dpp

Smartwings zrušily linku do Káhiry, její provoz ani nezačal

Boeing 737-800 společnosti Smartwings. Autor: Zdopravy.cz / Vojtěch OčadlýBoeing 737-800 společnosti Smartwings. Autor: Zdopravy.cz / Vojtěch Očadlý

Konec vysvětluje dopravce slabou poptávkou.

37 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jmeno

No klasicky traged service..napali cenu a jelikož s nimi nikdo nechce lelet tak to zruší.,ještě že jim zbývají ty cestovky…jinak by tato šílena společnost zkrachovala I když se snaží šetřit tak že litaji přes celou evropu s jedním motorem apod.

ydš

Kam všude létají s jedním motorem? Já že bych si zaletěl za poloviční cenu. Oni ušetří- já také.

Yetty

Ono tohle není vtipný.

a pokud se budeme držet faktů, tak letem na jeden motor se nic neušetří. Naopak, letem na jeden na motor se spálí vilce paliva.

ydš

Ale to nás zde nemusíte poučovat. Více paliva jo a také ten motor dostane zabrat, když ho vytáčíte téměř na max. Mne už spíše vadí ta nekonečná story letu jednoho pilota na jeden motor na jednom letu. To si fakt ti ostatní u SW nezaslouží. Když už někdo neví jak si do SW kopnout a hlavně chce mít tady svůj „názor“ tak používá toto. Kromě toho, že za málo peněz dostali málo služeb.

Martas

Podle Linkedinu tam ten světobornej „pilot“ pořád dělá pilota, tudíž co si o takové firmě myslet! A moje zkušenosti jsou takové, že půlka letů pohoda a v druhé neseberou ani plechovky. Takže bezpečnost je u Smartwings na stále stejném místě.

ydš

No jestli posuzujete bezpečnost letu podle sebraných plechovek před přistáním. A opravdu nevidím důvod proč to po přistání nenechat na úklid, když jim to na palubě časově nevychází. Bezpečnostní úkony maji přednost. A co se týká toho už jen pilota, bývalého šéfa pilotů, tak byl potrestán dost. A to jak v komunitě pilotů, natož tady. Já být majitel firmy, tak bych se také hned nezbavil kvalifikanovaného zaměstnance co mi udělal průser. A do kterého jsem nastrkal nějaké peníze. Stalo se ty troubo, poučil si se a jedeme dál. Ale příště!!!

Klabavátor

Ono to spíš vypadá podle předposlední věty v odkazu níže, že na začátku bylo zbožné přání papalášů (bez znalosti reálných možností), takže se naoko musela předvést nějaká akce.
https://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/namestek_kozak_v_egypte_prezentoval.mobi

ydš

Nu dneska už to tak naštěstí nefunguje že, papaláš „má vizi“ a přes ní nejede vlak. Také někoho zajímá finanční stránka věci. A že by „zavedení přímé linky mezi Prahou a Káhirou, která by usnadnila rozvoj turismu a kontaktů“ bylo něco nového? Kdo chce, tak se na ty pláže dostane. Lítá tam- lítal?( s A 220), Egyptair i Smárti. No a ta jednotka podnikatelů bude li chtít se tam také dostane. S kufříkem bankovek a tím smířený s arabskou kulturou.

Klabavátor

Já si představuju, že jedno ministerstvo zadá druhému požadavek na prověření, metodou padajícího lejna se to přehodí na osloveného dopravce a ten řekne: „snažili jsme se, nevyjde to komerčně bez dosypu“, což je zásadní komplikace navíc, takže nakonec nic.

ydš

Ano, napsal jste to jednodušeji, než já.

Tom

nad touto spolecnosti se nema cenu pozastovat. To muselo byt vsem jasne od zacatku, ze z toho nic nebude, stejne jako z linky OK do EVN. Tito kovbojove se nikdy nezmeni. Proto posledni 3-4 roky jsem s QS nebo OK neletel, a ani neplanuju s nimi nic kupovat. Jejich letenka v ruce je risk a jeste z nich clovek 3/4 roku taha penize jako z chlupate deky.

Jarda

Tak jasne…. Ja zas s nimi letel nekolikrat a vse v poradku, ba naopak servis jidla nad ocekavani.

Tom

Proti gustu žádný disputat.

Jan

Inspirace u ČSA čistě náhodná…

Yetti

Nejde o slabou poptávku, ale o příliš sebevědomou cenu, která má historii v omezeních konkurence týkajících se letů do bývalého SSSR.
Za 11k za které to prodávali se běžně létá do NY a takové CK za to nabízejí kromě letenek i transfer a pobyt AI v hotelu na týden.
Aerolinka by prostě měla už konečně pochopit, že doba se změnila a za tyto peníze letadlo prostě nenaplní.

Jana

Neni to spis tak, ze tam zase cestovni kancelare mely blok mist a jen nekolik malo sedadel slo do volneho prodeje a proto takova cena? Nevedela by pani Katka z Cedoku vic?

Yetty

Tohle je u “jakože drahých” letů do Chotvatska, Řecka a na kanáry. Ne do Káhiry.

Katka

O využití některých sedadel na této lince pro naše poznávací zájezdy jsme jednali, ale další detaily k plánovanému provozu nemám k dispozici, to je záležitost dopravce.

Yetty

Káhira má obecně vysokou cenovou hladinu, stejně jako podobné destinace s nižší konkurencí.

S přestupem tam je bězná cena z evropských měst kolem 7-8 tisíc.

Panoramix

Stejné chování jako u ostatních (nejen) lowcostů. Oznámí nové linky, začnou z lidí tahat peníze za letenky a pak to z nějakých smyšlených důvodů na poslední chvíli zruší. Jenom vrátí lidem peníze, možná zaplatí nějakou pokutu letišti za nevyužité sloty, ale tam záleží na dohodě. Takže pro aerolinky levný zdroj peněz a bez nutnosti obracet se na banky či jiné investory.

Ale chudáci lidi, kteří si zařídili kompletní cestu a pak musí rychle vše přeorganizovávat či rušit, když se tam najednou v daný den a čas nedostanou či nemohou letět zpět do ČR.

Yetty

Riziko cestování s lowcosty (a podobnými aerolinkami s dvěma letadly v pravidelném provozu) – pravidlo je jednoduché. Počítat i s variantou „neodletíš“. Mít zrušitelné / změnitelné rezervace apod.

Prostě to tak je, všichni to vědí…

ydš

Jak píše Yetti.Ale to nemusí být zrovna pravidlo aerolinek se dvěma letadly. Nebo li zákon nabídka- poptávka. Proto to také dopředu zveřeňují. A zkoušejí. Ber, nebo nech bejt. Ale to platí i u jiných „kšeftech“. Kup bio vajíčka za tuto perfektní cenu. Nekoupíš? Příště v naší nabídce nebude.

Y.K.

Tak možná v tom vidíte nekalé finanční pokusy (netýká se fakt jen low costů), pravda bude mnohem jednodušší. Pokud se nepodaří prodat ty lety na zajímavé procento obsazení každého jednoho, tak tam létat nebudou, protože by to generovalo jen zbytečnou ztrátu a co s tím pak, že jo. Odhadnout poptávku předem je fakt těžké. Takže jsou to spíše takové pokusy s latentním potenciálem se někde uchytit, co ne vždy vyjdou, než pokusy se nechat na pár měsíců založit (třeba Egypt šel za korony pěkně, teď evidentně nejde, válka na hranici tomu asi nepomáhá). Linky se i ruší, když poptávka spadne,… Číst vice »

Martas

Jako že nasadím vyšší cenu než konkurence (byť ta je s přestupem), špatný čas (přílet v noci) a čekám, že to bude fungovat?

Jana

Nebylo to tedy spise primarne urceno pro cestovni kancelare?

Jenda

Ještě že se vždycky najde nějaká „situace v regionu“ 🙂 Já jsem na to ze zvědavosti koukal, nejnižší cena za zpátečku byla myslím skoro 11k. Přílet někdy ve 3 ráno, do města se dostanete v 5 a musíte zaplatit už de facto proběhlou noc, abyste mohli jít spát. Případně fajnšmekři čekají jako zombie někdy do poledne, aby tu extra noc platit nemuseli, ale prakticky promrhají jeden celý den čekáním a dospáváním. Odlet zpět ve 4 ráno, kdy máte opět na výběr jednu možnost lepší než druhou – vypadnout z hotelu ve 12 a být celý den a půlku noci bezprizorní,… Číst vice »

Zbyněk

S tou první nocí je to hotel od hotelu a jejich obsazenosti. Já jsem letěl nočním letem do Baku s příletem okolo 5, na hotelu jsem byl v před 7 s tím, že to zkusím a případně si tam jen nechám kufry a přijdu se ubytovat později. A oni mě ubytovali hned, protože měli volno, tak jsem se lehce dospal v posteli hned po příletu.
S poslední nocí a časem check-outu bývají hotely více nekompromisní, ale minimálně kufr na recepci schovají do večera snad všude.

Jenda

Samozřejmě, máte pravdu, pokud ten volný pokoj mají, tak vám ho leckdy dají. Je to pro ně zanedbatelný náklad a přitom od vás pak mají skoro jistou skvělou recenzi a recepce nějaké dýško. Když to ale chcete potvrdit dopředu, tak logicky musíte zaplatit celou noc, protože ji kvůli vám vyblokují. Osobně mi tuhle ruletu tolik nevadí hrát, když letím přes půl světa, jsem trochu vyspalý z letadla a stejně budu mít jet lag. Ale u dvouhodinového letu mi fakt přijde jako nesmysl tohle úplně zbytečně řešit.

Ten Ten Ten

Takže sám chápete, že se na to absolutně nedá spolehnout. Zdaleka ne každý je takovou ruletu ochoten hrát.

FrenkyUL

Když máš sebou děti a nejsi nejmladší, tak do toho nepudeš, proto jsem ještě nejel z Prahy a CK do Egypta. A kdo jo, tak si neletěl odpočinout.

Hans N.

Věcně vyargumentováno, palec nahoru.
Btw: Chtěl bych potkat na cestě ty (aktuálně dva) co dali mínus. 😀 Napadá mě jednině masochismus nebo firemní servilita.

Yetty

Jsou lidi (a je jich spousta), kteří kvůli ušetřeným pár korunám (to teda není zrovna případ Smartwingsu na této lince) klidně poletí někam z/do Boeauvas v pět ráno.

Je to šílené. Ale proti gustu….

Jenda

To je právě ten zásadní rozdíl no. Když jsem měl jako student hluboko do kapsy, tak jsem taky létal všelijak… Letěl jsem v 6 ráno z Maroka do Belfastu a pak trčel celý den na letišti, než mi to v 8 večer letělo do Prahy, a podobně. A takoví studenti, co mají spoustu času, energie a málo peněz, mají možnost dostat se podobně i do Egypta – třeba zaletí EasyJetem na Malpensu, tam přečkají noc a v 6 ráno jim letí Wizzair do Alexandrie 🙂 Bude je to ale stát 3k. Takové lidi nabídkou za 11k neoslovíte, protože za těch… Číst vice »

Jakub

Vážený Air Travellere, už asi pod pátou přezdívkou píšete neustále stejné bludy. Není to šílené, je normální, že cestující jsou citliví na cenu a když můžou ušetřit často výraznou sumu, tak proč by to neudělali za cenu sníženého komfortu. Nemusíte nám opět všem dávat najevo že vy peníze neřešíte.

Yetty

Za šílené nepovažuji to, že někdo šetří. To je normální.

Za šílený považuju odlet/přílet do Beauvais v pět ráno.

ydš

No a proč s nima lítáte, když to víte, co vás čeká a nemine? To mi připomíná mojí matku (89 let), která si stále chodí koupit housky k našemu Vietnamcovi a doma nadává, že jsou „gumový“. Ale jo dobře, je pro vás jiné východisko?

Jenda

A to jste vzal prosím pěkně kde, že s nimi lítám? 🙂 S QS jsem letěl naposledy myslím v roce 2019 (nebylo zbytí). Létám nicméně rád a relativně často (v průměru jednou do měsíce), bydlím v Praze, a tak mě přirozeně zajímají nové linky z Prahy. Káhira pro mě byla hodně zajímavá, a tak jsem se podíval, i když to byl Smartwings. Co kdyby náhodou překvapili nějakou normální nabídkou? Samozřejmě nepřekvapili, ale ta minuta, kterou jsem strávil mrknutím na webovky, mě opravdu nezabije.