Soutěž na dalších téměř devět kilometrů D55 vyhrála Skanska, stavět se začne v srpnu

Vizualizace D55 u Moravského Písku. Foto: ŘSDVizualizace D55 u Moravského Písku. Foto: ŘSD

Řidiči by po nové dálnici měli začít jezdit v roce 2024.

Společnost Skanska začne letos v srpnu se stavbou dalšího úseku D55. Úsek ze Starého Města do Moravského Písku postaví za 1,95 miliardy korun. Chybí už jen podpis smlouvy.

O výběru Skansky informoval na svém twitterovém účtu generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. „Stavba dálnice o délce 8,8 km má vydána potřebná stavební povolení a její zahájení plánujeme v srpnu letošního roku,“ uvedl Mátl.

Skanska nabídla v soutěži nejnižší cenu, odhadovaná cena byla 2,6 miliardy korun. Z šesti nabídek byly všechny pod odhadovanou cenou projektu, většina v rozmezí 2–2,2 miliardy korun.

Stavba má již pravomocné stavební povolení, na trase už probíhají přípravné práce a archeologický průzkum. Zakázku na přípravné práce už na počátku roku získala také Skanska. Samotná soutěž se táhla nezvykle dlouho kvůli množství dotazů.

Zprovoznění do roku 2024

Součástí stavby bude vybudování devíti mostů, dvou mimoúrovňových křižovatek a protihlukové stěny v délce 456 metrů. Odhadované náklady jsou 2,6 miliardy korun. Úsek má být zprovozněn v roce 2024. Vedení trasy je navrženo podél železniční trati v nenáročném terénu Dolnomoravského úvalu. Úsek začíná za mimoúrovňovou křižovatkou Staré Město – jih a končí severně od Moravského Písku.

Úsek mezi Starým Městem a Moravským Pískem je jedním ze souboru staveb, které po svém dokončení vytvoří ucelenou dálnici D55. Stávající dvoupruhové uspořádání přestává být kvůli narůstajícím intenzitám provozu kapacitně dostačující. Současná I/55 a taktéž II/427 navíc procházejí zastavěným územím obcí, takže vybudování D55 v nové trase přispěje ke zvýšení bezpečnosti obyvatel.

Aktuálně se staví úsek D55 z Babic do Starého Města a jihovýchodní obchvat Otrokovic. Další pokračování D55 mezi Olomoucí a Přerovem se zatím zadrhlo na stavebním povolení. Celá D55 od Olomouce přes Přerov a Otrokovice k Břeclavi má měřit 101 kilometrů, hotovo je nyní 18 kilometrů. Úsek Přerov – Hulín bude mít D55 společný s dálnicí D1. D55 má být nejkratším spojením Ostravy a Olomouce s Břeclaví a Bratislavou. Dálnice po dokončení odvede dopravu z center 18 měst a obcí. Osm úseků je v přípravě. Na úseku z Babic našli archeologové velké množství historicky cenných nálezů.

Úsek D55 Staré Město - Moravský Písek. Pramen: ŘSD

Úsek D55 Staré Město – Moravský Písek. Pramen: ŘSD

Tagy D55 D55 Staré Město - Moravský Písek Ředitelství silnic a dálnic ŘSD seznam Skanska Top
11 komentářů