Šéf Skansky: Na Slovensku nám uvízly stovky lidí, o zastavování staveb zatím neuvažujeme

Zaměstnanci Skansky při modernizaci D1. Foto: SkanskaZaměstnanci Skansky při modernizaci D1. Foto: Skanska

Stavebnictví je dalším oborem, kterého se mohou dotknout stávající potíže s pandemií koronaviru. Eurovia už oznámila zastavení prací, další firmy

Stavebnictví je dalším oborem, kterého se mohou dotknout stávající potíže s pandemií koronaviru. Eurovia už oznámila zastavení prací, další firmy zatím vyčkávají a plošný zákaz jejich vedení doposud nevydalo. Podle šéfa stavební společnosti Skanska pro střední Evropu Michala Jurky došlo v případě jedné z největších firem v oboru zatím k uzavření betonárny v Mohelnici a zpomalení prací na dokončeném úseku D1 u Přerova.

Museli jste kvůli koronaviru omezit některé stavby či úplně zastavit?
Uzavřeli jsme jen betonárnu v Mohelnici a zpomalujeme dokončovací práce na již zprovozněné D1 137 a některých dalších stavbách, kde není tlak na čas. V současné chvíli ale neuvažujeme o plošném zastavování staveb, věříme, že situaci zvládneme. Chráníme zdraví lidí, zároveň chceme pokračovat v projektech tak, abychom byli schopni dostát závazkům vůči klientům.

Jaká opatření jste přijali proti šíření viru?
Na některých stavbách jsme zavedli střídání směn, roušky, respirátory a dezinfekci zajišťujeme i přes několik týdnů trvající nedostupnost kombinací nákupů a vlastní výrobou. Roušky šijí desítky dobrovolníků z řad našich zaměstnanců, dezinfekci budou připravovat naše laboratoře. Při domácích cestách včetně dopravy na stavby doporučujeme zaměstnancům využívat firemní i soukromá auta, daleko častěji dezinfikujeme naše prostory a poskytujeme i možnost dezinfekce rukou na toaletách a v kuchyňkách. Setkáváme se dálkově, a kdo může, pracuje z domova. Všem zaměstnancům nad 65 let a s vážným zdravotním omezením navíc umožňujeme zůstat doma preventivně, s plnou náhradou mzdy.

Kolik lidí vám kvůli koronaviru odpadlo? Nemyslím jen nákazou, ale například karanténou či hlídáním dětí.

V ČR nemáme nikoho nakaženého ani v nařízené karanténě, a řádově dvacet kolegů se na základě OČR doma stará o nezletilé děti. Na stavbách jde v této chvíli spíše o jednotlivce, například na D1 máme každý den nasazeno přes 250 lidí a stavba jede ve víceméně normálním režimu. A pochopitelně ti, kteří mohou, pracují už nyní z domova – ve všech našich pěti zemích jsou to řádově stovky kolegyň a kolegů.

Existuje ve Skansce nějaký plán pro případ, že vám přestanou kvůli tomu lidi chodit do práce, jaké stavby se budete snažit udržet?

Vždy se snažíme dohodnout s investorem V této chvíli například vnímáme zájem státu na pokračování rekonstrukce D1. Pokud to situace bude vyžadovat, můžeme nějaké kapacity přesouvat, ale v masovém měřítku to dělat nebudeme.

Jaké komplikace současný stav přináší?
Prioritou je bezpečnost lidí: musíme myslet na přirozený strach lidí a v této nelehké době s nimi nepřestat mluvit. Velký problém je s ubytováním a stravováním a nonstop řešíme nedostatek ochranných prostředků. Důležité pro nás také je, abychom s investory nastavili konkrétní pravidla, za jakých podmínek mají stavby pokračovat.

Stavebnictví je v ČR hodně závislé na zahraničních pracovnících. Neutekli vám domů?
Zatím se to neděje masově, máme výhodu, že velkou část kapacit hlavně v inženýrském stavitelství pokrýváme vlastními kapacitami. Velký dopad má ale uzavření hranic se Slovenskem, tam uvízly řádově stovky lidí, kteří standardně pracují na stavbách v ČR, například naši mostaři, železničáři a také někteří subdodavatelé. Otázkou také je, kolik Ukrajinců odjede na Velikonoce domů a nebude se tak moci vrátit. V pozemním stavitelství je horší situace v Polsku, tam v některých dnech na některých stavbách chyběla až třetina subdodavatelských kapacit. Subdodavatelé se samozřejmě s problémy potýkají, ale i oni vědí, že je důležité, aby se stavby nezastavovaly.

Michal Jurka, prezident Skansky pro střední Evropu

Michal Jurka, prezident Skansky pro střední Evropu

Tagy dopady koronaviru na stavebnictví Skanska
13 komentářů