egoe-plus
Letectví

Stát uvolnil pravidla pro amatérské piloty, mohou létat s menšími omezeními

Cessna 150 jako zásobovací letadlo. Pramen: Letiště České Budějovice
Cessna 150 jako zásobovací letadlo. Pramen: Letiště České Budějovice

Dobré zprávy se tento týden dočkali amatérští a rekreační piloti. Uvolnění pravidel proti šíření koronaviru, které v pondělí schválila vláda, se týká i zhruba 17 tisíc držitelů pilotní licence. Za dodržení stanovených pravidel mohou nyní létat prakticky bez větších omezení.

Vyplývá to z oznámení na úřední desce ministerstva dopravy. Amatérské létání zažilo částečné uvolnění díky zařazení do kategorie provozování individuálních sportů na venkovních sportovištích, jejichž výkon umožnila svým rozhodnutím vláda. Ministerstvo současně umožnilo i další letový provoz, včetně letového výcviku.

Ve svém vyjádření ministerstvo dopravy uvedlo, že je potřeba dodržovat i nadále pravidla nouzového stavu platná pro všechny, jako například jen dvě osoby v kokpitu. Provoz musí probíhat bez přístupu veřejnosti na letiště nebo vzletovou a přistávací plochu a bez přítomnosti lidí, kteří se nepodílejí na zajištění leteckého provozu.

„Sledovaným účelem bylo za stanovených podmínek umožnit obnovení provádění pilotního výcviku a provozování letů v rámci leteckých činností zejména za účelem udržení jejich provozuschopnosti, včetně kvalifikací pilotů, během přijatých mimořádných opatření, pro které se v praxi používá pojem lety v rámci všeobecného letectví,“ vysvětluje rozhodnutí ředitel Odboru civilního letectví ministerstva dopravy Zdeněk Jelínek. Současně upozornil, že se rozhodnutí netýká komerčních činností typu obchodní letecké dopravy nebo vyhlídkových letů či veřejných soutěží.

Piloti v době zákazu létání přišli sami s iniciativou Piloti lidem. Nabízí v ní rozvoz zdravotnického materiálu po celé republice.

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Peet

Koukám, že redakce tu nějak protěžuje letiště ČB, viz další ilustrační snímek. Že vy máte slíbené nějaké bakšišné?! (P.S. pro ty co to nepochopili a pro Sheldona Coopera, se jedná o sarkasmus.)
Ale pro piloty malých letadel to musí být zážitek startovat a přistávat na letišti s parametry mezinárodního letiště pro velká letadla. Něco jako jízda na koloběžce po prázdné dálnici.

Jiří Kocurek

A jak jsou na tom piloti dronů, kteří provozují komerční lety – fotky a videa prodávají. Stále zákaz, jelikož to patří mezi komerční činnosti?

Pravdepodobnost

Nejsem pravnik ale prodej pres internet je stale povolen v plnem rozsahu. Pokud tedy se zakaznikem budete komunikovat jenom na dalku prostrednictvim pocitace nebo vysilacky tak je to imho legalni(*).

(*) alejestli chcete riskovat hladomornu, pranyr nebo vlaceni za sanitarnim vozem je na vas

Partneři


Czechtoll

pst
podcast