egoe-plus
Informační technologie Infrastruktura Silnice

Seznam Zprávy: Kremlík tvrdí, že mu právník Janoušek nabídl úplatek 1,5 milionu

Vladimír Kremlík představuje elektronickou dálniční známku. I na jejím provozu by se měl Cendis podílet. Foto: twitterový účet Vladimíra Kremlíka
Vladimír Kremlík představuje elektronickou dálniční známku. I na jejím provozu by se měl Cendis podílet. Foto: twitterový účet Vladimíra Kremlíka

Jednatel advokátní kanceláře Rowan Legal Martin Janoušek měl v prosinci tehdejšímu ministru dopravy Vladimíru Kremlíkovi nabídnout úplatek ve výši 1,5 milionu korun. Kremlík to řekl serveru Seznam Zprávy. Rowan Legal získala na ministerstvu dopravy zakázky právě za Kremlíkova působení, jak již dříve deník Zdopravy.cz upozornil. Kremlík byl z funkce odvolán k 24. lednu. Janoušek obvinění v podvečer odmítl a dodal, že na Kremlíka podává trestní oznámení pro pomluvu a křivé obvinění. Jeho prohlášení jsme doplnili pod článkem.

„Nabídl mi úplatek,“ řekl Seznam Zprávám na záznam bývalý ministr dopravy. Server současně upozornil na fakt, že Rowan Legal pracuje i pro společnost CGI, která vyhrála zakázku na mýtného auditora, a že s ní Janouškova nabídka souvisí. Nový ministr dopravy Karel Havlíček zakázku zrušil a chce zadat práci na mýtného supervizora státnímu podniku Cendis.

K nabídce úplatku mělo dojít 23. prosince. Kremlík o ní až do 14. ledna mlčel, pak poslal podle Seznam Zpráv řediteli Bezpečnostní informační služby Michalu Koudelkovi zprávu, ve které ho informuje o tom, že mu nabídli úplatek za to, že kontrola mýta zůstane mimo Cendis. Kremlík 27. prosince napsal Ředitelství silnic a dálnic dopis, v kterém zakazuje bez konzultace s ministerstvem smlouvu řešit.

Kremlík po schůzce s BIS zašel podle serveru Seznam Zprávy znovu za Janouškem a zeptal se ho, zda ještě nabídka na 1,5 milionu platí. Janoušek uvedl, že „nemá nejmenší tušení“. Když pak Seznam Zprávy advokáta Janouška se záznamem konfrontovaly, tvrdil, že měl kocovinu. Hájí se také tím, že sami navrhli, aby zakázku na kontrolu mýtného převzal Cendis. Žádný doklad o tom však nemá, šlo prý o ústní návrh.

Není přitom jasné, proč Kremlík otálel s oznámením nabídky úplatku přes dva týdny. Podle DeníkuN už údajný úplatek vyšetřuje policie a mimo jiné se zabývá tím, proč Kremlík nesplnil zákonnou povinnost a neohlásil věc ihned policii. Za to mu prý hrozí až tři roky vězení. Kremlík v Rowan Legal dříve působil jako advokátní koncipient, podle informací deníku Zdopravy.cz na získání smluv pro Rowan Legal v ministerských organizacích velmi tlačil.

Šlo konkrétně o smlouvu právě s Cendisem, který plně spadá pod ministerstvo dopravy. Cendis měl podle registru smluv advokátní kanceláři platit maximálně 195 tisíc korun za posouzení vybraných otázek „identifikovaných ze strany ministerstva dopravy spojených s koncepcí realizace projektu Elektronizace dálničních známek“. Už při této zakázce se tak mohl Janoušek dozvědět o plánech Cendisu propojit systém elektronických dálničních známek s kontrolou mýta.

Kremlík se jako jediný ministr zúčastnil vyhlašování cen Právnická firma roku, kde Rowan Legal získala jedno z ocenění.

Prohlášení Martina Janouška (doplněno v 19:00):

Kategoricky odmítám lživé obvinění, která proti mě vznesl bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík. S ohledem na dlouhodobé přátelské vztahy jsme se na jeho žádost potkali tuto sobotu v Krkonoších, kde překotně a zmateně mluvil o své extrémně složité životní situaci, dokola rozebíral důvody svého odvolání i velmi citlivé aspekty svého osobního života. Otevřeně hovořil o svých představách, že by si zasloužil pracovní nabídky v resortu dopravy či jinde ve státní správě či soukromém sektoru a vyjádřil rozčarování nad tím, že řada jemu nabízených pozic od bývalých politických spojenců neplatí. Mezi jinými pronesl i větu o nabídce 1,5 milionu, která mě zarazila, protože jsem nevěděl, o čem mluví a proto jsem se snažil konverzaci odvést do ztracena větou, že o tom nic netuším.

Zcela nevěrohodně na mě působí fakt, že údajnou nabídku úplatku nahlásil se zpožděním několika týdnů a to prostřednictvím SMS zprávy řediteli BIS a jako právník naprosto ignoroval standardní postup ve spolupráci s orgány činnými v trestním řízení. Navíc se přitom odvolává na schůzku 23.12. v prostorách Ministerstva dopravy, kde jsem ten den prokazatelně nebyl.

To, že mojí negativní reakci vydává za potvrzení své verze událostí, považuji za absurdní. Absurdní o to víc, že to byla původně naše myšlenka, aby ministerstvo svěřilo zakázku supervizora mýta resortní organizaci Cendis. Nedává proto absolutně smysl, abych následně údajně lobboval proti tomu.

Je mi líto, že moje snaha podpořit člověka v katastrofické pracovní, osobní a finanční situaci je zneužita k tomu, že Vladimír Kremlík chce obviňováním jiných vylepšovat svou poškozenou reputaci. Proti tomu se hodlám bránit a podám trestní oznámení pro pomluvu a křivé obvinění. 

35 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
KNP

Já bych je zavřel všechny

Andree

A cesko bude prazdne. Rika se tomu benesova odmena za vyhnani germanu..

Bus

Holt jeho ego těžce nese odchod z pozice ministra, navíc za takových okolností, takže přichází s informacemi, že cena eshopu především skrývala sledovací systém, proto tolik peněz a také že bránil korupci.

Hezky česky

Zmatená prohlášení od Bureše dolů, bych řek, že to ještě nekončí. Jedno je jistém, ten Vondráček svým hackathonem rozvrátil co se dalo. 😀

Honza D.

O žádný úplatek nešlo a ta částka také nesouhlasí. 🙂
Z toho vládního panoptika si už člověk musí dělat srandu, jinak by se asi zbláznil.

Dan

Takže mu máme zatleskat?

Mirvald

Pan exministr zaslouží za svůj zásadový postoj uznání. Bylo by škoda, kdyby opustil politiku. Dobrých politiků není nikdy dost.

Generální mandatář

To myslíte vážně, příteli?

Andree

Pokud by v Cesku byly svycar. Pomery tak tok matl coceck sedi uplne nekde jinde

Luděk S.

Taky proto to tu máme zařízené tak, že v tom jsou úplně všichni. Vzájemně se tak nějak podporují a drží pod krkem. Já na bráchu, brácha na mě.
Heslo zní: všechny nás zavřít nemůžou.
Proto je tato zpráva dost úsměvná.

Pavel

je to jedna partička, která si jednou za 4 roky prohodí židličky, je divné, že to tak jde už 30 let

Luděk S.

Nechci vám do toho mluvit, ale těch 30 let… Všichni ti StB z Maroka, KGB z prognosťáku, bývalí vexláci.
Prosťáčkové na to skáčou a tak to máme rádi.

kodl

Vladimire Vladimire, dokoncovat Prazsky okruh si chtel, prevadet RSD na akciovou spolecnost si chtel, stavet dalnice v tempu ba nevidanem si chtel….. V ceske politice jde kazdemu jen a v prve rade o vlastni prinos, bohuzel.

Andree

Staci jet na 1tyden z cechaj na dovolenou. Po navratu clovek vidi ten rozdil. Choas chudoba nacionalismus a mozky plne nenavisti vuci EU a Nemcum. Na 1 kopci Zizka na Druhem Benes.. Jak typicke pro cechy a jejich malost. Jeste bekam souonout toka matla bobosikovou a vopicku. A je to komplet

X 1

Rath by mohl dostat milost a stát se předsedou asociace vinařů. 😉
Pánové Janoušek a Rittig si budou sekundovat v novém centrálním úřadě pro nákup a výběrová řízení. 😉

Karel Kučera

vše co vidíte při návratu z dovolené je v největším pořádku… hlavně když vás to naštve

Luděk S.

Ládíku? Mega a půl? To je legrace, viď? Za takové drobné se ani nestává z postele.
Hlavně aby se neprovalilo něco horšího…

AAA

tak nepsali v jaký měně, ne 🙂

X 1

Taky si myslím že to provalil protože to bylo málo. 😉

Lektor

Ještě větší blbec než jsme doufali
a je uplně jedno jestli si to vymyslel anebo je to pravda a vyžvaněním znemožnil policajtům to vyšetřit

náhodný kolemjdoucí

Máte pravdu. I kdyby byl nevinný, tak tohle prostě pos*al.

Libor

…tak snad to má zdokumentovaný ne?…vystudovaný právník

X 1

I právník může být blbec.

Ten_z_Bíliny

Třeba to je právník rychlostudent

Filias

Čeká 14 dní, pak jde za BIS a Seznamem, místo aby s tím šel na policii. ANO, vládneme.

mgr.pavel

Teď už chápu, proč Bureš nechce instalovat dalšího ministra dopravy. Jestliže Kremlík byl ten _nejlepší_ odpa.. eh, kádr, co našel, jakého tragéda by asi našel nyní? 😀

Petr-666

Havlíčka přece 🙂

X 1

Tronda nebo Souprava?
Černokněžník Zababa to prý odmítl už minule.
😉

AAA

čučkari

Rosťa

ANO, bude Líp. Nahlásil úplatek, tak ho po zásluze GURU odvolal. Nakonec z toho bude Kampaň, za kterou může Kalousek a vyšumi to, jako vždy. 100x opakovaná lež je nakonec pravda, jak vidíme za pár posledních let.

Jan

Vůbec se nedivím jde o těžké prachy v tenderu na mýto.. Takže se tomu vůbec nedivím že zkoušejí uplácet a čachry machry aby se udrželi takové firmy na dobrém hřejivém místečku.

V. K.

U takového kšeftu jako je mýto bych čekal víc než jen 1,5 mega. To bych bral skoro jako urážku. Na Slovensku byli teda štědřejší. Tam se mluví o vyšších desítkách milionů korun.

Chytrý za 2

Inu pozitivní motivace.

PAN

Spíš neprofesní deprivace 🙂

Chytrý za 2

Jo, ale kdo nabízel? To by mě zajímalo.

Partneři


Czechtoll

pst
podcast