LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Splaceno. Lufthansa vrátila velkorysou státní pomoc, díky které přežila

Airbus A350 společnosti Lufthansa. Foto: Lufthansa / Oliver Roesler oro-photography.comAirbus A350 společnosti Lufthansa. Foto: Lufthansa / Oliver Roesler oro-photography.com

Firma získala peníze na splacení státní pomoci u soukromých investorů, stát postupně prodá podíl.

Německá letecká společnost Lufthansa Group dnes splatila poslední část pomoci od německé vlády, která pomohla jedné z největších skupin v oboru přežít pandemii koronaviru. Dopravce to dnes oznámil v tiskové zprávě, ve které současně poděkoval vládě, zaměstnancům, zákazníkům a akcionářům za podporu.

Ke splacení došlo výrazně dříve, než byly původní dohody. Loni schválený balíček počítal s celkem 9 miliardami eur pomoci výměnou za pětinu akcií dopravce. Lufthansa nakonec tolik peněz ani nevyužila a od února začala naopak pomoc splácet. Stalo se tak především díky důvěře investorů, od nichž získala firma další zdroje financování namísto státní pomoci. Šlo o kombinaci dluhopisů a navýšení základního jmění. Stát má svůj podíl prodat do listopadu roku 2023.

„Státní pomoc nám umožnila zachránit sto tisíc míst a dát perspektivu pro budoucnost. I když je před námi řada výzev, přežili jsme. Chceme naopak dál posílit svoji pozici mezi největšími leteckými uskupeními na světě,“ řekl šéf Lufthansy Carsten Spohr. Z devíti miliard eur firma využila pomoc jen ve výši 3,8 miliard eur. Na finanční pomoci se vedle Německa podílelo také Švýcarsko, Rakousko a Belgie.

Lufthansa minulý týden oznámila, že se poprvé od vypuknutí pandemie dostala do čtvrtletního zisku. Ve třetím čtvrtletí vydělala 17 milionů eur, především díky nákladní dopravě a snížení ztráty osobní dopravy.

Tagy Lufthansa seznam státní pomoc
15 komentářů