Španělské dráhy RENFE koupily polovinu Leo Expressu

Vlak Leo Expressu. Pramen: Leo ExpressVlak Leo Expressu. Pramen: Leo Express

Nákup schválilo španělské ministerstvo financí.

Jeden z největších evropských železničních dopravců začne podnikat v Česku. Španělské státní dráhy Renfe po měsících jednání dnes oznámily, že kupují 50 % českého dopravce Leo Express (LE).

Definitivní potvrzení plánu dnes vydalo španělské ministerstvo financí, které muselo akvizici schválit. Renfe o tom informovalo v tiskové zprávě. Podle zprávy již k nákupu došlo.

Renfe transakci vysvětlují snahou o další expanzi do zahraničí. Nákupem Leo Expressu získají licenci na provoz drážní dopravy ve čtyřech zemích: kromě Česka také na Slovensku, v Polsku a v Německu. Prakticky okamžitě se tak státní dopravce může hlásit do soutěží na provozování závazkové dopravy.

Jde o součást naší strategie udělat z Renfe více mezinárodní společnost,“ uvedlo Renfe v prohlášení. Podle španělského dopravce má zejména český, slovenský a polský trh velký potenciál pro rozvoj.

„Leo Express pokročil ve vyjednávání se španělským státním dopravcem Renfe, který má zájem o vstup do společnosti ve formě 50% podílu. Podepsání investiční smlouvy je dalším krokem ke vstupu strategického investora do Leo Express. Podmínky investiční smlouvy jsou předmětem obchodního tajemství, a proto se k nim Leo Express nemůže blíže vyjadřovat,“ sdělil mluvčí LE Emil Sedlařík. Kupní cenu nezveřejnily ani Renfe.

Pro španělské dráhy je nákup hotové firmy výhodnější, než zakládat nové pobočky a složitě vyřizovat licence. Už loni si Renfe najaly poradenskou společnost PwC, aby dopravci analyzovala možnost expanze do zahraničí včetně nákupu podílu v Leo Expressu.

Španělské státní dráhy jsou tak dalším velkým dopravcem, který se rozhodl expandovat do zahraničí přes svoji novou společnost. Podobný krok dříve učinily Deutsche Bahn nákupem Arrivy, italské státní dráhy FS mají podíl v Die Länderbahn, nizozemské podnikají v zahraničí se značkou Abellio.

Se 14 tisíci zaměstnanci a tržbami kolem 4 miliard eur ročně jsou Renfe jedním z největších evropských železničních dopravců. Firma má velké zkušenosti i z provozování vysokorychlostních vlaků.

 

Tagy LEO Express renfe
226 komentářů