Stavba podchodu na Žižkov začíná, potrvá déle než rok

Nákres nového vyústění podchodu na Žižkov. Pramen: Správa železnicNákres nového vyústění podchodu na Žižkov. Pramen: Správa železnic

V pondělí v Praze začne dlouho vyhlížená infrastrukturní stavba. Správa železnic a stavební firmy Hochtief a Metrostav se pustí do

Zpět na článek
85 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
GreenBitch

220 mil Kč? Vážně? Na začátku roku se to soutěžilo tuším za 150 mil Kč. Čtvrt miliardy za podchod (beru všechny přeložky, výtah, eskalátory, atd.) mi přijde už celkem dobrý nářez. Rozdíl leden-duben představuje navýšení ceny o cca 50 %. Důvod?

Lemmy

Důvod je nabídka a poptávka – nikdo jinej to za míň neudělá. (Možná, že by to zelený děvky zvládly za 150, kdyby to uměly.)

Jan Schmidt

jo a vznikne na východní straně podchodu alespoň malý vestibul se službami? nebo pro odbavení bude muset člověk až na druhou stranu do staré haly? bojím se, že ne…. ale na baráky sudopu či penty? místa dost, že?

Jakub

A co byste si tam představoval za služby? Prodej jízdenek? Ten si můžete koupit přes aplikaci.

Pkiii

V projektu je pouze zastřešený výlez z podchodu, jinak nic.

Marek Turnovec

No já už u pokladen nebyl snad několik let… A to jsem odjížděl s ČD i RegioJetem… Jízdenku jsem si koupil buď ještě z počítače doma, nebo z aplikace v mobilu. A dost jsem tím ušetřil čas, protože jsem stejně na nádraží chodil třeba od Vinohradské. A taky se člověk vyhne případným frontám… Zvlášť když člověk dorazí na nádraží 5 minut před odjezdem, tak je fajn, že se nemusím bát, že budu stát 5 minut ve frontě…

Jan Schmidt

chápu to dobře, že eskalátory vedou z podchodu směrem sever a ta nová sudopí budova (na bývalých pozemcích dráhy, že) se bude obcházet? tedy při cestě do Italské ulice, nahoru na Žižkov a kamkoliv jinam než po Husinecké to bude oklika? Pokud se mýlím, opravtě mě prosím.

Pkiii

Půjde se akorát dostat stoupajícím chodníkem do náměstíčka mezi Churchill I. a Churchill II., což je o trošku blíž, než to obcházet tou Seifertovou (nikoliv Husineckou).

Pkiii

Zrovna dnes v pondělí 4. května se oficiálně otevírá ta rohová budova Churchill II. komerční centra Churchill Square. V obchodní pasáži jsem zahlédl drogerii Rossmann a Lidl.

Petr

Jedna výhoda, kterou jsem tu nepostřehl, je taky ta, že tramvajová linka 9 už nebude tak katastrofálně přetížená mezi Hlavákem a Husineckou, kde do už tak přecpané tramvaje přistupují ještě studenti VŠE, kteří se nechávají popovézt blíž ke škole.

Lemmy

A přetížení tohoto úseku v jiné časy vysvětlujete jak? Že se štamgasti žižkovských hospod nechávají popovézt blíž k hospodě?

žlutý klandr

Jedna technická: to těm eskalátorům nevadí, že na ně bude pršet a sněžit ? Proč nejsou schodiště pod střechou ?

náhodný kolemjdoucí

Nevím, jak moc se to těm eskalátorům to líbí nebo ne, ale toto řešení leckde funguje. Např. hned vedle na východu z metra u Muzea.

Jiří, IPR Praha

Přesně tak. Najdete je na Náměstí republiky i Jungmanově náměstí. Eskalátor to zvládne. Jen je potřeba řešit, aby nenatekla voda dovnitř podchodu. Tedy, nenatekla tam nekontrolovatelně

David

Kdy naposledy na hlavním nádraží sněžilo a kolik toho napadlo? 🙂

Vlastimil Kocurek

O tom je písnička Nohavici:….v Praze 2 cm sněhu a před muzeem 4

Pkiii

Výstup z podchodu bude zastřešen dost monstrózním přístřeškem – délka 28 m, šířka 9 m, výška 5 m. Zastřešení/zastropování není ve vizualizaci v článku zobrazeno – viz tečkované čáry.

Pkiii

Vizualizace toho zastřešení: https://1iq.cz/i/album/dwM2Jtq

Luděk S.

Jako že by substrát mohl jít ze Žižkova třeba na metro? No fuj. Vždyť nám ošlapou podchod! Jak to bylo pěkné, když tam byl přechod jen pro nás nadlidi. A študáky pěkně zkasírovat! Nádraží není žádný korzo, aby si tam lidi jen tak svévolně chodili sem a tam!

Tomáš Gottschalk

Chtělo by se říct výbordelně. Teď ještě přidat propojení do Španělské/ Mánesovy,

náhodný kolemjdoucí

Co se přístupnosti Hlaváku týče, velkým pokrokem je, že konečně vznikl chodník po magistrále, takže se to na Vinohrady nemusí obcházet přes Václavák. Ten dosavadní ochoz o šířce dvou obrubníků byl opravdu jen pro otrlé.

most

Sice velmi potřebná stavba, ale jak zajistit, aby z toho nebyla zkratka Seifertova-Václavák pro chodce, kteří vlakem zrovna nikam nejedou ? Asi nijak a v podchodu naroste pěší provoz, už dnes je tam občas těsno při příjezdu vlaků.

Dominik

Zavést znovu „peónky“, akorát by jej člověk musel mít už při vstupu do podchodu.

Kulík

Vzhledem k tomu, že většina tranzitujících má lítačku tak vstupenka na nástupiště není řešení…

Dominik

Taky pravda, ale pak se neměl prodlužovat stávající podchod, ale vybudovat nový (nadchod/podchod), pokud nechceme nárust pěšíhoprovozu v podchodu.

pozorovatel

To byl jeden z důvodů, proč se železnice „za bolševika“ bránila tomu, aby podchody k nástupištím sloužily zároveň jako podchody pod kolejišti – i když oficiálně bylo hlavní námitkou tvrzení, že „necestující“ by nebyli (jako osoby bez jízdenek) pojištěni jako cestující a železnice odmítala ručit za jejich bezpečnost a platit náhrady škod v případě jejich úrazů v pochodech. V případě „severního podchodu“ bude asi dost zejména protisměrných „kongescí“, protože tento pochod je využíván zejména pro odchod cestujících od vlaků po příjezdu a kolize vznikají už teď při přestupech na peróny vzdálenější od haly, ale s další frekvencí jich asi i… Číst vice »

Vlastimil Kocurek

Souhlas, je to tak, ale cestující 5.-7. nástupiště, kteří půjdou ze Źižkova, nepatrně zase uleví cestě nástupištím 1- 4.

Alibaba

Tak se stane a co?
Já jsem v tomhle „příjezdovým“ podchodu nikdy moc lidí neviděl. Jestli je tam nával v době příjezdu jednoho vlaku, tak pár lidí co budou procházet to už nezhorší. Podle mě je podchod široký dostatečně i pro toto prodloužení.

Jakub

samozřejmě že se tam zvedne provoz, budou to využívat lidé, kteří tudy půjdou do vestibulu nádraží na metro. Podle mě ta stavba ani necílí primárně na lidi, kteří pojedou vlakem

Robert

Dědeček postavil podchod pod nádražím, ale chodili mu tam lidi.

Radek Janata

„jak zajistit, aby z toho nebyla zkratka Seifertova-Václavák pro chodce, kteří vlakem zrovna nikam nejedou ? “
——
A proč toto nějak zajišťovat? To je přece jeden z přínosů stavby. Že nádraží přestane být bariérou, ale integruje se tím do města, podchod zkrátí lidem cestum, i když nikam nejedou, zýši se tržby obchodům na nádraží, atd..

Cawez

Cože? 😀 😀 Proč by tudy jako nemohli lidi chodit, aniž by jeli vlakem? Nádraží není veřejná budova, nebo co? A metro na Hlaváku je taky jen pro lidi, kteří jedou nekam vlakem? Blbější komentář jsem dlouho nečetl.

Marek Turnovec

No a? A proč má být nádraží bariérou takhle uprostřed města? Něčím, co má na délku skoro kilometr a musíte to obcházet? To se mi nelíbí. Ve spoustě evropských měst jsou nádraží normálně průchozí a nikdo s tím nemá problém. Tím méně třeba nějací obchodníci či poskytovatelé služeb, co v prostorách nádraží mají nějaké provozovny…

S tímhle uvažováním by to asi chtělo, aby pod nádražím byl ještě jeden podchod, z něj by se nedalo vlézt přímo do nádraží, ale nádraží by se dalo aspoň podejít. Nebo lávka nad, to je fuk… 🙂

medvěd

Dobrý tah – nacpat cestují z vlaku rovnou do komerčního centra. Penízky ke mě…….

Ale třeba v Madridu – jedete-li vlakem ALE (VRT) máte odbavení jak v letadle – uzavřený prostor.

A to jak potom v Praze bude ? To postaví nové nádraží a starý nechají jen pro příměstkou (ROPID) ?

Karel

Napr. ICE, TGV, Thalys v Nemecku ma bezne odbaveni bez jakychkoli kontrol, stejne jako v Belgii, v Italii na VRT take, krom Milano C., Roma termini, Napoli C. a Firenze S. M. N., kde se kontroluji jen jizdenky pred vstupem na nastupiste…tak v tom bych problem nevidel a buh vi, kdy nejaka VRT u nas bude 😉

Robert

Copak, toužíte po čínském modelu, kde musíte ukázat lístek už při vstupu do čekárny, na perón vás pustí nejdříve 10 minut před příjezdem vlaku (opět s kontrolou lístku) a po vystoupení musíte do 10 minut opustit nádraží (s další kontrolou lístku u východu)?

Vlastimil Kocurek

Jen technická: Madrid má 5 mil obyvatel.

Radovan Komínek

Zpoždění je realita dopravních staveb. Hlavní je, že vše bude dotaženo do konce a za peníze daňových poplatníků se narodí se něco, co lidem zlepší život. Za sebe řeknu, že prodloužení podchodu mi chybí minimlně 20 let, byť nejsem z Prahy.

Vlastimil Kocurek

Jen z hlediska architektury: vyústění na Žižkově: Obvodové zdi, zvláště u to eskalátoru, se mi zdají hodně vysoké, brání rozhledu. Dům odborů doufám, že nebude v té namalované barvě – nejsme v Bostonu. Přijde mi takový moc hmotný, ve světlejší barvě by byl lehčí. Pozadí straší ten Vítkov – z toho pohledu(i z jiných) vypadá jako krematorium – je ošklivý.

bohyn

designer si vzal LSD, to „kermatorium“ taky nebude ruzove. Jde snad o vizualizaci podchodu ne zbytku 😀

Vlastimil Kocurek

Souhlas 🙂

Vlastimil Kocurek

Pokud se toho v noci chopí výtvarník Černý, tak to prostě růžové bude.

ene bene

Zajímavá myšlenka, že by se v rámci stavby „prodloužení podchodu“ dělaly jako vícepráce fasády všem barákům na dohled… taková Koc(o)urkovská…

Vlastimil Kocurek

Souhlas 🙂 ano uznávám .

David

Koukám, že do lampárny zavedli internet…

bohyn

Už asi rok tam maj nalepenou folii, že staví a člověk by jim to i věřil. Marketing…

Martin S.

„bude nově ústit do Seifertovy ulice přes komerční centrum Churchill Square“ – i v tiskovce SŽ je napsáno přes komerční centrum Churchill Square. Je to překlep, který jen zpravodajské weby kopírují, nebo mi uniká předložka „přes“?

Tomáš

A co se vám na tom nezdá? Chtěl byste snad napsat „přez“?

Martin

Nemělo by tam být „před”? Předložka stojím přes něčím je nesmysl, ne?

Karel

Ano, taky jsem premyslel, co tim chtel basnik rici, snad ze by ta ulice vedla pres to komercni centrum a ze by ono centrum bylo nekde v podzemi? 😁

pozorovatel

Možná to, že žižkovský vstup do podchodu nebude přímo z ulice, ale tím kancelářsko-komerčním monstrobjektem …

MartinS.

Nahraďte si předložku „přes“ předložkou „skrz“ a možná to bude jasnější 🙂

jirka

no páni to je tedy výkon, rok na jednen podchod to je hodné obdivu…

Martin Jarath

Zkuste (se naučit) číst. Obsahem je i velmi komplikovaná přeložka hlavního kabelového kolektoru s nepřeberným množstvím kabelů všech možných typů.

Jiří Kocurek

Jen by mě zajímalo, kdy byl ten kabelovod stavěný. Že se na to nemyslelo, že by na nádraží mohl být podchod zkrz, na obě strany. Jestli tam náhodou není postavený natruc: „Toho bohdá nebude abyli lidi chodili zkrz nádraží!“ Zlí jazykové tvrdí, že takto, natruc, byl postaven Prior v Brně, aby se nádraží nedalo rozšířit.

Asdf

Už to tam mohlo stát 30 let. Tak snad za rok bude tato užitečná stavba v provozu.

Martin S.

No tak v Praze mohlo stát 30 let už takových staveb…

55p

No 30 let tam ještě nestojí ani 5. – 7. nástupiště, ne? 🙂

Jiří Kocurek

Ne, to se postavilo až po revoluci. „Marginalita“ z roku 1994 nebo tak nějak.

David

5. nástupiště bylo už za komouše. Dodělávalo se jenom 6. a 7. Páté se při té příležitosti upravilo do stejného designu.

bohyn

ten podchod ale byt moh ne?

Jiří Kocurek

Nemoh, nikdy se to tak nedělalo. Teď nevím, jestli byl první Hulín nebo Choceň, kde „zvítězila revoluční myšlenka“ neobcházet nádraží kolem dokola, ale vejít do podchodu i z druhé strany.

bohyn

tak to jsem netusil, ze je to tak pokrokova myslenka 😀

Bram

To lze pochopit (nikoliv se s tím ztotožnit), když si uvědomíme, jakým způsobem dráha kdysi fungovala. Cestující pro ní byl obtížný hmyz, etalon prozákaznického chování byli drzí vlakvedoucí a průvodčí, kteří dávali cestujícím najevo, že oni jsou někdo, ale cestující není v podstatě nic. Údajně již při projektování nástupišť 5, 6 a 7 na pražském hlavním nádraží se snaha o prodloužení podchodů vyskytla (snad ze strany projektantů…), ale dráha tehdy řekla jasné NE, protože nechtěla, aby někdo z cestujících coural kolem nové provozní budovy, či dokonce tudy vedla zkratka na metro, což dráha se svým přístupem, kdy si člověk musel… Číst vice »

pamětník

Kuře „Bram“ chce zase (jak je jeho zvykem) poučovat slepice: o cestující (nejen) v tomto případě vůbec nešlo – šlo o to, že železnice logicky neměla zájem pouštět do svých prostor necestující osoby, aby nemusela odpovídat za případné škody, které by tam mohly vzniknout osobám bez jízdenek či „perónek“, protože ty jediné byly pojištěny. Snahy o prodloužení alespoň jednoho z podchodů se samozřejmě objevovaly už „za bolševika“, ale právě zmíněné možné problémy, kdy za necestující osoby nechtěly odpovídat ani železnice ani město či městská část, byly zásadní důvodem proti rozsáhlejšímu uvolnění přístupu necestujících „osob dráze cizích“ do prostor železnice –… Číst vice »

Bram

Diskutující pamětník je opravdu slepice. Z hlediska inteligence zcela určitě. A kecy o tom, proč to nešlo, jsou přesně v tom duchu, co píšu. Dráha nejenže neměla zájem o cestující, ale neměla také zájem o fungování v rámci města, kčemuž patří i průchod ze sedmého nástupiště na Žižkov. Dlouhou dobu jsme této neschopnosti fungování dráhy v rámci města byli svědky i v nuselském údolí, kde bylo broušení kolejnic léta nemyslitelné. Jasně, dráha tam byla dřív než zástavba, tak ať si v okolí bydlící trhnou nohou.

Mirek Zv.

No, já nevím, pamětníku, třeba jsi pamětník insider a můžeš pamatovat, co já ne. A jak tenkrát šlapal internet? Víš, co si myslím já? Jako tenkrát nebyl internet, tak taky nebyla tahle schýza zodpovědnosti za jiné a ačkoli tady v tom nebyla až taková svoboda (ovšem jinak řečeno neodpovědnost kohokoli) jako v Rumunsku, tak ještě v devadestkách jsme se smáli UŠákům a (naivně) představě, že by tyto zvyky mohly přijít k nám. Že by ČSD nebo MNV Praha ti cálovali za to, že jsi sletěl v podchodu ze schodů, to mi přijde hodně bujná představa. Moc se s tou moderní… Číst vice »

Jmfjv

Pokud je inteligence úsudků a konfliktnost nálepek ve Vašem příspěvku pro Vás typická, tak se nedivte, že se k Vám Vaše okolí chová jako k obtížnému hmyzu a nesnaží se Vám vyjít vstříc.

Alibaba

Když jsem ve své diplomce navrhl podchod pod celým nádražím (už po revoluci), tak mě to bylo vytknuto z důvodů, které popisuje Bram.

ene bene

To byla představa „uzavřené části stanice“ kam se smí jen s dokladem. V Čechách neprůstřelná idea ještě v 90. letech, na Slovensku již za socializmu některé stanice průchozí podchod měly, třeba Vrútky… Ono to souvisí s tím, že na Slovensku se v té době obecně do stavební části železnice trochu investovalo („jižní tah“ atd.), zatímco v Čechách jen elektrizace, vynucené přeložky na severu a flikování.

JiP

Je to tak, v teto kotlince jeden skutecne musi zasnout, jak se na naprosto logicke stavby muze cekat cela desetileti. Tyka se to vice nedavnych staveb, kdy logicke prodluzovani podchodu nebylo provedeno v mnoha koridorovych stanicich a dodelava se dodatecne. A je to fakt, ze v mnoha mestech je zeleznice neprostupna hradba delici ho na dve casti. Obdobny pripad jsou napr. Pardubice, kdy na Duklu musite objet cele ucpane mesto a pritom uz tam mozna 30 let stoji hotove zazemi na lavku.

jakub

a po lávce se dá jet autem?

JiP

? Ne, ale Dukla je potom v dochazkove vzdalenosti a neni treba jet ani autem ani MHD.

Vlastimil Kocurek

Úplně stejný případ České Budějovice, kde je město rozseknuto na dvě částí a spojené jedním podjezdem, je to dokonalý dopravní špunt.

Vlastimil Kocurek

A pro znalce toho místa dotaz: Bude to po ukončení znamenat, že pro cestující do Č. Budějovic bude lepší jet tramvají až na Žižkov a pak ze Žižkova to bude blíže na 7.nástupiště než nyní přes hlavní budovu ?????
Tedy s jízdenkou online.

bohyn

bude to asi plichta. Vzdalebist podobna, ze zizkova je to s vetsim vyskovym prevysenim, jizda na hlavak zase vezme nejakou minutu navic.

Honza

Hlavně letos bude hotová fasáda historického nádraží – Fantova budova.
Prostředek je hotovej, levý křídlo už je prakticky taky dokočený, stačí sundat lešení a pravý křídlo se bude opravovat v létě a na podzim… Poté bude jedním z nových turistických cílů… A to je paráda!

bohyn

Super, z podchodu to bude jiste uzasna podivana. Ale tam je videt jen kavarna a ta je opravena tak 4-5 let zpatky. Jinak jem rad rad, ze se nadrazi konecne opravuje, na tu fasadu uz se fak nedalo divat a nezvracet u toho

Vlastimil Kocurek

Díky z odpověď.

dopravák

Od centra města či Masarykova nádraží zjevně ne (s preferencí tramvají na křižovatce Bulhar bych raději příliš nepočítal), naopak ze strany od Žižkova na 7. či 6. peron asi ano, ale hlavně to bude výhodné pro přestup mezi vlaky a autobusy MHD, který nyní rozumně možný není.
A pokud jde o jízdenky na vlak, předpokládám, že na žižkovské straně podchodu budou snad aspoň nějaké prodejní automaty na aspoň nějaké základní jízdenky použitelné i ve vlacích dálkové dopravy, případně aspoň jedna obsazená osobní pokladna (sloužící zároveň jako informační přepážka).

David

A kterého dopravce by ta pokladna měla být? A o kterých dopravcích bude informovat?

David

Proč AŽ na Žižkov? Pro mnohé to bude JENOM na Žižkov.

Mirek Zv.

Pokud bude posunuta zastávka tramvaje ke křižovatce, bude to lepší při příjezdu ze Žižkova pro cca 7-4, možná i více, protože polovinu vzdálenosti ujdeš než tramvaj ujede zastávku, za předpokladu, že chodíš na červenou a že podchod bude přístupný a přímý. O to b) mám velké obavy (podle této diskuze, plány jsem neviděl).

Zelig

Tak to nás všechny zajímá jak to mají v Budějicích

Alibaba

Ty sloupy v Pardubicích byly podpěry pro teplovod (konce trubek tam na 1.B nástupišti byly donedávna vidět, jestli jsou to nevím, zas tak často tam nechodím), který ale krachnul, tak se vymyslelo, že by tam mohla být lávka. Jenže se zjistilo, že by po jejím postavení (možná to už bylo i při stavbě toho teplovodu) nebylo vidět na návěstidla.
Takže se bude stavět při stavbě žst Pardubice lávka výš, jinde a jinak umístěnýma podporama.