Silničáři instalují na D1 optický kabel, jeho pokládka přinese omezení

Modernizace D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem. Foto: SkanskaModernizace D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem. Foto: Skanska

Přenos informací o provozu na dálnici D1 pro veřejnost by měl výrazně zrychlit. Zajistit by to měl nový páteřní optický

17 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
KarelF

V rekonstruovaných úsecích jsou HDPE trubičky položené alespoň co jsem viděl. Tam kde nejsou je potřeba je dodělat nebo propojit stávající. Úseky bude nutné propojit, protože jak se rekonstruovalo salámovou metodou tak to zřejmě není. Bude také potřeba udělat i různé protlaky mimo dálnici, ale hlavně musí to zafouknout tím optickým kabelem. A protože tam nemají kabelové komory s víkem v úrovni terénu, ale já viděl převažující kabelové komory v zemi musí tyto vykopat. Zafukuje se pak od komory k komoře a pokud po cestě nějaký dobrák HDPE trubku nakopl tak se pak hledá a opravuje. Samozřejmě zafukovaný úsek se… Číst vice »

Jožo

No už se na ty uzavírky těším, 5,10 nebo 20 to už je jedno. Fakt nýmadi. Já už toho mluvčího řsd nemůžu ani slyšet, hned mám kopřivku: „musíme, děláme“ a kecičky a kecičky dokola.

Pepa

To není normální. To tam sedí na plánovacím ŘSD banda …….., kteří nejsou schopni sesouladit nutné práce do jednoho časového období. Už se ničemu nedivím a začínám šetřit na vrtulník.

PetrS

Chráničky jsou připravené, jen to zafoukat (celé najednou v jednom časovém období). Jak by jsi to chtěl dělat ty, nafoukáš optiku po částech?

KarelF

………Samozřejmě zafukovaný úsek se odvíjí dle délky optického kabelu který máte na cívce dále i podle toho jakou maximální délku vám zvládá zafukovačka optického kabelu. ………….

Milan

Dálnici je potřeba udržovat stále rozkopanou. Je potřeba dělat takový harmonogram, aby nikdy nebyla plně průjezdná.

MajsterN

ze zprav z roku 2010 (o D1):
>Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) je to poslední úsek, kde ještě nejsou optické kabely společně s hláskami SOS.

Chapete nekdo, co tam presne delaj? To jim dosla kapacita na kabelu/nekomu to preprodavaji?
Ten kabel, co tam je, by mel dat minimalne nekolik Tbps.. takze co budeme zrychlovat?

Ayin

Ty kabely nemusí být jenom na internet. Třeba Foxconn si pronajímá jedno vlákno na přímo mezi Pardubicemi a pražským data centrem, aby měl zajištěnou konektivitu/exkluzivitu/bezpečnost.

franzJosej

buzerovat s rychlosti. to bude matl delat

Tester

kabel pokladaji v mistech kde je uz dalnice zrekonstruovana. Takze to zase rozrejou … Neslo ten kabel polozit drive v ramci rekonstrukce D1 ze??? Predpokladam , ze za rok to rozkopou zas a budou instalovat nejake cidla, nebo odvodneni atd atd . OMG !!

Jiří Kocurek

Chránička už je položená. Budou do ní zafoukávat kabel, to se obejde bez výkopu. Ten bude nutný jen v místě napojení.

Milan

Jen v místě napojení? Na to určitě potřebují uzavírku 4 km, viz článek.

Martin V.

Takže se rychleji dozvíme, kde a jak dlouho si postojíme v zácpě? 🙂

Funtom

Kvůli pár řádkům textu na info tabulích tam ta optika určitě není. Optický kabel má ohromnou propustnost, dokáže tedy přenést např. data z instalovaných kamer ve vysokém rozlišení, což je nejspíš ten pravý důvod.

Peeetr

Jedná se o páteřní republikový internet, bylo a je snadnější pokládat kabely u státních liniových staveb než to řešit na soukromých pozemcích.

Martin V.

Páteřní internet tam už pokládali před X lety. Že by tedy jen nové vlákno do staré chráničky?

Frantisek

Jo, taky se chtělo stavět VRT jako střední pás dálnice. A taky se radši rozrývá, přičemž stanice budou někdy ještě dále v polích než sjezdy pro auta…