Smartwings prohrály v USA spor s Boeingem o náhradu škod kvůli uzemnění 737 MAX

Boeing 737 MAX 8 OK-SWE 24. února v Praze před prvním letem po uzemnění. Foto: SmartwingsBoeing 737 MAX 8 OK-SWE 24. února v Praze před prvním letem po uzemnění. Foto: Smartwings

Český dopravce letos rozšíří flotilu o tři další letadla 737 MAX.

Soud v americkém Texasu včera odmítl žalobu společností Smartwings a LOT Polish Airlines proti výrobci letadel Boeing. Oba dopravci se u soudu domáhali zaplacení škod za nucené uzemnění letadel 737 MAX.

Uvedla to agentura Reuters. Stejný soud současně odmítl i další žaloby pozůstalých po obětech dvou tragických nehod, které vedly ke dvouletému odstavení těchto letadel z provozu. „Vyčkáme na doručení oficiálního rozhodnutí ze strany soudu,“ řekla mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková.

Smartwings dlouhodobě uvádí, že odstavení letadel způsobilo škody přes 2,5 miliardy korun. Jde o přímé škody způsobené například dodatečnými náklady na pronájem jiných letadel, v částce není kupříkladu ztráta trhů. Uzemnění komplikovalo dopravci situaci hlavně v roce 2019, kdy byla letecká doprava na vrcholu a letadla 737 MAX měla být jedním z tahounů růstu Smartwings. Dopravce v žalobě uvádí, že zavedením problematického řídicího systému MCAS Boeing uvedl v omyl nejen je, ale také příslušné regulátory. Současně žaluje výrobce o vrácení zálohy na dvě letadla ve výši 833 tisíc dolarů.

Český dopravce má aktuálně sedm letadel 737 MAX, letos si pronajme tři další kusy. Smartwings si u Boeingu původně objednaly celkem 39 letadel 737 MAX. Kvůli nucenému uzemnění letadel po dvou tragických nehodách se Smartwings rozhodly objednávku redukovat a s Boeingem se začaly soudit. Podle původních plánů měly aerolinky se svojí flotilou postupně přejít na letadla 737 MAX 8.

Tagy 737 max boeing LOT Polish Airlines smartwings
48 komentářů