Stát ušetří na dotování ETCS do obstarožních vozidel. KŽC Doprava zrušila soutěž na kredence

Praha do stanoveného termínu nedala s investici do 65 let starých vozidel souhlas.
Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) může rozdělit přes 31 milionů korun na instalaci zabezpečovače ETCS do modernějších vozidel, než dosud plánoval.
Společnost KŽC Doprava, která získala předloni příslib dotace na instalaci ETCS do dvou vozidel řady 831 z roku 1959, zrušila soutěž na dodavatele evropského zabezpečovače a jeho instalaci do motorových vozů přezdívaných Kredenc. SFDI tak může použít peníze na jiné projekty.
Zrušení soutěže vyplývá ze zprávy na profilu zadavatele. KŽC Doprava zrušení vysvětluje tím, že do konce března nezískala od hlavního města schválení této investice. Bez tohoto souhlasu neměla firma zajištěné financování. „ K potřebnému schválení bohužel do 31. 3. 2025 nedošlo,“ uvedla firma.
Vozy 831 nasazuje dopravce na spojích tzv. Pražského motoráčku, který plně objednává a platí hlavní město Praha. Letos na počátku roku pražský organizátor dopravy Ropid zveřejnil smlouvu, kterou s dopravcem uzavřel na dalších pět let bez soutěže. Čtyři páry vlaků v nepracovní dny jsou podle Ropidu i součástí „běžné dopravní obslužnosti Košíř, Jinonic či řepského sídliště“.
Podle smlouvy může dojít k prodloužení o dalších pět let, hlavní město ale musí rozhodnout o tom, zda bude financovat instalaci ETCS do obstarožního vozidla. To se nakonec nestalo.
Nesmrtelná kredenc. Praha bude platit provoz 65 let starého motoráku až deset let, bez soutěže
Pokud by došlo k instalaci ETCS do motorových vozů řady 831, šlo by o bezkonkurenčně nejstarší vozidla, do kterých by byl na české železnici tento zabezpečovač namontován. Odhadovaná cena zakázky byla 55 milionů korun.
Dotaci má stejná firma přislíbenou i na modernizaci lokomotiv řady 749 a 751, na tu běží soutěž.