Soběslav dostane přestupní terminál, Správa železnic získala stavební povolení

Nádraží Soběslav. Autor: Jitka Erbenová (cheva) – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10581243Nádraží Soběslav. Autor: Jitka Erbenová (cheva) – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10581243

Terminál bude sloužit k přestupu mezi autobusem a vlakem. Na místě stávajícího autobusového nádraží vznikne parkoviště P+R.

Zpět na článek
11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Mufiklo

Od koho?

PetrB

Současné autobusové nádraží v Soběslavi stojí přímo naproti železniční stanici. Takže se jen o pár metrů posune výše. Další věcí je jak se k tomu postaví JIKORD ve smyslu návazností vlak – bus a opačně. A kdo bude tyto přestupy garantovat, když Centrální dispečink hlídá jen spoje v systému IDS Jihočeského.

noerf

On je problém v tom, které autobusy na nádraží zajíždějí. Linky České Budějovice – Soběslav – Tábor a další staví na náměstí, dálkové autobusy, kterých staví v Soběslavi nyní po dostavbě D3 méně, u zimního stadionu.

Cestující

Nechápu proč terminál a autobusové zastavky staví Správa železnic a ne město Sobeslav, jak to bývá v jiných městech. Je ještě nějaké jiné město kde SZ postavila, staví nebi bude stavět autobusove nadrazi?

Karl vB.

Výstavbu parkoviště musí Správa železnic vzhledem k čerpání dotace realizovat jen na pozemcích ve svém vlastnictví, proto byl na programu zastupitelstva prodej městských pozemků. Město Soběslav bude po dostavbě parkoviště na základě uzavřené dohody o bezúplatném užívání vykonávat funkci provozovatele parkoviště. Celkově jde o pozemky ve výměře 1 622 metrů čtverečních. Správa železnic nabídla cenu 1 763 700 korun plus DPH.Stavba nového autobusového nádraží včetně dotčených pozemků bude po dokončení akce převedena do majetku města.
https://www.jcted.cz/62047-v-sobeslavi-u-nadrazi-vznikne-novy-autobusovy-terminal-a-parkoviste/
V Soběslavi je ještě jedna rarita: nádražní budova patří městu.

Luboš Beneš

Jak se jim to povedlo vlastnit nádraží?

Karl vB.

Myslím, že město to tehdy koupilo kvůli plánovanému terminálu a proběhlo to asi v období velkého převodu nemovitostí od ČD na SŽDC. Info o koupi výpravní budovy s okolními pozemky městem Soběslav je v tomto článku z roku 2017:
https://taborsky.denik.cz/zpravy_region/sobeslavsti-koupi-od-cd-vypravni-budovu-a-sklad-20171005.html

Karl vB.

Pěkný článek o historii nádraží Soběslav od roku 1871 do dnešních dnů je na tomto linku:
https://www.koridory.cz/promeny-sobeslavskeho-nadrazi/#

Martin

Nádražní budova nebyla součástí převodu budov od ČD na SŽ a tak se jí ČD rádo zbavilo.

tarten

Jestli si SŽ myslí, že hned po provedení akce může převést pozemky zpátky na město, tak ty dotace bude zase hezky vracet.

Karl vB.

Přesuny pozemků mezi jednotlivými vlastníky mi připadají poněkud zvláštní (asi účelové kvůli dotaci). Město koupilo od ČD výpravní budovu a své pozemky prodalo SŽ, která na nich bude stavět. nové parkoviště a autobusová stání.
Důležité je, aby Jikord po kolaudaci následně zajistil:
– že veškeré autobusy, které obsluhují Soběslav, budou muset zajíždět na tento terminál
– vylepšení obsluhy přilehlých obcí autobusy na použitelnou úroveň