LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Slovensko ruší bezplatné cestování seniorů ve vlacích

Motorová jednotka 813.111 Mravec, Zvolen, foto: ZSSKMotorová jednotka 813.111 Mravec, Zvolen, foto: ZSSK

Slovenská vláda plánuje po omezení bezplatného cestování studentů ve vlacích konec jízd zdarma pro všechny občany nad 62 let. Má

Slovenská vláda plánuje po omezení bezplatného cestování studentů ve vlacích konec jízd zdarma pro všechny občany nad 62 let. Má jít o jedno z opatření proti šíření pandemie.

O chystaném konci cestování zdarma informoval server aktuality.sk s odkazem na předkládací zprávu materiálu, který bude v nadcházejícím týdnu řešit slovenská vláda. Až ho schválí, mělo by platit okamžitě.

Důvodem je ekonomická motivace na snížení rozsahu cestování vybraného okruhu cestujícím s výjimkou nevyhnutelné potřeby kvůli eliminování kontaktu mezi cestujícími,“ cituje server předkládací zprávu.

Slovenské ministerstvo dopravy argumentuje tím, že neustále roste počet seniorů, kteří využívají bezplatnou jízdenku. V březnu jich bylo 4200 týdně, v dubnu jich neustále přibývalo. „V posledních dnech jde o 6500 – 7000 cestujících denně včetně stovek cestujících, kteří se přesouvají přes tři a více krajů,“ uvedlo ministerstvo dopravy v materiálu.

Materiál počítá s tím, že nově budou senioři do 70 let platit běžnou cenu, starší pak budou platit patnáct centů za každých 50 kilometrů. Na Slovensku je bezplatné cestování dosud možné jen ve vlacích.

V Česku slevy ve veřejné dopravě pro vybrané skupiny dál platí a vláda nemá v úmyslu je zrušit.

Tagy Slevy pro seniory slovensko Top
83 komentářů