umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Infrastruktura Železnice

Správa železnic se má stěhovat na Smíchovské nádraží, do Fantovy budovy se nevejde

Nádraží Praha-Smíchov. Pramen: FB SŽDC
Nádraží Praha-Smíchov. Pramen: FB SŽDC

Správa železniční dopravní cesty přenese své sídlo z Dlážděné ulice v centru Prahy na Smíchovské nádraží. Alespoň taková je představa generálního ředitel SŽDC Jiřího Svobody, o které se zmínil v rozhovoru pro server iDnes.cz. Upřesnil tak dřívější informace o přenesení části administrativy na Smíchov.

„Považuji to za velmi výhodné a logické řešení,“ řekl deníku Zdopravy.cz Svoboda. Podle něj dojde k přesunu pod jednu střechu všech složek generálního ředitelství, jehož část je například i v Křižíkově ulici.

Věc má ale háček. K velkému stěhování má dojít až po chystané rekonstrukci nádraží, která se ovšem odkládá. Stavba za zhruba 400 milionů měla začít už letos na jaře (a skončit na jaře 2022), SŽDC ji ale musela posunout. Na popud ministerstva dopravy musí sladit plány s Prahou, která chce v místě stavět autobusový terminál.

„Do konce příštího roku bychom měli mít projekt, zároveň chceme vypsat výběrové řízení,“ doplnil Svoboda. Přinejlepším se tak Smíchovské nádraží začne opravovat v roce 2021. Sídlu SŽDC bude vyhrazeno jižní (při pohledu z ulice levé) křídlo budovy.

Severní část bude vyhrazena komerci. Na nádraží má nově vzniknout například prostor pro supermarket, toalety se přemístí blíže k hlavní trase pro cestující, ve druhém podlaží v místě stávající restaurace se plánuje zachování gastronomického provozu, ale v podobě takzvaného food courtu. Na nádraží budou vybudovány i nové výtahy a eskalátory do druhého podlaží. Půjde o největší rekonstrukci budovy od jejího vzniku v polovině 50. let. 20. století.

Nabízí se přitom otázka, proč se SŽDC nepřestěhuje na hlavní nádraží, které aktuálně rekonstrukcí prochází. Podle Svobody by se tam ale administrativa správců železnic nevešla. O využití současného sídla v Dlážděné jedná organizace s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. V případě, že jej stát nebude potřebovat, může dům v lukrativní poloze na dohled od Prašné brány prodat.

37 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vojtíšek

No nemyslím si tedy, že pokud chce vedení SŽDC postupovat s péčí řádného hospodáře, je možné prodat budovu v centru Prahy. Krátkodobý zisk je daleko nevýhodnější, než zisky plynoucí z pronájmu budovy.

Lemmy

Smíchov bych nikomu nepřál, hnusná lokalita plná smogu – je to autobusový terminál. Kromě toho ta budova není nijak extra velká, tím by moc nevyhráli.

Ferenc Futurista

Zdravíme do Brna.

Démon

Budova se bude modernizovat, jako celá oblast. Do té doby budou autobusy bezemisní 🙂

Frantisek

Zase pokud tam budou jezdit vlastními auty, smog ke smogu…

jirka

staci vyhodit 50% prebytecnych zamestancu a vejdou se — privatsektor hleda posily

aldik

Jenže v soukromém sektoru se musí robit, to ve státním obvykle neznají 😀 (čest vyjímkám)

Jmfjv

Troufl byste si vypsat alespoň pět pracovních pozic, které jsou podle vás přebytečné a stručně zdůvodnit svůj názor?

Jiří 2

Systémový specialista?
Někteří možná jsou zapotřebí, ale jistě ne všichni. Máme jich téměř stejně jako výpravčích.

Alaska railroad

A co vyhodit z fantovy budovy Drážní úřad?

aldik

A musí být SŽDC v lukrativní budově v centru Prahy? Tu bych nechal komerčním pronájmům soukromým subjektům za tržní cenu 😉

bohyn

Už vidím, jak se všichni přetrhnou aby se tam nastěhovali

Frantisek

Smíchov je také ještě celkem dostatečné centrum.

Ferenc Futurista

Jo, komerční subjekty chtěj tak moc do budov v centru, až developeři nestíhaj stavět office parky na konečnejch metra.

Pišta

A neuvažovalo se náhodou s přestěhováním do Pardubic? Aby nebyly všechny úřady v Praze?

ads

Ne, Starostove navrhovali přesun všech úřadu tohoto typu (specializované, bez nějakého významného styku s veřejností) rovnoměrně do krajských měst. Mělo jít o cca 150k lidí. Do Pardubic měl jít Drážní úřad a SŽDC do Hradce.
Oni s tím samozřejmě všechny strany principiálně souhlasí, ale žádná bohužel nemá odvahu to realizovat. Místo toho se vymýšlí vládní čtvrť apod.
Díky téhle krátkozrakosti a hlouposti je ČR bohužel nejvíce centralizovanou zemí v EU. Přitom ten přesun by ulevil Praze a výrazně pomohl regionům.

Gejza

Naprostý souhlas. Nejprve se všechny ústřední orgány státní správy a jimi zřizované instituce umístí do Prahy, a pak se brečí, že v regionech není práce pro vysokoškoláky, kteří odtud utíkají. Tak se lejou do regionů miliardy na kohezní politiku.
Nakonec se bude ještě draze stavět v Praze veřejné bydlení, protože se tam všichni nevejdou. Zato v regionech je prázdných baráků, že by se tam narvalo několik vládních čtvrtí a jejich osazenstvo i s širokým příbuzenstvem…

Frantisek

Já bych dokonce nezůstal jen u měst krajských, která už také stahují odlehlejší kouty. Rozvrhl bych to i po okresech. Ono s tou prací je to ale marné, dokud to, co bychom si mohli v těch krajích vytvářet sami, rozmařile (a s obrovskými nepřímými subvencemi, navíc pohříchu jen zřídka po kolejích) dovážíme přes půl světa. Počínaje potravinami.

Strojvůdce Příhoda

Ještě, že banda hlupáků decentralizátorů nemá šanci své návrhy prosadit…

Vzhledem ke stavu železniční, ale i silniční sítě, by bylo neúnosné dojíždět denně třeba z Berouna do Pardubic. Některé plány totiž vypadají na oko hezky, ale když je domyslíme i do důsledků, tak jsou nereálné. A když to někdo nechápe, tak by to pochopil až tehdy, když by ti, co za něco ještě ve státní správě stojí, si našli práci v soukromé sféře. Ne, opravdu ti, co mají byt na hypotéku (a těchto lidí je velké množství), se stěhovat za prací jinam nebudou. Moc dobře to totiž nejde…

Petr

Což je přesně to co by SŽDC potřebovalo, být v co největší díře, aby poznalo kvalitu železniční sítě. A nejlépe to udělat putovní. Protože být to v Pardubicích, zlepší se spojení do Pardubic. Být to v Plzni, začnou se plánovat nové tratě do Plzně. 😀 Na druhou stranu, nebyla by SŽDC, lepší zcela decentralizovaná. Co potřebuje na ústředí, ředitele a účetní.

Jiří 2

Nebuďte naivní, tihle vlakem nejezdí. Čili jim je úplně fuk, jak ne/kvalitní trať tam vede. 😂

Redneck

Jakoze vsichni, kteri jsou zamestnani v tehle uradech a pod. v Praze (bydlici i dojizdejici) se zacnou sunout do krajskych mest? Nekolika malo lidem by to pomohlo, ale spousta lidi by to nedala nejen subjektivne (Nechci nechci!), ale hlavne objektivne. Ze nekdo jezdi makat k SZDC do Prahy treba z Horovic neznamena, ze by zvladnul dojizdet do Pardubic.

Praha je logicka spadova oblast. V pardubicich atsi je treba Pardubicke reditelstvi pernikaren … 😀

MildaIV

Zrovna SŽDC má řadu poboček po republice už dnes viz https://www.szdc.cz/o-nas/organizacni-struktura/organizacni-jednotky
Samozřejmě by se dalo i vedení přesunout jinam, popřípadě další organizační jednotku nebo činost v rámci stávajících organizačních jednotek.

Démon

To je pouze GŘ. SŽDC je po celé republice. Tedy i v Pardubicích.

XXXD

Trochu mě překvapuje, že dle vyjádření SŽDC není na hlavním nádraží dostatečný prostor, ale na Smíchovském nádraží ano. Přitom jižní křídlo budovy na Smíchově také není příliš velké. Jinak rozhodně super nápad. Čím dřív se tam přestěhují tím líp. Alespoň si cestující z tratě 171, kde věčně dochází k nějakým závadám, nebudou muset chodit vybíjet zlost daleko.

LWQ

Uz si to uplne presne nepamatuji, ale myslim ze po rekonstrukci bude mista dost, aspon to z vizualizaci vypadalo. Skoda, ze ve Fantove budove neni dost mista, krasne by to do sebe zapadalo. I kdyz myslim, ze SZDC by zaslouzila redukci poctu pracovniku (vzhledem k tomu, jak nektera pracovni mista jsou nadbytecna kvuli digitalizaci atp …) a pak by se vejit mohla. 🙂

mirekk

Neřekl bych, že díky digitalizaci jsou některá místa nadbytečná. Naopak přibyla nová místa spoustě IT specialistů, přibylo spousta formulářů a dalších formulářů pro evidenci formulářů… Administrativa díky digitalizaci nabývá obludných rozměrů, protože každý by dnes chtěl být IT specialista a známí je pro známé uměle vytvářejí.

J.L.

Spousta formulářů s digitalizací příliš nesouvisí. Již dávno před tím platilo: „Dej volovi funkci, on vymyslí lejstro.“

Xaver

Já bych třeba vůbec nechtěl být IT specialista 😉

Cyklista

Škoda, já teď marně jednoho hledám =)

LWQ

Pokud tahle „digitalni“ generuje praci pro jeste vice lidi, pak je to provedeno spatne.

Jarda

Myslím, že SŽDC potřebuje hlavně redukci středního managmentu. Například zrušení OŘ. U řízení provozu redukci PO na max. 1 na kraj, dnešní rozdělení je opravdu nesmyslné. Začlenit do nich i CDP, není důvod aby byly řízeny samostatně. Infrastruktura ať má odbory traťovky, zabezpečováků, elektra, budovy adt na GŘ. A v každém kraji odpovědného člověka za svojí sekci, nic víc tam nepotřebují.

Dan

Uvítal bych, kdyby SŽDC měla vlastní projekční oddělení. Aby se všechny ty studie a dokumentace mohly dělat in-house. Bylo by to rychlejší a platilo by se jen za platy zaměstnanců. Současný systém, kdy se ve výběrku hledají projekční společnosti a nechávají si platit v % z předpokládané ceny uvažované stavby, je zrůdnost a černá díra na peníze daňových poplatníků. Akorát se obávám, že v tohle státě není nikdo schopen takovou změnu prosadit a vlastně to ani nikoho nezajímá :-/

Gejza

Hlavně stát není schopen ty lidi zaplatit, tedy ani nabrat. Dovedete si představit ten křik, kdyby projekťáci dostávali třeba násobně více, než jiné profese?

Dan

Stát by podle mě najmutím takových lidí ušetřil i kdyby jim měl platit o něco víc, než teď berou u svých zaměstnavatelů. Křík ostatních je to nejmenší. Vzhledem k tomu, že tohle odvětví je celkem v ústraní, nemuselo by být povyku zas tak moc. Šlo by to navíc podat tak, že se na férovku řekne, že „OK, máme teď oddělení projektantů s takovým a makovými platy, ale ročně ušetříme X stovek desítek (možná spíš stovek) státního rozpočtu, které dáme na prospěšnější věci.“ To si myslím, že už by šlo překousnout 😉

ViliamS

Ale to by sa nedalo nabaliť

Petr

Třeba si konečně všimnou, že jim tam nějaká slušná trasa na jihozápad schází, až se budou přetlačovat na Strakonické 😀

Partneři


Czechtoll

pst
podcast