Správa železnic vybrala projektanty tratě do Slavonic, modernizace začne za tři roky

Motorové vozy řady 841 v Telči. Foto: České dráhyMotorové vozy řady 841 v Telči. Foto: České dráhy

Stavba se neustále odkládá, aktuálně Správa železnic uvádí jako termín stavby léta 2026 až 2027.

Správa železnic (SŽ) udělala další krok v přípravě velké rekonstrukce trati 227 z Kostelce u Jihlavy přes Telč do Slavonic, když v tendru vybrala zhotovitele dokumentace pro stavební povolení. Zakázku získalo sdružení firem Sagasta a Prodin s cenou 40 milionů korun. Předpokládaná cena byla 45,8 milionu korun.

Vylepšení 53 kilometrů dlouhé regionální tratě má mimo jiné přinést zvýšení rychlosti na některých úsecích ze stávajících 50 km/h až na 80 km/h. Plán zahrnuje stavební úpravy železničního svršku i spodku (především v úseku Dačice – Kostelec), opravy devíti propustků a stejného počtu mostů.

Bude rekonstruováno kolejiště stanice Telč, zřízeno vnější nástupiště ve stanici Třešť a postavena nová zastávka Slavonice škola. „Pro zvýšení efektivity řízení provozu bude mezi Dačicemi a Telčí vybudována nová dopravna Slaviboř, která umožní křižování vlaků,“ uvádí Správa železnic.

Nové zabezpečovací zařízení umožní dálkové ovládání trati z nově zřízeného regionálního dispečerského pracoviště v Jihlavě.

Příprava revitalizace trati se přitom neustále protahuje a samotná stavba se odkládá. Aktuálně Správa železnic uvádí jako termín stavby léta 2026 až 2027. Podle původního letáku ke stavbě mělo být už loni v srpnu hotovo, ještě v loňském roce na jaře kladla SŽ zahájení do roku 2023. Stavba má od ledna 2021 razítko EIA a od loňského dubna i územní rozhodnutí. Celkové náklady odhaduje Správa železnic na 2,165 miliardy korun.

O modernizaci tratě na pomezí kraje Vysočina a Jihočeského kraje se mluví už více než 13 let. „Cílem stavby je úprava stávající trati tak, aby mohl být zaveden výhledový koncept Kraje Vysočina na zavedení přímých vlaků Havlíčkův Brod – Jihlava – Dačice město v taktu 60 minut s prodloužením vlaků do Slavonic v taktu 120 minut,“ píše ve svých dokumentech Správa železnic.

Tagy Správa železnic trať 227 Kostelec u Jihlavy - Slavonice
97 komentářů