Stát zavádí novou slevu na cestování pro invalidy. Zlevní jízdné desítkám tisíc lidí

Cestující na Masarykově nádraží. Foto: Jan SůraCestující na Masarykově nádraží. Foto: Jan Sůra

Předchozí vláda slevy pro tuto skupinu cestujících nezavedla kvůli obtížnému prokazování nároku na levnější jízdné.

Od 1. července se mění pravidla pro cestování invalidních osob ve třetím stupni. Ve vlacích ve druhé třídě a v linkové autobusové dopravě (mimo MHD) si budou moci kupovat jízdenky za 50 % ceny obyčejného jízdného.

Zavedení nové slevy, kterou bude stát kompenzovat dopravcům, oznámilo ministerstvo dopravy v tiskové zprávě. Podmínkou je QR kód vydaný Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) se napravuje dluh minulé vlády, která slevy na jízdném zavedla bez této skupiny osob. „Vymlouvali se na to, že neexistuje průkaz o invaliditě, podle kterého řidič nebo průvodčí pozná, zda cestující má, nebo nemá nárok na slevu,“ říká Kupka. Podle něj zabralo řešení několik měsíců. „Nyní ale máme jednoduchý způsob, jak cestující svůj nárok prokáže a dopravce jej ověří,“ dodal Kupka.

Slevu může využít cestující, který se prokáže průkazem totožnosti a platným potvrzením s QR kódem. Ten dostane buď na pobočce OSSZ (Okresní správa sociálního zabezpečení, Pražská správa sociálního zabezpečení, Městská správa sociálního zabezpečení Brno) nebo o něj může požádat elektronicky na ePortálu ČSSZ. Na úřad může jít i osoba zmocněná. Informace k invaliditě a invalidním důchodům jsou na webu ČSSZ.

„Jsem rád, že se nám společnými silami daří plnit další důležitý slib. Tento krok pomůže řádově desítkám tisíc lidí. Zároveň celý systém děláme tak, aby byl pro všechny uživatelsky co nejpřívětivější. Je to další pomoc státu, kde jsme přinesli komplexní a moderní řešení. Kus práce odvedla v rekordním čase ČSSZ. Děláme prostě konečně to, co tu dlouho nešlo,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

QR kód jako základ

QR kód může být ukázán při odbavení na papíře nebo v telefonu. Možností je jeho nahrání v nově upravené mobilní aplikaci OneTicket. „Do aplikace si QR kód získaný od ČSSZ jednoduše načtete, a pak ho už stačí pouze ukázat spolu s průkazem totožnosti řidiči nebo průvodčímu,“ shrnuje Jan Paroubek, ředitel státního podniku Cendis, který vyvinul technologické řešení pro uplatňování nové slevy.

Pro dopravce vytvořil CENDIS odbavovací aplikaci „CheckTicket – Kontrola dokladu“, která je k dispozici volně ke stažení jak v  Google Play pro zařízení s operačním systémem Android, tak v AppStore pro mobilní telefony s iOS. Pomoc při nesnázích u prokazování slevy i odpovědi na další otázky poskytnou nepřetržitě sedm dní v týdnu pracovníci oddělení zákaznické podpory státního podniku Cendis. Lidé se na ně mohou obracet telefonicky na čísle +420 222 266 755 nebo mailem na info@oneticket.cz.

 

 

Tagy Cendis invalidita 3. stupně Ministerstvo dopravy
27 komentářů