nepotřebuji dálniční známku… Číst vice »
Jenže jinde nemají zcela neschopnou centrální vládu, která není schopna ani poslat do Bruselu plán obnovy, takže není z čeho ta alternativní vozidla koupit. Kraj to nedělá že by se mu to líbilo, ale že narozdil od minulé hejtmanky jedná s péči řádného hospodáře.
Jenže řeší bohužel až ten konec, ve více směrech. Snížení nákladů na tyto kolejové autobusy, snaha učinit spojení [i ve spolupráci se SŽ(DC)] přitažlivější, nic. 🙁
Jak chcete udělat přitažlivější například tratě 095, 162, 204? I kdyby to jezdilo po 20 minutách, tak to bude prázdné. Prostě ty tratě jsou v polích, daleko od vesnic, dost často vedou jinam, než lidé potřebují…..
U 162 ukončit výluku do Mladotic a zavést spěšné vlaky Plzeň- Rakovník a postavit zastávku u poutního místa v Mariánské Týnici, u 204 protáhnout koleje v Rožmitále k centru, u 095 zajistit přípoje ve Straškově do všech směrů…
Ukončit výluku = položit vytrhané koleje, udělat novou zabezpečovačku (místo rozkradené), cca 200 milionů a 5 let projektování a schvalování. Protáhnout koleje do centra = studie proveditelnosti, EIA, změna územního plánu, projekt, územní a stavební řízení, 100 milionů a 7 let. Straškov je Ústecký kraj stejně jako zbývající tři tratě. Něco reálnějšího by nebylo?
V tomto článku se ale nepíše o „klíčových tratích“.
Jde o kontext.
Jde o demagogii. Vytížené vlaky nikdo rušit nechce.
Nejde o rušení, jde o momentální náklonnost k železniční dopravě jako k celku. Neobhajuji tu motorák do Mochova. V okolních státech se teď neřeší obsazenost vlaků a „poloprázdnost“ se považuje za výhodu, protože na sebe lidé nedýchají.
U nás ale STAN přišli s tím, že se musí ušetřit a protože jezdí 50 % lidí, je třeba ekvivalentně snížit kapacitu a ušetřit kraji peníze. A ejhle, lokálky jsou teď skoro prázdné. Tak je zrušíme a ušetříme ještě víc. Takže výsledek bude třeba takový, že turisté nenajdou spojení vlakem a přijedou auty.
https://www.psp.cz/eknih/1918ns/ps/tisky/t0315_00.htm
škoda že to kdysi nevyšlo, pak by Mochov žřejmě na seznamu nebyl
Dokonce se dnes plánuje stanice na VRT v nedalekých polích u Nehvizd, zcela ovšem odkázaná na příjezd IAD, bez napojení jak na Mochov, tak opačným směrem na uváděný Český Brod.
Přesně tak, Mochov může mít krásné napojení na Poříčany i Nehvizdy, ale to pány ze SUDOPu a MD nikdy nenapadlo. Jsou totiž líní podívat se i do té mapy.
Napadlo to lidi, co dělali územní plány, poprvé snad koncem 60. let. Měla to být celá okružní železnice kolem Prahy a součástí byla i trasa Čelákovice – Mochov – Úvaly.
Když byste se na SprŽel přimluvil, tak by třeba z Nehvizd udělali z VRT odbočku i do Mochova.
European Year of Rail…
Co byste chtěl od českého Kocourkova. Nejdřív se totiž staví střecha, aby na vás nepršelo, až budete kopat základy…
Tady je třeba to přeložit – Rail znamená železnice, nikoliv šotouš.
Tady je to třeba přeložit: Rail neznamená VRT ani autobus.
To je opravdu Kocourkov. V Evropském roce železnice, kdy se jinde role železnice posiluje, tak ve středních Čechách se bude rušit 🙁
Kraj chce zrušit to co jinde zrušili už dávno. Železnice má nezastupitelnou roli tam kde je potřeba vozit velké množství lidí, nikoliv tam kde se trať postavila v 19. století, v úplně jiných ekonokicko-společenských podmínkách.
A ty hromady aut všude kolem asi vozí co? Proč se silnice dostavují, překládají a propojují, zatímco koleje omezují, ořezávají a přestavují na silnice (pro kola)? Nejde zdaleka jen o lidi. Náklady se vyhnaly s tím, že koncové úseky jsou neefektivní, a tak je potom na páteřních trasách vozíme „efektivně“ po silnicích. Na železnici sice občas úsekově zvýšíme rychlost, avšak jen zcela výjimečně přidáme kolej. Vezměte si podíl jednotlivých druhů dopravy na celku a jeho vývoj v posledních desetiletích.
zase ty slataniny. kolik vic aut bude v praze po zruseni techto hitparadovych trati? jedno?
Jsem všema deseti pro dostavování, překládání a propojování železničních tratí, kde to má smysl, (třeba Vysokovská spojka, elektrizovaná aspoň částečná dvojkolejka na Liberec, atd.). Ale obávám se, že výše zmíněných tratí se to moc netýká, a i kdyby (tam bylo možné nějaké zatraktivnění infrastruktury), tak to neodůvodňuje financování provozu na té současné nevyhovující infrastruktuře. A jejich zrušení na ty silnice nepřesune nic.
Pardón, ale to je totální šoto demagogie, silnice slouží nejen k dopravě osob, ale i nákladu, IZS a bůhví čemu ještě. Kdežto tyhle tratě jen k tomu, že po nich projede pár krát denně poloprázdný šukafon. Investovat do železnice má smysl tam kde existuje dostatečná poptávka (tj. potřebujete převážet velké množství lidí nebo nákladu), to fakt lokálka do Mochova není a nebude i kdyby se do ní narvala třeba miliarda. Smiřte se konečně s tím, že velká část lokálek, tj tratí postavených v 19. století kdy jedinou alternativu byl zvířecí potah nebo vlastní nohy svoji historickou roli naplnila, stejně jako… Číst vice »
Demagogii předvádíte vy. Ne všechny silnice skutečně slouží pro nějaký IZS nebo náklady, 2/3 můžeme v klidu zrušit. Vesnice „nepotřebuje“ silniční napojení s nosností vozovky 10 tun na nápravu na všechny strany.
Když šetřit, tak fér a všichni.
Abyste se zbytečně nevyčerpával těmito kreténskými metaforami, tak bych jen upozornil, že zatím žádnou dopravní cestu nerušíme, rušíme objenané spoje, tj. ekvivalent autobusu.
A autobusových linek se od roku 1989 porušilo poměrně dost a poměrně dost děr tak přišlo o dopravní obslužnost.
Posiluje se železnice tam kde má smysl – hlavní přepravní proudy, což ale nesouvisí s obsahem článku o našich zombie tratích, které svůj smysl ztratily před mnoha lety a nyní představují jen čistý náklad pro veřejný rozpočet.
Protože jsme je na rozdíl od silnic nechali ležet ladem. Mimochodem, většina silnic také nevytváří přímý zisk.
viz zmíněná a draze rekonstruovaná trať Mělník-Mšeno, utopených několik set miliónů za rekonstrukci, ani tak smysl nezískala.
frantisek vam napise, ze pricina je ta, ze nedoslo k elektrizaci + stavbe vrt pres melnik. tohle nemate sanci vyhrat.
Ano, máte pravdu, smysl nezískala. A víte proč? Protože ho ani nikdy neztratila, vždycky ho měla.
Proto tak drahá, protože se za dobu své existence neopravovala a nerekonstruovala, likvidovala se na ní cíleně osobní doprava a hlavně nákladní. Když si tu částku pak převedete na rok existence, vyjde částka směšná. problémem rekonstrukce bylo, že je špatně udělaná, nezvýšila rychlost, neřešila perspektivně nákladní dopravu, apod.
mnozna by to pro jelita jako vy meli nazvat „evropsky rok smysluplne zeleznice“, ne vzduchovozicu, kterymi nikdo nejezdi.
Přesně tak. Udělat z leckdy koncových tratí smysluplné propojení, které bylo leckdy i plánováno. Přímo se to nabízí třeba u Mochova nebo Rožmitálu…
No jo, systém omezování dopravy, aby se ušetřilo v minulosti, vedl k tomu, že se stala nezajímavou a pro mnoho lidí nepoužitelnou a teď se zruší.
No tak si naše antilokálková lobby udělala radost, vypustila vějičku, která bezesporu vytočí mnohé starosty do nepříčetna a pak si někdo třeba vezme kalkulačku a zjistí, že ony úspory přece jen nebudou tak vysoké, oproti ztrátě důvěry a politických bodů a materiál se zase schová do šuplíku likvidační kliky.
Tak snad ti samí starostové nebudou (při poklesu rozpočtových příjmů) obdobně škrtat v obecních rozpočtech. 🙂
Co by ne…všude je takového prostoru ke škrtání…
Hezky řečeno 🙂 . Ano takové období podobného rušení si pamatuji. A pak přišly volby a ČSSD je rekordně vyhrála, asi i díky tomu, že v kampani prohlašovala, že se život vrátí ndo normálu a vlaky zas budou jezdit. Někdo tu psal, že regionální železniční doprava spolyká ročně 9 miliard. To je něco přes půl miliardy na kraj. A to ta úspora bude ještě mnohem menší, protože se nebude rušit vše a muselo by se více vložit do autobusové dopravy. Takže úspora opravdu tak malá, že se asi politikům nevyplatí to riskovat 🙂 .
Zapomínáte na fakt, že drtivá většina lidí nejsou železniční, natož lokálkoví fanoušci a pokud využívají veřejnou dopravu a nikoli auto, tak jim jde především jak rychle a komfortně se dostanou z výchozího místa do cíle a to jim zajistí lépe bus, nežli drncavý a skřípající motoráček, zastavující kdesi v polích mimo obec.
Někdy se svezte autobusovou linkou po našich „udržovaných“ okresních silnicích a 810 bude pro vás luxusní a pohodlné cestování 🙂 ?
Nepochybně pojedu raději klimatizovaným tichým busem, který mi zastaví většinou blíže kde potřebuji a zároveň bude ve většině případů rychlejší. Neboli, ano, vím z praxe, jaký je rozdíl v kvalitě cestování dnešní bus vs. regionova či 810.
Když pak budete za jednu cestu platit klidně i 100 Kč (oproti v té době rovněž klimatizovaném vlaku za 32,-Kč) … 😀
Mohl byste rozvést tuto vaší jistě podnětnou myšlénku?😄
Tak napište sem:
pechar146@seznam.cz
Rozveďte tu stokorun tady. Nestyďte se.
Ve zkratce:
Soukromá autobusová doprava v kombinaci s poplatky za ježdění a mýto (právě i u autobusů) a vyloučením souběžných autobusů ze ZDO.
Tak tomu říkám volební program.🙂
Budete s tím kandidovat?
Ale pokud takto ‚většinou‘ zastaví všem, přestane Vás to brzy bavit a zase sednete do auta…
Co mám zkušenost, klimatizované není v PIDu téměř nic a moc pohodlné taky ne. A rychlost, ta taky není nic moc.
Je to případ od případu, ale i tak ta jízda 810 lepší nejspíš nebude.
Poslední zkušenost mám z víkendu….
Luxus včetně dvacetiminutových procházek v dešti do polí,aby cestující toho „luxusu“ vůbec mohli využít? Jste prostě mimo realitu života obyčejných obyvatel venkova.
Mohu se zeptat kde žijete, že máte tak skvělý přehled o životě na venkově 🙂 ? A jen pro vysvětlení, to co jsem psal byla reakce na tvrzení, že autobus je konfortní a motoráček skřípající a drnkající. Kdo někdy jel linkovým autobusem po okresní silnici ví moc dobře, že v mnoha případech to je právě naopak a to samé platí i o rychlosti.
Jenomže nikdo nejezdí autobusem nebo vláčkem tak ,jak to chápete vy. Lidí cestující z bodu A do bodu Bééé.
A i kdyby polovinu času té cesty měli strávit v superhogofogo 810 nebo 890, tak nutnost absolvovat tu druhou polovinu času cestou na nádraží, je spolehlivě přivede do žebřiňáku SOR kodrcajicích se po rozpadlých silnicích,ale zastavujícího kousek od vrat a v centru města kam směřují.
Zastávky se nikde nedají přeložit blíže? Autobusy také zdaleka všem nestavějí u vrat (viz různé zastávky „rozc. 1.0, rozc. 2.0“ či dokonce „rozc. 3.0“). Systémy by se měly ideálně doplňovat. No a v tom centru o rychlosti autobusu na stejné silnici s kolonou aut radši psst.
zastávky ano, ale s těma kolejema k nim je to horší 🙂
https://csaduh.cz/content/useruploads/jizdni-rady-2021/802192.pdf
Existují i rozc. 6.0
kolona aut mezi mladoticemi a kralovicemi? nebo do rozmitalu pod tremsinem?
Z Rožmitálu do Prahy lidi náhodou nejezdí, nebo co?
Jezdí, ale ne vlakem, protože by na cestách strávili půl života.
Do Rožmitálu jsem z Prahy jel několikrát a představte si, že vlakem…
Na výlet určitě vlakem. Na denní dojíždění do práce nebo do školy ani náhodou.
Představujeme si. No a?
Takže odkud jste jsem se nedozvěděl, odkud máte své znalosti života na venkově také ne. Asi ta vaše tvrzení jsou jen odhady a předpoklady někoho, kdo o tom venkově nic neví. Pro vaši informaci, já se na venkově narodil s doposud na něm žiju.
To si tady budeme zveřejňovat životopisy nebo co?😳 Jaký vliv má místo bydliště na „znalosti života“ vztažené k financování železnic? A v čem by měla spočívat nadřazenost názorů těch z vesnic ohledně vlaků nad těmi z měst? PS:Žiji na vesnici 40 let,z toho 25 s cca 1500 obyvatel s nádražím,zbytek v cca 3,5 tisícové obci bez železnice. Všude,kde to je výhodné,cestují vlakem,ale výhodné to je málokdy,část dovolené pravidelně věnuji cestování po železnicích,neb vláčky mám rád. To ještě neznamená, že je budu podporovat i v těch nejnesmyslnějších relacích. Žádný dospělý muž,který má rodinu a povědomost o financích nemůže podporovat sypání peněz… Číst vice »
Proč furt jen opakujete tahle klišé stále dokola? V mnoha případech tomu tak prostě není, ale vám je to jedno. Vy tu vlastně jenom prudíte.
Postaví se to tak, že buď jim budou odvážet odpadky, svítit a provozovat školku, nebo dotovat skanzen pro pár šotoušků a režistů.
Pak ovšem tedy totálně nechápu odpor krajů k návrhu, aby se regionální železniční doprava vrátila pod MD, když je to pro ně vlastně jen přítěž.
To je jednoduché,pod MD by těch tratí bylo zrušeno mnohem více,a kraje by musely dotovat více autobusové dopravy. Navíc kraje investovaly značné částky do IDS.
No a konečně by mě zajímalo,jak byste si představoval způsob získávání dotací na dopravu, které jsou vázány na samosprávu,a které stát čerpat nemůže.
No hlavně představa, jak MD rozhoduje o tom, kdy bude jezdit vlak z Aše do Chebu a autobus z Bojkovic do Starého Hrozenkova je až smrtelně nebezpečná!
Možná je v tom i kus záměru…
A jen tak mimochodem, kdyby byla pravda to o skanzenu pro pár šotoušků a režistů, asi by neplatilo to, co jsem psal v mém úvodním příspěvku. Ale to tak prostě bylo. A urážet někoho, kdo má prostě na cestování jiný názor, než právě vy, protože pro VÁS to je výhodnější o vás také cosi vypovídá.
Samozřejmě, že to je skanzen pro pár šotoušků a režistů. A skanzen blbosti objednatelů, kteří neměli odvahu to dávno zaříznout.
ztratit duveru za nahradu lokalky PID autobusem? to jste nekde videl?
To si pištes. Ty vlaky se nezrušily, protože je tam místní chtějí.
To jenom vy od zeleného stolu to odmítáte pochopit.
tohle je hodně hloupý nápad. jak nacasovanim, tak koncepci. 1) je chvíli před volbami a jsme tak jako tak na pokraji politického chaosu až kolapsu. prilivat do toho může jen cvok 2) koncové úseky tratí z hlediska kraje není možné likvidovat bez součinnosti s jiným krajem 3) zrušení lokalky v úseku planany kourim je IMHO nesmysl, nevím, zda to pomůže turnusu a hlavně – Kourim je jediné větší sídlo na celé trati. čemu prospěje zrušení ledecko-uhl.janovice taky nevim 4) rušit provoz na nedávno zrekonstruovanych tratích (msenka, luzec) je naschvál a nahrávka na smeč SZ. je zajímavé že aktuálně je vyloučeny/omezeny… Číst vice »
to tolik neprozivejte.
ekonomicka realita se za poskedni rok zasadne zmenila a toto je reakce na ni.
a drzet provoz nekde jen proto, ze se to (za uplne jine ekonomicke reality ) opravilo je jen … šoto
přístup
Přitom z Plzeňského kraje je vůle objednávat vlaky Plzeň – Rakovník po obnovené trati.
Přičemž od Rakovníka až skoro po Kralovice není Plzeňský kraj objednatelem těch vlaků, tzn. nerozhoduje o tom.
Mezi Středočeským a Plzeňským krajem doposud fungovala vyrovnávka. Plzeňský kraj objednává vlaky až do Berouna, Středočeský naopak do Kralovic u Rakovníka.
A proto je nejlépe se tam dostávat autem. 🙂 Ony kraje totiž nemohou spolupracovat, musejí se pěkně izolovat, jako celé Čechozemí…
Proč tedy například Lbc kraj objednává linku M.Boleslav – Rumburk, když v Lbc kraji je jen prostřední část trasy? Domluvit se asi lze, ne, že ne.
Toho se doufám už nedožiju.
Ad 1) Z pohledu krajů (které o tomto rozhodují) je naopak po volbách.
Ad 2) Je to možné i bez součinnosti (i když je to – pravda – nevhodné).
Ad 3) v Kouřimi je nádraží jednak docela odlehle umístěno + trať nevede „ku Praze“.
Smlouva s KŽC umožňuje pohyb rozsahu objednávky o tuším 20 %, přičemž jde o smlouvu platnou i na všechny ty „Rychlíky“ a „Motoráčky“ (včetně Podlipanského, tzn. jedoucího do Kouřimi).
Piráti a STAN si dělají ambice na vítězství v parlamentních volbách, a jejich voličská základna je právě ve středních Čechách.
Trať vede kus na sever k „rychlé“ trati do Prahy. Autobus často končí v koloně na okraji Prahy.
Zlonice mají nově zavedený víkendový provoz v sezóně, těžko hodnotit jak používaný dokud budou platit buzerace v dopravě. Rožmitál si minimálně víkendy podle me zaslouží taky.
Oprávněně za předpokladu, že není vůle tato spojení doplnit a vylepšit. Samostatnou kapitolou je pak případný svoz nákladů (a napojení zdrojů a cílů na koleje) z těchto oblastí.
Konečně!
Myslím, že vaší logikou bychom měli následovat Los Angeles a začít bourat dálnice, protože ty jsou největším žroutem dopravního rozpočtu a je na nich nejvíc zbytečných jízd. 80 % aut veze vzduch a to odmítám financovat.
Vy financujete automobilovou dopravu v LA?😆. Doktora!
http://vyhlasto.cz/h/1g14/jak-neni-neco-z-usa-tak-se-to-panum-nelibi
Jinak Borecký byl jeden z nejhlasitějších kritiků konzervace dráhy a Kolovratníkova návrhu. A nyní to vypadá, že se začal chovat úplně stejně, leckteré tratě chce škrtnout bez koordinace s jinými kraji.
ekonomická realita dolehne na každého
Tak se mělo na to jít jinak, např. zadáním jiným dopravcům než ČD, kteří by to odjezdili levněji. Nevýhodná smlouva s ČD, kterou Středočeský kraj podepsal za Jermanové a která zahrnovala celý kraj jako jeden balík, samozřejmě nezohledňovala reálné náklady na provoz na jednotlivých tratích. Za vlakokilometr kraj platí stejně na lokálce i na hlavní trati (v tuto chvíli 137,59 Kč/vlkm), což je samozřejmě absolutní nesmysl.
Borecký tím vlastně nechtěně ukázal, že může ze smlouvy s ČD některé tratě vyjmout. A problém je možné vyřešit zadáním někomu jinému, kdo to odjezdí levněji.
Ta jednotná cena, nikoliv podle tratí a vozidel, je to to špatné. Proto to nic neříká o skutečných a objektivních nákladech, natož na jednu konkrétní trať či spoj.
Bohužel, na tomto nelze ušetřit skoro nic. Prostě je to lež a nesmysl. Že autobusy nemají účtované skutečné ceny a železnice v podstatě ano, je pravou příčinou. To vy pak podle takových názorů mohla skončit hromadná doprava celá. Prostě je nutné přestat lhát a dávat fakta a navíc ověřená – doložená.
Železnice také nemá účtovány skutečné ceny (např. rozpočítání poplatku za řízení/údržbu děleno počtu vlaků, které tudy projedou). Tzn. nemáte pravdu.
Nicméně vlak má poplatek za tunokm(opisující údržbu) a za trasu(řízení).
Autobus má akorát mýto a vjezdy do terminálů, na silnicích nižších tříd nic neplatí.
Přičemž ten poplatek za řízení neodpovídá mzdovým nákladům pracovníků toho řízení provozu.
A autobus jede „na rozhled“, tzn. žádné „pracovníky řízení provozu“ nepotřebuje.
Jasně, jen pak policajty, kteří hlídají, aby se to moc nepomlátilo, ve městech mají „dopravní“ dispečinky, udržovány jsou semafory…
A to vše slouží jen a jen autobusům.
Jistě, silniční daň a zákonné pojištění, které dohromady dělají minimálně kolem 45 000 Kč, aniž by autobus vůbec vyjel, je nula.
Pojištění platí i vlak, to bych sem netahal.
Silniční daň – to linkové autobusy platit nemusí, vozidla používaná jen na zájezdy jo beru. Roční paušál bez ohledu na to, kolik najezdí.
A můžete je, prosím, doložit?
To ano. I nynější pijavice z krajských úřadů si budou muset hledat práci…
Úvahy o neobjednání části osobních vlaků a Kolovratníkovy nepromyšlené návrhy jsou úplně jiná káva. Ostatně teď se ten Boreckého seznam může zdát dlouhý – záměrně, pak se trochu koriguje, Ledečko zůstane, Rožmitál se zruší a spokojeni budou všichni.
„Rožmitál se zruší a spokojeni budou všichni“
Spokojeni budou akorát všichni milovníci rušení tratí. Tato trať by po určitých úpravách smysl měla. Ale o tom už jsem tu taky několikrát psal, opakovat už se nebudu.
Pro cestující zjevně smysl nemá, když je tam obsazenost blízká nule.
Za současné podoby ano. To však nic nemění na tom, že existuje řešení, jak trať zatraktivnit a počet cestujících zvýšit. Jenže těm, kteří jsou zabednění ve svém antiželezničním postoji (což ve vašem případě platí stonásobně) to nemá smysl vysvětlovat, stejně by to bylo marné.
Jaké?
Tak přece optimalizovat, narovnat, přesunout zastávky k obcím a nasadit moderní vozidla, ne. To jste tu ještě neslyšel? Jednoduché jak flákanec 🙂
Zadní Poříčí, Oslí i Skuhrov mají zastávku přímo v obci. Naopak autobusové zastávky mají poměrně daleko.
Jistě, takže trať prakticky postavit znovu včetně terénních úprav, tedy v řádech spíš miliard na to, aby tam místo 2 lidí ve vlaku jezdilo 5. 🙂 A to se vyplatí.
i kdyby to mělo přilákat jediného cestujícího 🙂
Stačí se podívat na mapu, kde každý uvidí, jak zoufalé trasování ta Rožmitálka má. Ani integrace PID nepomohla pro zlepšení obsazenosti. Dobře je i vidět, že autobusové nádraží je naopak umístěno v souladu s potřebami občanů. https://mapy.cz/s/jatafejaro
https://mapy.cz/s/losejubuzo – krásným obloukem prakticky v rovině se po 850 metrech dostanete ke Komenského ulici. https://mapy.cz/s/jogapojana – napojit je možné i zdejší průmysl.
A pak ji po vzoru Zwickau jako vlakotramvaj prodloužit přes autobusák až na náměstí.
V prvé řadě ji prodloužit o cca 800 m k Rožmitálu a napojit na město a ostatní spoje autobusů apod. a do budoucna konečně protáhnout na Plzeň a na Příbram. A ne donekonečna jen prosazovat a rozvíjet silniční dopravu. A hlavně na ty tratě už musí konečně přejít nákladní doprava a pak se o osobní není třeba už vůbec bavit. Ta bude jen tou třešničkou.
Ach ty děti…..
Ne, to není o dětech, ale o tom, že ne každý je tak zabedněn jako vy. Když si usmyslíte, že nějaká trať podle vás smysl nemá, tak vás nikdo nikdy o smyslu nepřesvédčí.
rozmital je vesnice a zeleznici neuzivi, tak tu nelzete o opaku…
Rožmitál je město, žádná vesnice. A já neříkám, že železnici uživí, ale to už tady taky opakuju asi tak po milionté – železnice má zajišťovat dopravní obslužnost, ne vydělávat.
Proč si myslíte, že v regionech na blacklistu nelze zajistit dopravní obslužnost autobusy?
Žádná odpověď? Argumenty došly?
o vydelavani nikdo nemluvi, ale dopravni obsluznost ma zajistovat prostredek, ktery je nakladove vyhodnejsi, zajistuje lepsi obsluhu uzemi a respektuje smer prepravni poptavky.
A co přilehlé okolí? Co turistika, rekreace, výroba, služby? Znáte to tam vůbec?
A co by ta nákladní doprava vozila?
Žijete v předminulém století.
Co já vím…třeba poštu…
Rozvážet ji auty bude šíleně drahé…
Tak určitěěé,třeba plný vagónek dopisů k rukám pana poštmistra vždy ranním a večerním vlakem…
Vagónek plný balíků by to být mohl. Zvlášť, když budou pošty z důvodu úspor přesouvány na jinak prázdná nádraží…
A kdo by na ty pošty na prázdná nádraží v prdelákovech chodil? Já zatím vidím opačný trend,a sice že se pošty stěhují z center měst,kde nejde zaparkovat,nebo ani dojet,do obchodních galerií,kde jsou zákazníkům nejlépe dostupné. I ta státní pošta potřebuje ke své činnosti peníze, nejlépe získané ze zisku,ne jako podobné státní instituce z dotací.
Když tam bude pošta, tak si ten lid bude moct vyzvednout poštu při cestě z práce, a to nádraží nebude úplně prázdné…
postu, mliko, uhli, zivy kravy a prasata…
A Vy kde? 1950 nebo 1970?
Éé-e? Nepochopil ironií,nebo co?
A co tam tedy vozí ta nákladní auta a kamiony? Ve kterém století žijete? Kvůli tomu se tam zkapacitňovaly a stavěly i nové silnice. Co vy na to?
Kde jste na vesnici někdy viděl kamion,jak tam denně veze nějaké zboží???
Pošta- dodávka
Obchody- dodávky,max.něco velikosti Avie.
Autobusy párkrát denně na dopravu osob.
Jednou za měsíc cisterna velikosti Avie na pumpu.
A na závěr něco z činnosti místních zemědělců. Traktory,sem tam auto s prasaty,pokud chovají krávy -dnes spíš vyjímka- dvakrát denně cisterna na mléko,a zvýšená frekvence o žních. Toť vše.
Kde vidíte prostor pro železnici v 21. století????
Už jste viděl dopravu v tom Rožmitále a přes Rožmitál? Oni tam asi ten průtah a obchvat dělali pro pár osobních aut, že?
A už jste někdy viděl kolem vesnic zastavěná pole „hangáry“ s odstavnými plochami plnými kamionů, sklady a další?
Takže drobní podnikatelé prodají své dodávky a přesunou své náklady, každý den něco jiného a je toho pár metráků na dráhu. To jim jako dáš rozkazem?
Přesně tak a především postavit spojku pro jízdu bez úvratě od Příbrami (kde byla nedávno zprovozněna zastávka přímo na sídlišti) a taky se trochu věnovat trati 200 (přeložka mimo zbytečnou stanici Milín a místo ní udělat jen výhybnu na té přeložce, zvýšit rychlost na 100+, další přeložky atd.).
Ale stejně by to proti autobusu byla značná zajížďka.
Která by ale mohla po určitých úpravách směrového vedení tratí být rychlejší. Než se autobus vymotá z Příbrami, chvíli to trvá. Za tu dobu už vlak může být značný kus cesty napřed.
a jaky jeste rovnaky na vohejbaky vymyslite, aby to slo?
Pokud by prošel Kolovratníkův původní návrh, tak by mohla SŽ „zakonzervovat“ bez jakéhokoliv jednání s kraji i ty tratě, kde Borecký nic omezovat nechce.
Je před volbami. To nedopadne dobře.
Konečně došlo k ekonomickýn analýzám i na dráhu, to je fajn. Samozřejmě je jasné všem, že všechny tyto tratě jsou jen černou dírou na veřejný rozpočet, než aby přinášely adekvátní užitek. Škoda, že není uvedena týdenní obsazenost na jednotlivých tratí a náklady na provoz+údržbu, aby bylo vidět jaké jsou náklady na přepravu jednoho cestujícího. Jinak v seznamu ještě chybí trať 172 Zadní Třebaň – Lochovice.
Trať Zadní Třebaň – Lochovice tam rozhodně nechybí. Každý, kdo má aspoň trochu rozumu, tak ví, že smysl má.
A když už tu vytahujete „náklady na přepravu jednoho cestujícího“, tak co takhle ho uvést nejdřív u autobusů? To už nechcete, že? Ono by se totiž ukázalo, že ani ty autobusy příliš výdělečné nejsou…
„Dle údajů MD činila v roce 2011 průměrná dotace na 1km na železnici 102,- Kč, zatímco v autobusové dopravě jen 17,- Kč. Již z těchto uvedených čísel vyplývá jednoznačný nepoměr a neefektivní nakládání s veřejnými prostředky.“
https://www.prodopravce.cz/pozice-financovani-autobusove-a-drazni-dopravy-v-cr
V roce 2021 byla obě čísla vyšší (a to i u autobusů, mj. vlivem skokově navýšených mzdových tarifů pro řidiče).
Plus do určité míry jde o nepoměr, kdy se do železničního průměru počítají i úhrady za velkokapacitní příměstské jednotky s násobnou kapacitou oproti autobusům.
Sorry, ale provozovat autobusovou dopravu za 17 Kč/km je opravdu jen vlhký sen antilokálkových fanatiků. Reálná cena je podstatně vyšší. Za tolik peněz byste nezaplatil ani ten autobus, natož řidiče.
Protože se jedná o průměrnou úhradu prokazatelné ztráty, tedy rozdíl mezi náklady a vybraným jízdným. Reálné ceny jsou dneska podstatně vyšší než 17 Kč za bus a 102 za vlak, busy reálně kolem 40-50 Kč, ale vlaky hodné 21. století dneska atakují 200 i víc Kč/km.
Jsou to údaje z roku 2011, to bylo uvedeno. Že jsou dnes celkově vyšší nerozporuji, jde zde ale o poměr, nikoli absolutní částky.
I ten poměr se mohl změnit (mj. i zmírnit), přičemž stále platí i dovětek, že obě částky jsou zprůměrovaným hausnumerem za ten který druh dopravního prostředku.
Ale kde je pravda? To vás nezajímá MD také ne. Prostě v čím je to zájmu?
Druhé strany!
To byla argumentace hlavně ČESMADu. Ale skutečné propočty dělali jiní dopravní experti (zcela záměrně nebudu uvádět kdo, protože už dříve měli s tím problémy) a z nich vyplynuly pro autobusy velmi nepříjemná čísla (o kamionech apod. nemluvě). Čili náklady na 1km autobusu byly propočteny se započítáním v šech nákladů na 80 – 121 Kč (samozřejmě opět podle tras, vozidla apod.). Samozřejmě že se ty náklady do účtů za autobus nebo kamion apod. nezapočítávají a ani se neuvažují. Ale u vlaků je tomu přesně opačně. Navíc ty náklady u vlaků byly dělány souhrnně, nikoliv podle vozidel, tratí atd. Takže jen nepravda… Číst vice »
Pokud je to fakt tak levné, tak proč za to účtují krajům 130-150 Kč/km?
To se neptejte mne. Problém je, jak už se tu psalo, třeba to, že u železnice je náklad na 1km zprůměrovaný, takže se platí stejně za 810, tak za 5 vozový osobák či spěšňák. Pak v tom, že jsou zde započítány další náklady nutné pro provoz, zabezpečení, zálohy atd. To u autobusů není, včetně té dopravní cesty. Samozřejmě by to stálo za důkladnou diskusi, ale pokud vím, MD se tomu vždy bránilo a ČD v tom byly otloukánek a stát jako majitel se o ně vůbec nestará a nestaral, natož, aby se to důkladně analyzovalo a řeklo se, kde je… Číst vice »
Ani trochu. I v tom se trvale lže a když se uveřejní konkrétní čísla, tak se buď zatají nebo zesměšní.
a vy jste nekdy nejaka cisla zverejnil?
Mnohokrát, ale nějak jsou stále zpochybňována namísto toho, aby se ti pochybovači také snažili hledat a třeba i počítat. Jenž to bych chtěl moc. Protože pak by asi i se mohlo stát, že by to ve zdraví nepřežili.
Toto se skutečnou ekonomikou nemá nic společného. Právě naopak.
Chcete snad rozporovat výrazně nižší náklady na zajištění obslužnosti autobusovou dopravou a navíc zvýšení kvality dopravní služby pro občany?
Drobně připomenu, že v autobusech se předpokládá minimálně nenavyšování (spíše však i omezování) počtu spojů taky.
Což je ale jen ovanutí škrtání, které chystám já…muhehehe…
89 linek jen těch příměstských…
Ano
Nechybí.
Ale vy nám pak budete chybět…
Klobuky v Čechách – Peruc je opravdu geniální nápad. Je to několik kilometrů přesně uprostřed trati.
Ono to uprostřed nebude, jestli Ústecký kraj zastaví dopravu ve své části tratě.
Ústecký kraj chce výhledově zastavit provoz i Peruc – Louny.
Některé ty úseky smysl dávají, třeba ten Mochov, nebo úseky, které jsou již dnes víceméně mrtvé (Bakov nad Jizerou – Dolní Bousov), nicméně většina smysl nedává. Ukončit vlaky od Kolína v Uhlířských Janovicích nebo vlaky od Kralup v Klobukách, to samozřejmě omezí vytíženost i těch zbylých a omezí se síťovost železnice.
a nepomůže turnusove potřebě vozidel a vytvoří další pokles kvůli prestupum aj
Nestálo by za to, raději naopak jezdit z Kolína až do Čerčan, což by (byť s dost ostrými obraty) vyšlo na 2 h?
Nebo místo ukončení v Čerčanech nějaké přímé Sp Benešov – Sázava – Kolín s přestupy na rychlíky od/do Budějc. Kdyby na tom jezdily RS1 a některé úseky se zrychlily (stejně přijde ETCS light a na 014 je třeba dlouhá rovinka Ratboř – předvěst do žst. Bečváry od Kolína, Bečváry – předvěst do žst. Uhlířské Janovice je taky jen pár oblouků), tak by to pro mohlo vyjít lépe (nebo aspoň pohodlněji) než přes Prahu s přestupy. Celá 014 by v tuhle chvíli už měla mít na většině těhle rovných úseků bezstykovou kolej, takže by to asi ani tolik nestálo. Každopádně rušit… Číst vice »
Zrušení provozu Klobuky – Peruc a Deštnice – Lužná je příznakem gubernátorského chování krajů. Když se z prújezdné tratě udělají dva cancourky klesne počet cestujících „víc než si myslíte“. A za několik let se zruší i ty cancourky.
Obslužnost bude nepochybně zachována pomocí řádově levnějších a přitom pro cestující výhodnějších autobusů.
Nepochybně nebude, protože cestující odrazí skutečnost, že NĚKDE musí přestupovat mezi autobusem a vlakem … nehledě na to, že „pro cestující výhodnější“ autobus jede obvykle po delší trase a tudíž cestovní doba je delší … praktické srovnání přináší výluky s „vynucenou“ NAD …. Někdy musí být jeden vlak nahrazen třemi variantami BUS, aby se obsloužily všechny tarifní body, resp. stíhala jízdní doba a vlak, zejména na jednokolejce nebyl opožděn ….
NAD je komplikace právě kvůli kopírování mnohdy absurdnímu trasování železnice a jak píšete „obsluhu tarifních bodů“. Pro účely klasické dopravní obslužnosti, ze které mají užitek občané, se pro autobusové linky pochopitelně volí zcela jiná trasa odpovídající reálné poptávce a nikoli trase, které byla před 100 lety výhodná např. pro přepravu uhlí.
Aha…takže jet z Moravského Berouna do Olomouce přes Šternberk je krátké a pohodlné…hmm…
Zrovna cesta do Moravského Berouna je autobusem nepochybně komfortnější protože bus zastavuje v MB na náměstí, kdežto vlaková zastávka je 1,6 km daleko, tj. 30 min svižné chůze. Jinak Šternberk je poměrně významné sídlo, takže trasa autobusu je pro oblsuhu relevantní.
Budíček! Já mluvím o NAD!
A on od nádraží nejezdí do města autobus a navíc do okolních obcí? To je ale špatně! Jak tam tedy fungují ty potřebné autobusy? Nebo ony tam mají být jen jako souběh s vlakem? Neudělali někde soudruzi chybu?
Jenže ty taky končí na hranicích kraje. V tom je právě ten problém.
Mezi středočeským a jihočeským krajem autobusy docela jezdí, dokonce i o víkendu.
shodou okolností jsem před týdnem absolvoval NAD Lužná – Žatec (do Měcholup). výhodné je to asi tak, že to trvá o půl hodiny dýl, protože podle té trati nevede silnice. výborný způsob, jak už tak dost izolované a chudé vesnice ještě víc odříznout.
Dívám se do mapy a vidím silnici Lužná – Lišany – Krupá – Mutějovice – Kounov – Janov – Deštnice – Měcholupy – Holedeč – Veletice – Dobříčany – Trnovany – Žatec. Vzdálenost stejná. Jízdní doba o něco delší, ale je otázkou, kolik lidí denně má potřebu projet tu trasu celou? Od Měcholup (Deštnice) je spádovým centrem Žatec, na druhou stranu Rakovník. Cestujících, kteří chtějí jet směr Kladno – Praha nebo Chomutov, budou obávám se jen jednotky denně.
ano, cancourkovani site je příznak deficience mozku. zvlášť když u busu se kraje na přeshraniční dopravě už nikdy nedohodnou (vyzkoušené mnohokrát) a pak je krajská hranice jak železná opona
Problém je v tom, že speciálně tyto dva úseky jsou mrtvé už z dob dávno, dávno minulých, ještě z dob, kdy se po těch tratích proháněla souprava T 478.3 (753) + D + 5 Bai nebo 2 x M 262. 0 (830) + 2 Balm. Ona se tam totiž neproháněla kvůli cestujícícm, ale kvůli organizační struktuře dráhy a kapacitnímu přeplnění důležitých stanic.
„Uhlířské Janovice – Ledečko: pouze sezónní a rekreační vlaky, jinak náhrada autobusy“
To by byla „úspora“ při dnešním konceptu, kdy v Ledečku je uzel v celou, takže i při ukončení v UJ je počet potřebných souprav a personálu (v mimošpičkovém – tedy většinovém) období stejný.
** A to samé pak i úsek Klobuky – Peruc.
Toť asi dvě (z mého pohledu) nejméně logické věci; u ostatních bych (větší či menší) logiku viděl, nicméně ne z pohledu „ani tam neměl být sjednáván 10letý kontrakt“ a ne z pohledu „rušit to (až) ve chvíli, kdy si ouřadové všimli, že ten kontrakt sjednali v plné palbě v domnění dalšího 10letého setrvalého ekonomického růstu.
** Chybná „dvojitá negace“: takže ve správné verzi: logiku bych v mnohých bodech viděl PRÁVĚ a jedině z pohledu „ani to tam v roce 2019 už neměli objednávat“.
Zrovna trať do Ledečka mi přijde docela vytížená. Za poslední rok jsem ji používal dost a zařazení na seznam mě trochu, nemile, překvapilo.
Tady hlavně nedává zastavení dopravy vůbec smysl proto, že je to jediná bez problémů fungující linka VHD v regionu. Ani plánovaná integrace Kolínska, Kutnohorska a Posázaví na tom moc nezmění, naopak tyto změny s provozem na této trati počítají.
Ten koncept může už za 2 roky padnout, neboť vlivem otevření přeložky Sudoměřice – Votice dojde ke zkrácení jízdních dob dálkové dopravy, který zřejmě posune uzel v Čerčanech z cca 00/30 na cca 15/45.
Tak se křižování v X:00 h přesune z Ledečka do Sázavy (jenže kam potom – do Kácova s velkou rezervou, do Zruče těžko stíhatelné). Na skutečnost, že mimo špičku to v úseku UJ – Ledečko bude bez navýšení počtu souprav, to NEBUDE mít vliv.
Já opravdu netuším, jaký bude výsledný stav. Ale okrajové vlaky Sázava – Zruč stíhají za 55 minut, tak se nedá vyloučit, že to tak bude. Druhou možností je natočení celého svazku o 15 minut.
O. K., asi to ze Sázavy do Zruče stihnou.
Nicméně zásadní část k tématu (tzn. neměnnost počtu potřebných souprav na t-014 při utnutí v Uhl. Janovicích + při posunu křižování Os-212 z Ledečka do Sázavy) zůstává nezměněna.
Nezůstává, protože v případě zkrácení do Zhl. Janovic ty soupravy by byly potřeba 2 a dneska 3.
Ve špičce pracovního dne.
V ostatních částech dne stejný počet.
a jak sudomerice vyřeší dopravu od řeky sázavy do kolína?
Třeba ji onou „optimalizací“ zkomplikují, pokud jde o návaznosti…
Poté co byla trať Chomutov – Vejprty opravena a na horách je rychlost až 90 km/hod byl provoz omezen pouze na letní víkendový.
Což je v pořádku, trať se aspoň nebude zbytečně opotřebovávat a letní provoz je zcela dostačující. Nebo jste raději pro variantu bez opravy, tj. s absolutním zrušením provozu?
Napište svůj názor a nepodsouvejte jej jiným..
Co se tam nebude zbytečně opotřebovávat ? Kolejnice ? Zajímavé je, že ve Švýcarsku mají na mnohých turisticky zajímavých tratích s celoročním provozem v počtu minimálně 10 párů vlaků denně (někde kvůli sněhu nejezdí v zimě nebo když napadne sníh) kolejnice nesoucí datum roku výroby ze začátku minulého století. Takže to ojetí kolejí není jako olizování zmrzliny. Chomutova do Vejprt vydrží „nový“ svršek bez zásadní údržby minimálně 50 let. Stačí ho jednou za půl roku projet měřicím vozem traťového svršku a případně zjištěné odchylky o normového stavu geometrické polohy koleje pak nechat opravit …. Zamýšlel jste se, při vašem ekonomickém… Číst vice »
Zapomínáte je základní fakt, že lokálka/železnice je snadno nahraditelná silniční dopravou, v žádném případě to však neplatí opačně. Elektrifikovaná železnice je vhodný doplněk k silnici ve směrech hlavních přepravních proudů na větší vzdálenost, nikoli pro lokální obslužnost.
Zajisté…zkuste platit za každý kilometr při 10 tunách hmotnosti 4,29 Kč…
Víte, kolikanásobek by vás stála jízdenka oproti vlaku, když ten by jezdil za 1,6 Kč /km?
Poplatek za DC je jen za cenu miliónových dotací opět z veřejných peněz/daní. Jen to ukazuje, že je naprosto neadekvátní nákladům na údržbu související infrastruktury a bez dotací se celý tento systém okamžitě zhroutí.
Což ale platí i pro autobusy a zejména kamiony.
Na silnicích!
ale silnice je mnohdy taky nahraditelná. musí do každé dolní lhoty vést silnice ze 4 směrů? nemusí. pro těch 150 obyvatel stačí jedna, nač udržovat 4, není to ekonomicky efektivní.
Je to dobré z důvodu eliminace slabých míst – možnost jet jinudy v případě opravy, nesjízdnosti atp.
To je ale dogmatismus. Nejsem nijak velký řidič, nejsem řidič ani tak dlouho a nějak po jezdění autem netoužím a mohu bez toho žít.
Silnice je víceúčelová komunikace, železnice je jednoúčelová komunikace. A jestliže ten jediný účel železnice – hromadnost přepravy, kterou nemůže zajistit silnice odpovídajícím prostředkem, zmizel nebo mizí, tak je logické, aby se podporovala ta víceúčelová komunikace a ta jednoúčelová se naprosto pragmatikcy zrušila, vytrhala, zalesnila atd.
Co je to zase za zavádějící koncept „jednoúčelová“ vs. „víceúčelová“?
Cyklisti, chodci ani jezdci na zvířatech žádnou silnici nepotřebují.
Jediný, kdo ji potřebuje, je dovoz nákladu a hromadná přeprava osob.
Trať Chomutov – Vejprty by na tom byla mnohem lépe, kdyby byl o dopravu na ni aspoň minimální zájem ze strany Saska. Krušné hory jsou přeci jenom dost turisticky zajímavé. Ale bohužel vlak končí ve Vejprtech místo toho aby pokračoval aspoň pár stanic za hranice.
Tohle přijít jednoho dne muselo. Palec nahoru pro středočeské politiky, kteří ukazují, že chtějí řešit i nepopulární záležitosti…
Přičemž tito politici to řeší jen 1,5 roku po začátku smluv s tímto objemem plnění, přičemž délka trvání smluv je 10 let.
Jako by si ti samí politici v roce 2019 neuvědomovali, že během těch 10 let se může stát fůra věcí.
Jste si jistý, že střední Čechy maji po loňských volbách stejné vedení jako v roce 2019?
jsou tam jiní, po oné potvore z Agrofertu teď nová garnitura sčítá škody.
jen by trochu měla existovat jakási kontinuita. rok staré smlouvy předělávat, no, nevím, ale vhodné mi to nepřijde, to je do značné míry podraz na dopravce.
„Podraz“ na dopravce, který nikoho neuplacel, prostě dostal zakázku bez výběrového řízení.
aha, takže dostal zakázku zákonným způsobem a proto mu ji můžeme zrušit…tak až podobně zruší někdo regiojetu např. pravobřežku nebo něco arrivě, tak si povíme, co se tu spustí, jak strécové na nábřeží níčí soukromníka.
Kdyby se zrušilo všechno, co v tom návrhu je, bude to představovat možná 1-2 % celkového objednaného objemu. A nějakou toleranci asi sjednanou mají.
Jedná věc je, co přesně Jermanka podepsala a co se s tím dá dělat.
Druhá věc je, že chovat se na hraně té smlouvy, využívat právní kličky, nepovažuji za podraz i právě kvůli tomu že to bylo bez soutěže.
Rušit Arrivě Pardubice -Liberec, když tam byl aspoň rozstřel a Arriva nabídla vakuWC, to by se mi nelíbilo.
Rušit kžc Mochovku, kde nebyl ani rozstřel, to je naprosto v pořádku.
A s tímto přístupem si krásně zajistí, že po dalších volbách bude opět jiné…
Pokud vím tak před 1,5 rokem bylo vedení kraje úplně jiné. A smlouva v žádném kraji přesně nestanovuje konkrétní výkony na konkrétní trati po dobu následujících 10 let..
Tehdy tam byla Jermanka z Agrofertu.
ještě se po ní bude šotoušům stejskat 🙂
Chudák TR. Zhroutil se mu svět.
Mně se svět ale opravdu nezhroutil 😀
Jermanovou jsem tady kritizoval za uzavření nevýhodné smlouvy s ČD, která zahrnuje celý kraj jako jeden balík a sazba za vlakokilometr je na všech tratích stejná. Nezohledňuje tedy odlišné náklady na provoz na lokálce (kde jsou nižší) a na hlavní trati (kde jsou vyšší).
Naopak třeba systém smluv v Ústeckém kraji, který je rozkouskovaný na více provozních souborů, zohledňuje skutečné náklady na provoz.
A nepopulární investice do nevytížených silnic se budou řešit kdy?
Pokud je na tom kraj tak špatně, očekával bych šetření na všech stranách.
Které akce konkrétně chcete řešit?
ty v okolí podkovane. vč. busu tamtéž. kupříkladu.
Silnice nevyužívané pro VHD se přestanou udržovat – jak v létě formou oprav povrchu, sekání trávy, zajištění viditelnosti dopravních značek, v zimě se nebude udržovat sjízdnost pluhováním nebo posypem. Začátek se osadí dopravní značkou „Jízda jen na vlastní nebezpečí“.
Jako by to dneska u mnohých okrsek už neplatilo. Až na tu značku na začátku, no ono to v podstatě platí i bez značky (řidič je povinnen přizpůsobit stavu a povaze….)
Aspoň to nebude tak velký šok…
Vyřeší koupě SUV, žádný vlak ani bus na konec světa není potřeba. A když budu mít SUV elektrické, budu „ekologičtější“, než bus a lokálka dohromady.
Když vymyslíte nějaké hliníkové nebo umělohmotné SUV pak ano…
V opačném případě budete donucen na ty opravy (okresek!) přispívat tím svým ježděním…
Správné užití uvozovek. Elektřina možná zlepší převod momentu, možná umožní s nějakými ztrátami i rekuperovat, ale to je tak vše. Energie na přemístění bude potřeba stejná.
Přesně tak…
Ale to samé bude platit pro dálnice a silnice 1.třídy. Přestane se do nich investovat, výmoly se nebudou látat, za jízdu se bude ještě platit…
A až se ta dálnice stane nepoužitelná, tak se rozorá. To bude zase menší úplatek pro zemědělce…za VRT, která nikdy nebude… 😀
Velmi zajímavý úkaz!
Na prostý, zcela neutrální dotaz obdržel pan Kubrt od nějakých fanatiků 11 mínusů. Jen proto, že si dovolil pana Jaaaa (někdy pouze Jaaa) zeptat. To má taky jistou vypovídací hodnotu….
Pokud nevlastníte auto, vezměte si kolo a jeďte se na tý ,,investice,, v Stc kraji podívat. Po projížďce po místních trojkach a leckde i dvojkach to kolo možná i provedete až vám praskne třetí galuska při jízdě po povrchu ve kterém jsou utopený investice.
Po středočeských trojkách jsem minulý rok najezdil kolem 1500km a nepíchl jsem ani jednou 🙂
Jinak samozřejmě máte pravdu, že jsou v příšerném stavu.
To, že jsou ty silnice v relativně hrozném stavu neznamená, že se neudržují a nespolykají ročně stovky milionů.
Zajeďte si na Ukrajinu na venkov, ať zjistíte, jak vypadají skutečně neudržované silnice.
Sesuvy poloviny vozovky ze svahu, nebo sesuvy přes celou vozovku, výmoly hluboké až po koleno, neexistující povrch, popadané stromy…
Řadu takovýchto cest nelze vůbec projet osobním autem (včetně trapného SUV, to se vám všichni akorát vysmějou), potřebujete aspoň UAZ nebo ZIL.
Hezká, ač ironická, myšlenka 👌
Ono je řešit a „řešit“.
Slova, jak z mramoru!
Pak jenom poprosím Středočeský kraj o telefonát, kolik toho za ty zavřené tratě nakoupil. Kolik se asi tak ušetří za provoz odepsané 810 se samotným strojvedoucím…? Nemáte peníze? Co takhle začít někde, kde to bude mít efekt? Pár tipů: Prázdné Trioregionovy po hodině do Dobříše, prázdné 471 v polích u Roudnice nad Labem, 2×471 někde u Kolína apod…
Jenže tě první 810 byly vyrobené v roce 1973 a jejich život se tak chýlí k závěru. Co bude pak? A jezdit jenom kvůli tomu, aby se ošupovaly kolejnice, nedává smysl.
Jistě, vozidla jsou problém, ale investovalo se do nich (810), jedno volební období vydrží. Ano, samozřejmě tratě typu Bakov – D.Bousov z hlediska dopravní obsluhy jsou k ničemu. Ale pan Borecký chce ve svých 4 letech ŠETŘIT a já říkám, že tímhle ušetří leda na teambuilding svého oddělení KÚ.
Provoz na lokálce je >150Kč/km k tomu můžete připočítat náklady na údržbu tratě, které jsou mnohdy ve stamiliónech ze státního rozpočtu.
Aha, takže k nákladům na provoz vlaků přičítáte náklady na údržbu tratě (že je v té ceně zahrnut i poplatek za použití DC zcela ignorujete), zatímco k nákladům na provoz autobusů žádné náklady na údržbu silnic nepřičítáte. To je mi ale analýza. Měříte dvojím metrem a to schválně tak, aby železnice vyšla vždy nevýhodná.
Jenže to, co se odvede za použití železniční dopravní cesty je zejména u malých železničních vozidel směšné a železniční dopravu oproti té silniční diskriminuje málo. Kdyby to bylo jenom o tom, tak by to asi nikod neřešil.
Autobusy mají výhodu, že využívají sdílenou infrastrukturu, do které přispívají všichni motoristé (výnosy PHM a dalších daní jsou přes 100 mld ročně). Železniční infrastruktura pro lokálky je kromě jízdy prázdnémo motoráčku jinak nevyužitelná. Kromě toho výnosy z poplatku za dopravní cestu „zaplatí“ jen nepatrnou část nákladů na údržování.
Hoďte si hadr na hlavu, vaše úvahy jsou úplně mimo realitu.
Jak nevyužitelná! Vy jste ještě neviděl ten zásobovací, poštovní, popelářský, hasičský nebo sanitní šukafon?
Na Funeral-Mouse jste zapomněl!
To by se dalo zkombinovat s tím sanitním. Podle toho jestli to stihne nebo ne 🙂
Nojo, ale každý vůz má přece jiný najbrtnátěr. To by tam museli dát barvu z tekutých krystalů a nátěr by volil na panelu strojvedoucí podle aktuálního účelu jízdy (někdy možná i cestou…..).
A silniční daň je co? Ta se s gustem ignoruje ve všech těchto šotoanalýzách, i když to jsou i desetitísíce za vozidlo ročně.
Opravdu nemůžete k nákladům pro provoz vlaků přičítat náklady na údržbu tratí a k autobusům nepřičítat náklady na silnice. To je opravdu jen a pouze nenávist k železniční dopravě a velmi trapné překrucování reálných čísel.
Objednavatel zaplatí pouze náklady za vlaky, ne za trať. Nic dalšího k tomuto už přičítat nemůžete, pokud chcete srovnávat férově.
Jediný, kdo tu dští síru a nenávist, jsou železniční fanatici, kteří nejsou schopni uznat, že některé tratě prostě potenciál nemají. A že za ty ušetřené peníze by se daly vylepšit ty důležitější. A každého, kdo ten názor nemá, obviňují z nenávisti k železnici.
Mimochodem, kolik stojí chůze? Když započítám chodníky, silnice, semafory, mosty…
„kteří nejsou schopni uznat, že některé tratě prostě potenciál nemají“ A na to jste přišel jak, že ho nemají? Že si to prostě myslíte? Samozřejmě, že potenciál mají, ale to by mohlo narušit (nejen) vaši domněnku o přežitku železnice, že? Kdo si nechce přiznat pravdu, jste vy, milovníci rušení tratí. Prostě doba, kdy byla železnice na úpadku (tedy cca. kolem roku 2010) je pryč a nyní se naopak železnice „probouzí“ k životu. U tolika tratí se ukázalo, že smysl měly, přestože vyloženě unikly hrobníkovi z lopaty. A ukáže se to jednou i u těchto tratí, pokud je ovšem vy, antilokálkoví… Číst vice »
Třeba Straškov – Zlonice, to je potenciál minimálně na zadrátování a 2 elefanty v půlhodinovém taktu!
Ono tam není osídlení (kterým třeba trať přímo projíždí ), tam není a nebyla výroba, služby??? Takže jak osobní, tak nákladní doprava tam byla a být může.
Nic z toho už dnes nepotřebuje železnici. Efektivita pane. Kolik tam projede kontejnerových vlaků,nebo aspoň osobních vlaků v hodinovém taktu se 100 cestujícími? Železnice v 21. století vypadá takto. Vše ostatní je muzeum,ač mi to třeba může osobně být líto.
Samozřejmě, že mají. Štěpán o tom rozhodl. Tohle už je na léčení u psychiatra, úplné odtržení od reality a víra ve vlastní dokonalost.
Silniční daň neplatíte jako soukromá osoba. Až začnete a v adekvátní výši, můžeme se bavit.
Pokud provozuji autobusovou dopravu, tak ji asi platit budu. Stejně tak nebudu platit za železniční cestu, pokud nebudu provozovat drážní dopravu. Marně přemýšlím, co jsi mi chtěl sdělit.
To je nějak moc…nepřepsal jste se?
Uf, prázdné 2×471 „někde u Kolína“ nebo v „polích u Roudnice“ může říct asi jen někdo, kdo tudy nikdy nejel 😉
+420 257 280 111
Na tu Dobříš přijde taky řada, pokud se začne ekonomicky uvažovat i v případě dráhy, tak nemám obavu.
A jak by pán chtěl tu 2×471 u Kolína řešit – jakože si ta zadní odšlápne v Pečkách nebo Velimi a dál pojede 1×471 ? Než se ta komedie provede – za předpokladu, že SŽ bude souhlasit s obsazením dopravní koleje, dojede vlak do Kolína, Za prodloužení cestovní doby vám budou cestující posílat stohy děkovných dopisů. Při cestě zpět se pak bude ve Velimi / Pečkách budou muset soupravy kuplovat, takže vlak tam bude stát nějakých 5 minut. O ty pojede z Kolína dříve pokud to GVD dovolí nebo o těch 5 minut přijede – v ideálním případě na Masaryčku… Číst vice »
Ne…že se to zarazí rovnou v Poříčanech…
Není trochu škoda rušit ten Lužec, když tam opravili most za stamiliony (nebo jinak, vzledem k tomu, že jsem tam nikdy nejel a nevím kolik tam jezdí lidí, není škoda opravit most za stamiliony, když se trať možná v budoucnu rušit?) Jinak, myslím si, že Mochov, Bousov možná i Rožmitál, Kralovice, Zlonice – Straškov a víkendový provoz Mělník – MB dávají smysl, jinak je těch lokálek škoda.
Na usek Celakovice – Mochov by stacil minibus za tretinu ceny nez KZC Sukafon
Tak si ho pořiďte a nabídněte svoje služby ….
Na trati Mělník – Mšeno – MB dává smysl pravidelný provoz i v pracovní dny. Děti do škol se pomalu vracejí, mobilita se postupně obnovuje. A s nedávnou integrací Kokořínska byly hodně omezovány souběžné autobusy se železnicí. Zcela logicky, proč tahat autobusy tam, kde vedou koleje a existuje tam kvalitní dopravní obslužnost linkou S33? Především v blízkém okolí Mělníka je tato trať pro dojíždění důležitá. A i ve zbytku trati, turisti na Kokořínsko jezdí i v pracovní dny, vytíženost je tam slušná dokonce i v zimě.
U této trati určitě žádná redukce provozu neprojde, byl by to naprostý nesmysl.
Souhlas
Tuhle jeden člověk na souběžném diskusním k reportu psal, že někdy ve všední den cestoval v odpoledních hodinách z Mělníka a byl v regionově sám. Takže asi tak.. V nejlukrativnější čas , kdy by měl být vlak minimálně ze 2/3 obsazen je zcela prázdný. Takový luxus si můžeme dovolit pouze v Čechách…
Aha, jeden člověk psal, že jel sám. A to je argument pro zastavení provozu, že jo? V jaký den to bylo, zda to nebylo během zákazu pohybu mezi okresy, jakým směrem jel a podobné věci, to už nedodal?
Ony ty vlaky tam obvykle jezdí vytížené jen v jednom směru, takže pokud někdo jel zrovna opačně, tak tam klidně být sám mohl.
To je argument nikoliv pro zastavení provozu, ale pro úvahy, zda to má smysl provozovat. Je to nějaké dva týdny zpět, kdy už část školáků chodila do školy . A cesty ze Mšena do Mělníka jsou cesty v rámci okresu. Dobře , můžeme se zeptat, kolik lidí tam cestovalo před Covidem. Byla ta regionova v lukrativní čas jakž takž zaplněná ? Asi těžko , že ? I kdyby tam v normální době jezdili pětinásobky dnešního stavu , pořád to bude málo…
Ano, cesty z Mělníka do Mšena jsou sice v rámci okresu, ale turisté na této trati dost často přijíždějí z jiných okresů (a není to zdaleka jen Praha). Takže uzavření okresů rozhodně vliv na počet cestujících na této trati mělo.
Turistický provoz o víkendech nikdo likvidovat nechce…..
V pracovní dny žádná regionova z Mělníka nejede. Ta jede na odpoledním obratu z Mladějova a misto toho, aby čekala v MB udělá obrat na Mšeno. Z MB do Mšena lidi jedou, ze Mšena zpět jen pár školáků do místních vesniček. Stále lepší než když by vozidlo a personál byl v MB placen bez užitku…
Alespoň by se ušetřilo za naftu… nehledě na to, že by se to vozidlo i personál dolo využít i jinak…
Takže je to tak, že se místo stání vlaku v MB platí personál+nafta+náklady na cestu. A to se opravdu vyplatí!
chtěl bych vidět celkova čísla a co je odpoledne. on občas každý spoj je prázdný. jenže když z železnice i busu udělate náhodné výstřely, nebude jezdit už vůbec nikdo. problém taktu jsou občas zcela nevytizene spoje.
osobakem Melnik-vsetaty jsme taky jeli 3 ve vagónu… odpoledne ve všední den.
Vlaků, v nichž jsem jel sám, bylo i v zahraničí mnoho … tohle není kritériem pro zrušení tratě ani vlaku … při zpáteční cestě může jet plný ….
Když odjíždí z Mělníka někdy ve 14-15 hodin prázdný do Mšena tak zpět pojede plný ? Zpět pojede ještě prázdnější. Protože všichni ráno jedou do centra a odpoledne se z něj zase vrací zpět.
Vlak v 15 hodin z Mělníka do Mšena rozhodně prázdný nejede…
Nemělo by to být jediné kritérium, ale význam to určitě má.
Mně tady jezdí okolo domu taky autobusy, které ale jsou neustále prázdné.
V lednu 2020, tedy ještě před současnou epidemií, jsem jel po poledni z Berouna do Litně.
Z Berouna jelo i se mnou 6 lidí, v Litni na návsi jsem vystupoval sám.
Stejně tak, když něco dělám venku, tak okolo mě jezdí zásadně prázdné autobusy. A to bez ohledu na denní či roční dobu.
zrušit, vč. silnice, je to ekonomicky efektivní (ironie)
Pro začátek by to chtělo nejezdit z velkým autobusem, ale s minibusem…
Podíval jste se například, jak je dostupné nádraží v Mělníce, přípoje autobusů, přípoje vlaků? To všechno je snad proto, aby právě vlakem nikdo nejel. A to není jen zde. Stejně tak počet vlaků z Mělníka na Boleslav, ale i návaznosti na BUS v dalších stanicích. Třeba v tom Mšeně. To se pak těžko lákají cestující.
Kdo a proč pojede vlakem ze Mšena, když vlaková zastávka je vzdálená 750m od centra, kde přímo zastavuje bus? Leda snad pár cyklistů a pro ty má být víkendový provoz prozatím zachován.
U nádraží ve Mšeně nikdo nebydlí a všichni nutně potřebují na náměstí? Opět nejčastější a zároveň nejnesmyslnější argument proti železnicím.
No rozhodně docházková vzdálenost pro 90 % Mšena je kratší na náměstí než na nádraží. To je naprosto relevantní argument.
Bus zastavuje i u nádraží…
Každý?
Oni se Vás Štěpáne přijdou zeptat a poradit se z toho krajského úřadu. Na kazdú robotu nám třeba špecialistov.
Asi nebude problém autobusy případně posílít, po zrušení žel. provozu. A i tak se ušetří milióny. Pro děti ze škol to bude navíc bezpečnější, protože bus zastaví až u školy a nebudu chodit kilometr po silnici kamsi na vlakovou zastávku.
Jo aha, autobus je bezpečnější, než vlak? Haha, málem jsem se zasmál.
Je zcela nepopiratelné, že doprava autobusem, který zastaví u školy je bezpečnější nežli chodit kdoví jak daleko na opuštěnou vlakovou zastávku za obcí. To je také účel tzv. školních autobusových (nikoli vlakových) spojů.
no, když vezmu, že jen v mělníce za posledních pár let skončily dva busy hodně bledě (z toho jeden spadl ze srázu), tak bych do toho tu bezpečnost fakt moc nepletl.
touha dokázat že máte pravdu a nic než pravdu a úplně ve všem, je už dost směšná
Já myslel, že každá škola má vlečku a školní nádraží???
Já se tady od smíchu vyloženě dusím…
Není divu, jen to letos přišlo o dva týdny dříve. 🙂 Osoby a obsazení jsou skoro totožné, jako v podobné zpěvohře z 25.5. 2020 – 16:15: „Lokálka do Mochova vozí vzduch. V průměru jí využije 31 cestujících denně“
Zlatý hřeb:
https://zdopravy.cz/lokalka-do-mochova-vozi-vzduch-v-prumeru-ji-vyuzije-31-cestujicich-denne-49618/#comment-274745
ASI …. takže nemáte jistotu …
Pro dopravce není školní bus nějaké terno, stojí ho to vozidlo a řidiče, pro něhož nemusí být jiný výkon …. Pokud by mu měl zaplatit celou směnu v tvrdém výkonu, tak bude pochopitelně chtít aby mu to zaplatit objednavatel …
Že jo…k 810 se dá vždycky připojit Bdtax…
na msence je průšvih hlavně Katusice – Mseno. oba koncové úseky jdou. prostě kolem skalska je akorát to nádraží ve skalsku a remíza tamtéž.
Ano, to je ale na každé trati spojující větší města. Prostřední úsek je vždy vytížen nejméně, jako např. i u osobáků Praha – Ústí. S tím se nedá nic dělat, nějak se ten vlak přes ten úsek přesunout musí.
souhlas, jen je otázka, zda tam musí jet každý z vlaků. já bych řekl, že ano, ale nemám dost dat a informací, abych to tvrdil kategoricky.
Já myslím, že pokud by se odstranily 45minutové prostoje ve Mšeně a křižování vlaků se přesunulo do Katusic (nevím, zda už tam jsou samovraty nebo ještě ne, rozhodně by bylo fajn je tam dodat), tak by zcela jistě vzrostlo využití vlaku od Katusic i směrem na Mělník. Třeba taková Skramouš má autobusů tak málo, že to ani nestojí za řeč, vlaky tam jezdí celkem často. Problém je, že do Mělníka trvá cesta 2x déle, než kdyby tam ten prostoj ve Mšeně nebyl.
Takže tento prostřední úsek trati zbytečně zabíjí tato věc.
jo, přestávka ve Mšeně, to je věc, to máte pravdu….
On je to průšvih taky proto, že řada vlaků má ve Mšeně několik desítek minut čekání. Potom logicky nikdo nebude projíždět a absolvovat to čekání, pojedou jen ti, kteří mají Mšeno (nebo jinou stanici před ním) jako start/cíl. Např. právě teď (11:02) Katusice-Mělník jízdní doba 1h 45min, z toho 43min čekání ve Mšeně…
No prosím…že to taky jde…
I když…omezovány…rovnou zrušit…hodně se tím vyřeší…
Z technického hlediska: Kolik je na Mělník – Mšeno – MB nejmenší poloměr oblouku?
Takže když už se neprozřetelně a hloupě investovalo do nového mostu, tak se mají podobně hloupě utrácet další milióny, jen aby se most využil? Předpokládám, že zmíněný plán vychází z analýzy náklady vs. přepravní výkon.
Jaké miliony? Náklady na údržbu jsou ročně skoro nulové nebo v řádu tisíců Kč na km a provoz 810 je objektivně kolem 30 Kč/km. Chápu, že mnozí z těchto čísle omdlévají a nechtějí to přiznat, ale je to tak a na tom nikdo nic nezmění.
Firmu, která by to odjezdila za 30kč neseženete!!
Dokonce ani za 70- 80 Kč dnes už ne.
A údržba je dřív nebo později rovněž mnohem nákladnější.
takový Mšeno se např. nezaplatí nikdy…
ŽÁDNÁ TRAŤ V ČR SE NIKDY Z POPLATKŮ NA DC NEZAPLATÍ.
(úmyslně kapitálkama, protože tenhle argument už fakt nemůžu ani vidět)
PS poplatky za DC 2019 za celou síť 3,8 mld. osobní náklady SŽ za stejné období 12 mld. a to je bez externím služeb/staveb aj.
A u silnic? Celá ekonomika dopravy je pokřivená a je to právě proto, aby se udržela lež o silniční dopravě, protože z té se tahají z lidí peníze nejlépe. V tom to je. Na zdraví, prostředí apod. se prostě kašle.
Spočtěte si, kolik za cca 100 let existence se do té tratě vložilo a uvidíte, co je pravda. Navíc to srovnejte s náklady na silnice, zejména ty menší.
Nejde o to,kolik lokálky stály,ale o to,kolik si jsou schopny vydělat. Z historie víme, že spousta z nich zkrachovala ještě dříve,než na ně vyjel vlak,a tak je musel erár šanovat ze státních peněz.A to bylo v časech,kdy na dopravním trhu v podstatě neměly konkurenci. A dnes…..🤭
kýbl nafty!
zásadní problém je neschopnost plánovat s předstihem, většina úprav GVD se dělá živelně, a pak je těžké říct, jestli ten rekonstruovaný most je/není potřeba,
nehledě na to, že celá ta investice do vodní cesty je nesmysl, opakuji znovu, proč nesmyslná investice do vodní cesty nikomu nevadí? i ta nejzapadlejší lokálka převeze za rok násobně víc cestujících než nějaká výletní loď, pro kterou se ta vodní cesta upravovala……
„nesmyslná investice do vodní cesty“ pochopitelně vadí a už se to začíná medializovat, viz nedávná reportáž, jak se salámovou metodou připravuje stavba DOL https://www.ceskatelevize.cz/porady/1142743803-reporteri-ct/221452801240015/
Pokud vede soubezne z trati silnice, tak co je lepsi, autobus na CNG nebo 809/810 ? Objektivne i ten nejvetsi sotous musi uznat, ze autobus na CNG je ekologictejsi nez sukafon, autobus obslouzi vice zastavek na trase, autobus je nizkopodlazni, autobus nema stanovenou rychlost 40 km/h – 60 Km/h, autobus na kilometr provozu je cca o polovinu levnejsi nez vlak za vlkm. Napriklad pri vyluce na trati Neratovice – Brandys nad Labem – Celakovice byl autobus i rychlejsi a to obsluhoval vice zastavek. Nebo trat Benesov u Prahy – Vlasim, tam je proste vlak nesmysl. Tech trati je ale mnohem… Číst vice »
Autobus na CNG rozhodně není ekologický, ve skutečnosti je mnohem škodlivější, než naftový motor.
V čem konkrétně?
Máte představu o tom, co za jedovaté plyny (především oxidy dusíku) takový motor na CNG vypouští do vzduchu? Naftový motor sice není ekologický, ale pořád je to menší zlo, než CNG.
Svatá prostato.
Ony jsou tam také ještě nějaké náklady a dopady z výroby, těžby apod.
NOx byly problém u starých dieselů, nikoliv u CNG. Nejsem žádný fanouček CNG, ale NOx jim nepřišiješ..
Tak si zjistěte, co vzniká spalováním CNG. NOx tomu prostě neodepřete.
zato za šukafonem zůstává pouze obláček páry
Tady je řeč o dieslovém vs. CNG motoru, ne o šukafonu.
šukafon je diesel, tj. pohání jej diesel motor, pochybuji, že v CNG motoru vzniká více NOx než v dieselu…..
Z 810 vychází gravitační toaletou pouze metan a ten chce EU taky omezovat.
Kam sahá moje základní znalost spalování, tak NOx jsou důsledkem oxidace dusíku ze spalovacího vzduchu, tj. přímo závislé na přebytku vzduchu (lambda). To je u dieselů problém udržet, protože si vzduchu bere furt stejně, ale mění se vstřik paliva, tj. tím i lambda lítá nahoru dolu podle zátěže.
https://www.tipcars.com/magazin/aktuality/jak-funguje-system-scr-pro-snizovani-emisi-u-dieselovych-motoru.html
Zrovna u zrušení trati 074 a nahrazení ji v plné délce Neratovice – Čelákovice, tak tam bych viděl dva problémy.
1. Vzledem k špatné dopravní situaci v Brandýse by nešlo stíhat přípoje v Čelákovicích, protože autobus by měl poměrně velká zpoždění, hlavně v dopravních špičkách.
2. Pokud by autobus úsek Brandýs – Neratovice jezdil po trase linky 471, je vlak rychlejší.
No tak by holt byl autobus o pár minut pomalejší. Lidé v takových dírách by měli být rádi, že jim tam jezdí alespoň něco.
Brandýs nad Label – SB cca 20 tisíc (s potenciálem na rychlý růst)
Lázně Toušeň cca 2 tisíce
Čelákovice 14 tisíc
to jsou díry?
Máte pravdu. Ale mezi šotouši s takovými názory nezabodujete. Konkrétně u té mělnické trati autobus zastaví přímo v Mělníku na více zastávkách= lidi nemusí šlapat na nádraží. Dále ta trať vede lidupráznou oblastí- to je hodně špatně pro železnici. Železnice potřebuje objemy/výkony.
Jakou liduprázdnou oblastí? Mezi Mělníkem a Lhotkou prochází přímo obcemi. V Mělníku je vlakové nádraží na dosah od autobusového.
Že trať Mělník – Mšeno je zbytečná může tvrdit jen ten, kdo tam nikdy v životě nejel (nebo tam jel zrovna v době lockdownu) a vše usuzuje jen podle toho, že se podíval na mapu a vidí, že ta trat je klikatá.
iracionální nenávist. někomu na něčem záleží, bojuje pro to, tak mu do toho hodime vidle.
jsou zanícení hledaci potenciálu a pak zanícení kazisvetove, co svoji destruktivní činnost halí do rozpočtové odpovědnosti, touhy po cyklostezkach a gumokolove hro$madne dopravě stanici u každé vrby s jízdním časem 15km za hodinu…čímž už pak nebude jezdit vůbec nikdo…a zvítězili jsme, někomu jsme pokazili/znicili zivot
blázni jsou obojí. víc škodí okolí ti druzi
Tu oblast znám. Ty obce nejsou těmi samými obcemi z hlediska potenciálu a ruchu jako před desítkami let. Zkuste si vyhledat na internetu staniční kroniku stanice Mšeno a budete žasnout. Jaký zde byl kdysi ruch. Když v těch obcích žily násobky obyvatel , autobusová doprava startovala a osobní auto nikdo neměl…
no, upřímně, když jsem mnohdy někde jel náhodou busem, tak velmi dobře vím, že jim už znova nepojedu, to je mnohdy jak jet na splasene krave, zlatý sukafon.
a tím zastavovali u každé vrby…se dostáváme na nesmyslné jízdní doby. opět zlatý sukafon…
Vidíte, takže jste tam vlastně ani moc nepotřeboval? To je dobře, každý by měl začít u sebe s omezováním zbytného cestování.
Takže rozstřel: vyhraje splašená kráva, nebo splašený hlemýžď?
A co tak trať elektrifikovat, jaderná elektrárna je bezemisní … Na výluce Neratovice – Brandýs – Čelákovice byl autobus rychlejší. Opravdu ? Loni se v Neratovicích čekalo, až BUS NAD dojede, protože se jízdní doba – vzhledem k provozu na silnicí, hlavně při čekání na semaforech nestíhala, v Čelákovicích ujížděly přípoje, protože v rámci taktové dopravy vlaky na trati 232 nečekají na přípoje (NAD). Navíc tam musely být dva BUSy NAD, druhý pendloval v úseku Čelákovice – Lázně Toušeň, protože kmenová trasa BUS tyto zastávky neobsluhovala … Benešov – Vlašim – jízdní doba vlak/bus s minutovými rozdíly stejná …. bus… Číst vice »
nesouviselo rozdělení BUSu Čelákovice-Toušeň náhodou s tím, že se opravoval v Toušni mostek přes potok, a tak byla silnice zavřená?
Náhradní doprava pak jezdila přes Mstětice.
Je to sice jen pracovní materiál, ale přijde mi to trochu jako střelba vedle. Na seznamu jsou spojnice zajišťující celistvost systému; kostra umožňující dostat se někam dál než do nejbližšího městečka (110, 124, 014), úseky tratí, na nichž se špičkové vlaky objevovaly dokonce na seznamech přetěžovaných spojů (012, 111), ale naopak chybí tratě s mizernou obsazeností snadno nahraditelné (a často už reálně nahrazené) busem (172, 222, 223, Hostivice – Rudná, Mníšek – Dobříš) nebo nevhodné pro regionální obsluhu (Olbramovice – Mezno, Bakov – Bezděz). Větší řez do lokálek se ve Středočeském kraji dal očekávat, těch vyloženě zoufalých je zde větší… Číst vice »
Rušit Bakov nad Jierou – Bezděz? Vždyť to je celostátní trať, celkem turisticky využívaná, po níž jezdí rychlíky na Českou Lípa.
Eh, musíte umět rozlišit mezi „zrušit trať“ a „zrušit osobní vlaky“.
To, že je něco celostátní trať ještě neznamená, že dává smysl na ní objednávat regionální vlaky.
No a už je to tady.Nejsem pro rušení provozu osobní dopravy ,ale něco je pravda.Vozit vzduch je blbost např. Louny -Slaný nebo Straškov-Zlonice a hlavně ta předražená Čelákovice-Mochov pana Augusty..Jinak když zruším úsek z Planan do Kouřima odsoudím tu trat celou ,stejně jako v případě Lužná-Deštnice vlak bez přípoje v Lužné na Prahu nemá význam a pár vesničanů to nezachrání ,ale s tím se asi počítá.A že se postavil zvedací most a bude k hov.. a jiné ha ha měl bych spoustu příkladů z minulosti např K.Vary komplet zrenovovaná stavědla a do půl roku šla do kopru ,protože začla DOZ
Je třeba jezdit vlakem, ale kdo. Před každým domkem stojí tolik aut, kolik je členů rodiny a už děti si říkají že veřejnou dopravou jezdí jen socky…..kde udělali dnešní soudruzi chybu???
Je to vše moc škoda.
a co když vlak nejede tam kam potřebuju nebo z místa odkud jedu? co mám dělat pak?
přehodnotíte kam potřebujete 🙂
A odkud:-)
Chyba je v tom že ty tratě se klikatí podél každého potoka a jak se pořád opakuje zastávky daleko od obcí. A to bohužel i v případě bývalých hlavních tratí na vnitřní periferii ( Louny -Slaný, Žatec-Lužná). Zde problém i demografického vývoje-těch rodin kde má každý své auto zas tolik neni jako blíže k Praze. Dále lokály typu Straškov-Zlonice, které byly stavěny primárně kvůli uhlí a cukrovarům.
To je ale naučili rodiče… A co si budeme povídat, jsou oblasti, kde je autobusová doprava k dojíždění nepoužitelná a to auto využíváte na to, abyste se dostal na nádraží…
Že ta auta jsou pořád příliš levná…
Vetsina lokalek je dnes naprosty skanzen, systemove zcela nepouzitely jak pro osobni dopravu tak bohuzel i pro tu nakladni malou unosnosti. Osobne znam napr. usek Pecky-Kourim. Jako atrakce pro historicke vlaky dobry, jidzni doba je ale takova, ze lepsi cyklista nebo elektrokolista zvladne dany usek na kole urcite rychleji.
Jednou ten řez stejně přijde a čím dříve tim lépe. Ve 21 století je jasné , že ty dopravní proudy a potřeby jsou někde trochu jinde než na sklonku 19 století kdy většina těch tratí vznikala.
taktak, jen je smutné, že na mnoho místech tekly mld. a teď to skoro zavřou….
Tak ten most to byl skutečně megaúlet. A teď si představte že by za těžké miliony někdo býval protlačil třeba ty Mladotice aby se to teď zavřelo už z Rakovníka.
Zavírá se to právě proto, že bez toho chybějícího úseku ta trať nedává smysl.
přesně, jinak by tudy jezdily rychlíky a expresy Plzeň-Rakovník-Praha…
Však od tohoto je celodenní jízdenka, ne ?
Hlavně Země Kojenců – Praha, aby nepřekážely na koridoru…
Tak jsem otevřel, dle mnohých „poslední správný dřív-bylo-lípový gvd, kdy vlaky jezdily tak jak lidi potřebovali a všechno navazovalo“ 89/90, a světe div se, trať Rakovník Mladotice nedávala smysl ani tehdy. Jezdilo 6 párů vlaků, přestup v Mladoticich směr Plzeň byl u dvou – odpoledních.
No právě tak se dělá likvidace a nevyužívání tratí. Ta trať vadila už v té době.
Ona ani tak nevadila, jako spíš byla na pokraji zájmu už za socialismu…
A dnes už po ní brečí jen někteří šotoušci….
Proto tam třeba jely tři vozy a byly přeplněné, proto tam byla silná nákladní doprava. Nevíte o čem mluvíte – tedy spíš píšete. Já sám jsem si to tam zažil. A proto je tam asi tlak na stavbu čtyřpruhové silnice a obchvaty, aby tato doprava nenarušovala život zde a to ještě za cenu půdy atd. Takže efektivnější by byla přestavěná trať a nestavěná nová silnice. To by bylo šetření a dělání něco pro lidi, jejich zdraví, pro krajinu, životní prostředí. Jenže ro bychom chtěli v tomto absurdistánu už moc.
přednosta stanice byl politicky nespolehlivej?
Že by třeba z Kladna jel někdo krásnou vyhlídkou do Plzně přes Rakovník atd 3 hodiny, když autem je tam po dálnici za slabou hodinku?
A koneckonců, kdyby už někdo měl nutkání jet z Kladna do Plzně vlakem, přes Prahu je to pořád rychlejší 😉
to už je lepší argument než „auto je rychlejší“
víte, vlaky tu jsou primárně pro lidi, co to auto nemají, nemohou mít nebo v ten okamžik prostě použít nemůžou.
Dovolím si s Vámi nesouhlasit. A to nejsem šotoušek, ani nic podobného. Jen mi vadí současný provoz a jeho negativa. Jsou popisována jinde a je jich hodně.
Přesně. Až bude (po dnešku hodně možná) jednou Willimu 80 roků, a nebude mu prodloužený řidičák, tak bude ve vlaku okamžitě…
Protože na autobus nebude mít peníze…
Právě že místo rušení je potřeba z toho udělat smysluplnou trať a neplánovat tam místo toho čtyřpruhovou silnici. Aspoň podle toho je vidět, o co opravdu jde. Zátěž tam je, ale nesmíme ji dostat na železnici! Nejde o skutečné řešení dopravy, ale prosazení některých názorů bez ohledu na to, zda je to správné nebo ne.
O jaké trati konkrétně mluvíte?
O jakékoliv. Když jsou tam aspoň dva pražce, vždycky se vyplatí tu trať opravit. A nejlépe k tomu uzavřít souběžnou silnici.
Mladotická
Kde se tam plánuje čtyřpruhová silnice? Jaká tam je zátěž?
Nevím, jestli si to přečtete, reaguji dost pozdě, ale hledal jsem aktuální informace a pak taky čas. Čili poslední záměry jsou od Plzně na Kralovice modernizovat silnici a v rozsahu 2 – 3 pruhů (čili 4 pruhy pro nízkou zátěž neprošly), podle zátěže, přes Plasy most jako obchvat za cca 1 mld a dále pokračovat na Kralovice a Most (opět obchvat Kralovic) a odbočení na Rakovník. Náklady v řádech miliard. A teď zatížení, není úplně aktuální. Do Kralovic cca do 7 000 vozidel denně, na Rakovník cca 2 000 od Kralovic na Most cca 5 000 vozidel. Z toho všeho… Číst vice »
Tam je dokonce i nějaký plán rozvoje…
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDelezni%C4%8Dn%C3%AD_tra%C5%A5_Bezdru%C5%BEice%E2%80%93Tepl%C3%A1
Ať to bylo jakékoliv kdysi, tak soudruzi měli aspoň plán pětiletek a nepostavili by si zdvihací most za miliony, aby pak ho mohli mít zdvižený na vždy. 😁
To rozhodne. Treba rekonstrukce nadrazi Tesnov, aby ho pak mohli strhnout.
Nenapada me jedina vec, ve ktere bychom mohli ty Vase soudruhy brat jako priklad. Kdyby v podobe Ceskoslovenska pod Marshallovym planem zni ve vsem rozhodne perspektivneji nez sebelepsi komoussky trumf.
Tyhle veci jsou naprosto irelevantni na forme statniho zrizeni.
Docela masakr.
Neznám zastávku Klobouky v Čechách na trati 110. Jedná se o Klobuky…
Opravdu? Nojo, tak asi jo …
Opravdu, Mariahuane.
A jéje, tohle bude akorát voda na mlýn pro zdejší antilokálkové prudiče.
Kralovice měly být už tak 20- 25 let, stejně tak upravený místní bus linky.
I když s PID k určitému zlepšen došlo, (ovšem, poněkud nedotaženýmu).
Tak třeba ten Lužec nebo Rožmitál nechápu že dodnes jezdí. Překvapuje mně návrh na skoro zastavení provozu na trati Lužná – Žatec, a nechápu návrh na zastavení provozu Klobouky – Peruc, což je krátký úsek uprostřed trati. To by smysl dávalo pouze tehdy, pokud by i ÚK chtěl zrušit dopravu na své části.
Krajům začnou docházet peníze a regionální železniční doprava v ČR spolyká cca 9 miliard Kč dotací ročně. Náhrada málo vytížených lokálek, které mají zastávky mimo obce nebo na okraji lze nahradit autobusy či minibusy, které budou stát polovinu ceny a zastavují zpravidla na návsi, takže jsou pro cestující i praktičtější. Dalším krokem bude zřejmě úprava cen jízdného, protože objednávaná veřejná doprava (zejména MHD, regionální spoje) stojí poměrově k nákladům objednatele čím dál tím více. Viz. až absurdní stav MHD v praze, kde jsou tržby z jízdného na úrovni 19 % nákladů (rok 2019), když ještě v 90. letech byli na… Číst vice »
Ale Ústecký kraj jí zrušit chce. Píše o tom v Plánu dopravní obslužnosti. A osobně si myslím, že bude nahrazená v celém úseku, tzn. Louny – Slaný. Vozí vzduch. Naopak s úsekem Kralupy-Slaný má Středočeský kraj velké plány.
Vzduch? Ani bych neřekl. Několikrát jsem v těchto dnech jel v deset dopoledne z Peruce do Vrbna a v 810ce bylo kolem tuctu lidí, to je na lokálku dost. Alespoň pobavil perplexní (Trondo, to je na Googlu) pohled fíry, když uslyšel, že jízdenku opravdu nechci, protože dva platné jízdní doklady postačí. 😉
Tucet lidí? Ideální příležitost pro midibus. Spíš se bojím toho, že se rozbijou vazby a přes krajskou hranici se bude chodit pěšky. Zkušenosti již mezi StČK a UK již jsou.
12 lidí průměrně je tak akorát na 810.
Opakuji – průměrně.
Pokud by to bylo ve špičce, bylo by to na velmi přísnou kontrolu tamějších poměrů…
Tucet, tedy 12 lidí? V dopravní špičce? Čili je levněji odveze mikrobus a ještě jim zastaví přímo pod okny.
Stále jsme v období částečného covidu, kdy mají vysoké školy distanční výuku, střední školy a druhé stupně rotační vyúku a řada firem home office.
A kolik těch vysokoškoláků jezdí šukafonem z Peruce do Vrbna?
Předpokládám, že všichni. Tedy ani jeden.
Nejezdím tam často, to přiznávám, ale co jsem tam párkrát v sobotu jel, bylo to v úseku Louny – Slaný celkem plné. Tak 35-40 lidí určitě.
Rožmitál by měl smysl, kdyby byl v Březnici prostrasován dál na jih do Blatné (nebo do Písku) a dal se vyjezdit bez navýšení počtu souprav. Lužec by se snad dal považovat ještě za příměstskou dopravu.
Vzhledem k tomu, že do Blatné dojíždělo z Rožmitálu v roce 2011 asi 7 lidí (příápadně dál do Strakonic 11), do Písku jezdí 4 lidé https://obce.radekpapez.cz/obec.php?obec=541231#vyjizdka a turistický potenciál bych tam také neviděl, tudíž to smysl asi úplně nemá.