Informační technologie Infrastruktura Lidé

Kremlíkův bývalý zaměstnavatel má nové zakázky na ministerstvu dopravy

Premiér Andrej Babiš a ministr dopravy Vladimír Kremlík. Foto: Úřad vlády
Premiér Andrej Babiš a ministr dopravy Vladimír Kremlík. Foto: Úřad vlády

Advokátní kancelář Rowan Legal získala bez soutěže první zakázku na ministerstvu dopravy v době, kdy úřad vede Vladimír Kremlík. Ten ve firmě v minulosti působil jako advokátní koncipient a podle informací deníku Zdopravy.cz na smlouvy se svým někdejším zaměstnavatelem tlačil.

Jde konkrétně o smlouvu se státním podnikem Cendis, který plně spadá pod ministerstvo dopravy a kde ministr nedávno provedl výměnu ředitele. Podle kontraktu v registru smluv zaplatí Cendis maximálně 195 tisíc korun za posouzení vybraných otázek „identifikovaných ze strany ministerstva dopravy spojených koncepcí realizace projektu Elektronizace dálničních známek“.

Novou velkou objednávku na základě už starší rámcové smlouvy má Rowan Legal také na Ředitelství silnic a dálnic. Za 2,7 milionu korun bude firma radit s problematikou dálnice D3.  Zástupci Rowan Legal jsou na ŘSD nově i v komisi, která řeší provoz mýta pro případ, že přestane platit stávající smlouva se společností CzechToll/SkyToll.

Redakce Zdopravy.cz už před více než týdnem získala informace o tom, že Kremlík se u svých podřízených zasazuje o to, aby uzavírali smlouvu právě s touto advokátní kanceláří. Podle oficiálního životopisu Kremlík ve firmě působil po svém odchodu z ministerstva dopravy v roce 2008. Na ministerstvu dopravy dříve jako vrchní ředitel organizoval tendr na právní služby. Zakázku později kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad především kvůli ceně i rozsahu prací. Za necelých pět tisíc korun na hodinu totiž vybrané advokátní kanceláře nezpracovávaly jen složité právní analýzy, ale prováděly i banální kancelářské práce.

Kremlík na dotazy neodpověděl. Ministerstvo dopravy odpovědělo po vydání článku, kompletní vyjádření přinášíme na konci textu.

Partner Rowan Legal Martin Janoušek neodpověděl na konkrétní dotaz, zda je s Kremlíkem stále v kontaktu a řeší s ním zakázky na ministerstvu. „Pan ministr u nás působil tuším před 11 lety. Obsazení osoby ministra nemá na naše právní specializace a tudíž ani na naši práci pro veřejný sektor žádný vliv,“ řekl Janoušek. Podle něj firma působí na ministerstvu řadu let bez ohledu na personální obsazení pozice ministra.

Kremlík se zúčastnil jako jediný ministr i vyhlašování cen Právnická firma roku, kde Rowan Legal získal jedno z ocenění. Na vyhlašování byl jediným ministrem.

PRÁVNICKÁ FIRMA ROKU 2019 – VÝSLEDKOVÁ LISTINA➡️ http://bit.ly/PFR_2019_vysledkova_listina

Gepostet von epravo.cz am Dienstag, 5. November 2019

Vyjádření ministerstva dopravy

Advokátní kancelář Rowan Legal v podřízených organizacích Ministerstva dopravy nezačala pracovat nově. Resort dopravy s ní spolupracuje dlouhodobě. Na tuto advokátní kancelář se resort dopravy opakovaně obrací díky jejímu vysokému renomé v oblasti práva informačních technologií, veřejných zakázek, telematiky atd. Právní služby v posledních deseti letech realizovala mimo Cendis a ŘSD i pro ŘLP, SŽDC, ČD IS, ČD Telematiku a přímo pro Ministerstvo dopravy, a to dlouho před nástupem současného ministra dopravy do funkce. Smlouvy na jednotlivé zakázky a předmět jejich plnění jsou veřejně přístupné v registru smluv.
Co se týče poslední zakázky pro Cendis, dle vyjádření Jana Paroubka, pověřeného ředitele Cendis, byly hlavním kritériem pro volbu Rowan Legal reference v oblasti IT zakázek a veřejného sektoru a dále požadavky na rychlost zpracování předmětné právní analýzy. Jednalo se o zakázku malého rozsahu, proto nebylo nutné dělat soutěž. Podle nabídkové ceny a předpokládaného rozsahu plnění nepřekročí 195 tis. Kč. S ohledem na požadovanou rychlost plnění nepoptával Cendis více dodavatelů, jelikož nabídková cena byla srovnatelná s dřívějšími nabídkami na obdobné služby. Skutečnost, že pan ministr Kremlík dříve působil v Rowan Legal nebyla zadavateli známa a zadání tedy nebylo touto skutečností, ani samotným ministrem Kremlíkem, nijak ovlivněno.

K vyloučení všech pochybností ministr dopravy Vladimír Kremlík rovněž nařídil v příštím týdnu zveřejnit seznam nákladů na právní služby za období leden až říjen 2019, a to za MD, SŽDC, ŘSD, SFDI, ŘVC a Cendis.

16 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Sova

Ve veřejné správě už dlouhá léta obsazuje vítěz voleb posty, ale pod pokličkou na méně nebo neviditelných postech jsou stále staří dinosauři z řad ODS, ČSSD (čti z potápějících se lodí) a pořád si drží jakýs/takýs vliv. Tohle samo od sebe nevyhnije, jejich děti už dorostly ke 30. rokům věku a jdou ve šlépějích fotrů…

Přemek

Pokud poskytnou kvalitní služby za nevysokou cenu, pak je taková výhrada zcela bezpředmětná.

súdružka Kolesárová

HaHaHeHeHiHiHoHoHuHu, je tady snad někdo kdo tohle nečekal??? Každopádně, děkujeme za zveřejnění

Jan

Ano, to je přesně jeden z důvodů, proč musel Chovanec jít… A až se do toho nezaměstnatelný Ščerba se zkušeným Formanem položí naplno, to bude krásných zakázek! A těch konzultačních smluv! Pouze je mi líto pana Paroubka, kterému tam zjevně pšenka nepokvete 🙁

Přemek

Jste si jistý? Podezření vznikne snadno na základě všeobecných zkušeností, ale konkrétní případy se mohou výrazně lišit.

XXXD

No to je překvápko…

Martin1

Další „transparentní“ odborník z řad Babišovy vlády. Odkud tyhle lidí tahá, z klobouku?

Tom

Bohužel to spoustě voličů nevadí. Hlavně, že „dělaj“. Bude to trvat ještě dlouho než se jich zbavíme.

Dushan

Co konkrétně máte v souvislosti s článkem na mysli tím „to“ nevadí?

Martin1

Nepochopil?

jirka

ale zase maji ANO.-volici vlaky gratis(i kdyz jsou to stary rachotiny), dalnice gratis(i kdyz jsou dalnice nedokonceny) a maji i cesky Grety Thunberg… stary komunisty co blokuji jakoukoliv stavbu

Andrej

ANO a Babiš mi veľmi pripomína SMER a Fica u nás tak 10 rokov dozadu. Silná podpora (a obzvlášť v chudobnejších regiónoch a medzi staršími), množstvo škandálov, ktoré však nemajú absolútne žiadny negatívny vplyv na preferencie, šikovný marketing, neustála hra na ublíženého a boj so „zlými“ médiami, bezbrehý populizmus, premárnenie dobrých rokov hospodárskeho rastu na nezmyselné plytvanie a naopak nízke investície, neschopní úradníci a ministri kam sa človek pozrie, postupná degenrácia zvyšku odbornoti na dôležitých postoch, a hlavne -> plíživé, postupné a úplné ovládnutie štátu – od najvyšších poschodí po tie najnižšie – každému sa niečo ujde, stačí ísť s… Číst vice »

Tuzemák

Schválně, kdy na nás vyskoči nějaká česká verze Gorily?

Přemek

No Babiše podezírat z veřejného neinvestování je hodně odvážné…

Tosmek

To je šaškárna, celá tahle vláda 😀

Martin1

Nejlepší jsou ti voliči, co řvali, že ostatní kradli. A dnes si libují, jakého že to mají premiéra, který tu korupci vyžene. Čím tito lidé vlastně myslí?