Stát našel peníze pro nákladní železniční dopravce, 230 milionů měli dostat už loni

CZ Loko. Elektrická lokomotiva EffiLiner 3000 zvaná "Belgičanka". Autor: CZ LokoCZ Loko. Elektrická lokomotiva EffiLiner 3000 zvaná "Belgičanka". Autor: CZ Loko

Dopravci měli dostat peníze už loni, minulá vláda ale na výzvu nepřidělila peníze.

Nákladní dopravci na české železnici se dočkají částečné kompenzace za platby poplatku na obnovitelné zdroje energie. Státu se podařilo najít zdroje na výzvu pro podporu nákladních železničních dopravců v elektrické trakci za loňský rok. V dotačním programu ROCET je připraveno 230 milionů korun, které budou sloužit na kompenzaci plateb za obnovitelné zdroje energie uhrazené dopravci v loňském roce.

Spuštění výzvy oznámil ministr dopravy Martin Kupka na konferenci ŽESNAD.cz (sledujeme online zde). „Poskytování finanční podpory pro nákladní železniční dopravu v elektrické trakci vnímám jako jedno z důležitých opatření, kterým lze podpořit konkurenceschopnost tohoto ekologického dopravního módu oproti jiným druhům dopravy,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka.

Výzvu zveřejnilo ministerstvo dopravy už loni, ale minulá vláda na ni nepřidělila peníze. „Na uvolnění prostředků jsem se domluvil s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou. V této kritické době je taková pomoc nanejvýš potřebná,“ dodal ministr.

Program má přispět k většímu zapojení železniční nákladní dopravy v elektrické trakci do přepravy zboží. Podpora spočívá v kompenzaci poplatku za obnovitelné zdroje energie, který dopravci zaplatili v částce za odebranou elektrickou energii provozovateli železniční sítě. Toto opatření má také přispět ke zvýšení konkurenceschopnosti železniční nákladní dopravy.

„Oceňuji, že i přes složitou rozpočtovou situaci byla tato podpora železniční nákladní dopravy ze strany státu uznána jako potřebná. Naplňování politiky snižování emisí z dopravy je společným úkolem jak soukromých společností, tak státu,“ uvedl výkonný ředitel ŽESNAD.cz Oldřich Sládek.

Na program ROCET naváže trvalé osvobození dopravců využívajících elektřinu k pohánění lokomotiv od poplatků za obnovitelné zdroje elektřiny. Týkat se to má jak železnice či lanovek, tak dopravních podniků provozujících metro, tramvaje nebo trolejbusy. Toto opatření platí od začátku roku, Evropská komise ještě musí potvrdit, že odpuštění poplatku nepředstavuje nedovolenou veřejnou podporu.

Výzva k podávání žádostí o podporu bude uveřejněna během příštího týdne na stránkách Ministerstva dopravy. Podmínky čerpání zůstávají obdobné jako v loňském roce. Podrobnosti zveřejníme na webu Ministerstva dopravy v příštím týdnu.

Tagy Ministerstvo dopravy poplatek za obnovitelné zdroje elektřiny POZE Rocet Žesnad.cz
25 komentářů