Šéf Skansky: Na Slovensku nám uvízly stovky lidí, o zastavování staveb zatím neuvažujeme

Zaměstnanci Skansky při modernizaci D1. Foto: SkanskaZaměstnanci Skansky při modernizaci D1. Foto: Skanska

Stavebnictví je dalším oborem, kterého se mohou dotknout stávající potíže s pandemií koronaviru. Eurovia už oznámila zastavení prací, další firmy

13 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vnější pozorovatel

Když to tak čtu, není na čase si říct co je tedy cíl, ke kterému směřujeme? Doufám že nikdo soudný si nemyslí že to je nula nakažených. Protože ta omezení budou s postupem času představovat čím dál větší problém nejen ve stavebnictví.

Vít Jůza

Už jsem se po kouscích na webu dočetl, že cílem není totální zastavení infekce za cenu totálních opatření, ale přiměřené utlumení a zpomalení, aby nedošlo ke špatně zvladatelnému náporu na zdravotnictví jako v Itálii.

Vnejší pozorovatel

Tomu rozumím, melou to pořád dokola, ale mne by zajímalo (a nejen mne), jak poznáme, že se cíl daří plnit – tedy že jí brzdíme dostatečně, že nad nemocí vítězíme a že je nemoc pryč. Jak poznáme, že máme více nakažených v důsledku rozvoje nemoci a ne v důsledku většího počtu testů? Taky by mne zajímalo, jaké varianty se zvažují, jestli by nebylo lepší vytipovat si ty rizikové skupiny, dát jim ochranné pomůcky přednostně, ty lidi nechat izolované se 100 procenty náhrady mzdy nebo výdělku z podnikání, klidně ze státního rozpočtu a zajištěním zásobování třeba armádou a sociálními službami a… Číst vice »

Tomáš

Vyhravat nad koronavirem budem, az bude R mene nez 1. Dnes je R 1,5. Cislo postupne klesa. Vice info na http://www.stopcovid.cz vcetne informaci, co tohle cislo znamena a graf od 16.3.

Modré zábradlí

S tím R to není tak jednoduché. Když zavřete všechny doma, tak máte R<1 natošup, jenomže vám za pár dnů lidi umřou doma hlady. Takže se cíli na to, aby se nezahltil zdravotní systém (Itálie, Španělsko) na jedné straně a nezkolabovala ekonomika na straně druhé.

Y.K.

To jistě, směřuje to proto k přísně (a technologicky) kontrolované karanténě jen těch v podezření nebo nemocných.

Vnější pozorovatel

No zrovna ten druhý cíl jim moc nejde

Eduard

Nebojte až padnou první pořádné pokuty a podmíněné tresty, tak hned všichni kdo nedodržují karanténu se hned vzpamatují a budou ji striktně dodržovat. Ono by nebylo od věci pro takové případy a lidi ve větší míře zavést náramky, podobně jako je to v případě domácího vězení.

Y.K.

Tahle nemoc už asi nikdy nebude pryč. Cíl je držet nárůst případů pod lineární křivkou, bez kontroly na začátku letěla exponenciálním průběhem. Současný stav je „vychytávání“ nedetekovaných, kteří bloumají kolem a umisťování jich i kontaktů do karantény. A právě že je tak tvrdý by mohlo pomoci brzy opatření začít rozvolňovat. Další stupeň bude chytrá karanténa, tedy drsná opatření na těch (i potenciálně) ohrožujících a uvolnění pro ostatní. Zastavit epidemii nejde, ale převzít kontrolu nad průběhem jde. Klíčem je saturace zdravotnictví a ta u nás ještě nenastala, což je dobře (62 % lůžek obsazeno). Třeba Itálie. 19. 2. – 0 mrtvých,… Číst vice »

Jiří Kocurek

Když se to vezme přes velká čísla, tak v itálii žije 60 miliónů lidí. Odhadnu-li průměrný věk dožití na 80 let, tak to dělá přibližně 2000 narozených a zemřelých denně. Koloběh života.
Bohužel je to tak, že každá takováhle nemoc zkosí ty, kteří to mají nahnuté. Pak to klesne.

Y.K.

Musíte si ale uvědomit, že ta čísla se vztahují k extrémním opatřením bránícím exponenciálnímu růstu. A nejsou to celková úmrtí v Itálii, jsou to úmrtí z jediné společné příčiny. Když se nechá nemoc volně explodovat exponenciální křivkou, tak budou miliony mrtvých, protože 3 % smrtnost je opravdu dost vysoká v miliardách lidí. Bohužel ta nemoc kosí i ty co to nemají nahnuté, ale mají zdravotní potíž. A to je každý třetí. A kosí i zdravé jedince, viz ztráty lékařů a sester, jen menším procentem. Dělat experimenty typu “necháme to jet volným pádem” zkusila Británie, což je rychke přešlo ve chvíly… Číst vice »

Kulový blesk

Přesně tak, i když to veřejně neřekli, evidentně se náš stát chce držet jednoho ze 3 scénářů: 1) Nechávat epidemii pomalu projít populací, tak pomalu, aby zdravotnictví dokázalo obsloužit všechny vážné případy. Přesně tak, jak jste uvedl ve svém komentáři. Což znamená, že některá omezení budou trvat měsíce, možná i roky. 2) Pokud se v průběhu času objeví použitelný lék, který vyléčí nemocné dřív, než dojde k vážným komplikacím, bude možné uvolnit zbývající omezení a nechat epidemii projít populací rychleji. 3) Pokud se objeví očkování, plošně očkovat populaci. Ovšem očkování bude k dispozici nejdřív příští rok, možná ještě později, takže… Číst vice »

Jaaa

Nemyslím, že mají takto promyšlenou strategii. Spíš teď jde jen o to získat čas. Chytrá karanténa je jedno z možných řešení, plošné testování druhá. Zatím se toho stále o COVIDu neví dost, takže se čeká, s čím vědci přijdou.