egoe-plus
Letecké společnosti Letectví

Smartwings získaly další čas na přežití díky novele zákona, Boeing jim vrátil část záloh

Boeing 737 MAX 8 registrace OK-SWA krátce před vzletem. Foto: Smartwings
Boeing 737 MAX 8 registrace OK-SWA. Foto: Smartwings
Boeing českému dopravci vrátil zálohu téměř deset milionů dolarů za nedodané letadlo.

Letecká společnost Smartwings získala další čas na řešení problémů, do kterých se dostala kvůli současné pandemii koronaviru. Poslanci tento týden přehlasovali veto senátorů a schválili zákon, který prodlužuje ochranu před věřiteli některých firem až do konce února příštího roku.

Jde o novelu zákona některých opatření ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru SARS CoV-2. Podle ní může dojít k prodloužení ochrany před věřiteli v podobě takzvaného moratoria ze tří na šest měsíců. Firmy musely ale o ochranu zažádat do konce srpna.

Smartwings tuto podmínku splňují: soud vyhlásil moratorium na ně i České aerolinie na konci srpna. Kdyby platila ještě současná norma, už na konci listopadu by ochrana před věřiteli skončila. Takto uplyne nejpozději na konci února.

„Umožňuje nám to získat více času pro nalezení vhodného řešení záchrany firmy v situaci, kdy se naše příjmy propadly o 90 % ,“ řekl předseda představenstva Smartwings Jiří Šimáně. Pokud by nedošlo k prodloužení, byla by to podle něj pro dopravce kritická situace.

Dopravce podle něj pracuje na záchranném plánu ve spolupráci se společností EY. Detailnější ke způsobu záchrany nechce Šimáně zatím být. „Jde o kombinaci více možností. Od pomoci od investorů přes banky a odložení a snížení splátek od lessorů,“ uvedl Šimáně.

Už na jaře při prvních debatách o možné státní pomoci aerolinkám firma uvedla, že má peníze na přežití jen na několik měsíců. Nakonec stále přežívá. „Přežili jsme díky skvělé a obětavé práci našich zaměstnanců. Přijali jsme velmi tvrdá úsporná opatření a jsme jedním z mála dopravců, který dál existuje bez jakékoliv státní pomoci,“ dodal Šimáně.

Drtivá většina evropských zemí své dopravce podpořila, některým aerolinkám ale už peníze došly a vláda jim další peníze poskytnout nechce. Příkladem je Norsko a Norwegian Air Shuttle. Vláda již dopravci oznámila, že další peníze neposkytne.

Nečekané peníze od Boeingu

Pandemie koronaviru způsobila propad tržeb společnosti o 90 %, odpadly i pronájmy letadel do zahraničí, které v minulosti pomáhaly vylepšovat hospodaření letecké společnosti. Dopravce získal navíc v září ještě jednu nečekanou finanční vzpruhu: dostal zpět zálohu od Boeingu ve výši necelých 10 milionů dolarů.

Šlo o zálohu za letadlo 737 MAX, které jsme měli obdržet do konce září a Boeing ho nedodal,“ uvedl Šimáně. Smlouva byla postavena tak, že Smartwings mohly od pořízení letadla odstoupit. Na sociálních sítích kolují seznamy již vyrobených letadel 737 MAX, které nakonec svým zákazníkům nebudou dodány. Jsou mezi nimi i dva stroje pro Smartwings: OK-SWJ a OK- SWP. Dopravce dál od Boeingu soudně vymáhá kompenzace za škody, které jim uzemnění letadel způsobilo.

36 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
G700

Tvl. Už ty veksl-šašky pošlete do propadliště dějin. To jak se jim oproti ostatním podnikatelům nahrává je na poblití.

Tomáš

EY – to není v dobrých rukou. Co jsem s nimi měl co dočinění, tak to byli nafoukaní pokrytečtí nevychovanci, kterým vše trvalo dlouho a na konci byla nezřídka překažená zakázka.

beija

Vrána k vráně sedá, 🙂

johny

„jsme jedním z mála dopravců, který dál existuje bez jakékoliv státní pomoci“
Aha, takže to poslanecké přehlasování veta senátorů na umělé moratorium se jako pomoc nepočítá? Díky za vyjasnění, aspoň víme, jak je PR mašinou anoncovaná „pomoc“ vnímaná protistranou.

beija

Pozor, tak Šimáně už zase kecá – dostali podporu v rámci programu Antivirus jako další firmy. Bylo to určitě několik desítek miliónů, neb jen za březen 2020 se jednalo o více než sedm milionů Kč..https://cnn.iprima.cz/vladni-pomoc-smartwings-aerolinky-uz-od-statu-cerpaji-miliony-korun-3949
Ale to jsou pro ně zjebně „jenom drobné“, které nestojí za zmínku.

beija

Ano, bude líp. 😀 Říká se tomu „Lex Smartwings“ a vůbec to tedy nebude pro Smartwings. 😀

Aleš

Pane Šímaně, kdy začne OK/QS refundovat letenky namísto nabízení voucherů?

jkjk

Asi nikdy. Až skončí moratorium, může hned následovat insolvence, kam si to můžete přihlásit jako pohledávku.

RHood

„……..tvrdá úsporná opatření a jsme jedním z mála dopravců, který dál existuje bez jakékoliv státní pomoci,“ dodal Šimáně.“

– úlevy v oblasti daňové
– úlevy v oblasti celní
– podpora udržení zaměstnanosti (tzv. „kurzarbeit“)
– výše uvedená novel – ochrana před věřiteli

Takže žádná pomoc, pane doktore ?

Petr

Ne, že bych s Vámi nesouhlasil, ale pan Šimáně asi myslel to, že jim vláda na přímo žádné peníze neposlala. Což je taky pravda.

RHood

Všechny výše uvedená opatření mají „finanční“ backround. Ve vyjádření je uvedeno „bez jakékoliv pomoci“. Pak se měl vyjádřit „bez jakékoliv přímé finanční pomoci ve formě úvěru, investice“. Je natolik zkušený podnikatel a manager, že rozezná tento zásadní rozdíl.

Paul

Což pravda není, protože za kurzarbeit jim stát peníze určitě přímo poslal.

Petr

Oba máte pravdu, na kurzarbeit jsem zapomněl.

aldas

A proč by měl Český staát poločínské firmě cokoliv posílat??? Naštěstí ještě občas používají někteří politici hlavu…Cpát peníže daňových poplatníků do tohodle velmi nejasného a záměrně vytvořeného propletence vlastnických vztahů s 49,82 podílem China boys??. Nicméně jim můžete na účet poslat vlastní podporu.

Petr Novák

Ta podpora je možná nepřímá. Přímou podporu nalévání financí do „černé díry“ SW by veřejnost nestrávila. Však co je EGAP a také přechod SW k Czech handling? Třeba ta podpora prochází „pod rukou“ tudy. Šimáně nejel v červnu na Hrad pro nic a za nic.

Anonymus

To mate pravdu. Je to neprjma financni podpora a hlavne to moratorium je podvod na lidi. ochrana spotrebitele nula.

Y.K.

Na lidi? Spotřebitele?
Koho to asi trápí jsou věřitelé (banky). Výhoda tohoto opatření je, že to problém covid přerozděluje do širšího spektra zúčastněných, není to „služby v první linii mají smůlu, kvůli epidemii zkrachují“ a banky to nezajímá, ty mají svojí ochranu pandemie nepandemie a můžou dělat byznys i za korony. Nestandardní opatření v nestandardní době. Neumím vyhodnotit jestli je dobré z nějakých širších souvoslostí, ale služeb se také nikdo neptá jak si s uzávěrou poradí, tak jim vláda hodila záchranný kruh. Jestli je i vytáhne z vody, to je věc jiná.

Anonymus

Nerozumim vam. Pokud zreba rodina si u Smartwings koupila letenky za desetitisice a nikam nekdletely,Simane s Tvrdikem by meli ihned vratit penize. To,ze nevraci,je hnus a podvod na spotrebitele

Y.K.

Šimáně s Tvrdíkem. Hm.
Vy hovoříte o spotřebitelích a v článku uvedený zákon se týká insolvečního řízení proti firmě. Spotřebitel není věřitel, ani když mu aerolinka dluží peníze. Aby se jím stal, musel by nejprve vyhrát soud, pak podat žádost na uvalení insovence nebo se přihlásit k již běžíci jako oprávněný věřitel.

Anonymus

Jen slovickareni. Vy vite, jak to myslim.

A.C.

Pokud byly letenky zaplacené kartou, což většinou bývá, je možnost peníze získat od banky z příčiny nedodání služby zaplacené bankovní kartou.

Anonymus

Boeing poslal zpet zalohu, tak tp velka grstulace. Jsem ocekaval, ze Boeing bude ignorovat Smartwings. 👍 200 milionu korun se urcite hodi moc, pritom to letadlo urcite potrebovat nebudou.

Petr

Osobně mě překvapilo, že s vámi souhlasím. Cash je potřeba vždy a ty MAXy opravdu nemají s kým létat, když Smartwings nasazuje v dnešní době to nejmenší co má (2x B737-700)

IJÁ

Máte pravdu, že to nejmenší co má. Letěli jsme teď v listopadu dobytčákem, byla to tedy pěkná mačkačkačka, covid ne covid, ať se prachy točí.

poletucha15

nemusite letet dobytckame, staci si priplatit adekvatni cenu a muzete letet s kym chcete…

Martin

Předpokládám že jim to Boeing neposlal jen tak. Je tedy dost možné že o to Smartwings musel zabojovat a evidentně se jim to povedlo

Anonymus

Jo jo, boeing taky mohl pouzit neco jako moratorium. Ze vrati prachy,az naprsi a uschne.

Peeetr

To by Boeingu už ale nikdy nikdo zálohu za letadlo nedal. Tohle dát museli.

Anonymus

Tak kdyz si kuoujete letenku,taky vlastnr platite zalohu stoprocentni na sluzbu,kterou vam pak Smartwings / CSA zrusi a nic vam nevrati. Vymlouvaji se na morstorium. Kdo to kdy videl? Maji ty penize od Boeingu ihned ppuzit na vraceni vsech stornovanych letenek.

Martin

Placate nesmysly a sam to moc dobre vite

Anonymus

Jeste me napada,ze tech 200 mega by meli pouzit na vraceni zrusenych letenek. Ihned!!!

Y.K.

Mě spíše napadá, že všechny aerolinky včetně Smartwings teď mají na účetním oddělení komín nezaplacených faktur do stropu. Takže z toho co dojde uhradí to co kriticky hoří (provoz) a bude zase sucho.

Y.K.

Spotřebitel má také zákonnou ochranu. Nejspíše žaloba? Za úspěšným výsledkem nicméně může být i „přeřazení“ z kategorie „nevypořádaný zákazník“ do kategorie věřitel – a asi je vám jasné, že jako první vypořádají ty velké s pohledávkami v řádech (stovek) milionů či dojde na nějaký poměrový systém. Jo, když nejsou peníze, je to na pytel, s tím žádný zákon nehne.