Stát zavádí novou slevu na cestování pro invalidy. Zlevní jízdné desítkám tisíc lidí

Cestující na Masarykově nádraží. Foto: Jan SůraCestující na Masarykově nádraží. Foto: Jan Sůra

Předchozí vláda slevy pro tuto skupinu cestujících nezavedla kvůli obtížnému prokazování nároku na levnější jízdné.

27 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dan Hrubý

Opět někdo použil (mozek)! Každý invalida obdržel a obdrží průkaz ZTP, ZTPP atd., ten je součástí přiznání invalidity, tento průkaz je opatřen foto. a veškerými údaji. A protože „mozek“ vymyslel že, ………..(slevu může využít cestující, který se prokáže průkazem totožnosti a platným potvrzením s QR kódem. Ten dostane buď na pobočce OSSZ atd.) ……… Takže, já jako kripl, jednou za rok pojedu autobusem, budu otravovat úředníka na OSSZ, poté řidiče autobusu, atd., atd.. Jak říkám, mozek vymyslel.
………Za sociku se říkalo, dej bl.ci funkci a on vymyslí lejstro.

kubisek

Invalidní důchod neznamená automaticky přiznání ZTP, mozku!

Suchánek

Takže teď ta menšina už bude jezdit kompletně za hubičku. 🤔

Petr Šinagl

Tahle menšina by měla jezdit zdarma, závistivý ubožáku :-Q

Koloťuk

Plošné slevy pro důchodce, studenty a teď i „pajdy“.
Nedivím se, že lidi míří do aut, když VHD je nacpaná protěžovanými skupinami, kde se hraje na pseudosociální strunu.

Jiří Kocurek

Pokud někdo považuje ZTP za méněcenného, přítež nebo tak něco, tak to vypovíde jen a pouze o jeho charakterových vadách.

Koloťuk

Ale naštěstí svět má vás, čili tím je morálka dogma uspokojeno. 😀

Pavel

Věnováno speciálně pro vás: V kamnech praská, dědek každou chvíli svadlé ruce sobě zahřívá, kolo vrčí, syn si s prací pílí, nádobu si z dřeva vyrývá. Kolečko si divnou píseň šumí, vnoučeti se očka kmitají – „Hele, co náš táta všecko umí, jak mu tříšťky z rukou létají! Dřevo ukradl jsi v panském lese – komu děláš z něho koryto? „Dědovi; – již se mu ruka třese, nádobí už všechno rozbito.“ „Nauč mne to!“ – „Vida toho kluka, nač by tvá to ruka uměla?!“ „Až se tobě třásti bude ruka, koryto ti synek udělá!“ V kamnech praská, dědek shrben pláče,… Číst vice »

Byvaly autobusak

Nemyslím, že je zrovna teď vhodné, aby stát vyhazoval peníze za tohle.

XYYY

Stát vyhazuje zbytečně peníze jinde, z čeho lidé – invalidy nevyjímaje – nic, ale opravdu nic nemají.
Tohle je alespoň něco pro lidi …

Chronosphere

Tak to se stát fakt prohne. Sqělá PR akce pana ministra. Kolik je v tomto státě asi tak držitelů inv.důch. 3 stupně,kteří nemají všechny ty ZTP-P a podobné průkazky,a tudíž už nyní slevu 75%,a zároveň se pouští do cestování vlaky?
Myslím, že ten opruz s QR kódy sežere víc peněz, než ty slevy. Malá domů nějaké IT firmě?

M19

Malá domů státní firmě Cendis? Když je to jen pro pár potřebných tak je to opruz? Podmínky pro průkazku ZTP/P a invalidní důchod 3. stupně jsou poněkud odlišné.

Kamil

Nemají, hodně lidí s ID 3 stupně průkaz ZTP nedostane, za to průkaz ZTP má hodně lidí, kteří ID nemají.

Hytlák

Cca 100 tis.invalidů 3 st.bez ZTP.

Tomáš K.

Je hezké, že ty státní slevy budou dávat zas o něco větší smysl a nebudeme diskriminovat lidi, kteří mají nějaké omezení, ale nedosáhli na žádný z „invalidních“ průkazů, ale nemůžu se zbavit dojmu, že celý ten systém odbavení je nesmyslně komplikovaný. V případě elektronické jízdenky bude nutné lovit QR kód s jízdenkou, QR kód dokladem a osobní průkaz. Celé odbavení bude personál zdržovat. Bylo by tak těžké umožnit dopravcům, aby si cestující mohli svůj tarif s nárokem na slevu nahrát přímo do aplikace dopravce. Spoustu lidí jezdí dnes na digitální jízdenky, přičemž většina aplikací vyžaduje vytvoření účtu. Nebylo by možné,… Číst vice »

XYYY

Dobrá myšlenka, ale pak musí někdo vybavit danou skupinu lidí příslušnými elektronickými prostředky a platit jejich provoz.
Nikdo nemá ze zákona povinnost být vlastníkem mobilního telefonu, tím spíše chytrého …

Postačovalo by, aby osoby s nárokem měli jednotný průkaz s QR kódem, vydaným v rámci MPSV nebo – v součinnosti s ČD – IN KARTA ČD s nahranou aplikací „Invalidní občan“. V případě odebrání invalidního nároku by se karta zablokovala …

Ares

Ono by stačilo, kdyby ten průkaz na slevu cestující ukazoval personálu hned a bez vyzvání, ne až když ho někdo chce, tak ho začnou někde hledat, to zdržuje.

Poklujlak

Neměl by někdo nějakou ukázku QR kódu a info odkdy to platí? Předem díky

mlokXCM

Platí to od 1. července. Obrázek QR kódu najdete na internetu.

Jan

Nějak nechápu, proč vymýšlí nový systém s QR kódem. Já jsem myslel, že na toto jsou průkazy ZTP. Nebo jsem to nějak špatně pochopil?

Honza

ZTP není totéž jako invalidita 3. stupně

Surio Mario

TP/ZTP/ZTP-P se vydává při omezení pohyblivosti nebo omezení orientace. Pokud to chápu správně, tak teď tu slevu dostanou všichni s přiznanou invaliditou, i když ji dostali třeba na CHOPN, jaterní cirhózu nebo zničené ramenní klouby.

Jan

Dík za vysvětlení!

Hytlák

Nechápete to správně ! Majitele ZTP mají slevu 75 % invalidní důchodci 3 st,kteří nemají automaticky nárok na ZTP budou mít slevu na jízdném 50 %. Ten kdo má ID 1 a 2 st.nedostane nic. A mimochodem tato sleva pro ID 3 st. měla už platit od 1.4.,ale ministersvo dopravy nedokázalo tuto velmi složitou operaci jak vymyslet prokazování nároku uvést v platnost.

Leinad

(Z)TP se dává i na autismus a jiné „neviditelné“ omezení orientace, zkratka (zvlášť) tělesně postižený (-s průvodcem) není úplně ono.
Invalidní důchod se dává na omezení pracovat. Klidně může být kancelářská krysa s ortopedickými potížemi a ZTP, která ale doma maká na plný úvazek bez obtíží, takže nepotřebuje důchod.
Nebo naopak člověk s důchodem kvůli Chopn, který všude trefí (vyleze schody), nemusí dostat tp.

XYYY

ZTP by měli dostat mnozí politici a poslanci / poslankyně …

Jiří Kocurek

ZTP není pomsta a už vůbec ne označení nežádoucí osoby.