Letectví

Nelétejte, vyzval stát všechny tuzemské piloty

Letiště Liberec. Foto: Zdopravy.cz / Jan Sůra
Letiště Liberec. Foto: Zdopravy.cz / Jan Sůra

Ministerstvo dopravy vyzvalo přes 17 tisíc tuzemských zejména amatérských pilotů, aby kvůli nouzovému stavu nelétali.

Ministerstvo ve svém prohlášení uvedlo, že sice nebyl provoz všeobecného letectví včetně volnočasového létání zakázán, ale podle jeho názoru je nutné vycházet z vyhlášeného stavu nouze a příslušného omezení volného pohybu osob.

„Ministerstvo dopravy – Odbor civilního letectví apeluje na všechny uživatele vzdušného prostoru České republiky, aby skutečně zvážili, zda jejich aktivity lze považovat za nezbytné a směřující k zachování chodu společnosti,“ uvedlo ministerstvo na svých stránkách.

Aeroklub České republiky na svých stránkách uvádí, že stávající nařízení lze chápat i tak, že sportovní létání je zcela zakázané. „Obecně je použití letadla složitě obhajitelné a obcházení zákazu jde proti smyslu opatření k zamezení šíření epidemie a tím způsobeným zdravotním rizikům sobě i okolí,“ uvádí aeroklub.

V Česku je zhruba 17 tisíc držitelů pilotní licence. Odstávka může přinést některé problémy: konec platnosti kvalifikací, zdravotnických podmínek a dalších průkazů. Evropská unie aktuálně na úrovni evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) řeší materiál, který by posunul jejich platnost automaticky o čtyři měsíce.

V Česku mezitím vznikla iniciativa Piloti lidem, která zastřešuje zejména amatérské piloty, jenž se nabízí pro přepravu zdravotnického materiálu.

32 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Přemek

Nic by se nemělo přehánět, ta breberka zákeřná laboratorní vyžaduje pouze racionální respekt a adekvátní lidskou ohleduplnost, nikoli zákazy všeho možného i nemožného. Kladu si otázku, kolik sportovních pilotů a plachtařů je nakažených, že by nákazu šířili na jiném letišti než na tom, z něhož vzlétli, protože v ovzduší tahle breberka nemiluje kyslík, vedro ani mráz a kokpity jsou uzavřené. Nejprve předběžná opatrnost, následovaná pečlivým výzkumem vlastnosti koronaviru a s toho plynoucí účinnou ochranou. To je cesta k rychlému zmaru té breberky.

ene bene

Letadélka moc nevadí – je to zbytečná buzerace. Já můžu sedět doma a dělat si svoje, ale každej tu trpělivost nemá. S každým dalším dnem bude přibývat těch, co toho už mají plné zuby, lidi se začnou bouřit a porušovat pravidla pakárny. Je velká hanba, že lži-vláda promarňuje čas, kdy jsou lidi ochotní se uskrovňovat a pomáhat si svépomocí velmi chabým státním postupem proti šíření nemoci a marní čas sebechválou.

Tomas

Nechci se teda Babišovy vlády nijak zastávat (je to … no, sprosté slovo od „d“)… ale, budme rádi za to, jak se s tím zatím popasovali. Babiš ať si plácá jak chce, to stejně většina lidí ignoruje, případně si zanadává na Twitteru (a Kobliháři mu to teda žerou), ale je vcelku nezpochybnitelné, že je fajn, že se před 2 týdny nebáli, a bouchli tou rukou docela rychle, a řadu opatření zaváděli jako jedni z prvních v Evropě. To, že se jim něco nepovedlo … no, to se stane – nikdy nikdo takovouhle situaci neřešil. Lidi tu trpělivost mít budou muset,… Číst vice »

Přemek

My, lidé jsme tvorové omylní, jen bychom se měli nejen ze svých chyb rychle poučit a již je neopakovat. My, Češi, to zjevně dokážeme, když jde z tlustých do tenkých.

ene bene

Jojo, nějaký čas dělali jako že se jich to netýká, pak bouchli do stolu a udělali represi, nic jiného taky estébák neumí. Ani pak se nezačali moc snažit, asi počítali, že represe to vyřeší sama. Kývli Číně na obchod s materiálem, který je zčásti nepoužitelný (a ještě za to děkují jako za spásu), fakt výběrové vedení…

Jiří Kocurek

Je otázka, koho asi tak pilot letadla nakazí, když bude ve vlastním letadle sám. Oproti tomu, kdyby jel tamtéž autem. Řekněme, že bude mít roušku i v tom letadle.

Tomas

A není to jedno, jestli může pilot někoho nakazit?

Karanténa je tu k omezení možnosti přenosu nákazy , a je to stylem padni komu padni. a vymejšlení, že zrovna „pilot“ nikoho nenakazí, je naprosto mimo. Je to dalsí courání, další potkávání se lidí s lidma….

Máme všichni sedět doma, občas se vyvenčit v parku. Co je na tom k nepochopení?

M.D.

Nějak se na to letiště taky musí dost. Někde třeba natankovat, případně se může stát zbytečná autonehoda, která by se nestala, kdyby seděl na prdeli doma.
Taky bych si šel rád zalétat, ale hold nějakou tu dobu vydržím.
Přesně kvůli takovým lidem, který se snaží omezení nějak ohývat nebo si ho vysvětlovat podle sebe, pak přichází ještě tvrdší omezení.

Přemek

Přemýšlení asi bolí, že?

Zdeněk

A tak někdy i pobaví, tuším předevčírem:

Malé stydlivé prasátko

V tomto případě se ovšem jednalo o kalibrační let prováděný profesionálními piloty (ŘLP/ÚCL) za účelem kalibrace radionavigačního zařízení. Taková kalibrace má předepsané postupy měření a jsou často doprovázeny zajímavými trajektoriemi. Nejsou to žádní hobíci, co se šli ve volném čase proletět, jak by mohlo některé napadnout.

PetrPetr

V současné době je dovoleno pobývat v přírodě s tím, že není definováno jestli tam člověk jde pěšky, jede na kole nebo se tam dopravuje jinak. Létání by se dalo považovat za pobyt v přírodě. Nicméně platí omezení 2 metry od jiného člověka, max 2 osoby pohromadě a rouška.

Vnejší pozorovatel

Rouška především, bez ohledu na ro, zda jste v kokpitu sám nebo s někým, pan ministr, který roušky tak skvěle zařídil a díky němu jich máme dostatek, to přece říkal i o řidičích v autech 😉

Luboš Beneš

Rouška v kokpitu stejně jako v autě když letíte/jedete sám je pitomost na entou. Použijte tu kouli co máte na krku.

PatriK

To by se pak dalo argumentovat obecně, př. pojedu z Prahy vlakem do Beskyd (do přírody). No, takový argument by asi neobstál.

Přemek

A vidíte, pobyt na čistém okysličeném vzduchu vadí drtivé většině virů včetné toho aktuálního. Pokud člověk nekašle a nekýchá, měl by vyrazit do přírody, protože tam, ač je sám, není osamělý… Dnes jsem se alespoň slunil na zahradě, nekašlu a nekýchám.

Adam H

Piloti lide – super nápad (y)

Vnější pozorovatel

Tak tohle už je vážný. Nemají nic dulezitejsiho na práci než vymýšlet kraviny?

Tomas

Ano, ti soukromí piloti fakt vymýšli kraviny. Stačí si přečíst třeba cca týden starý článek na aerowebu , nebo někeré letecké „skupiny“ na fcb … aby člověk došel k názoru, že někteří Ti piloti mají v hlavě… no, nejspíše duto.

Tonik

To třeba rybáři taky. A přesto můžou svůj koníček provozovat dál.

Vnejší pozorovatel

Cítíte se ohrožen rybářem na břehu rybníka nebo řeky? Koukám že napřed to byli lyžaři, pak pendleři, teď to budou piloti a rybáři, když chataři tak úplně neprošli, protože už ej to moc voličů. Mimochodem, na rybáře se vztahuje výjimka – pobyt v přírodě, zkuste si to opatření přečíst 🙂

Malé stydlivé prasátko

On vás ten pilot v malém letadle ale taky moc neohrozí. A že mi může spadnout na barák? No, stejně tak mně může ten rybář po cestě na ryby přejet, až půjdu pro nákup. Ale jasně, jen ať si na ryby jdou, proti tomu rozhodně nic nemám, je to hezký koníček 🙂

Vnejší pozorovatel

koukám máte taky hodně práce, nechcete se starat o sebe 😉

Tomas

A víte, že ani ne?

Budme rádi, ze máme jen takovou „pseudokaranténu“, v ramci ktekré nemusíme sedět 24h doma, ale můžeme relativně bez omezení ven. A nechtěl bych, aby kvůli pár jedincům, kteří mají problém se na chvíli svoje zbytnělá ega nechat doma, a potřebujíá hledat mezírky v čemkoli, se ta karanténa ještě více utužila a/nebo prodloužila.

Vnější pozorovatel

A nepřijde Vám divne, že stát by utuzil karantenu, namísto toho, aby vynucoval dodržování současných pravidel? Na co ho máme? Ale na rovinu, pár rekreačních pilotů není rozhodně riziko… bohužel pro ně úředníci musí vykázat nějakou činnost.

Tomas

Neřpidje. Protože v současné „fešácké karanténě“ se docela blbě hlídá její dodržování – lidi si vcelku bez omezení courají sem a tam. Naštěstí většina v rámci zdravého rozumu courá po lesích a loukách.

Utužení karantény na italský (nebo třeba indický, či čínský) model by státu umožnilo kontrolovat její dodržování mnohem efektivněji.

Yellowhammer

Ještě by nám ti piloti pořádali srazy na nebesích a kdo by je tam létal kontrolovat, že.. 😂 pro hobby piloty je létání stejně relaxační, jako třeba pro někoho procházka v přírodě. A navíc, sami v letadle těžko mohou někoho nakazit, když na to přijde.

Tomas

To sice ano, ale je pro ně potřebná i slušná armáda podpůrných profesí na zemi. Rybář, když si vyrazí na vejlet (nebo třeba někdo na kolo), nepotřebuje nic a nikoho.

Ten pilot , když jde někam letět, tak potřebuje aby bylo otevřené letiště, aby byla otevřená půjčovna/škola, byl tam nějaký dispečer, který předá doklady, technik atd….

A karanténa je tady hlavně proto, aby se kontakt lidí omezil, a celková činnost se omezila jen na nezbytné věci (což, ve vší úctě, lítání není – a to říkám jako člověk, co piloťák taky někde v šuplíku má).

...

Nabízí se ovšem otázka, zda občané onu „společenskou smlouvu“ chápou jako až tak široké zmocnění své politické reprezentace. Pokud ne, je zřejmé, že se to bude ignorovat a všemožně obcházet.

Jaaa

A jinou částí společnosti zase vynucovat a obcházení trestat. To je prostě běžná regulace, že někdo má pocit, že se na něj pravidla nevztahují a jiná část lidí ho klepne přes prsty.

...

Budou-li to schopni dokázat, obžalovat, protáhnout řízením bez zásadních procesních vad, vydat bezchybné a právně nenapadnutelné rozhodnutí atd. 🙂