Infrastruktura Železnice

Správa železnic zbourala stavědlo, které před osmi lety opravila

Stavědlo v Chotětově. Foto: FB Tratě v okolí Mladé Boleslavi
Stavědlo v Chotětově. Foto: FB Tratě v okolí Mladé Boleslavi
Správa železnic argumentuje tím, že před osmi lety netušila, že bude měnit na trati zabezpečovací zařízení.

Správa železnic přechází na trati mezi Všetaty a Mladou Boleslaví na dálkové řízení. V praxi to znamená, že ze stanic mizí nejen výpravčí, ale také některé budovy potřebné pro obsluhu dráhy. Kvůli přechodu ale musela Správa železnic zbourat i nemovitost, kterou před osmi lety opravila.

Konkrétně se jedná o budovu stavědla v Chotětově. Samotnou stanici opustili výpravčí už v září, provoz je řízen dálkově z Kropáčovy Vrutice. V souvislosti s ukončením obsluhy šla k zemi i obě stavědla. Facebooková stránka Tratě kolem Mladé Boleslavi upozornila, že budovy stavědel byly před několika lety opatřeny novými plastovými okny a byly zatepleny.

„Opravou zabezpečovacího zařízení v železniční stanici Chotětov již stavědla pozbyla svou funkci. Jelikož jiné využití stavědel zde není možné, došlo k jejich demolici,“ potvrdil mluvčí Správy železnic Tomáš Polák. Podle něj došlo k opravě zhruba před osmi lety kvůli jejich nevyhovujícímu stavu. Důvod? „Aby pracovní prostředí zaměstnanců odpovídalo výkonu nepřetržité služby a platné legislativě pro řádný výkon dopravní služby z pohledu hygienických a navazujících pracovních podmínek dopravních zaměstnanců. Bez této opravy by nebylo možné již výše uvedené zabezpečit,“ vysvětlil Polák.

Rozsah oprav nebyl před osmi lety znám

Oprava stavědla stála 300 tisíc korun. Nabízí se otázka, proč se oprava prováděla, když za pár let došlo k rozsáhlé rekonstrukci zabezpečovacího zařízení a zavedení dálkové obsluhy. „Jelikož byla oprava provedena zhruba před 8 lety a v té době ještě charakter a rozsah oprav nebyl plánován, musela být oprava provedena. Technický stav stavědel se blížil hranici svých technických parametrů,“ dodal Polák. Další využití stavědla podle něj již nebylo reálné i v návaznosti na bezprostřední umístění blízkosti provozované železniční dopravní cesty.

Zatímco v Chotětově má jít k zemi i samotná nádražní budova, na stejné trati se dočkala opravy budova stanice v Byšicích. I z té ale zmizí výpravčí. „Pro cestující se zde vybuduje přístřešek, který bude svými architektonickými prvky respektovat historický ráz opravené budovy včetně barevného provedení. Vybaven bude odpovídajícím mobiliářem,“ uvedla mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

153 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
luděk

To je dobrý vždyt je to jen z peněz danových poplatníku,to není jedinej malér.Jak se starají o malé stanice bez dozoru?Koridor Děčín -Praha zaplevelený nástupiště ,zdevastovaný přístřešky ,jízdní řády nikde.No to se to budovalo z penězEU ,doufám že až si to zdevastujem tak od EU už nic nedostanem a dobře nám tak.U ČDuž nedělaj srdcaři ,ale bohapustý ouředníci.

Pet

Jen mě zaráží že není v našem státě nikdo kdo by Správě Železnic dal přes prsty….ta jenom bourá nádražní budovy ať se jedná o historická či postavené za komunistů a nic se neděje…když chcete zbourat kůlnu na vlastním pozemku tak Vás pomalu za to zavřou

Lemmy

Jakože to stavědlo zbourali načerno? 🙂

Heki

No kdyby takhle hospodaril soukromnik,tak je davno pod drnem.Z ciziho (statniho)krev netece……

ahoj

Tak pomalu… přestavět, zateplit, nová okna…a po dvou měsících zavřít. Aby se okna neohmatala a zateplení dalo použít. A jestli se nekde chce hodně pobavit, stačí si nechat povídat o účelovém počínání RSM (regionální správy majetku). Megatunel na dráze, z kterého samozřejmě nekdo profituje. A jestli se nekdy bude vyšetřovat, tak až dají mocní pokxn, že stopy k jejich kamarádům jsou zameteny…

V.N.

Já to vidím nějak podobně. Plastová okna na stavědlech v Mladé Boleslavi hl.n. byla také nainstalována pár let před bouračkou a z té bouračky zmizela nadzvukovou rychlostí. Vsadím se, že někde žijí svůj druhý život…stejně , jako ta chotětovská…

Jiří

Já tam čtu, že oprava (mimo jiné nová okna) proběhla před 8 lety. Kde jste vzal 2 měsíce?

moot

protože do informace o 8 let starých oknech se mu hůř montoval megatunel….

Kalanis

Jiné stavědlo.

rumpeak@seznam.cz

To není žádná výjimka. Moje mamka pracovala přes 20 let v katastrofálních podmínkách na stavedle 3 stanice Ostrava – Střed. Když tam konečně vyměnili okna a zavedli vodu, tak schválili a zrealizovali elektrifikaci a dálkové řízení úseku Ostrava hl.n. – Ostrava Kunčice a stavědlo šli k zemi.

Martin z topírny

Pěkný den všem, všechno ukazuje na to jak SŽ nemá PLATNOU dlouhodobou koncepci, toho co bude a nebude opravovat, co od těch tratí budou chtít za pár let a pod. A na venek se to tváří , jako že stát na postu Ministerstva dopravy vůbec nehlídá odůvodněnost investic a koncepce modernizace sítě v ČR. Pořád by neměl jít z mysli fakt, že SŽ byť MODERNIZUJE (mnohdy by se to snad modernizací nazvat ani nemělo… zvýšení rychlosti na další období 20-ti let o 10-15 km/h by mělo býti spíše ostudné), tak modernizuje za STÁTNÍ a EVROPSKÉ peníze, nikoliv za své. A… Číst vice »

Petr

Bohužel to tak vypadá. Sice se zadávají studie proveditelnosti na „vzdušné zámky“. Ale, že by každá trať měla svou analýzu s určením slabých a silných stránek, včetně případného dalšího vývoje infrastruktury, to jsem prozatím nikde neviděl.

Jan

Mne volania ako to Vaše pripomínajú komunálnu politiku v Brne. Každé voľby je jedným z leitmotívov to, že Brno nemôže byť takto „furt rozkopané“ a každý nový opozičný politik tvrdí, že on už bude tie stavby koordinovať. Aby sa po Brne dalo jazdiť aj pri opravách. Potom sa ten politik dostane na radnicu, a teda do toho hrábne najprv v rámci vlastnej kompetencie presunutím nejakej rekonštrukcie inžinierskych sietí. Výsledkom sú za toho pol roka na danej ulici tri havárie vody a jedna havária plynovodu, takže ľudia mu akurát vynadajú. Tak skúsi vyvinúť nejaký tlak na investorské organizácie, lenže tam mu… Číst vice »

Martin z topírny

Mluvíte mi jako by z úst… z podobného důvodu jsem se z Brna úplně odstěhoval… ta nekoncepce a velká domů… a pořád vlastně nic… za mých pracovních 20 let se Brno vlastně tak moc nepohlo… podobně jak SŽ s těmi svými brněnskými nádražími… vždyť i ten podchod na HLN dělají zase přes ČÁRU 🙂

Lukáš David

A co Byšice? Tam jsou stavědla opravena čerstvě a 12.12. bude dana stanice přepojena na DOZ ovládaného z K. Vrutice…

Lukáš F.

Mě by zajímalo, jak dlouho se bude řídit z Vrutice, když dlouhodobá koncepce (nejspíš) směřuje k řízení všeho z CDP na Balabence?

Jan

SŽ má dokument „Pracoviště pro dálkové řízení“ (dá sa nájsť na stránkach SŽ) kde je pre túto trať definované riadenie z regionálneho pracoviska v Mladé Boleslavi. Takže by som čakal, že minimálne do doby, kým bude v Boleslavi na hlavním nádraží postavená nová výpravná a prevádzková budova.

Jan

Minimálne jedno zo stavadiel bude určite dlhodobo zachované – bude sa v ňom nachádzať technológia nového zabezpečovacieho zariadenia.

Poudy

Tak toto je echt bulvární článek.

Bob

Jestli správně počítám, tak 300 tisíc na 8 let znamená 37 500 Kč na rok, tj. 3125 Kč na měsíc, tj zhruba 35 Kč na jednou osmihodinovou směnu na tomto stavědle, resp. asi 4 Kč na hodinu, aby tam pracovníci neseděli v průvanu a nemuseli si draze přitápět a kadit do kopřiv. To mi nepřipadá jako nějaké přemrštěné náklady.

Petr

O tom žádná, ale pamatujete jak nemohly být sešrotované lokomotivy 735, protože na nich byla vysoká zůstatková hodnota. Každou opravou, totiž zvyšujete základní cenu nemovitosti. Takže se musí vzít v potaz celá cena nemovitosti po zhodnocení, nikoliv jen cena zhodnocené.

občan

je vidět že o tom víte úplně ale úplně kulový

David Brzezniak

Osm let je dlouhá doba…

Tomášfuk

Osm let je jako prd ve stromovce.

Tomáš Záruba

Pokud se za blbých 300 tisíc na 8 let zajistily akceptovatelné pracovní podmínky, tak nevidím důvod cokoli kritizovat. Nanejvýš to, že ta DOZka měla přijít už tehdy, ale schvalování investic prostě trvá mnohem déle a navíc řešit to stylem „investuju tam, kde mi padá stavědlo na hlavu“ by byl dost nevhodný precedent.

Vašek

Přesně tak.

xyz

Jen se zeptám – všechna ostatní zařízení, která touto stavební akcí dosloužila, byla naposledy opravována/rekonstruována před více než 16 lety?

Protože pokud ne, pak by i před 8 lety platilo, že se „po max. 8 letech likviduje něco, co se před 8 či méně lety opravovalo“. 🙂

Tomáš Záruba

To je správná otázka na špatného adresáta. 🙂 Ono vůbec nejde jen o tuhle jednu trať, jsou v zásadě tisíce km tratí, kde měla být DOZka už „dávno“. Já ten stav přičítám velkému odporu odborů proti těmto věcem, který byl pozorovatelný ještě tak před 10 lety.

Ladakl

K DOZ mohou být i výhrady, není to samospasitelné řešení pro všechny tratě. Pro některé se hodí místní dálkové řízení, tedy že jsou dálkově řízen tratě jen v okolí. Třeba ve Ždárci u Skutče.
Řízení z Prahy a Přerova je vhodné spíše pro koridory.
Náklady na DOZ jsou poměrně velké, není to maličkost.

Martin R.

Udělat DOZ není jen o zab. zář. Jsou třeba vysílačky, kamerové systémy atd. Takže oprava stavědla byla v pořádku. Investice do DOZ by byla násobně vyšší a v té době určiě bylo třeba investovat jinde.

pkajetan

Spržel zbourala v Boleslavi na hlaváku dvě stavědlové věže, u kterých pár týdnů před bouráním vyměnila nová plastová okna.. Spržel nechala vyprojektovat dvě nástupiště, dvě betonové boudy, dva systémy informačního zařízení, dvoje reproduktory, ve stanici Čachovice, ve které se nekřižují vlaky – to jedno už zarůstá lebedou … Staniční budovy Luštěnice a Čachovice – obě v dezolátním stavu – pomalu se rozpadávající. Ano je pravda, že peróny a budky jsou již jinde, ale proč se dělala generální oprava budovy v Dobrovici, když se tam okamžitě zrušila čekárna, prodej jízdenek a barák se zamřížoval? Kdopak asi ze Spržele má tento „region“… Číst vice »

xyz

„dvoje reproduktory, ve stanici Čachovice, ve které se nekřižují vlaky – to jedno už zarůstá lebedou …“
Obávám se, že tady platí, že ať by se stalo cokoliv, tak to bude kritizováno.

Neboli: pokud by v Čachovicích vzniklo jen jedno nástupiště, pak by bylo předmětem kritiky, že při přeložení křižování (ať už operativně provedeném nebo pokud by se změnil koncept jízdního řádu) by tam nebylo jak křižovat atd.

pkajetan

Ono mohlo stačit JEDNO, uprostřed první a druhé koleje jako v Dobrovici…, kde se vlaky normálně křižuji!!!!!
V Čachovicích jde evidentně o „dobře vynaloženou investici“, mrkněte na mapu a pak něco pište. Projektantem totálně zpackaná stanice…, kdy jedno nástupiště je vystrčeno zcela nelogicky úplně mimo….
Další lahůdkou jsou esíčka se vlnících přímých průjezdných kolejí (viz. Luštěnice – to si připadáte jakoby někdo u „rýsovacího prkna“ chlastal a viděl dvojitě).
Tématu takto diletanstky navrhovaných stanic by se fakt mohlo zDopravy.cz více věnovat..

xyz

Neviděl bych to tak jednoznačně – Čachovice (bez úrovňového přechodu) jsou řešením bezpečnějším pro cestující než Dobrovice (s úrovňovým přechodem).

Navíc i pokud by to v Čachovicích bylo vyřešeno tak jak v žst. Dobrovice, pořád by přece šlo o „2 nástupiště, když se používá jen 1 z nich, takže druhé z nich by zarůstalo“.

V.N.

Těm Dobrovicím také nerozumím. Obrovská zrekonstruovaná budova a co z ní funguje/je obsazeno ? Jeden byt ? A to před lety, když budovu rekonstruovali do čekárny ještě s velkou slávou umístili pamětní desku , že tam za války pracoval Bohumil Hrabal…

roman

Chtělo by to vidět fotky stavědla před rekonstrukcí, je klidně možné že to bylo v takovém stavu že by to těch 8 let nevydrželo.

CDP

Bere někdo v potaz zlepšené pracovní podmínky během 8 let při obsazení 24/7, úspory při vytápění a další? Když se tohlo vyčíslí, tak se vynaložené prostředky vrátily. A kdo netuší v jakých podmínkách se musím pracovat v 21 století navrhuji navštívit pracoviště kde se stále topí uhlím a je suché WC. A taková pracovištěm u SŽ stále jsou. A koncepce vše co půjde, do dálkového řízení ještě před osmi lety opravdu nebyla. Tehdy byl obrovský odpor i proti dálkovému řízení koridorů natož nějakých lokálek. Praxe ukazuje že jinak to už nepůjde protože lidé prostě nejsou a nebudou. Navíc CDP ukazuje… Číst vice »

Vencl

S takovouhle diskusí o líných výpravčích opatrně. Jednou se to může týkat i Vás v jakém koliv oboru..

Doctor

Nemohu souhlasit s větou o líných výpravčích. I na té regionální trati s jedním vlakem za hodinu se dají zažít „horké“ chvíle, o kterých si v paláci na Balabence mohou jenom snít. CDP není spásou pro železnici jako celek, ale pouze vhodnou nedstavbou pro hlavní tratě, samozřejmě při značné úspoře nákladů na provoz, při neobsazených stanicích.
A co se týče rekonstrukce a následné domolice budovy, znám i příklady kratší doby mezi oběma realizacemi. 8 let je docela dlouhá doba, tam si to zaměstnanci onoho stavědla jistě zasloužili.

Martin V.

Podle čeho se rozhoduje, zda se daná trať bude dálkově řídit z CDP na Balabence (či v Přerově) nebo třeba z Kropáčovy Vrutice, jak je psáno v tomto článku?

Libor

Á žeby zas nějaký dotčený dispečírek z CDP? 🙂 Jojo, jezdit s vláčky po rovné sem a tam, to vám jde, ale posun, to už je moc práce, to necháte na místním řízení.

A věty o líných výpravčích si nechte, jsou stanice kde maj dva, třivlaky za hodinu a zbylých 50min v hodině pořád posunují. Posun, to je ta věc nehodná pánů z CDP, které se tam rádi vyhýbají. 😉

Jojo

Mluvte jen k jedné osobě, mě posun nevadí, vadí mi komentář pana nahoře. Nějak jste klesl na jeho úroveň.

Kamui

300 000 Kč? Ano, nám sockám co děláme za 20k čistého se to zdá hodně, ale jinak jsou to drobné, které nestojí za pozornost.

aaabbb

V Byšicích se opraví budova, ale cestujícím bude sloužit přístřešek… Ach jo 🙁
To opravdu není možné, aby v opravené budově fungovala opravená a vytápěná čekárna, monitorovaná kamerami?

pkajetan

To samé Dobrovice – generálka budovy – pak se to zavřelo, zamřížovalo a konec – a opět bouda na betonové runwayi s kilometry zábradlí a jednou malou chybou – neved k tomu žádná přístupová cesta – tedy kalužemi a roštím od silnice …
Asi pro vozíčkáře?

Bob

SŽ dostane stejné peníze, ať cestujícím slouží, nebo na ně zvysoka kašle, takže proč by se snažila?

Luděk S.

Ale 8 let sloužilo, ne?

BND 30

Oni tyhle majstrštyky prostě neocení…

Luděk S.

Tohle? Kvůli tomu nemá smysl lézt z postele. Ale člověk musí občas udělat radost i těm dole. Hodit drobky.

Honza

Před naší školou před mnoha lety kopali napříč na nové silnici asfalt tři týdny starý. Tak bych řekl, že osmileté stavědlo na tak relativně málo frekventované trati vnímejme v zemi, kde technologickým vrcholem vnímáme jednotky Pendolino nyní dosluhující na trati klikatící se romantickou krajinou františkolázeňska, jako dobrý standard.

Leinad

Co se stane, když vypadne dálkovina/CDP?
Je reálné zavolat výpravčímu „zítra máš směnu ve stanici XXX na místě“ a výpravčí by tam dojel? Neměly by nějaká pracoviště zůstat, prakticky nevyužívaná, pro šotouše nabízet placené prohlídky, teoreticky jako záložní?

Van Houten

Záložní pracoviště existují. V jednotlivých stanicích se dá řídit podobně jako v CDP „přes počítač“. Pokud by nastal výpadek počítačů, dovezly by se unimo buňky a zřídila se na místě zbouraných provizorní stavědla..

noerf

Za prvé samotné počítače mají v sobě baterii, za druhé jsou CDP napojeni na záložní zdroj. A většinou jsou mezi stanicemi natažené optické kabely, občas něco vzduchem.

Leinad

Taky nemyslím jen pár minut výpadek elektřiny, ale i další apokalyptické scénáře.
Co třeba karanténa/izolace, doporučení aby se zaměstnanci nepotkávali?
Válka.

Van Houten

Výše zmíněná provizorní stavědla. Jízda na povolenky. Po týdnu by to převzala okupační armáda.

Dominik

S novou D1 povolenky zmizí.

Frantisek

Už i armádu naučily prosilniční vlády jezdit po silnicích, ostatně po tom, co provádějí se železnicí ve srovnání se silnicemi, už ani nic jiného neumožňují. Bohužel. A to nejsem příznivec válek, ale týká se to i běžných přeprav.

Jézeďák

No tak nebude jezdit ani dráha…..

CDP

Když vypadne CDP nastupují pohotovostní pracoviště na konci řízeného úseku. Když dojde k fialové smrti tak to stojí stejně jako když je výpravčí ve stanicí.

Martin V.

Když už fialová smrt, tak i s fialovou kosou. 🙂 https://www.azd.cz/admin-data/storage/get/96-2013-4.pdf

tkw

V poslední době se čím dál více rozšiřují, záložní pracoviště mimo CDP nazývané PPV, že kterých se ovládá několik stanic a nebo kratší tratě. Krom toho v některých stanic zůstává vždy jeden počítač pro ovládání.

PedrosVozomixos

Ano, když vypadne dalkovina Praha – Dlouhá Třebová, tak každá stanice a zastávka má Anču, čiže stanice by byly ovládány místně + přilehlé zastávky dalkově z místních stanic. Atd…

Vencl

Šotouši by se měli věnovat práci aby něco uměli.

xyz

Na jedné straně pomyslné váhy tedy stojí možná neefektivita vzniklá „jen 8letou“ živnotností rekonstrukce chotětovského stavědla.

Na druhé straně téže váhy stojí to, že oč kratší je tato životnost, o to dříve naopak bude docházet k úspoře vzniklé snížením počtu pracovníků řízení provozu díky provedeným změnám v zabezpečovacím zařízení.

Tzn. vzniklá situace má více úhlů pohledu. 🙂

Plzeňský kraj

Škoda stavědla, každého zaměstnance je škoda, hlavně těch lidí

PetrS

Škoda fiakrů, kočích a hlavně koňů. Ale i těch, co sečeli pro ně seno… A škoda děveček, co jim nosily vodu. 🙂

Honza

Škoda dinosaurů, přeslyček a plavuní, které zuhelnatěly, aby prolétli komínem Fichtelberger Smalspurbahn :-p

pkajetan

škoda těch ztracených hodin češtiny, že? PŘESLYČKO – tywoe to je úroveň

švestka

A holubů pana přednosty.

medical_examiner

Přičemž takoví holubi jsou alespoň k jídlu…(koně taky)

Zrzek

Standardní situace.

Jouda

Mohli to prodat nebo pronajmout jako exkluzivní prostory k bydlení…

Anonym ze severu

To by ale bylo moc hospodářské řešení 🤣

Marcel Pánek

Šotouší chata😀

Martin V.

Mě napadla klubovna železničních modelářů. 🙂

Marcel Pánek

Přesně, třeba, měli zkusit dát do prodeje

Gwann

Ja bych si to za 300tis koupil. Jedno pro sebe, druhé pro přítelkyni, kdybychom si šli na nervy

medical_examiner

To by to musel být šotouš-dobrodruh. Ale pronajmout mu to tak, aby nemohl jakkoliv sabotovat případné další rekonstrukce(=zrychlení) té tratě.

Bob

A aby mu ten zážitek SŽ nesabotovala tím, že mu do výhledu postaví protihlukovou zeď.

občan

kdyby jste byl dostatečně chytrej tak by jste věděl že protihlukové zdi se staví na základe stížností právě těchto nájemníků i když věděli že se stěhují k nádraží a přesně kvůli takovým čur…ům se utrácí peníze úplně zbytečně tak se tam neměl stehovat

občan

jo myslíte takové nájemníky který dělají z nádraží skládku odpadu a pak se všichni diví a ještě by po zprávě železnic chtěl vše opravit zadarmo a nájem za korunu takých tu je každý druhý je potřeba vše zbourat žádné nájemníky nechat zastávku na čekání a nazdar nebo na zastávce autobusu máte taky čekárnu?o tom víte hovn..o

Bmo

Jsou to peníze daňových poplatníků, tak o co jde, že ano.

Anonym ze severu

Spíš si říkám, jestli by SŽ tedy neměla mít větší odpovědnost a v případě pochybení nést následky. Co by se stalo, kdybych podal žalobu na SŽ s tím, že se chová nehospodárně v nakládání s veřejný majetkem?

Van Houten

Prohrál byste, protože mají více peněz na právníky.

občan

to není o penězích ale zdravém rozumu což vy těžce postrádáte to je víc než jasné

Kubrt

Tak to zkus.

ondra

Nehospodárnost v tomhle případě byla vyvrácena v příspěvcích výše,8 let je dlouhá doba/v 2012 třeba o ETCS takřka nebyla řeč,většina sítě pokryta ne GSM-R,ale TRS atd/

občan

spíš si říkám jestli by nebylo dobré utratit lidi jako vy co jenom škodí

občan

tak to poděkujte sobě protože přesně kvůli takovým jako vy se ty peníze vyhazují protože zpráva železnic nemá na výběr

Luboš Beneš

300.000 je prd, když vezmu miliony jinde – typický příklad je Ústí nad Orlicí – že se musí zbourat, nezbouralo, navíc se postavila nová budova – k čemu? Vše mohlo být v té staré opravené za zlomek ceny…..ale prý to nešlo. Ono se spíš nechtělo, respektive se chtělo prostavět miliony, protože tak se ty statisíce ztratí….

xyz

Nová budova v ÚnO = za dané situace jednoznačně správná věc.

Pokud by vše bylo v té staré opravené budově, tak pro cesty směr Česká Třebová (a dále Brno, Olomouc atd.) by cestující museli (pokud by potřebovali jízdenku/být v čekárně atd.) do podchodu 2x a ne jen 1x.

Dominik

V Ústí byla potřeba nová budova i pro řízení provozu, stará dispozičně nevyhovovala, i prostory pro cestující jsou, řekl bych, lepší v nové budově.

Honzík

No v ústí zmizela hospoda, bufet a teď i kafeterie, a dali tam do nové budovy automaty, ale jenom na nápoje, zatímco minule tam byli i na jídlo, což je taky škoda.

občan

víte ono tam kde se shlukují ožralové a podobné skupiny lidí je dobré že tam žádná nálevna není jinak by z nové budovy byl veřejný záchod jak si to dělají v HK

Alois

To je článek jak prase… při neděli autor nevěděl co napsat a nasel vec kde se ztratila „hromada“ peněz. Není to náhodou vec toho kdo to vlastní? Jestli mu nepřijde zbytečně vyhozeny peníze za rekonstrukci a pak to zbourat? Ja si myslím ze kdyby si lidi vsimali svého, tak by udělali lepe….

Pe.tr

To je státní , tudíž všech , většinově placeno s daní . A SŽ by měla být služebníček , ne povýšený moloch . I na tomto je vidět , že nemají žádnou dlouhodobou vizi , jen vytloukají klíny a tak nějak prohospodařují spíš než dobře hospodaří .

Marcel Pánek

Od toho slouží parlament mimo jiné , že ze zákona hlídá rozpočty, nebo se pletu? Určitě nemá hlídat každé stavedlo ale rozpočty se diskutují hlavně tam a MD je obří průtokáč. Bezkoncepční lidé.

občan

když jste tak chytrej a víte kolik trvá než se udělá investice,studie a záměr je potřeba si to najít a možná vám to třeba do 8 let docvakne

švestka

Až na to, že tohle není žádný soukromý majetek. A vzhledem k tomu, že je to placeně z našich daní tak si právě svého majetku všímáme.

xyz

Nebo např. zřízení výtahů v Brně hl. n. provedené v roce 2005, když přece „do roku 2015 (max. termín kvůli čerpání dotací z OPD) bude hotovo nové odsunuté nádraží“. 🙂

Nebo oprava (vč. zateplení) stavědla v Brně-Horních Heršpicích (směrem k hl. n.)? Tam mezi zateplením a jeho opuštěním uplynulo jen pár let. 🙂

Ne, vážně – 300tis. oprava s „nakonec jen 8letou“ (reálně při její realizaci neodhadnutelnou) životností mě nijak neuráží.

Zdeněk

Jasně, tak tam necháme ty lidi mrznout a být v nevyhovujících podmínkách! A nebo jim řekneme, že tu bude za chvilku modernizace trati a ta přijde až za 8 let….. To by ani v blesku či podobných bulvárních plátcích nevymysleli…………

Vít Jůza

Třeba před těmi 8 roky na to ETCS zrovna nebyly peníze nebo kapacity, a jiné vylepšení by bylo nekoncepční, nebo nebylo ještě úplně jasné, že to už tehdy bude levnější a lepší … a kdo ví, jestli je tomu tak nyní … také bych si vylepšování železniční sítě představoval jinak, ale nějak donebevolající mi tento případ nepřijde, ale je dobře, že nepíšete jen o donebevolajících průšvizích.

Vít Jůza

Ano, pochopil jsem, že tam teď dělají nekoncepčně na několik let jen jakési dálkové řízení, ale je to o ETCS v tom smyslu, že už 30 roků je nekoncepční dělat něco jiného než ETCS, a to přitom ještě dosud je a kdo ví jak dlouho bude cenově i funkčně problematické (jakmile bude vylepšeno tak, že umožní reakce systému ve zlomcích vteřiny a i méně než minutové intervaly vlaků, a ceny jednotlivých prvků na trati i na vlacích klesnou logicky pod ceny nejlevnějších mobilních telefonů, odvolám), tedy dobře koncepčně to prostě momentálně nejde, a tak nezbývá než dělat co nejlépe nekoncepčně… Číst vice »

Zdeněk

Modernizace zab. zař. není o tom, že se utratí pár set tisíc. Zde se prostě myslelo na lidi a nikoliv na peníze.

Zdeněk

Jak najednou? Vše jako u nás v ČR se rozpadá-rozpadalo. Nikdy se moc nemyslelo na lidi a už vůbec né na signalisty. Měli kamna a venku metráky uhlí. Vodu v barelech a WC Toi Toi. Okna děravé atd atd. Víte jaké je dělat v takových podmínkách?. Tady a nejen zde, se investovalo do zlepšení pracovních podmínek tehdy ticíců lidí. Bez jakéhokoliv závazku na rekonstrukci dalších částí stanice. A hlavně bez jakéhokoliv zdržování, posudkama a dalšího vyjadřování desítek lidí do projektu/tů na rekonstrukci celé stanice.

xyz

I ta Toi-toi byla v takových případech něčím, co tam nebylo odjakživa. Předtím to muselo být v tomto ohledu ještě horší.

občan

přesně ti co tady komentují dal bych je tam před osmi lety na jejich místo a řekl že záchod mají v kopřivách to by jmse teprve viděli jak najednou čecháčkovi nevadí že se to za osum let zbourá

Petr Šimral

To jsou starosti. 300 tisíc a 8 let další životnosti…

Jan

Ako „futro“ článkov na víkend áno, ale ak je to mienené vážne, tak je to blbosť. Takéto veci sú proste daňou za pokrok, a naopak opak by bol škodlivý. Keby sa napr. pred rokmi neprijalo rozhodnutie, že nebudeme plytvať zdrojmi a že si teda počkáme na to ETCS, tak sme dnes niekde inde…

Petr Šimral

Vám Jane opravdu přijde jako „do nebe volající nehospodárnost“ oprava stavědla pro rozumné pracovní podmínky v roce 2012? To, že bude zbouráno v roce 2020 přece nikdo netušil, výměny zabezpečovaček na takovýchto tratích nabraly grády o dost později, když se donekonečna čekalo na gogota (čti – na kladný výsledek SP Praha – Liberec).

xyz

Navíc, jestli někomu něco případně vytýkat, tak investorovi (tzn. SŽDC) + jeho přístup v roce 2012.

Ne ohledně letošní akce + už vůbec nevidím důvod cokoliv vytýkat komukoliv ze zhotovitelů té letošní akce.

xyz

Případ s opravou tohoto stavědla ale je ukázkou nekoncepce výhradně z roku 2012. A nijak nesouvisí s dnešním stavem, ve kterém naopak došlo ke kroku veskrze koncepčnímu (mj. zvyšujícímu produktivitu práce a vůbec zlepšujícímu technologii provozu).

Petr Šimral

SP Praha – Liberec s tím samozřejmě měla co do činění, protože vždy se zvažovala trať Praha – Všetaty – MB jako součást stavby. A to i ta poslední, dokonce „úspěšná“ SP, nakonec přejmenovaná na Praha – Mladá Boleslav.

Petr Šimral

Nikoliv, že oprava trati MB – Všetaty včetně elektrizace byla ve verzi 5 a nevyhrála, vyhrála verze 4, tedy bez elektrizace tratě MB – Všetaty. Což považuji za hodně nekoncepční řešení, ale když není CBA, tak není možno…

Bureš

V Rakousku či Švýcarsku mají 5 -10 let dopředu rozplánován výdaj 12 tisíc eur?? To snad ani nemůžete myslet vážně.

Bureš

Právě proto nechápu, proč to s tím vůbec dáváte dohromady legrační 300 tis. výdaj a píšete něco o koncepci.

V Byšicích, Chotětově i Vrutici proběhla normální výměna dožilých zabezpečovacích zařízení + dálkovina s návratností investic méně než 10 let.

Na tom přeci není něco nekoncečního,nějaký porovnávání s AT či CH nesmyslné, nemluvě o to, že tam postupují úplně stejně.

V Byšicích jsou (pokud mě paměť neklame) kromě nájemníka i technologie. Že není přístupná čekárna pro těch pár lidí na těch pár minut, no to je fakt neštěstí.

Vít Jůza

Z různých důvodů nemusí člověk dorazit na nádraží akorát pár minut před stanoveným odjezdem, a nemusí vlak přijet a odjet přesně! Jistěže čekárny nejsou zcela nezbytné, ale jsou důležitou složkou kultury cestování.

xyz

Ano, Byšice lze vnímat výrazně sporněji než to, o čem pojednává hlavní část článku – totiž o chotětovském stavědle (u kterého prakticky žádná spornost není).

Petr Šimral

No, mě opravdu jako koncepční připadá vše, co je nepotřebné a může nést v budoucnu problémy zbourat. Nenajímat, neprodávat, zbourat. Jen si vězměte problémy železnice s hlukem.
Nám u terminálu pořád něco staví a byty, které nesplňují hluk se prodávají jako ateliéry. A kdo si myslíte, že si chodí stěžovat jako první?

Gwann

Tak byty v Uhrinevsi a okolí…to je úžasná věc…a to se ještě nezačal stavět obchvat Uhrinevsi, to bude ještě větší rambajz…

Gwann

PS: ale to bourání, s tím nesouhlasím. Měl by se upravit OZ, doplnit věcné břemeno hlukove zátěže (Pokud to nejde už dle soucasneho znění). A pak klidně prodat.

Vít Jůza

Není to žel ojedinělá chyba nebo výstřelek, ale zcela koncepční …. špatná koncepce bývá horší než bezkoncepčnost ….

Jan

No teda, zas až tak kritický som snáď nebol, aby ste tu kvôli tomu musel takto vyvádzať? Alebo Vám príde, že to, že tu budete niekoho identifikovať a zverejňovať tu meno jeho zamestnávateľa v súlade s aspoň elementárnou netiketou?

Jan

Za svojho zamestnávateľa ani názory sa nehanbím, ale mám za to, že by malo byť na danom človeku, čo a kde o sebe zverejní. To je súčasťou internetovej etikety a snáď aj etiky. Nič viac.

Hlavne tento Váš posledný príspevok vyzerá ako od exponenta prednovembrovej KSČ a trochu za mi z neho zdvíha žalúdok. Takýmto spôsobom „diskutujú“ ľudia ako Robert Fico alebo Miloš Zeman. Naozaj nemáte na viac? Preto sa pýtam, či som bol naozaj tak prehnane a neodôvodnene kritický, že sa musíte takto uchyľovať k ad hominem…

Alebo o argumenty nejde vôbec a je len chuť si kopnúť?

Jan

V tom prípade som len rád, že môj zaujatý názor zaujal aj iných.

Modré zábradlí

Ještě že jste neuvedl jméno.

Petr Šimral

Tak zveřejňování příjmení v diskuzi už je tedy hodně přes čáru, ta diskuze vůbec k jakémukoliv zosobňování nedává důvod?

Napadá mě jediné. Vy, Jane Sůro jste to chtěl koupit?

a8n

To si nemyslím, zvlášť když zde nejde o první takovou situaci.
Stačí že má k těmto údajům přístup a absentuje u něj slušné vychování.

Pepino

Pane Sůro, nezlobte se, ale tohle je dost nechutné! S Vaším webem Vám jinak hodně fandím, ale takhle diskreditovat diskutující s opačným názorem, zveřejňovat jejich identity, to je fakt moc!
A proč by se vlastně projektant např. Signal projektu nemohl k věci vyjádřit, třeba i anonymně? Jistě je to odborník na tuto problematiku a má k věci co říct…

Petr Šimral

Jakou já mám výhodu, že vždy píšu plným jménem a příjmením a tedy smím napsat jen to, co můj zaměstnavatel přežije, byť občas mhouří oči…

Petr Šimral

Ale máte chybu rovnou v začátku. Občan Jan napsal toto: „Ako „futro“ článkov na víkend áno, ale ak je to mienené vážne, tak je to blbosť. Takéto veci sú proste daňou za pokrok, a naopak opak by bol škodlivý. Keby sa napr. pred rokmi neprijalo rozhodnutie, že nebudeme plytvať zdrojmi a že si teda počkáme na to ETCS, tak sme dnes niekde inde…“ Vy jste na něj vystartoval naprosto nepřijatelným způsobem, začal zveřejňovat údaje firem, nakonec i příjmení. Ano, já se s ním znám, jel se mnou i jednou na mašině do Bratislavy a zpátky a bez problémů ho v… Číst vice »

Pepino

Jenže ne každý má tak benevolentního zaměstnavatele jako pan Šimral. Většinou si firmy nepřejí, aby jejich zaměstnanci otevřeně komunikovali, na to mají přece své mluvčí. Vy označujete anonymitu za srabáctví, ale pokud by se měli podepsat a uvést zaměstnavatele, tak si sakra musí rozmyslet, co napíšou. Jakou budou mít takové příspěvky hodnotu? Odpovím si sám: budou na úrovni sterilních tiskových zpráv, žádné insider info se nedozvíte.

Hajnej

Bylo by zajímavé vědět, o kolik víc by se za těch 8 let protopilo bez rekonstrukce…

IBM

Kocourkov

Jarda Š.

To je asi taková nehospodárnost jako v rodinném rozpočtu to, že si necháš vyměnit prasklé sklo na mobilu a pak si za půl roku stejně koupíš nový.

Partneři


Czechtoll

pst
podcast