LOT 3a leaderboard

Leo Express prohrál soud, výpověď strojvedoucího neplatí

Jednotka Stadler Flirt dopravce Leo Express. Foto: Leo ExpressJednotka Stadler Flirt dopravce Leo Express. Foto: Leo Express

Soudkyně Dáša Vítková dnes dala za pravdu strojvedoucímu Vlastimilu Matějíčkovi, který se jako žalobce bránil výpovědi z práce od Leo

Soudkyně Dáša Vítková dnes dala za pravdu strojvedoucímu Vlastimilu Matějíčkovi, který se jako žalobce bránil výpovědi z práce od Leo Expressu. Podle soudkyně pro výpověď nebyly důvody, tudíž neplatí. Leo Express musí rovněž Matějíčkovi zaplatit náklady řízení přes 31 tisíc korun.

Deník Zdopravy.cz o průběhu líčení informoval už minulý týden, dnes se četly pouze závěrečné návrhy obou stran a rozsudek.

Matějíček dostal výpověď loni v listopadu. Před soudem ji firma zdůvodňovala tím, že strojvedoucí (který byl v pozici instruktora) kolegy šikanoval, shromažďoval na ně informace, rozvracel kolektiv a vytvářel stresující atmosféru. Podle závěrečné řeči zástupce Leo Expressu advokátního koncipienta Michala Przeczeka vše přerůstalo v patologickou nenávist vůči firmě.

Matějíček tvrdil přesný opak. Výpověď označil za snůšku pocitů s tím, že jako zaměstnanec Leo Expressu jen požadoval dodržování předpisů a bezpečnosti práci. „Neshromažďoval data … nechtěl nikoho poškodit … ukončení pracovního poměru bylo svévolí … upozorňoval na neschopnost zaměstnavatele řešit problémy,“ četl soud závěrečné slovo žaloby.

Soudkyně Vítková nakonec dala ve všem za pravdu strojvedoucímu. „Výpověď nemá konkrétní charakter,“ uvedla. Nic konkrétního podle ní firma nedoplnila ani u soudu. Soud rovněž naznačil, že žalovaná strana obhajobu postavila jen na fámách a drbech. „Svědci neměli žádné přímé informace, pouze zprostředkované od někoho, koho nedokázali specifikovat,“ řekla Vítková. Některé prvky v obhajobě označila za absurdní, když jako důkaz byl předložen e-mail, u kterého se posléze ukázalo, že ho jeden ze strojvedoucích napsal na žádost provozního ředitele Michala Miklendy.

Leo Express na dotaz Zdopravy.cz dnes nereagoval.

Obě strany mají možnnost se do 30 dnů odvolat. Przeczek si vzal lhůtu na rozmyšlenou. Matějíček bude podle svých slov požadovat ušlou mzdu. Leo Express přitom v závěru přelíčení vyrukoval s překvapivým tahem, když uvedl, že Matějíčkovi dal i druhou výpověď, a to letos v květnu. Důvodem mají být jízdy i pro dalšího dopravce. „O tomto nebylo v průběhu dokazování, které bylo celkem rozsáhlé, řečeno ani slovo, pokud toto tvrzení je uváděno v závěrečné řeči, soud k tomu nebude v žádném případě přihlížet a nebude se tím zabývat,“ dodala na závěr soudkyně.

Tagy Leo Expres soud strojvedoucí
7 komentářů