Stát poprvé podal trestní oznámení na dopravce kvůli podvodům se slevami

Nové autobusové nádraží v Lublinu. Zdroj: Facebook.com - Miasto LublinNové autobusové nádraží v Lublinu. Zdroj: Facebook.com - Miasto Lublin

Státní zastupitelství mají podle ministerstva účinnější nástroje na odhalování podvodů.

Odebírat
Upozornit na
guest
125 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav

Proč pořád nějaké slevy?Má na to stát peníze nebo je to jen politika a zalíbení před volbami?

Pepa z Depa

Dotace jsou zlo.

Gajda

Tak dopravce se prostě jen spletl, to se přeci stát můžou. A protože to bylo nedopatřením a bez úmyslu, tak je to na nějakou drobnou pokutu a kola se potočí dál.
Nehledě na to, že jízdenky nakoupené předem se pak asi z toho systému taky nebudou dostávat úplně snadno.

Gajda

Pro mínusáře – nesouhlasím s takovým chováním. Ale vše je k takovému chování bohužel nachystánu už od doby, kdy byly slevy 75%

Pardubicak

Presne tak. Jak se zavedly tyhle sileny slevy tak Leos zacal jezdit z Otravy za 990. Kdo zaplati za jizdenku litr. Keda tak deti a rodice zamestnancu, kterym tech 250 kompenzujou bokem.

mufiklo

Tolik závisti tady od strejců jsem opravdu nečekal. To, že za Vás nebyli slevy, neznamená že je nemůžete dopřát dnešní mladé generaci. Jak píše plno lidi, díky nim jsem Např, poznal krásy naši vlasti. Hlavně že jinak nadáváte na stát jak se máme zle a že nikomu nic nedá. A když jo nadáváte taky. No musím se smát.

digi

Tak spousta lidí má pocit ze kdyz se ostatním dotace a odpisy nedají, tak že zbytek vic dotaci a odpisů na ně… Ale jinak souhlas… náš stát má prachy nato aby živil 30 000 úředníků jenom na rozdělování dotaci pro podnikatele, rozdává prachy na linky na toustovej chleba apod ale největším problémem Čech jsou slevy pro studenty a důchodce… chjo…

gwann

Falesne dilema

digi

V čem???

jurali

1) slevu vyrazne snizit. Takovych 25 procent je vic nez dost. soucasna sleva 50 procent je naprosty ulet.
2) slevu navazat na jasne danou relaci mezi bydlistem a skolou
3) pro dopravce: chces proplacet studentske slevy, v tom pripade souhlasis s nahodnymi revizemi jizdenek, podobne jako dopravci v integrovanych systemech; samozřejmě, nepříjemné pokuty při porušení podmínek.

Martin Hroch

Ani jedno z toho nepomůže tomu o čem je ten článek. A bod číslo 3 už dávno je.
Jediné co vaše bludy způsobí je snížení počtu cestujících v dopravě a zhoršení finanční situace rodin s dětmi.
Takže gratuluji k absolutně zbytečnému výplodu.

***** Petr

Zhoršení finanční situace rodin s dětmi může způsobit leda výlet vlakem 🙂

Leinad

Bod dva povede k hodně paradoxům. 1) Například mám povoleno jet a-b, smím jet s přestupem a-c-b? Pokud jo, jak se bude řešit oprávněnost slevy ve spoji a-c – že přestupuju na první možný spoj c-b a neflákám se kolem zastávky c zbytečně? V rámci mhd a cest s více možnostmi a přestupy zajímavé. 2) Někdo mě vezme autem, ocitnu se blíž cíle ale z hlediska „plánku linek“ zcela mimo trasu a-b, platí mi sleva na zbytek cesty? (Nebo třeba dojdu z vesnice pěšky na zastávku častěji jedoucí linky) 3) ids nemá v ceníku jízdenku z A do B –… Číst vice »

digi

Hele přesně ten bod 2 už tady byl a bylo to nesmyslné.. např to neřešil to že když jste jel z bodu a do bodu b.. ale vlak jede buďto přes c nebo d … přes c je to kratší ale jede jenom jeden vlak denně.. přes den je to delší ale vlaku tam jezdi víc… takže pokud chcete slevu musíte přes c protože to je nejrychlejsi a nejlevnější… to že skoro nic pres c nejede, smůla…

Tomas

50 % je naprosto v pořádku. Relace je nesmysl, to už se jednou zkoušelo a pak se řešilo, že někdo má někde školu, někde praxi atd. A jen se papírovalo.
Revize jízdenek normálně funguje, ne?

Btw – pokud nebude sleva pro dítě (aspoň) těch 50 % – „poloviční“, tak zapomeň na to, že bude někdo s dětmi ve veřejné dopravě cestovat, pokud nebude nutně muset. Už teď je to autem výhodnější a většinou rychlejší, natož když zase zdražíš jízdenky.

mgr.pavel

Proč vlastně stát proplácí ty slevy? Proč je s tím extra administrativa a extra velká možnost jak to proplácení zneužít? Není čistším řešením snížit daně všem dopravcům a – pokud je vážně ta sleva tak veřejně užitečná – ji jen nařídit jako formu regulace oboru? Dopravce by mírně zdražil „plné“ jízdné aby měl celkové tržby stejné (resp. kvůli slevě daně by ani zdražovat nemusel), a dotoval by ty slevy z plného jízdného. Chceš mít veřejnou dopravu? OK, jako jedna z regulací je podmínka polovičních cen pro studenty a důchodce. Je to náklad, ano, ale najdi si byznys model kterým to… Číst vice »

xyz

To už tu svého času bylo – že stát nařizoval slevy, ale neproplácel je.

Jestli si dobře pamatuji, tak ke změně pak došlo poté, co uvedené začalo být shledáno nezákonným (?).

Nicméně stejně tak před 20+ lety nebyly slevy pro žáky do 15 let jiné než „za polovic“ + pro žáky/studenty nad 15 let nebyly žádné. Souběžně ale existoval „příspěvek na dopravu“ pro sociálně slabší.

kubisek

Slevy pro žáky/studenty byly. Bylo možné si vyřídit průkazku a ta mne opravňovala k nákupu měsíční jízdenky, ovšem pouze v dané trase (škola-bydliště), ne jak dnes, kdy je sleva plošná. Na druhou stranu v různých IDS s různými tarify by se to asi špatně realizovalo.

mgr.pavel

A jakému zákonu to tedy odporuje, prosím? Že to tu bylo (shledáno nezákonným)?

Frantík

Obecně že stát kecá do cen. Jakože může je zastropovat, ale ne tak, že „automaticky“ studenti mají půlku.

Leinad

No mínusy nechápu. Zdá se mi docela přirozené, že když někdo nařídí slevu, tak ji musí proplácet (a čekal bych, že to prodejci budou vyžadovat) ale číslo zákona (či rozsudku) neznám.

digi

Ježíš no… protože vyplácí dotace a zařizuje daňové odpisy… tak si k tomu může přidat nějaké slevy, to už nás nezabije…

Adam

Slevy bych dal pouze pro vícedenní jízdenky, protože kdo si kupuje jednorázové, tak žádnou slevu nepotřebuje. Bohužel tak to dělá většina studentů aspoň v mém okolí.

Antonín

Ona třeba VŠ je jen v určitých dnech, nemusí být denně a ne vždy se vyplatí měsíční, pak by to i ten stát stálo víc…

Frantík

No třeba v Prahe to tak bohužel je.

digi

No pokud dojizdite denně tak se vám měsíční vyplatí… pokud bydlíte někde na koleji nebo na intru tak se vám mesicka nevyplatí… spoctete si to sam

Adam

Tím pádem kvůli jedné cestě tam a zpět nepotřebuji slevu.

Jedlík

Proč je jako ilustrační fotka interiér RegioJetu?😀

Bez přezdívky

Hádej…

Fsp

do švestek

Jenda První

Neřekl bych, spíš toto https://seznam-autobusu.cz/vuz/63516

Jeníček

Regiojet snad Irizar i8 nemá? K mému překvapení má Irizar i8 i Flixbus na lince do Karlových Varů.

Pepa z Depa

New speak:
S ničím to nesouvisí a ministerstvo mělo firmu už dlouho v hledáčku.

Místní

Nejlepší by bylo, kdyby údajně pravicový ministr Kupka tento jízdenkový socialismus zrušil bez náhrady. Jako bonus by se ještě dal zredukovat přebujelý aparát státních zastupitelství, který by nemusel vyšetřovat tyto podvody a úředníci, které nám ukradené peníze přeúčtovávají na dopravce.

gwann

Blabol o presprilis premnozenych statnich zastupcich…vite kolik jich je? Vc obsluzneho personalu? A vite jak probiha vubec trestni rizeni a jakou roli ma policie?

A vite kolik je ucitelu, policajtu, uredniku samospravy aj?

Slusne ideologicke pyndy bez zamysleni a setkani se s daty – a dav plusuje. Jo, jo, proto jsme tam kde jsme

Místní

Potrefená úřednická husa kejhá…

Když se tento nesmyslný populistický jízdenkový socialismus zruší nebude z toho logicky moct vzniknout podvod a státní zástupce nebude, který to šetří nebude mít co na práci a bude nadbytečný, takže se ušetří hned dvakrát.

Jinak vím, celý státní aparát je přemnožený a ještě si vyplácí průměrný plat vyšší než je průměrná mzda v soukromém sektoru, na který se jim my ostatní musíme nedobrovolně složit.

Petr

Slušný blábol.

Místní

Pravda bolí, to známe.

gwann

Jsem manazer v soukrome bance, takze si ten faul ad hominem vetknete za klobouk.

Místní

Manažer banky, která je esence kapitalismu a má maximalizovat zisk pro své akcionáře, obhajuje daně, ale prosím třeba jste jen přepracovaný.

gwann

Kazdy obcan ma predevsim respektovat zakony. Politicke nazory nejsou prekazkou k praci pro akcionare, zvlaste kdyz jsou tak nejak mainstreamove. Jako treba ze ma existovat verejne skolstvi, zdravotnictvi, trestni soudnictvi a tak dale.

Ano, kdybych verejne a s uvedenim funkce a zamestnavatele prosazoval bankovni dan, tak se asi se zlou potazi. Zcela opravnene

Petr

V jaké?

gwann

PS: doufam ze mate deti a ty kecy o nedobrovolnem skladani se na platy ucitelum jim vykladate na tridnim schuzkam. Obdobne doktorum nebo na stavebnim urade ci katastru

Místní

Myslíte na třídních schůzkách v soukromé škole, kterou dětem platím? Nebo v soukromé ambulanci, kam chodím protože jsou tam na rozdíl od státních molochů flexibilní a ušetří mi čas a peníze?

K tomu zbytku se dá dodat, že už chybí jen obhajoba úředníků berňáku protože bez nich bych nemohl platit daně.

Jaaa

Tady někdo přišel ke svým penězům příliš lehce a tak si myslí, že se může povyšovat, protože mu nedochází, že bez ostatních by mu ty jeho šlupky byly naprosto k ničemu.

noerf

Pokud čekáte v ordinaci lékaře dvě hodiny, máte ztratily čas, pokud vás jiný lékař vězně rovnou a vy mu za to něco zaplatíte, může o pro Vás být výhodnější, protože jste za dvě hodiny mohl vydělat více peněz než jste zaplatil za rychlé ošetření.

digi

Hmm a máte doma taky třeba spektrometr aby jste si mohl změřit léky které do vašich dětí cpete??? Protože stát vam garantuje obsah léků… Jako nemusí to garantovat ale pak to bude váš problém že vám umrou děti kvůli špatné účinné látce v léků.. a bude to vás problém protoze jste se svobodně mohl rozhodnout jaké léky do vašich dětí nacpete…

Místní

Tak to jsme viděli všichni loni jak stát garantoval dostupnost léků, třeba antibiotik v lékarnách…

digi

Ty léky byly nekvalitní??? Kolik lidí na to umřelo??? Nebo neumíte číst a pletete si dostupnost se složením??? Trolit neumíte…

gwann

Vyborne, tak mejte soucit s vetsinou, co na ty soukrome skoly a doktory nema.

Pokud si ale myslite, ze z toho duvodu mate narok dane neplatit, tak si predstavte, jak by to tu treba vypadalo, kdyby nektere veci nebyly, slezte z veze slonovinove, a mozna vam dojde, ze byste odsud musel zdrhnout. Coz jiste chcete

tomash

Policie stejně není schopná zaměstnat žádného „slušného“ programátora, který by se na základě soudního povolení účastnil vykopírování zdrojových kódů podezřelé firmy a následného hledání kusu kódu, který generuje umělé cestující. Jednak je takových schopných programátorů málo, druhak jsou velmi dobře placeni jinde a konečne hodně z nich by se práce pro policii hnusila (neboť nemusí jít o žádnou bohulibou činnost, klidně může jít o vyřizování si účtů mezi firmami ap.) Celá tato zbytečná policejni akce tak nejspíše vyšumí.

Josef Petrák

Můj tip je, že tam žádný programový kód na falšování není a ti dopravci si to zcela amatérsky ručně klikají do kasy. Nehledě na to, že to zadarmo nemají – v kase díra, kterou FÚ nevysvětlí, odvádí z toho DPH, co nevyberou…

M19

Z čeho odvádí to DPH? Z falšovaného výkazu pro ministerstvo? To FU nevidí. Vidí jen to, co je v účetnictví. A mlčenlivost FU platí i vůči ministerstvu dopravy.

Martin Hroch

Už nekoukejte na ty americké filmy kde vám hacker přes flashku ukradne celý server 😀
Tak reálný svět prostě nefunguje 🙂

A vaše úvaha o tom jak jen někteří programátoři jsou schopni odhalit co nějaký kód dělá (když mají ten zdroják před sebou) je vtip dne.
Jestli existuje nějaký programátor co programuje a neví co ten kód dělá tak gratuluji je na úrovni opice 😀

Bespi

Pochopitelne ze jde udelat kod, ze ktereho zjistit co vlastne dela a proc je velky problem. Casto to neni umysl, ale nasledek kombinace mnoha jednotlivosti – (ne)schopnosti autoru.

Martin Hroch

Všechno jde udělat tak, že je těžké poznat jak to funguje. I blbou skříň můžete vyrobit tak, že jí čtvrtina populace nebude schopna sestavit… Ale je pak těžké to taky upravit. Proto to skoro nikdo nedělá. A pravděpodobnost, že se to stane samo od sebe je mizivá. Kupa těch mašinek běží na Javě. Jazyk v kterém se lidi na školách učí programovat. Když vezmu analogii hlavního příspěvků na který jsem reagoval tak by jste si musel najmout tak drahého programátora, který by to byl schopný skrýt, že by jste z toho musel mít sakra velké zisky aby se vám to… Číst vice »

jaroslav.dohnalik

Ilustrační obrázek není vůbec náhodný, že? Doufám, že se někdo taky podívá na účtování servisních poplatků nad poskytované slevy. Za mě taky minimálně na hraně.

Véčko

Jakožto student jsem za slevy vděčný. Díky nim jsem v podstatě poznal celou republiku od Aše po Český Těšín a Rumburku až po Nové údolí 🙂 Jasně, v rámci studia jsem je v podstatě nikdy nevyužil, ale zas na druhou stranu díky tomu mám kontakty různě po republice a tak. Poznal jsem kus světa, seznámil se s hanáčtinou, ochutnal pravý valašský frgál a viděl krásný socialistický realismus na nádraží v Mostu. A samozřejmě nejenom to a jak mi studium skončí, tak už na takovou zábavu nebudu mít tolik času, a proto jsem byl vděčný za 75% slevu a teď jsem… Číst vice »

xyz

Já jsem v době mého SŠ-studia projel vlakem víceméně celou ČR a žádnou 50 – 75% slevu jsem k tomu nepotřeboval.

Stačily mi k tomu běžné typy jízdenek jako tehdejší SoNe či Síťová týdenní.

P. S. zpětně lituji toho, že už tehdy (či aspoň krátce po dokončení SŠ) jsem nezačal cestovat i dál do zahraničí – kde těch kulturních zážitků (a to i z pohledu vlakové dopravy a četnosti spojů a dalších kvalitativních ukazatelů) je daleko víc než v rámci ČR.

PetrM

Nikdo netvrdí, že slevy nemají být, ale mají být určeny pro cestování do / z školy a nikoliv pro cestování po republice za zábavou.

Red Fox

To samozřejmě není, jistě Vám cestování přeji, ale za Vaše. Je to otázka priorit, né dotací ze státního rozpočtu….ten tu jistě není pro Vaší zábavu. To jste si spletl dobu a zřízení…..

ekonom

Jako celoživotní režista Č(S)D nemohu než vřele souhlasit s tím, že studenti i senioři mají slevy z jízdného, a i jim to ze srdce přát, protože já jsem díky „režijce“ už „za bolševika“ mohl dost dobře poznat celé tehdejší Československo a později díky FIPkám i Evropu: mohu proto na základě vlastních zkušeností potvrdit, že levné cestování je pro dobrý rozhled člověka nepostradatelné a slevy jsou proto k poznávání světa velmi důležitou pobídkou a užitečnou pomocí. Sami studenti ani senioři těch současných slev nezneužívají, a pokud jejich existence zneužívají dopravci, je na „státu“, aby zlodějům jejich podvádění co nejvíce znepříjemnil –… Číst vice »

Petr

Asi je trochu rozdíl mezi zaměstnaneckým benefitem a Babišovým nákupem hlasů důchodců, nemyslíte?

Jaaa

To bezesporu.

ekonom

A to před těmi už nejméně 10 roky, kdy to s ještě většími výhodami zavedli v Maďarsku (a dodnes to tam v pohodě funguje pro všechny občany z EU) snad Babiš „kupoval hlasy“ i tam? A ostatně i na Slovensku podobné výhody fungovaly dřív než u nás – a ani tam Babiše nevolili. A pokud jde o ten zaměstnanecký benefit, je to jistě něco trochu jiného, ale já jsem jej použil jen jako argument k doložení skutečnosti, že (jakákoli) sleva z jízdného podporuje zájem o cestování – a v tom se (bohužel stále menší) výhoda „režijky“ od možnosti cestovat levně… Číst vice »

Jaaa

Souhlasím s vámi. Doba studia i přesně k tomuto slouží a ukazuje to, že máte zájem o své okolí a že z vás nakonec třeba bude i něco víc než jen bafuňář, lempl nebo fachidiot. Nicméně souhlasím i s tím, že ty slevy jsou moc vysoké, stačilo by, kdyby byly více zacílené. – 25 % plošně pro studenty / důchodce. – příspěvek na cílenou dopravu do školy pro ty studenty z těch rodin, které na to nemají. Já jsem svého času žádnou slevu neměl. Vždycky jsem si koupil celosíťovku na celý den/víkend a jelo se. To už dneska moc nejde,… Číst vice »

ekonom

Ta polovina je všestranně jednodušší než nějaké čtvrtiny a podobné díly – když už tedy je třeba vůbec nějaké „nenulové“ jízdné mít a zabývat se pak kontrolou toho, zda se dopravci nesnaží „stát“ šidit, když jim za poskytování slev doplácí. Osobně myslím (ale nikomu to nechci vnucovat), že třeba to, co funguje v Maďarsku (senioři z EU jezdí zdarma a jako průkaz na slevu slouží jakýkoli OP občana EU staršího 65 roků), může být pro „stát“ výhodou, byť nevím, jak tam řeší financování. Podle mě by nejlepším řešením bylo nařídit dopravcům vozit vybrané kategorie osob zdarma s tím, že „stát“… Číst vice »

jurali

Ne, studentský „život“ si člověk musí zasloužit. Buď prací vedle studia nebo výbornými výsledky při studiu a jejich odměnou stipendii.

Bez přezdívky

Je veřejným tajemstvím, že to takto dělá/dělal Jančura.

xyz

Rok po začátku 75% slev byla vydána tabulka s výčtem proplacených slev https://www.irozhlas.cz/ekonomika/aplikace-babisovy-slevy-jizdne-doprava-studenti-duchodci_1907110832_pek

RJ/SA jsou sice třetí v pořadí, ale jde o absolutní vyjádření, tzn. bez porovnání s objemem přepravních výkonů.

V té tabulce mě zaujalo několik dalších firem – jejichž objem výkonů je nízký, přesto jdou spíše uprostřed tabulky než dole.

Jan

Vzhledem k průměrné obsazenosti svých vlaků nemá důvod, i když technicky vzato má stejnou šanci jako ostatní dopravci…

Petr

… a jako vylepšování obratu a obsazenosti u méně vytížených spojů? Pokud u toho moc nemlaskal, je to prakticky nepostižtelné

Jan

„Můžeš žrát, ale nesmíš mlaskat“ – pán je zřejmě fanouškem jedné normalizační filmové klasiky…

Petr Nick

malý vrchol velkého ledovce na hladině doplácení slev ve VDO

Red Fox

Naprosto zbytečné opatření z kapes daňových poplatníků. Kdo chce cestovat ať komerčně, nebo za studiem, prosím za své….jako každý jiný. Pokud chce dopravce poskytovat nějaké slevy (věrnostní, mimo hlavní čas o víkendech atd….) prosím ve své kompetenci. Již vůbec nechápu studentské slevy o víkendech, svátcích a v době prázdnin. Pamatuji si, že v mých dobách bylo také zvýhodněné studentské jízdné, ale z bodu „A“ (bydliště) do bodu „B“ (místo studia) a jen ve dny škoního vyučování….. Jinak prosím za své!!!! Jsou to jednoduché věci.

Originální jméno

Tak ono se dostat na přednášku z Českých Budějovic do Prahy na osmou v pondělí jaksi nejde…

JendaVenda

Pokud nejste schopen využít jeden ze tří vlaků, které jedou z Budějic do Prahy na osmou ráno, pak na vysoké škole nemáte co pohledávat.

xyz

Možná že své VŠ-studium bere natolik zodpovědně, že chce být na tu 8. h relativně vyspalý a ne že bude vstávat ve 4 – 5 h ráno.

Caracas

Originální jméno tvrdil, že se do Prahy na přednášku z ČB na 8 dostat nejde. Jízdní řád ho rychle usvědčí z omylu. O vyspání debata nebyla.

xyz

Od toho svého času školy uváděly v potvrzení té slevy, zda může či nemůže platit i o víkendech.

P. S. i v ČB je dost univerzit (O. K., ne např. lékařská, ale spousta dalších ano).

Caracas

Budete se divit, ale jde to velmi snadno. Stačí juknout do jízdního řádu 😀.

Caracas

Mohu vědět proč dostávám mínusy za příspěvek jehož věcná správnost je mimo jakoukoliv pochybnost?

digi

Pochybnost mám u vás… pro vás jsou 2 hodiny čekání moc, ale ostatní by jste posílal vlakem ve 23 :40 nebo v 00:30 aby byly v 8 ráno na přednášce..
Logika nikde, jenom sobectví…

Caracas

Z Budějek to jede ve 4:10, ve 4:58 a v 5:10. Je legrační, když se diskuze na dopravním webu účastní lidé, kteří nejsou schopni najít vlak v jízdním řádu… 😀

Chronosphere

Vítejte u dopravních bláznů

Ivan_pha

Ale jaksi jde bydlet v Praze na koleji nebo jinak.

Antonín

1. pokud cestuje student za zábavou – prosím, za své, ale pokud za studiem, pak je i v zájmu státu, aby měl co nejvíce vzdělaných lidí, pak nárok na slevu ano a klidně i vyšší než 50 %, ono vzdělání opravdu není zdarma i na státních školách, zvláště na VŠ může jít do desetitisíců ročně. Můžete napsat – ať si vydělává, ale já nechci např. aby mě léčil lékař nebo či jadernou elektrárnu apod. řídil někdo, který místo vzdělávání se pracoval – pak se jedná o polovzdělance, kterých už máme hodně. 2. Možná se budete divit, ale existují nejen VŠ,… Číst vice »

Luke

„Pokud cestuje za zábavou – za své“, nojo, ale tak to lze jen těžko ohlídat.

Navíc bych možná i řekl, že nějaká ta kultura k životu mladých lidí patří a může je to obohatit (kulturou nemyslím chlastačku ve vedlejší dědině v sokolovně, ale nějaký hrady, zámky či občasný jiný výlety do hezkých míst naší země určitě duši studenta prospějí).

Ares

Jde to ohlídat poměrně efektivně.

Martin Hroch

Jo povídejte jak? 🙂
Když se v Pátek v 5 večer vydám z místa bydliště do místa školy tak mi přečtěte myšlenky, že jedu na pařbu a ne třeba vyzvednout sourozence z kroužku nebo na doučování? 🙂
Ta vaše efektivita by mne opravdu zajímala 🙂

Red Fox

Jste snad nemocní? Kultura klidně….za své. Vy máte s toho Evropského socialismu v hlavě opravdu brambračku. Jde vše, ale za své….vše dotované stojí za nic a jen bohužel svádí k podvodům a ojebávkám…. To snad ani není normální….víte o čem je kapitalismus? Každý jen to na co si vydělá, to je motivace k práci k odměňování, ke snaze k rozvoji….né flákání se za peníze cizích lidí a dotování dopravy, památek atd…..

Jan Tichavský

Kapitalismus znamená provozovat jen to co je ziskové a zbytek zahodit, tedy základní dopravní obslužnost, drahé operace, velkou část vzdělání, občanskou vybavenost a samozřejmě většinu kultury kromě popu tlačeného vydavatelstvími, kde umění nenajdete.

Jenže víte co je společnost, civlizace? To je souhrn všech poznatků, tradic, hodnot, které shromáždily generace před vámi až do současnosti, velmi často ve svém volném čase. Vynechte pár generací a stanete se barbarem jako někde na jih a východ od našich končin, kde vládne doba temna i v 21. století.

Caracas

Naprosto souhlasím. Je děsivé jak rychle zapomínáme na již prožité. Já v socialismu jako mladý člověk musel žít. Musel jsem žít v tom skutečném, reálném socialismu. Ne v tom vysněném v mámivých představách. Věřte mi, reálný socialismus nebyl žádný med (dnes jen těžko představitelná devastace přírody, devastace kulturních památek, devastace lidských duší, zanedbaná ekonomika…) a z té doby se vzpamatováváme dodnes. Nechápu jak se někomu po socialismu může stýskat. Mně ta doba nechybí.

Caracas

Ale samozřejmě že kultura a cestování k životu (nejen) mladých lidí patří a že je obohacuje. O tom není ani nejmenší pochybnost. Jen nám není jasné, proč jim to ostatní mají platit ze svých daní.

Beskyd

Jen dolním poznatek – člověk vystuduje VŠ v ČR. Zadarmo. Z peněz všech. A potom odjede pracovat do zahraničí.
A pak – viz. stav zdravotnictví u nás…
A nikdo to neřeší.

Jesenik

Sorry, ale zrovna zdravotnictví je u nás na špičkové úrovni.

Olin

A to žijete v kterém levelu…?! Zubaři, čekání na operace, přetížení doktoři, bortící se obslužnost, ucha bez patřičného vedení sloužící desítky hodin v kuse a rozhodující o případech, o kterých nemají šajn (protože bez vedení těmi zkušenějšími)… Toto není Jílková a debaty v TV, to jsou rodinné zkušenosti. Holt v rodině žádný felčar není.. 🙁 .

Antonín

Zdravotnictví by nám mohlo závidět mnoho zemí včetně USA, máme ho opravdu na špičkové úrovni – zvláště to vrcholové. A VŠ a SŠ zdarma? Víte kolik stojí jen pořízení učebnic a skript, kolik stojí další pomůcky a další věci, které ke studiu potřebujete – zdarma máte jen výuku a jen na státních školách.

Dejf

A nebo pak pracuje pro zahraniční firmu, to je taky velezrada. A nebo začne dělat na sebe a pak je příživník… Řešení existuje, republiku oplotit, zahraničním firmám vyvlastnit a se živnostníkama a podnikatelema zatočit. Jo počkat, nebylo to tady náhodou? Neukázalo se to jako neefektivní?

Modré zábradlí

Když píštete za peníze všech, myslíte za peníze dělnické třídy? Té dělnické třídy, která se vzbuří při jakékoliv zmínce o placení školného?

xyz

Je to i naopak – viz Slováci studující v Česku a zčásti pak v Česku (tzn. v zahraničí) zůstávající.

Red Fox

Nepovídejte….ono není zadarmo? A co by jste chtěl ještě zadarmo? Zadarmo není nic mladý pane a pokud chcete studovat, studujte, jistě Vám na to Vaši rodiče rádi dají (u těch chudších se dají využít prospěchová stipendia, jao všude v civilizaci) a jestli se tam chcete jen povalovat, řerušovat, cestovat po fesťácích atd…..prosím za své. Jistě nejsem povinen Vám na to přispívat ze svých daní. Také se dají praktikovat půjčky na studium (ty jistě lehce díky svému vyššímu uplatnění na trhu práce, popř i v zahraničí rád zaplatíte), když chcete studovat. Tyhle socialistické výdobytky s dotacemi na dopravu atd….kdy lidé chodící… Číst vice »

Antonín

Vážený, mám dvě vysoké za sebou, a to už bohužel ukončené před 30 lety, tak vím o čem píši, to jen proto, že tady v ČR a i v této diskusi jsou lidé a není jich málo, kteří si myslí, že studium je zcela zdarma a žáci a studenti jsou jen líní flákači, které ti „pracovití“ jen živí, zvláště si to, bohužel, často myslí ti, kteří nebyli pomalu schopni sami dokončit ZŠ a neuvědomují si, že studium třeba znamená, že dotyčný má méně odpracovaných let pro důchod, tj. menší důchod, ale na druhou stranu pak může odvést do státní pokladny… Číst vice »

Gwann

krásně sepsáno, včetně odkazu na onen bolševický podtext, děkuji!

PS: můj dědeček sice měl jen střední, ale i tak před důchodem bral jako středně postavený úředník v továrně…o dost méně než můj otec jako posluchač 1. ročníků vojenské vysoké školy o 10 let dříve…a moje matka jako JUDr. v roce 1981 nastupovala do práce za 1000 Kč… Což potvrzuje, že i tehdy ty pindy o vzdělání z dělnických daní…byly akorát debilní bolševické povídačky.

Red Fox

Ale já Vám žádné studium nezávidím a ani Vám ho pane nedehonestuji. Jsem rád, že máte dvě vysoké školy a že jsou Vám k něčemu. Ani jsem neříkal, že studium je zadarmo…. Rozporuji tu to, že mimo studium (přeprava z bodu A do bodu B, tj.domov – škola) nemáte mít žádné slevy na jízdném. Co je na tom k nepochopení? Na výlety, za zábavou, o prázdninách atd….si cestujte za plnou cenu (nebo dá li Vám nějakou slevu dopravce). Tot vše…. A jen pro úplnost, přečtete li si staistiky úspěšnosti našeho dotovaného vysokého školství, tak nám proti zemím, kde se vysoké… Číst vice »

Jaaa

Pokud náš stát chce udržet či rozšířit sociální mobilitu a udržet ekonomický rozvoj, nutně potřebuje i průměrné nebo lehce nadprůměrné lidi z chudých rodin vzdělávat a specializovat.

Rozvoj státu nestojí a nikdy nestál pouze na 10 % nejlepších.

Caracas

A z jakého důvodu by měl mít stát zájem na rozšíření sociální mobility?

Jaaa

Jakože bohatí mají zůstat bohatými a chudí navždy chudými? To myslíte vážně?

Že je to ekonomicky zcela neefektivní? O společenské soudržnosti nemluvě? Že se tím odlišuje západ od východu?

Někteří lidé jsou prostě hloupí…

rudlafara

Nikdo nemluví o 10% nejlepších… co to zde překrucujete? Chcete říci, že v zemích, kde se logicky vysoké školství platí studuje jen 10% nejlepších? Prosím kde? Právě naopak…je spousta programů, jak studium opravdu nadaným zpřístupnit. Pak mají i ßkoly naprosto jiné možnosti a mohou zaplatit kvalitní kantory….není to výcuc z prstu. Podívejte se kde na žebříçku jsou státní VŠ u nás… A tak je to i s dotacemi do dopravy…platíme všichni zbyteçné cestování „studentů“ sem a tam…. Nechápu…stejnà (plná) cena pro všechny.

rudlafara
Gwann

Jo, tak pracující se lidé se skládají na studium lemplům. Tak jste se jasně předvedl, bolševik jak řemen, jak z masírky za normalizace. Jen pak nevím, proč o pár příspěvků výš nadáváte na socialismus. Vám nedochází, že VŠ na manažerské pozice vydělá násobně víc než truhlář? A i kdyby daň byl úplně rovná, tak i tak zaplatí proporčně více? a tím ty peníze zaplacené pracujícím lidem (vaše slova) zkompenzuje? PS: nesnáším dotace na vše možné, ale VŠ bez školného, když vidím, jaké všelijaké zhůvěřilosti se dotují pánům podnikatelům, my přijdou naprosto fér a správné. On je to i praktický „úplatek“… Číst vice »

Jan Tichavský

Asi tak. Když moderní farmář dostane dotovaný traktor a jeho podnikání je skoro garantované, že končí ziskem, tak proč nemůže mít student dotované studium včetně dojíždění? Osobně mám za to, že ve dvou případech se má cenu zadlužovat, protože se to státu vrátí, a to je vzdělání a budování moderní infrastruktury (nejen doprava ale i připojení k internetu). Vzdělaný člověk se specializací opravdu přinese násobně větší přidanou hodnotu než třeba člověk bez kvalifikace, který pomáhá těžit suroviny a hned je prodávat na mezinárodním trhu. A že máme v republice jednu katedru pro někoho nepotřebných studií, to už je jen kapka… Číst vice »

xyz

Truhláři jsou v ekonomice také potřeba. A nemyslím si, že by někdo uvažoval v dilematu „být truhlářem nebo jít na VŠ“, tím víc aby jazýčkem na vahách v této věci bylo zpoplatnění studia.

P. S. se zavedením školného na VŠ spíše nesouhlasím (mám ale výhrady k dalším věcem – tzn. např. nerovný přístup v existenci/neexistenci školného na VŠ dle zřizovatele atd.), tzn. výše uvedené je spíše technickou poznámkou.

gwann

Jsou potreba, ale nikdo by nemel byt nucen se stat truhlarem, zednikem ci kadernici jen z duvodu…ze nema na skolne na verejne skole. A studentske pujcky nejsou taky cesta – podivejte se na ten bordel s nimi v US a Anglii. K tomu, koho by donutilo ci ne – zalezi na vysi skolneho. Kdyby bylo ve vysi normativu, tak za mne ten zakladni na ekonomce apod byl 30tis za rok, to neni tolik, ale techniky byly kolem 50tis, medicina kolem 100tis a obdobne umelecke VS. A tam to uz problem byt muze, navic mnohdy absolventi umeleckych skol nejsou buhvijak placeni… Číst vice »

xyz

Vždyť to celé je falešné dilema – i kdyby bylo školné na VŠ, tak SŠ by zpoplatněny nebyly. A i se SŠ lze být něčím úplně jiným než truhlářem.

Celé se to neuvěřitelně posunulo – pro spoustu profesí dřív stačila střední odborná škola. Vč. řadových účetní, ekonomů, stavebních techniků atd. Najednou je i u nich vyžadována VŠ, na kterou pokračuje dost vysoké % absolventů SŠ.

Z mého pohledu tím je degradován význam jak SŠ, tak i VŠ.

Nicméně si nemyslím, že řešením uvedeného by byla existence školného.

Honza V.

A seniorská sleva by platila jen na cestu do krematoria, ve vašem světě?

Jan

Za nejmenované minulé vlády byl poměr dokonce 25:75 pro stát, to byl teprve vejvar…

xyz

A vláda ještě té jmenované předcházející (ovšem se stejným předsedou) dokonce původně plánovala poměr 0 : 100 pro stát.

Tam už si vůbec nedovedu představit, jak by to proplácení probíhalo + ty podvody s tím.

Jan

Z té části jízdenky, kterou vám nikdo nezaplatí musíte odvést minimálně DPH, takže úplně bez nákladů to není, ale i tak se jim to dost vyplácelo…

Průvodce původní Aleš

Celé tohle je špatně. Žádné slevy se neměly nikdy proplácet.

Samo

Ako sa odhaľuje neoprávnene vydaný lístok so zľavou? Samotná neprítomnosť cestujúceho to byť nemôže, keďže je možné aby si lístok zakúpil legitímny cestujúci a potom cestu proste nenastúpil.

Hoermalmeister

Právě proto vyhráli ten první spor, teď už to bude mít ministerstvo pohlídané, a asi nám to jen tak neprozradí, jinak by hrálo do karet protihráči

Ondra

Nejspíš se jedná o případy, kdy dopravce vykáže plný bus, ale reálně tam bylo 15 cestujících. To už asi nepůjde obhájit tím, že ti ostatní nenastoupili..

Džamel

To by byl asi ještě ten lepší případ, ale byl zde expert, který „vezl“ snad 160,170 studentů/důchodců v jednom buse…