LOT 3a leaderboard

Stát může poslat České poště miliardy za veřejné služby, schválila Evropská komise

Pobočka pošty v OC Nisa, Liberec, foto: Česká poštaPobočka pošty v OC Nisa, Liberec, foto: Česká pošta

Česká pošta si může oddychnout. Evropská komise po 2,5 roku trvajícím zkoumání odsouhlasila státní finanční podporu některým službám pošty. Stát

Česká pošta si může oddychnout. Evropská komise po 2,5 roku trvajícím zkoumání odsouhlasila státní finanční podporu některým službám pošty. Stát tak může uvolnit miliardy, které se účetně nashromáždily za poslední léta a které mají krýt především takzvanou univerzální poštovní službu. Za tou se skrývá hlavně udržování ztrátových poboček nebo provozování ztrátových služeb, které vyžaduje stát. Patří sem například doručování hotovosti, doporučených psaní či zásilek do dvou kilogramů. Kompenzace je obdobou dotací státu na objednané vlaky. Rozhodnutí komise oznámil český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který se na české straně do schvalovacího procesu zapojil.

Systém státních kompenzací za povinné (ale ztrátové) služby prošel od roku 2013, kdy se otevřel trh konkurenci, několika kotrmelci. Původně měla Česká pošta dostávat úhrady z takzvaného kompenzačního fondu, na který se měli složit všichni hráči na trhu. Fond se ale nikdy nepodařilo uvést v život, mimo jiné pro odpor soukromých doručovatelských firem. Do fondu měla navíc paradoxně přispívat zdaleka nejvíc právě pošta jako největší firma na trhu. Kompenzace by tak posílala sama sobě.

V roce 2015 proto byla schválena novela poštovního zákona, která fond zrušila a zavedla státní kompenzace. Za léta 2013 až 2017 jde maximálně o 2,6 miliardy korun. V příštích letech by mělo jít o zhruba 500 milionů ročně.
Evropská komise rovněž začátkem února schválila státní finanční podporu poště na provoz informačního systému datových schránek pro léta 2018 až 2022. Celková suma bude činit více než dvě miliardy korun.

Loňské výsledky pošty zatím nejsou známy, v roce 2016 firma hospodařila s hrubým ziskem 193 milionů korun. „Zásadní vliv na jeho výši ve srovnání s předchozím rokem měla i nadále klesající poptávka po listovních zásilkách,“ uvádí podnik ve výroční zprávě. Do uvedeného zisku už je účetně započítána i státní podpora ve výši 600 milionů, ačkoliv ji Evropská komise schválila až nyní. Bez ní by byla pošta ve ztrátě.

Tagy česká pošta Evropská komise kompenzace
2 komentáře