LOT 3a leaderboard

Spojení Berlín – Vídeň bude opět rychlejší přes Prahu. Němci opravují trať na 200 km/h

Hlavní nádraží v Berlíně. Foto: Jan SůraHlavní nádraží v Berlíně. Foto: Jan Sůra

Cestování mezi Prahou a Berlínem v příštích třech letech zásadně zrychlí. Už od červnové změny jízdního řádu by mělo díky

Cestování mezi Prahou a Berlínem v příštích třech letech zásadně zrychlí. Už od červnové změny jízdního řádu by mělo díky konci přepřahu lokomotiv dojít ke zkrácení jízdní doby zhruba až o 25 minut. Další zrychlení nastane díky rozsáhlé modernizaci tratě z Berlína do Drážďan, která už probíhá.

Měla by tak skončit anomálie, kdy je kvůli nové trati z Berlína do Mnichova rychlejší cesta do Vídně po zhruba o 200 kilometrů delší trase.

Jednu z částí oprav už DB Netz dokončila: od nového jízdního řádu se vlaky vrátily na hlavní trasu přes Elsterwerdu, přes rok jezdily odklonem. DB opravily za zhruba 10 miliard korun celkem 77 kilometrů tratě. Už touto modernizací se doba jízdy z Drážďan do Berlína až na hlavní nádraží zkrátila ze 122 na 106 minut.

DB ale chtějí jízdní dobu další modernizací zkrátit ještě více na 80 minut, vyplývá to i z materiálu německého Bundestagu.
Podle tiskové zprávy DB by mělo dojít ke zrychlení do roku 2020 zapojením zabezpečovacího zařízení ETCS.

Podle časopisu Železničář je další stavbou, která má zajistit zkrácení cestovní doby mezi Drážďany a Berlínem na 80 minut, je obnova Drážďanské dráhy na území Berlína. Jízda mezi Prahou a Berlínem by se pak mohla zkrátit na přibližně 3 a tři čtvrtě hodiny, dosud jezdí 4 hodiny a 18 minut.

Součástí zrychlení je i obnova 16 kilometrů původní Drážďanské dráhy od stanice Südkreuz v souběhu s tratí S-Bahn do Blankenfelde. Vlaky dosud objíždí část města po vnějším berlínském železničním okruhu k trati Lipsko/Halle – Berlín. Přímá znovu vybudovaná trať na 160 km/h podstatně zkrátí dojezd do centra. Navíc se tak zrychlí spojení mezi stále neotevřeným letiště Berlin Brandenburg International a centrem.

Na českém území se zatím zásadní zrychlení nechystá. Jedinou výjimkou by měla být stavba nových nelahozeveských tunelů, ty ale z doby jízdy uberou maximálně několik minut.

Tagy DB Netz Praha - Berlín
18 komentářů