Správa železnic kupuje testy na Covid-19 od dodavatele stejnokrojů. Dráž, než je pořizují České dráhy
Provádění antigenního testu. Foto: Nemocnice Hořovice
ČD Cargo za testy platí o třetinu méně než větší Správa železnic.
U ČD dostanete test domů a výsledek musíte zavolat až po směně… Někteří zaměstnanci ještě testováním neprošli. Buzerují se jen malé společnosti!
Pro zajímavost, u ČD se provozní zaměstnanci testují náhodným výběrem pomocí domácího testu. Někteří ještě testováním neprošli. Výsledek se sděluje komandujícímu telefonicky, ten provoznímu pracovníkovi samozřejmě věří. Podstatné je, aby směnu měl kdo odpracovat! Pan 2x ministr Havlíček soustředí pozornost na malé společnosti, k velkým je okatě shovívavý.
Dovolím si uvést svůj postřeh: Mám kamaráda Frantu, který pracuje u SŽ, coby výpravčí a měl k dispozici včas a v dostatečném počtu soupravy na testování na Covid.
Zatímco mého druhého kamaráda, zaměstnaného u ČD Cargo, vyzval zaměstnavatel, aby si pokud možno zařídil test v nemocnici, protože nebudou včas a v dostatečném počtu k dispozici testy na pracovišti. Za svoji ochotu a vstřícnost, že bude moci nejen chodit do práce, ale ještě dostane několik set Kč odměny.
Takže globálně vzato, jak řekl klasik, každá mince má dvě strany, není všechno zlato, co se třpytí a nechval dne před večerem.
Na té fotce je po čertech krásná ženská tedy…
Ani ne. 😀
A jakoby chvilku před orgasmem, že?
Tak podle Svazu průmyslu je průměr mezi 100-150 Kč. SŽ nakoupí za 106 Kč a vy je tady natřete jako kdyby provedli bůhvíco. Asi to museli koupit narychlo, když měli nařízený urychleně testovat. S normálním výběrkem by ještě teď neměli ani špejli. Kdyby to koupili za 300 Kč/kus, tak OK, to je výsměch, ale tohle… Mám Zdopravy.cz rád, ale tyhle senzacechtiví články jsou zbytečný.
Přesně. Jenže články, které by chválili, by nikdo nečetl. Chce se hledat senzace a podněcovat v lidech pudy, jak všecí kradú
Tohle je článek chválící ČD a ČD Cargo o tom, že umí nakoupit levněji. Píšeme x pozitivních textů, ale opravdu není naší chybou, že o SŽ se jich mnoho pozitivních napsat nedá.
Tak znovu: ČD i ČD Cargo nakoupily o desítky procent levněji, musely koupit narychlo.
Anebo: SŽ nakoupila na spodní hranici průměrné ceny, která se dle Svazu průmyslu pohybuje mezi 100-150 Kč. Ještě levnějji se to podařilo ČD nebo ČDC.
To je podle mě vyváženější interpetace, která je ale zcela nezajímavá a nesplní úlohu clickbaitu.
Doparoma! Koupil jsem jogurt v jednom marketu o korunu dráž, než měli ve druhém. To to doma zase zchytám. Inu, příště si musím nechat zpracovat průzkum trhu od nezávislé agentury, aby to bylo dostatečně transparentní!
Možná jednou pochopíte rozdíl mezi státní organizací a vašimi soukromými nákupy. A jogurtem za desetikorunu a nákupem za čtyři miliony.
Mně se líbí tyhle ilustrační fotky testů. Figurantka vypadá, jako kdyby čichala ke kytce, což se „tak trochu“ odlišuje od reálného průběhu procedury, kdy člověk obvykle spíš vypadá, jako kdyby se nadechl čpavku.
Tak ještě že to není ilustrační fotka z Číny 🙂 Ale jinak je-li to antigenni test, tam se není třeba hrabat pomalu až do mozku.
V Kaufu za 109,-/ks s DPH.
My nevíme jak to udělat, ale tady firma STAVOMEDO to zařídí 🙂 … já ty Básníky miluju …
Dekuji redakci za tyto investigativni clanky!
Hlavně ty čínské testy jsou nejhorší kvality, s velmi nízkou úspěšností detekce. V Rakousku byly určené pro testování žáků, ale už od nich ustoupili.
Aaaa… epidemiolog a laborant…
Žádné překvapení. Kdyby DSŽ nakoupila levněji než ostatní, to bych překvapený byl.
A přitom to jediné, před čím respirátor chrání, je pouze před pokutou.
Reakce na pkajetan
Ono taky existují testy různých kvalit. Jaké testy se v článku porovnávají?
Nijak. Porovnávají se schválené testy v ČR. Správa železnic nijak ve své odpovědi neargumentuje tím, že hledali nějakou vyšší kvalitu.
Protože moc kvalitní nebudou. :-/
A nakoupili testy negativní nebo pozitivní ?
NEJVYŠŠÍ KONTROLNÍ ÚŘAD DNES ODHALIL, JAK VLÁDA BĚHEM PANDEMIE NAKUPUJE OCHRANNÉ POMŮCKY: RESPIRÁTOR FFP2 ZA 777,- KČ!
Prostě to zařídili….
Nekecají, makají (a v tomhle teda doopravdy).
Řídí stát jako firmu.
(Jako prutokáč na dotace to docela funguje)
Tak úplně zase všechno nepište. Když nás už SZ testovala tak lidí od Carga si museli testy sami zařídit v odběrových centrech. Takže z toho vyplívá že je nakoupili dřív v době kdy byly nedostatkové a tudíž dražší. Jak je to teď nevím.
A kdy to bylo? toto je kontrakt z 8. března.
Hodilo by se taky napsat, že když vláda 1. Března odpoledne vydala nařízení o testování, již ve středu v poledních hodinách probíhal rozvoz souprav k samotestování do všech správ a v průbehu čtvrka 4. a pátku 5. měla většinu svých zaměstnanců otestována. Kde je vzali, čert ví, byli to soupravy po 25ti kusech v balení. Nyní jsou samostatně
To musel být asi ale jiný kontrakt. Tento je z 8. března.
Však to byl taky úmysl a jak je vidět, tak Anno, SŽ pomohla ke spokojenosti svých šéfů naprosto dokonale.
Přesně tak. Testy byly sehnané a u zaměstnanců. A jestli se na ně objednávka vystavila až o 4 dny později, tak na je to šumák. To vidím jako problém spíš pro toho, kdo tihle dodávku testů- možná bez objednávky – poskytl:-)
Znovu opakuji: kontrakt je z 8. března.
Vždyť ano. Pochopil jsem. Třeba rozvoz testů k zaměstnancům 4. března a až poté na tuto várku objednávka.
Určitě:-))je to takové běžný jev, že se objednávka sepisuje po ukončení plnění.
Státní organizace, prostě nemá tak schopné nákupčí, jako akciová společnost.
Ale zase má schopnější vedoucí oddělení, to ČD mají i takové vedoucí, kterým dělá problém MS Office, komunikační aplikace.
Záleží na množství a době. nákupu, způsobu distribuce, atd. Jinak řečeno, pokud Vám na centrálu v dorazí 30 000 testů a pak se testy distribuují v rámci firmy a když to distributor rozveze do regionů.
Stejně je zvláštní, že ČD Cargo nakupuje testy levněji než mateřská firma.
A celý průmysl nemá schopné nákupčí když průměrná cena testu je mezi 100 a 150 Kč, aspoň si na to oficiálně velké firmy stěžují.
Tak o tom všichni ví a není to jen o testech…Super vývar jsou třeba projekční práce……Možná kdyby někdo chtěl z NKÚ, ale asi se nechce….
Ono už se brzy bude chtít, vše je připraveno, chce to jen čas… a ten se krátí – proto se tak pospíchá se všemi zadávačkami …. , ale … 😉
A to jsou projekční práce pouhých 3 až 5 % z celkových nákladů. Víte kolik by se ušetřilo, kdyby se žádné investiční akce nedělaly?
Proč to nejdete projektovat, když je to tak výhodné?
Protože tu zakázku jako nezávislý projektant nevyhrajete. Potřebujete kapitál, razítko a známosti, a ani jedno nemáte.
Na to, že nákupna v Číně je 1 dolar, tak to je slušný vývar. 🙁
Z netopejra…
A kde je problém? Dobrá správa má na to přeci paragraf, že prvně dá vydělat kamarádům…
Podle virologů jsou testy na kočku. Zbytečné výdaje. Měly by být testy protilátek, tedy stavu imunity.
jenže koho to zajímá, když v tom mají všichni ti parchanti prachy – tak se to zkrátka musí udat, každému, všem …
Většina epidemiologů i virologů doporučuje testování, dokonce častější, než se to teď děje.
Naopak protilátková imunita je proti virům až poslední v řadě, více se uplatňuje slizniční imunita a buněčná imunita. A ta se testuje dost složitě a draze.
Ani jedno z toho není spolehlivé. – Antigenní rychlotesty každodenně propouští stovky až tisíce infekčních lidí, kteří se pak chovají jako by infekční nebyli, a nemoc roznášejí dál. Tím narůstá nemocnost i u mladších ročníků. – Laboratorní antigenní (antigenní = protilátkové) testy neodhalí infekční lidi bez imunitní reakce. Jediná relativně spolehlivá metoda je PCR, když se umí správně odebrat, napipetovat, odečíst a posoudit se zdravotním stavem konkrétního pacienta. Vás totiž zajímá, jestli je člověk infekční. Pokud není, virus ve vysokých hladinách v dýchacích cestách není. Plně certifikovaný PCR test včetně papíru dnes jde pro firmy sehnat za 400 korun s… Číst vice »