dpp

Stockholm zakáže vjezd benzinových a naftových aut do klíčových částí centra

Doprava ve Stockholmu. Foto: regionstockholm.seDoprava ve Stockholmu. Foto: regionstockholm.se

Výjimku budou mít hybridní dodávky a vozidla integrovaného záchranného systému.

Švédská metropole Stockholm zakáže vjezd benzinových a naftových aut do klíčových částí centra města. Chce tím zlepšit kvalitu ovzduší a snížit hluk plynoucí z dopravy. S odvoláním na oznámení stockholmského místostarosty o tom informovala agentura Reuters, informace je také na stránkách města.

Plán zavádí ekologickou zónu ve 20 blocích centrální části Stockholmu. V určené oblasti jsou luxusní nákupní ulice a některé z nejdražších kancelářských nemovitostí ve Švédsku.

Strana Zelených, která je součástí vládnoucí koalice levicových a ekologicky zaměřených stran na stockholmské radnici, doufá, že se tímto krokem zvýší tlak na výměnu automobilů se spalovacím motorem za elektromobily. Po zavedení zóny je v plánu její další rozšíření.

Vzduch ve Stockholmu dnes způsobuje dětem plicní choroby a starším lidem předčasná úmrtí. Je to naprosto nepřijatelná situace,“ uvedl v prohlášení místostarosta pro dopravu za strany Zelených Lars Strömgren.

Takzvaná ekologická zóna třetí třídy umožňuje primárně jízdu plně elektrických automobilů. Výjimky platí pro větší dodávky s hybridním pohonem. Některá vozidla jsou z nařízení vyňata, například sanitky, policejní vozidla a také automobily, u nichž má řidič nebo spolujezdec doložené zdravotní omezení.

Podle firem z odvětví dopravy zachází plán příliš daleko. Město by se podle nich mělo raději zaměřit na investice do elektrických dobíjecích míst, a podpořit tak dobrovolný přechod na elektromobilitu. „Od roku 2010 jsme snížili emise o 34 procent. Strana Zelených a jejich kolegové ve Stockholmu však nyní příliš spěchají,“ uvedl v prohlášení švédský svaz dopravních podniků.

Stockholm bude prvním městem ve Švédsku, které zavede ekologickou zónu třetí třídy.

Tagy bezemisní doprava Stockholm
46 komentářů