Správa železnic zvýší mzdy o 5,2 %, finální dohodě chybí podpis jediné odborové organizace

Výpravčí. Foto: Správa železnicVýpravčí. Foto: Správa železnic

Navýšení mezd u Správy železnic má být stejné jako u Českých drah.

Zpět na článek
65 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Staňa Míček

Jako výpravčí říkám oukej. Lepší, než kopanec do ledvin.
A kolegům vzkazuji: pokud se vám to nelíbí, běžte hákovat na CNCéčka.

Pajoš

Proč? Tam berou více?

Staňa Míček

Ne, ale při obědové pauze je možné brblat.

Peppak

máš pravdu jako signalista v Rudné jsi byl , dobrý jako výpravčí si přidání za své výkony nezasloužíš.. je vidět sebekritika

Staňa Míček

Děkuji ti Pepo za pochvalu z Rudné. Ale vůbec neznáš moje současné názory na platové ohodnocení výpravčích. Třeba ten, že já mám ve Vlkoši devítku a tu samou devítku má výpravčí v Šumné. Kde si mezi vlakama stihne dojít do lesa na houby. Já jsem dneska při výluce skoro nestíhal ani záchod. Měli by mi přidat aspoň 20%. Tohle jsem měl napsat?
Nebo si Pepo myslíš, že VŠICHNI výpravčí jsou se svojí výplatnicí nespokojeni?

Vtvt

Pár čísel z výroční zprávy SŽDC2021

Osobní (mzdové) náklady řadových zaměstnanců 12.916 mil. Kč

Tržby za použití železniční dopravní cesty 3 570
Tržby za přidělenou kapacitu 134
Tržby za pronájmy 556
Tržby od cizích dopravců za poskytnuté služby 4
Tržby za ostatní externí služby 475
Marže za prodanou elektřinu dopravcům 290
Tržby z výzisku materiálu 361
Přijaté smluvní pokuty 42
Náhrady za škody 61
CELKEM TRŽBY 5 493 mil. Kč

Zbytek tržeb tvoří dotace od státu.

Tomáš Záruba

Jaký je vlastně rozdíl mezi „dotací“ a „tržbou“ v systému nuceně využívaného monopolu se státem regulovanou cenou…? Jako že by bylo lepší „nedávat žádné dotace“, ale zvýšit poplatky třeba desetkrát (a adekvátně tomu hodnotu objednávek státu/krajů u dopravců) nebo jak???

Vtvt

Pokud by SŽDC dostávala jen investiční dotace, tak by zdrazila poplatky, které by se promitlo do cen pasažerskych a nákladních dopravců.

Tam kde by byla alternativa, tak železniční dopravy ubylo.

A tratě s vysokými provoznimi náklady a s malými trzbami by byly vypnuty.

Anonymus

Da se napsat,kolik bere clovek na dane pozici? I vcetne standardnich bonusu. Proste normLni mesicni mzda v htubem vcetne standardnich pravidelnych bonusu. Dekuji

Pajoš

Ne. Prosím

Anonymus

Proc ne? Treba strojvedouci 50 tis, pruvodci 35, pokladni 25, clovek na dispecinku 45 apod

Pajoš

Protože nepisetw vůbec o jaké pozice jde!
Pokladní, strojvedoucí (až na vyjímky), průvodčí atd vůbec k SZ nepatří!

MTl

Zabezpecovak po 8 letech základní hrubá mzda 28500 plus nějaké drobné prémie.

Rony

Navýšení tarifních mezd by mělo být alespoň 10%, kdyby dali 10% myslím, že by 90% lidí bylo spokojeno.
Samozřejmě mi někdo namítne, že někdo dostane 0%, ale nikdo nikoho přece v tom zaměstnání nedrží a když není spokojený může nastoupit třeba k SŽ, která hledá zaměstnance po celé ČR, když je to takový „vejvar“.

Mojmír

Ona je otázka, jestli na to SŽ má, nebo by prostředky na platy šly léta na úkor údržby jako u ŽSR a všichni víme, jak to tam vypadá.

Petrof

za letošek si přidáno nezaslouží…

Pavel Nocar

To poznáš podle sebe?

EC104

Pokud je inflace dvouciferná, navýšení musí být také dvouciferné. Takže výsměch pracujícím. Odbory nekonají jen předstírají jak konají. Kde jsou stávky za navýšení mezd? Anglie, Belgie, Francie, atd. stávky na denním pořadku, tak kde to vázne, kde? V čem jsme jiní? V čem??

Artem

Jj, proti inflaci se nejlíp bojuje přidáváním všem a ideálně na dluh.

Anonymus

Pokud chcete inflaci zmirnit, tak i diky tomu, ze se vsem proste zvysovat nebude. Kdyz zvednete vsem na predinflacni uriven, pak budou lide utracet jako driv a poptavka zvedne ceny. A dodavatele sluzeb a vyrobci musi zvednout ceny zase z duvodu vyssich mezd.
Proste inflacni obdobi nekdo zvladne lip, nekdo to schyta.

Robert Pražák

Teda, vás bych jako ekonoma nezaměstnal.

Pajoš

Třeba pan vůbec nechce být ekonom.
No a hlavně kde byste jej taky chtěl zaměstnat že? 😀

M19

Přečtěte si noviny napřed, nejlépe včerejší již. A zítřejší taky. A vy byste stávkovat? Zkušenosti velí, že zrovna ti největší kritici pak nemají čas, nesouhlasí s tím, mají rodinu a tisíce dalších výmluv.

MTl

Tak podle mě zase špatně. Proč procenta? Proč ne všem třeba 2000? Těm dole to zase nic moc neudělá a nahoře bude spokojenost. Zase rozevírání nůžek, to platí všude i důchody.

Petr

Pokud budete pořád přidávat všem stejně, tak se za nějakou dobu dostaneme do situace, že uklízečka (nic proti uklízečkám) bude brát 150 000,-Kč za normální hodiny a lékař (ne primář) 185 000,-Kč za normální hodiny.
To Vám pak nebude chtít dělat lékaře nikdo…
To že bere uklízečka cca 40 procent mzdy lékaře (bez přesčasů) je z nějakého důvodu.

Petr

A rozevírání nůžek to není..
Když přidáte všem procentuálně, tak pořád ta uklízečka bude brát cca 40 procent mzdy lékaře (bez přesčasů), ale když to bude pořád stejnou nominální částkou, tak to za x let bude třeba těch 80 procent a pořád to poleze nahoru..
Rozevírání by bylo, kdyby mzdově lépe ohodnocené profese měli vyšší procento přidání..

FP1

Není to sice rozevírání nůžek, ale přidávat po procentech taky není úplně nejlepší řešení, pokud je jednotné procento, které se přidává. Bude se ona uklízečka utěšovat tím, že má stále těch 40% lékařského platu? Ne, ona uvidí, že ji přidali necelou tisícovku, kdežto tomu s vyšším platem přidali 3. Jistě ten plat mají z nějakého důvodu (náročnost profese, nároky na znalosti, atd…), ale zaměstnanec v tom spíš uvidí nějaké ukřivděnost Samozřejmě přidávat jednotnou částku, taky není ideál, protože v tom uvidí ukřivděnost zas ti s vyšším platem. Určitým kompromisem by mohlo být přidávání dle pásem (osobně zažito), kdy došlo k… Číst vice »

Petr

To co navrhuje Vy, tak je v podstatě to samé co říká pán MTI. Byť je to samozřejmě v mnohem menším tempu.. Taky by se nakonec na uklízečka dostala na 80 procent lékařského platu a pak by lékaře nikdo nechtěl dělat…
Jen by to trvalo mnohem mnohem déle to ano.
Samozřejmě u většiny firem stejně nakonec výši mzdy určuje trh.. Takže uklízečka nebude mít vždy 40 procent mzdy lékaře apod.

MTl

Dá se to ale spočítat i jinak.
Jídlo energie a oblečení stojí stejně lékaře i uklízečku takže ji po zaplacení nic nezbyde kdežto těm s vyzsi mzdou zbyde po procentuelnim přidáním víc a to jsou ty nůžky.

MTl

To máte sice pravdu ale nůžky se rozevírají protože základní potraviny a energie plus bydlení má stejně drahé lékař i uklízečka a když si nevydelate práci na živobytí je lepší být na podpoře viz názor naší vlady.
Nakonec tu nebude střední třída jen ti co se bez podpory státu neobejdou a ti nahoře a priznejme si střední třída produkuje nejvíc na daních .

Mojmír

To už jsem tu 40 let budovali a říkalo se tomu komunismus – vedlo to akorát k tomu, že jsme totálně zaostali za západem, protože ti schopný neměli žádnou motivaci dělat něco navíc. A on ten socík u nás bohužel ve velkém funguje do dodnes. Mzdy u nás jsou v poměru k HDP na hlavu ve srovnání s jinými zeměmi strašně nízké, ale jen díky tomu, že jsme země montoven s hromadou práce pro nekvalifikované lidi. A už tímhle ty inteligentnější a schopnější doplácí na ty neschopné, protože sami mají menší plat než by měli a rozdíly v platu jsou… Číst vice »

Láďa

To se teda moc nepředali…. inflace skoro 20% a nám daj od ledna 5% 🙁

Kubrt

Jsou tací, kteří obdrželi a obdrží 0 %.

qěcy

A jak to souvisí se SŽ? Stejně jako proč má souviset výše mezd u ČD s mzdami u SŽ, jak to někdo neustále prosazuje?

Kubrt

Se SŽ nijak. Souvisí to s Láďovým fňukáním.

Vojtěch

Takže stěžování je brané jako fňukání? Ten whataboutismus je taky úsměvný.

Pajoš

Se SŽ to souvisí tak že nejsou prachy na přidávání 20% 😀

David

Určitě se zvedli výnosy a efektivita práce o více než těch 5%, takže si to můžou dovolit. Není to má dluh/říct si o víc z eraru a dáni i těch co vlakem nejezdi.

Vašek

Výnosy se zvedly.

Růža

Po kolejích se nepřepravují jen cestující, ale i zboží a komodity. A to pro všechny bez výjimky.

Pajoš

To nemá s efektivitou práce noc společného. Jako řadový zaměstnanec s jasně přidělenou pracovní náplní efektivitu nijak nezvysite.

Ono taky když si jdete koupit rohlík a ten je o 20% dražší tak taky není o 20% větší nebo lepší.

Anonymus

Jenze kdyz to vezmete pazsalne, tak clovek se mzdou 60 tis ma 3 tis hrubeho navic a clovek se 30 tis ma navyseni jen 1,5 tis

Aaabbb

Inflace 15, možná 20 %, a navýšení mezd o 5 %…divím se že toto OSŽ jen tak odkývá.

ABC

tak jestli tu chcete brzy mít dvoucifernou základní úrokovou sazbu … jenom pak nevím za kolik si budou přístě půjčovat České dráhy

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-ales-michl-zvolili-jsme-stabilitu-40405082

Jan

Až se zvýší jízdné+dosyp státu o těch 20% tak můžou žádat o 20% navýšení platů.

Anonymus

Ja bych to spis videl na vyhazov mnohdy zbytecnych zamestnancu a diky snizenim pravidelnych vyplat by se dana uspora mohla prerozdrlit mezi ostatni potrebny zamestnance

negattor

Tak a teď už jen roztřídit zaměstnance na ty kteří jsou potřební a na ty zbytečné, nebo třeba přebytečné.

Anonymus

Nelze vsem zvysovat o inflaci. To byste se inflace nikdy nezbavil.

Tomáš Záruba

Já bych to spíš formuloval tak, že tu inflaci je sice správné dorovnat, ale ne skokem. Ono totiž po 3 letech přidávání o 5 % „jsme na svém“ (a pak popř. lze třeba i mírnějším tempem zase „předbíhat“). Jen je jaksi základem všeho nepřipustit, aby ta inflace zůstala vysoká na delší dobu.

Martin Hanzal

Martinka (na titulní fotce) je stále pěkná, ale… 5,2% věru není mnoho…

PetrM

Mnoho firem nedává ani to.

Ten kdo vi

ADP chce růst o 6%, nenavyšovat odměnu o 200,- a zvýšit příspěvek na dopravu. Vlastně jen drobné rozdíly ale mají málo členů, tak se musí tvářit jak moc chtějí a jak moc jim jiné odbory brání v blahu zaměstnanců.

G....

ADP v poslední době naopak stabilně posiluje. Nemalá část členů OSŽ z oblasti řízení provozu přešla k nim, protože v OSŽ dlouhodobě nemají snahu řešit jejich problémy.

Ten kdo vi

To je asi pravda, ale řešení zatím spočívá pouze v tom my chtěli víc ale OSŽ nám v tom brání a my jsme chudáci protože je nás málo. Takže keců plná ústa ale skutky vidět nejsou, jen výmluvy.

qěcy

Nejsou? No ten podpis ADP pod PKS SŽ 2023 vidět není, to máte pravdu.

Ten kdo vi

Jo to je vidět asi jako když malé dítě dupe nožičku. Kór když jim jde o nějaké dvě stokoruny měsíčně,to velký čin a velký vzdor. Kolik členů ADP bude stávkovat fyzicky, nikoliv ústy? Jak OSŽ tak ADP mě několikrát lanařily ale ani jedni nejsou schopni nějak vysvětlit co nabízejí a hlavně co dokázaly. ADP jen plná ústa co by chtěli a nakonec se odkopaly včera před nízkými tisícovkami lidí na Václaváku kdy nebylo jasné jestli podporují Středulu a nebo Skálu.

Lukáš Chytil

Za mne by měly být odbory apolitické. Nejsou tady kvůli předvolební agitaci, ale jako zástupci zaměstnanců.

Ten kdo vi

A podpisové archy pana Středuly a pana Skály tam byli úplně náhodou včetně dobrovolníků z řad členů odborů. Stejně tak 500,- z příspěvků na odbory pro odboráře kteří přijeli…… Předvolební kampaň jak vyšitá.
Na druhou stranu proruská demoška měla výrazně vyšší účast.
Souhlasím s tím že odbory by se neměli do politiky míchat a jejich vedoucí funkcionáři by neměli kandidovat do „vysoké politiky“ v době kdy pracují pro odbory.

Jofrey

Důležité je co nabízíte vy jako zaměstnanec. Odbory jen zastupují. Tady to musí fungovat zezdola, ale to ještě 85 procent lidí nepochopilo.

Kosmik

Můžou i nepodepsat, pak nastupuje zákonik práce tj.0% a nižší dovolená. To nemá moc řešení.

Lukáš Chytil

A vyšší týdenní norma.

Jofrey

Do 31.12 platí stávající ks není kam spěchat. Je čas jednat ty návrhy na úpravy ve prospěch zaměstnanců jsou klíčové a příspěvek na dopravu je výhodný i pro zaměstnavatele

Jofrey

Ještě jeden problém, který v článku není střežení pracoviště, kdy na tratích, které v noci nejsou vytížené zaměstnanci mají třeba 19 směn za měsíc aby splnili měsíční normu hodin. Je to docela průšvih a nechápu proč zbývající odborové organizace nechají své zaměstnance bez zástání

Oce

Vítejte v klubu. Jako strojvedoucí mám běžně v měsíci i víc směn než 19. A jsem taky na „normě“ hodin. A odbory? Nic, nic, kecy, kecy…

F. K.

Dělají tam dobrovolně, během střežení se vyspí a ještě za to dostanou zaplaceno. Ono v těch střežících destinacích není zrovna nějaký fofrt. 😉