Schváleno: Z Prahy k Litoměřicím až 320 km/h, s odbočkou na Most se zatím nepočítá

Lokomotiva 162 ČD, Ústí nad Labem, zdroj: České dráhyLokomotiva 162 ČD, Ústí nad Labem, zdroj: České dráhy

Na trati vznikne Středohorský tunel o délce 18 kilometrů a Krušnohorský tunel o délce 26 kilometrů

380 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš

Vykolejí i při malé rychlosti

Kocour Mikeš

No, co se týká VRT v ČR, myslím, že na naši zemičku by stačilo 200 – max. 250km/h. – —- – Před pár lety jsem pobýval nějaký čas pracovně na Taiwanu. Dostalo se mi možnosti pocestovat jejich šinkanzenem a vidět okolní dopravní infrastrukturu. Jejich High Speed Rail jsou japonské jednotky Šinkanzen T 700 od konsorcia Kawasaki. Cestování je parádní, připadlo mi to spíše jako letadlo. Cestovní rychlost je 300kmh, je to fičák Co se týká trati pro HSR : S jakoukoliv jinou vlakovou dopravou to nemá nic společného ! Šinkanzen má čistě svoji trať, v podstatě protíná krajinu jak střela,… Číst vice »

Alibaba

Máte představu kolik (podíl) lidí pojede na letiště a kolik do centra Prahy (od Ústí)? Na to se mělo myslet tak před 20 lety, teď mám pocit, že ti kdo to vymýšlí chtějí jen brzdit současné stavby, které mají alespoň v územním plánu rezervu.
Já očekávám, že na Havliště bude jezdit vlak z Masaryčky každých 15 minut, z Prahlaváku přes Semmering každou půlhodinu. Ale asi tím, že jsem vidlák z východu, tak mi to připadá jako luxus.

Alibaba

Proč?
Jaká rychlost by stačila, aby byla jízdní doba Praha – Drážďany 1 hodina?

Milan Severa

Prosím o radu. Je někde na webu k nahlédnutí detailnější popis trasy / mapa / mezi Praha – Roudnice n/L? Mam na mysli poslední verzi po geodetickém zaměření, které proběhlo. Děkuji

Jaaa

Zkuste požádat podle 106 a pak ji vystavit. 🙂

Daniel Mach

V nížině kolem Labe budou vedle sebe existovat 3 dvoukolejné tratě. Je to nutné? Nestačilo by pro rychlost okolo 250 km/h. přestavět pravobřežní trať, tedy Praha – Neratovice – Mělník – Litoměřice – Ústí nad Labem a nákladní dopravu od/do Lysé nad Labem převést někde od Mělníka přes Labe na levobřežní trať. Úsek Ústí nad Labem – Drážďany – Berlín se přestavěl jen na 200 km/h. a úsek Berlín – Hamburg je také veden po stávající trati s max. rychlostí 240 km/h.

Projektant

Pro rychlost 200 km/h potřebujete oblouky o poloměru min. 2100 m; pro rychlost 250 km/h už je to min. 3400 m. Koukněte do mapy, jak se ty tratě kroutí. To byste musel stejně jít kompletně novou stopu a to už je lepší tam tu starou trať nechat. Modernizovat stávající tratě na 200-250 km/h jde jen tam, kde jsou „podle pravítka“, např. Vranovice-Břeclav, Poříčany-Kolín, zde by šel uvažovat nanejvýš úsek na levobřežce Hrobce – Lovosice. Ale na takové trati pak výrazně klesne kapacita, pokud se tam mají vetít 200+ km/h expresy, 100 km/h náklady a do toho 60 km/h osobáky (55-60… Číst vice »

Daniel Mach

Do mapy jsem se díval a oblouky o poloměru 3500 m se vešly s výjimkou úseku Litoměřice – Střekov, kde by se muselo jít tunelem jako u plánované VRTky. Pokud by se expresy Praha – Ústí n.L. – Drážďany/Cheb přesunuly do nové stopy na pravém břehu přes Litoměřice, tak by na levobřežce přes Roudnici n.L. zůstaly náklady a osobní vlaky a méně významnými rychlíky. Pravobřežní trať není vytížená natolik, aby očekávané intenzity nepřenesla. Pokud by se zahltila, tak stále zůstane rezerva na třetí dvoukolejku podle dnešních plánů na VRT, resp. Rychlá spojení, ale když to srovnávám s kapacitou na německé… Číst vice »

Projektant

Ještě srovnání: podobným směrem vede D8, I/30 a I/8, tedy čtyři pruhy v každém směru.

Nebyla ta D8 zbytečná? Nebylo by lepší na I/30 doplnit středová svodidla a povolit tam rychlost 110 km/h?

Tak vidíte. A žádná z těch komunikací rozhodně nějak nezeje prázdnotou.

Daniel Mach

Nesrovnatelné. Rozšířit I/30 ani I/8 nešla, protože vedou obcemi. A I/8 je dnes poloprázdná.

Alibaba

No vidíte, a současné tratě (090 a 072) taky vedou obcemi.

Alex X

Celá VRT je špatně. V tunelech malá rychlost, trasování u Prahy východně místo trasy přes letiště jak je to běžné v západní Evropě (Praha je snad jediné letiště v Evropě, které nemá železniční spojení s centrem metropole).

Alibaba

V jakých tunelech je malá rychlost?
Má-li sloužit trať (vybrané úseky) i pro nákladní vlaky, tak tam ty VRV stejně moc rychleji jet nemůžou, protože se tam při těch rozdílných rychlostech nevejdou.

Richard Fiala

Jako laik ale nikoli blbec nebo fanatik mám velké pochybnosti kolem projektu vrt v našich podmínkách. Trasa do Drážďan a dál na západ a sever Evropy je důležitá a vyžaduje „narovnání“ zejména v úseku cca Lovosice-Drážďany a dlouhý tunel pod Krušnými horami . Tím ovšem vypadne ze hry jediné větší české město na trase Ústí nl (nebo bude nutné vybudovat terminál mimo město) a trať by sloužila především mezinárodní dopravě k čemuž nás zřejmě tlačí i němečtí sousedi a EU. Pakliže mají vlaky stavět i někde u Roudnice je tím zase zpochybněna rychlost přes 300 km/hod protože úsek Praha-Rnl je… Číst vice »

Martin

Par poznamek: – Usti nevypadne ze hry, stanice se planuje blizko centra… – Trat bude slouzit i vnitrostatni doprave, nejen do Usti, ale i Teplic, a do podkrusnohori, soucasne ma navazovat i vetev do Mostu, zrychli i regionalni spoje, napr. do Ceske lipy… – terminal v Roundnici byt muze, nebudou v nem zastavovat vsechny vlaky, expresy mohou max. rychlosti jezdit az do Usti tedy 320/250… -Usek Praha-Roudnice neni prilis kratky, nemusi vsechny vlaky jet 320, nektere treba jen 230, umozni-li to grafikon, zrychleni vlaku z 0-300 je dnes i pod 3min. a za na rozjezd potrebuje cca 12km, na zpomaleni… Číst vice »

Rišan

Ještě kratší je úsek Roudnice-Ústí ale to není podstatné. Z dostupných jízdních řádů jsem vyčetl, že hodinová rychlost expresů se na úseku PHA-UL za posledních 30 let zvýšila z 81 na dnešních cca 90 km/h, což je v rámci možností současné tratě patrně maximum. Pro srovnání na nikoli vrt úseku Drážďany-Berlín je cca 107 km/h a polovrt Berlín-Hamburg cca 142 km/h. Němci totiž svou vrt síť teprve pozvolna budují. Pro zdejší vnitrostátní dopravu a samozřejmě tu mezinárodní by měl podstatnější význam ucelený úsek (Wien/Budapest/Bratislava) – Brno – Praha – Drážďany atd, jehož se můžeme za neznámých ale jistě velmi vysokých… Číst vice »

Alibaba

Praha – Brno má být taktových/systémových 60 minut bez zastavení. Vlaky co budou zastavovat ve stanicích typu Nehvizdy (Praha východ) budou samozřejmě pomalejší.
Až Němci zvednou rychlost na trati Drážďany-Berlín na 200 km/h, tak se průměrná rychlost přiblíží trati Berlín-Hamburg.
To že se to bude stavět 15 let by snad nemělo vadit, jestli k tomu tady na serveru čtete pravidelně články, tak je snaha o nějakou logickou etapizaci, aby se po postavení nějakého úseku (cca +- 80km) ten úsek dal využívat a přispěl hned ke zrychlení. Hlavně se musí vůbec začít!

Martin

Ano, bude se stavet na etaby, stredohorsky tunel bude az posledni etapou…
Koukal jsem v Usti na misto budouci stanice a je tam velky prostor udelat slusny prestupni uzel vcetne obchodne-administrativnich ploch….

Rišan

Drahý Martine to by mne opravdu zajímalo kam by se ten terminál dal vtisknout POBLÍŽ centra UL??

Martin
Paja

A VRT je teda špatně protože jí chceme my nebo je dobře, protože si jí Španělé postavili za unijní peníze? V tom aby se nějaké zvíře vyznalo.

Rišan

Přečtěte si můj druhý příspěvek snad vám trochu svitne v hlavě.

Josef Nový

Berlín – Nehvizdy (úvrať)- Praha. První stát na světě co plánuje úvrať na VRT. …Jo a pak se jinde člověk dočte že Berlín- Praha přímo, ale proč se potom budou dělat Nehvizdy jako přestup na VRT, když tam pojedou pouze Praha – Brno? Nějak to nedokážu pochopit.

Lukas

Říkáte nesmysl. Vlak na této VRT mezi Balabenkou a Vysočany vjede do tunelu a vyjede nahoře směr Roudnice.

Přes Praha-Východ pojedou rychlý spojení Praha-Kolín-Pardubice-Česká Třebová, Praha-Poděbrady-Hradec, Praha-Kutná hora, Praha-Čáslav a samozřejmě po dokončený úseku na Vysočině taky Praha-Vysočina-Brno. Na stávající trati zůstanou jen náklady a osobní vlaky v taktu 10 minut ve špičce.

Emanuel Šíp

Úvrať Berlín – Nehvizdy – Praha žádná nebude, to je jen důsledek omylu novinářů, kteří z Nehvizd dělají jakousi přestupní stanici mezi VRV. Bude to jen na společném úseku VRT Praha – Brno a Praha – Hradec Králové, a tam budou výhradně přestupy NA VRV, a to auty z oblasti zhruba Brandýs n.L., – Lysá n.L. – Český Brod – Úvaly. Na druhé straně se mi strašně líbí výroba přímých rychlých spojení do Poděbrad, Kutné Hory či Čáslavi. A co takhle vysokorychlostní vlak Praha – Bečváry nebo Praha – Kopidlno, to by nešlo? Kdyby se tohle mělo realizovat, pak by… Číst vice »

Lukas

Kolego. Já napsal rychlá spojení. Myslel jsem nejenom VRT. Přes Nehvizdy pojedou i Rychlíky, IC a EC a zastavím tam některé.

Emanuel Šíp

Vůbec nešlo o zastavování v Nehvizdech, ale o pokrytí kapacity tratě těmi různými vlaky, To, co jste navrhoval, by znamenalo buď výrazně prodloužit interval vlaků EC směr Praha – Brno, Praha – Ostrava a později Praha – Vratislav, anebo snížit traťovou rychlost tak, aby se tam všechny ty trasy vešly.

Ales

Snad tomu nikdo nevěří, sci-fi v české verzi. Možná v roce 3020. Pro zasmati dobrý článek, ale vraťme se do tvrdé reality a ne mokrých snů.

zaosai

Zajímavé,jen to nebude pro cestu z UL do Dresden po stánce finanční.A tak radši po staré trati a nebo autem.

Luděk S.

Z Ústí do Drážďan to bude stát 63612 Kč v jednom směru. Zpáteční akční jízdenka vyjde na 100000 Kč.

zdeněk

pěkný scifi scénář , to bude hotovo rok 2100

David

Doufám, že to nebude AŽ 320 km/h a jen pro vozidla s naklápěcí skříní 😂😂

Martin

ono to bude az 320, ma se stavet na 350, ale vlaky budou spise jezdit cca 200-320… ty nejrychlejsi asi okolo 300-320.. je to maximalka…

X 1

Naklápění je dle mezinárodní bezpečnostní normy limitovánano Vmax=250 km/h.

Martin

V Evrope, max. pro naklapeci vlaky je na konvencnich tratich 200km/h, na vysokorychlostnich az do 250km/h…
V Japonsku problem s rychlosti resili naklapenim vlaku N700, na stare trati Tokaido a Sanyo shinkansen, kde byla max. 250 km/h a polomery oblouku jen 2500m, naklopenim vlaku se zvysila rychlost na max. 270km/h a novejsi vlaky N700A na polomerech 3000m davaji 285km/h, zaroven vykon vlaku umoznil zrychleni na max. za cca 3min.

A. Dvořák

To mi prosím vysvětlete, takže po vysokorychlostní trati budou jezdit i „obyčejné“ vlaky. Ale co vím, tak vrt musí mit nějaké sklopení a obyčejné vlaky ČD nemají možnost naklápění. Jak tohle bude vyřešeno? Děkuji

Leinad

Naklápěcí skříň není podmínkou provozu na VRT. Naopak, vesměs je to k ničemu.
Pro provoz na VRT jsou jiné podmínky, vesměs splnit jdou (max hmotnost na nápravu by asi nesplnil vagon na uhlí, ale poštovní vlak klidně)

Jakub P

Vnější kolej výš než vnitřní maj v obloucích afaik i konvenční tratě. Naklápění naopak umožňuje rychleji projíždět i oblouk, který nemá to zvednutí pro vysokou rychlost dostatečné. Oblouk ve stylu pouťové stěny smrti, aby tam vlak nemohl projíždět krokem, fakt snad nikdo neudělá ani na VRT. Na VRT tratích bývají naopak oblouky delší, tedy mírnější. Co je tam větší a může to dělat klasickým vlakům problémy, jsou stoupání a klesání. Ale to je omezení spíš pro nákladní dopravu než pro klasické (relativně pomalé) osobní vlaky. A i ta nákladní to zvládne (jen holt s méně nebo lehčími vozy na jednu… Číst vice »

Martin

No k tem sklonum, nakladni vlaky zvladaji obvykle 10-12‰, u lehkych osobnich vlaku na VRT muzee jit az na 35-40‰… coz nakladni vlak neda ani nahodou, pres vysocinu je myslim 14‰ a uz je tam postrk nutny…
To plati i pro rychlosti, osobni vlaky by mohli jezdit klidne i 400km/h, pokud by to umely a trat by na to byla postavena, ale nakladni vlak tak max. 100-120km/h, s vyjimkou nejakych opravdu specialnich nakladnich vlaku pro lehke zasilky jako napr. byl TGV La Poste….

Jakub P

Jasně, ale pokud se už při stavbě VRT trati s náklady počítá, nikdo tam ten sklon 35-40‰ nedá. Je to možnost, ne nutnej atribut VRT trati.

Martin

To je jasne, ze takovym sklonum se clovek pri projektovani vyhyba, nestavi se horska draha, presto takove useky jsou, a mohou byt, kdyz neni prilis vhodna jina varianta…

Pisu o moznostech, ne nutnosti,…

Take neni nutne aby na castech koridoru byla par km vyssi rychlost za kazdou cenu, pac neustale propady rychlosti nejsou vhodne…

Martin

Pendolino i nektere Shinkanseny umi naklapeni, zvysuji tak rychlost na starsich VRT tratich o mensich polomerech… take byva, pokud je to ciste osobni, vice naklopena trat, ale to zalezi na normach a vlakovych soupravach… Obycejne vlaky tam moc jezdit nebudou, mozna ze zacatku, cim lehci soupravy tim lepe… navic u vysokych rychlosti je dulezita aerodynamika, proto soupravy mivaji zakrytovane casti mezi vozy, nektere i podvozky, upravena cast je i u pantografu – u japonskych je na nekterych soupravach i bocni kryti pantografu… Pokud je trat napr. koridor u nas postavem pro naklapeci jednotky, tak obycejny vlak tam take muze, jen… Číst vice »

rušňovodič Peter

Pletiete si vysokorychlostne vlaky s vlakmi s naklápacou skrinou. VRT býva navrhnutá veľkoryso s ohľadom na veľmi veľké polomery oblukov (napr. R viac ako 4000m), čo umoznuje prejazd vlakov vysokou rychlostou aj bez naklapania skrine. Naopak, vlaky, ktore naklapanie skrine maju (napr. ČD Pendolino) umozňujú prejazd vyssou rýchlosťou na smerovo menej priaznivych tratiach v porovnani s konvencnymi supravami bez naklapania skrine. Este perlicka na zaver na CMK v poľsku pouzitý typ Pendolina ani nie je vybaveny naklapanim skrine. Tato trat ale ma veľké polomery oblukov.

Dušan

Nemáte úplně pravdu, protože limitní rychlost pro Pendolino z pohledu využití jeho naklápění je technicky V = 230 km/h, nad tuto hodnotu teoreticky až do jeho maximální rychlosti – třeba ETR 600/610 má maximálku V = 250 km/h – se už Pendolino technicky může klopit naprosto minimálně, resp. od V = 300 km/h a vyšší už dokonce nesmí klopit vůbec – čili resume: nasazení Pendolina na VRT-kách s rychlostí 250 km/h a vyšší je úplný nesmysl, na upgradech s maximálkou 200 km/h pro klasiku a 230 km/h právě pro Pendolina to už celkem smysl má, ale taková trať zase v… Číst vice »

Luděk S.

Aby ten vrtkový provoz těch 7 pendolina v roce 2055 zvládlo.

Luboš Beneš

Než se VTR postaví, tak bude Pendolino dávno ve šrotu, tudíž tyto úvahy jsou zcela zbytečné.

Luděk S.

Tohle se řešilo. Páru, B, 810, 814, 831, Sergeje, ani 749 do tunelu Němci nepustí.

Jiří Kocurek

Ale mohla by dojet na hraniční čáru a pak zase zpátky. Ikdyž ta pára teda pojede uhlím napřed a to se nemá,.

Alibaba

Na VRT může jezdit vše, technicky není problém. Problém ale bude tam vlaky rozdílných rychlostí naskládat. A když se teda už to VRT (dle naší legislativy trať pro více než 200 km/h) staví, tak bych očekával že souprava, která bude na tuto trať puštěna v běžném provozu (ne nějaké mimořádnosti), bude mít skladbu vozů na minimálně 200 km/h a tyto rychlosti budou využívat všechny vlaky. Tunem přes hranice do Německa nebude VRT, má se navrhnout na max 200 km/h. Bude to konvenční trať. Tunel pod Českým středohořím bude asi pro naší legislativu VRT s nákladním provozem (do 250 km/h). Aby… Číst vice »

Emanuel Šíp

To, že centrální komise ministerstva dopravy tuto studii proveditelnosti schválila, je asi formálně v pořádku, umožní to finanční vypořádání zpracovatelů, kteří plně vyhověli stávajícímu, byť od počátku pochybnému zadání. Také to odfajfkuje jeden úkol z celého programu. V ostatním je třeba se vrátit k argumentům uvedeným již k prvnímu schválení studie centrální komisí v září 2020: Zatímco k trase hranice Německa – Roudnice nad Labem ani k roudnickému terminálu na zelené louce nelze mít zásadnější připomínky, trasa odtud na jih bude teprve řešena studií proveditelnosti pražského uzlu, a věřme, že kvalitně. Úřednická představa vysokorychlostní tratě přes Odolenu Vodu, Hovorčovice a… Číst vice »

Krušky-Středohoří

Každý projekt má své odpůrce a zastánce, jako i navrhovatele alternativních řešení:)

Emanuel Šíp

Jasně :-D. Současným problémem je, že se ta alternativní řešení při přípravě projektů na úrovni úřadů nediskutují. To, co navrhujeme, nese letopočet 2016 a je starší než zadání celé studie proveditelnosti. Zpracovatelé sami navrhli to vložit do studie jako variantu a z oficiálních kruhů zaznělo: to se nechce. Pak se divíme, že v minulosti řada projektů dopadla, jak dopadla.

Martin

Myslim, ze na to uz se tu vedla debata, tahle trat nijak zvlast neresi zel. uzel Praha jako takovy, ale take ho nijak neohrozuje,… Praha je vubec co se tyce dojizdeni a provozu citelne zasazena negatvinimi vlivy IAD a stale se to zhorsuje, a prioritou by melo byt zefektivneni a zatraktivneni VHD v Praze i regionu kolem Prahy… Rad bych byl pro napojeni letiste a Kladna na dalkovou dopravu, nejen VRT, ale tunel pod Prahou s podzemni stanici je dost nakladna stavba, nehlede na podzemni stanici v centru, to uz bych radeji mel stanici VRT mimo centrum a v centru… Číst vice »

Emanuel Šíp

Máte pravdu, že tahle trať zvlášť neřeší železniční uzel Praha jako takový. Tedy pokud se tam navrhované vedení od Roudnice přes Odolenou Vodu nebude brát za nedotknutelnou svátost a nechá se ve studii proveditelnosti ŽUP skutečně objektivně porovnat s naším návrhem. VRT v tunelu pod Prahou je nesporně drahá, ale je součástí komplexního a dlouhodobě perspektivního řešení, které na druhé straně získá prostředky nerealizací tzv. metra S (místo cca 100 mld. Kč stačí cca 20) a tunelu Praha – Beroun (zde se ušetří cca 40 mld. Kč). A to nebereme v úvahu obchodní přínosy, o kterých železničáři obvykle vůbec nepřemýšlí.… Číst vice »

Dušan

S tou kombinací vysokorychlostních a nákladních vlaků máte naprostou pravdu, ono koneckonců i pro ten tunel Praha – Beroun jsou ve studii proveditelnosti dvojí kapacitní tabulky – s nákladkou a bez ní a s nákladkou, která tam logicky bude je úroveň kvality již oranžová, tj. riziková = zpoždění a provozní nepravidelnosti. I ten středohorský tunel měla být maximálně tak obyčejná konvenční trať pro oboje s Vmax = 200 km/h a ne smíšená VRT pro V = 250 km/h, kterou naposledy stavělo Německo někdy v devadesátých letec – poté se té myšlenky okamžitě vzdalo – jenže tady furt hledáme nějaké speciální… Číst vice »

Martin

U dlouhych tunelu je to celkem bezne, ze se vyuziva i nakladni doprava, stredohorsky mel byt puvodne jen pro osobni, take se stale pocita s tim, ze dost vlaku pojede po stare trati, krusnohorsky uz sami nemci tlaci do kombinovane dopravy, aby stahli naklady z puvodni labske, kvuli hluku a rostouci osobni doprave…
Stejne se stavi i v e Svycarsku,… prakticky vsechny takove tunely jsou pro smisenou…
Beroun, tam je to otazka, ale je to podobny pripad jako krusnohorsky, udoli berounky potrebuje posilit osobku a hluk od nakladnich vlaku tam nechteji,…

X 1

Dušan Nemáš pravdu Dušane. Vde8 je postavena pan 300 a zároveň pro kombinovaný provoz vrt a nákladní dopravy. Každých 20-30km jsou vybudovány výhybny s predjíznejma kolejema. Prozatím tam probíhá testování, protože limitující prvky jsou na prakticky všech výjezdech (rozestavěný nákladní okruh Lipsko, nemodernizovaná trasa Erfurt – Eisenach, chybí nákladní tunel pod Norimberkem). První trasa Hannover – Würzburg. Po 30-ti letech smíšeného provozu, byla loni zahájena úseková generální oprava a modernizace. Účelem oprav a modernizací je zvýšit Ekonomičnost trasy. Budují se nové výhybny a předjízdny. Po několika letech oprav bude trasa schopna odbavit vlaky osobní dopravy několika vrstev (od ICE po… Číst vice »

Tomáš Záruba

Člověče nechte už toho. Přes Balabenku je to prý pomalé, zato ještě větší závlek přes letiště a zastavení zde (kam 95% cestujících těch vlaků nebude potřebovat) je úplně bezva – tak určitě. 😀

Nic proti napojení letiště na dálkovku, ale takto opravdu ne. Vaším jediným štěstím zřejmě je, že „HK“ tohle reálně moc nezajímá nebo nepovažuje za podstatné a současně (pochopitelně) tomu tolik nerozumí, má jiné priority. Takže jim nedochází, jak neuvěřitelně, až trapně hloupou myšlenku jejich jménem v tomto případě zaštiťujete.

Kdybyste raději bojoval(i) proti odsunu nádraží z centra Brna…

Emanuel Šíp

U pomalosti nejde vůbec o Balabenku, ta se stejně musí dostavět a potud od severu celkem OK. Jde o tu historickou infrastrukturu počínaje Novým spojením I, které přestalo být kapacitní ve chvíli uvedení do provozu,. zhlaví a přeplněné hlavní nádraží, vinohradské tunely, historické nádraží Vršovice a další muzeální případy. Řízení provozu by se zde při určování priorit pěkně zapotilo a zpoždění cestující ve formálně vysokorychlostních vlacích také. Letiště není závlek, snadno si spočítáte, že by mohlo síti VRT přinést již dnes cca 20 000 cestujících denně. Jinak, jako dnes, pojedou velkou většinou auty. To k ekologii. Jinak pochopte, že projekt… Číst vice »

Tomáš Záruba

Směšujete dvě různá témata: V centru Prahy bych vám dal v principu za pravdu, ale s tím letištěm je to strašná blbost. Z oněch 20 tisíc (pracovně to číslo nezpochybňujme) takových 15k v tom systému bude, i když se bude jezdit nejprve do centra a až pak na letiště (viz Ženeva). A honit těch 5k zbývajících za cenu, že ohrozíte atraktivitu pro desetinásobek (!!!) lidí mezi Ústím a centrem Prahy, to snad vidí každý že je nesmysl… Jinak tedy v tom centru je reálný problém „pouze“ Wilson samotný (+ popř. jeho odstav). Nové spojení se úpravou ZZ dá dostat do… Číst vice »

Emanuel Šíp

Jestli výrazem „se bude jezdit nejprve do centra a až pak na letiště“ myslíte kalvárii rychlíkem na hlavní nádraží – pěšky nebo tramvají na Masaryčku – courákem na letiště, tak se Vám na to drtivá většina leteckých cestujících od Brna, ČB, Plzně apod. vykašle a pojede vlastním autem. Určité možnosti vidím jen u Hradce a Pardubic, pokud se znovu zavedou rychlíky na Masaryčku. V našem pojetí se z těch VRV, které nepojedou přes letiště a z ostatních vlaků přestoupí v podzemí na letištní expres, který to po VRT zvládne na letišti za 10 minut. Také jde o dvě témata; tzv.… Číst vice »

Tomáš Záruba

To rozhodně nemyslím, viděl bych to na přímý dojezd těch vlaků, končících v Praze, na letiště (proto ten odkaz na Ženevu). Také bych celkem uvítal „inteligentní“ napojení dálkovky na letiště – ale jako šturcu, v podstatě to využít jako obratiště mj. i k uvolnění kolejí v centru. Tedy bez pokračování (nebo leda možná do Kladna).

Abyste rozuměl, já nevystupuji proti napojování letiště jako takovému. Ale proti nápadům zdržovat letištěm cestující z centra Prahy někam dál, kterých bude vždy o 1-2 řády více, a znamenalo by to tak znehodnocení VRT v příslušném směru.

Emanuel Šíp

Naše koncepce vychází z toho, že i když plánujeme v podzemí hlavního nádraží tři nástupiště se šesti kolejemi, je to pořád z perspektivního hlediska limitovaná kapacita. Proto až na výjimky (letištní expres, přespočetná východní VRT Ostrava/Vratislav) nemůžeme přijmout představu končících vlaků v podzemí hl.n. nebo letiště. Kapacitu omezené infrastruktury (a to je každá VRT vzhledem k délce oddílů mezi vlaky) je možno optimálně využít jen segregací (stejnorodým vysokorychlostním standardem vlaků), průjezdností (tj. tvorbou směrů jako třeba Berlín – Vídeň, Plzeň – Ostrava, Karlovy Vary – Most – Bratislava apod.) a kvalitními přestupy v uzlech (nevymýšlet nesmysly jako přímé vlaky Praha… Číst vice »

Jakub P

A proč by lidi z Brna měli jezdit VRT nebo dokonce vlastním autem na letiště do Prahy, když to maj daleko blíž do Vídně?

Emanuel Šíp

Není důvod leteckým cestujícím cokoliv předpisovat, vyberou si sami. Když někdo poletí z Vídně, tak poletí, jeho věc. Ale asi by bylo dobré, aby Brňáci měli také k dispozici pražské letiště pohodlně za cca 1:15 hod. Oni koneckonců už dnes dost často z Prahy létají, jenom se trmácejí auty po D1, protože vlak je zoufale pomalý a v Praze není jak pokračovat.

Viděl jsem i úvahy o napojení letiště Tuřany na pozdější VRT Brno – Přerov, docela tomu fandím, ale pak to letiště také musí mít na to výkony, aby se ta zastávka vyplatila.

Jakub P

Aby meli brnaci do 1:15 vlakem na vyber hned dve velka mezinarodni letiste (plus dve mala v Turanech a Bratislave) mi prijde jako velkej luxus a hyckani. Ne, ze bych jim ty moznosti nepral, kdyby to tak vyslo i z jinych duvodu, proc ne. Ale jako argument proc na letiste muset mit VRT navic k planovanymu napojeni primou konvencni trati z centra (ktera by stejne byla nutna i s VRT) je to pro mne nesmysl.

Emanuel Šíp

Spojení VRT na pražské letiště se netýká jen Brna. Jde v podstatě o všechna krajská města. Vychází to např. pro Prahu hl.n. 0:10 hod., Ústí n. Labem 0:20 hod., Plzeň 0:35 hod., Jihlavu 0:45 hod., Hradec 1:00 hod. a podobně. Nutné vzhledem k obrovské automobilové dopravě na letiště. Projekt odbočky Buštěhradské dráhy zůstal na úrovni roku 2000 a vzhledem k velkému rozvoji kvality letištních vlaků může být atraktivní jen pro ty letecké cestující, kteří dnes jezdí autobusem 119. Ale má smysl pro zaměstnance letiště, jeho návštěvníky i pro obchody a P+R na Dlouhé míli. Po zaokruhování může být zajímavý i… Číst vice »

Jakub P

Že ta Buštěhradka na letiště má mnoho let zpoždění a dávno měla být naprosto souhlasím. Ale že by tam VRT mohla být dřív reálný určitě není. Takže s tím ostudným zpožděním Buštěhradky nic nenadělá, to už je daný a můžeme jen doufat, že se nebude ještě výrazně prodlužovat. Rychlý spojení na letiště z krajských měst je samozřejmě něco jinýho, to už je argument, který stojí za úvahu. Nicméně je otázka, jak důležitej je v poměru k negativům. Předpokládám, že kombinaci VRT + letadlo využije řádově míň cestujících, než kolik pojede až do cíle jenom VRT. Ono i s tou variantou… Číst vice »

Emanuel Šíp

Rozumím emociálnímu odporu železničních fandů proti napojení Letiště Václava Havla na síť VRT, které vede k vymýšlení nejrůznějších argumentů proč ne, ale je třeba si uvědomit, že pokud železnice (včetně VRV) nebude schopna spolupracovat s ostatními dopravními mody, zle se jí povede. Zatím v tom má velké mezery k vlastní škodě. Vyvrácení argumentů „zdržování cestujících, co nejedou na letiště“ a „závlek“ je v této diskusi k nalezení jinde. Pokud jde o údajné prodražení, věřím, že studie proveditelnosti uzlu Praha ukáže na faktech, že rozdíl je tam minimální, pokud jaký (např. nepotřebujeme tzv. Nové spojení 2 ani tunel Praha – Beroun,… Číst vice »

Jakub P

To není z mé strany apriori odpor. Pokud by trasy VRT tudy logicky procházely, byl bych pro napojení.

Jen jsem přesvědčenej, že to není (ve městě velikosti a významu Prahy) tak strašně důležitý a nezbytný, jak tvrdíte. A že se bez toho VRT může docela dobře obejít a nemusí kvůli tomu dělat velký kompromisy. To samý platí pro napojení na ostatní druhy dopravy, s čestnou výjimkou MHD. Když to vyjde a bude to bez problému řešitelné, jednoznačně přestup usnadnit. Ale ne za cenu nepřiměřených kompromisů a průtahů pro samotnou VRT.

Emanuel Šíp

Tak to se tedy perte s jinými „závleky“, protože trasa Praha – Brno určitě „logicky“ neprochází přes Nehvizdy či Poříčany :-D. A jak se Vám líbí smyčka Balabenka – hlavní nádraží – Vršovice – Poříčany (s luxusní úvratí směr Plzeň)? Nebylo by lepší to střihnout rovnou Balabenka – Nehvizdy (a napojit Nehvizdy na MHD)?
Kdo dělá průtahy? Další demagogie. Náš návrh mohl být v zadání studie Praha – Ústí už v roce 2017. Ale ne, to se nechtělo…

Koumes

Nevím, jak často létáte, já tedy služebně asi 2x měsíčně. A opravdu si potřebuji vybírat optimální spojení. Samozřejmě když pominu dobu covidovou. Výběr letiště a aerolinky mi může ušetřit půl dne cestování, často i přespání. Takže když budu mít volbu Praha. Vídeň, Drážďany, tak to bude optimální. Tomu mi VRTka bez přesedání dost pomůže. A jistě nejsem sám takový, jsou lidi, co létají častěji. Tisíce turistů, co k nám přijíždějí, také bezpochyby optimalizují.

Jakub P

Je mi jasné, že pokud takto optimalizujete cestu na minuty (desítky minut), že by se vám to hodilo. Nicméně nesdílím vaše přesvědčení, že takto optimalizovat bude významné množství potenciálních cestujících. Většina cestujících na VRT nejspíš na letadlo přestupovat vůbec nebude, natož aby při tom měli tak naspěch. Natož turisti, kteří budou mít v té době konečně k dispozici spojení z letiště do centra konvenčním vlakem (rozhodně bych nepočítal s tím, že VRT na letiště bude dřív). A pro které nebude mezi dobou jízdy 10 min a 20 min velký rozdíl. Navíc tím konvenčním vlakem to budou mít s možností přestupu… Číst vice »

Emanuel Šíp

Nevím, jestli jste někdy měl to štěstí jet v Paříži „konvenčním vlakem“ na letiště Charles de Gaulle, pokud ne, vřele doporučuji, je to super zážitek. Míchají se tam letečtí a městští cestující nakupující na Parc des Expositions, vzájemně o sebe zakopávají a překážejí si. Tohle přesně je Buštěhradka s Dlouhou Mílí na cestě.
Samozřejmě, že dle našeho návrhu bude z podzemního hlavního nádraží také přestup na všechny linky metra. A, C a D z haly hl.n., B z vestibulu u Masaryčky.

Jakub P

Jo, přesně tohle štěstí jsem měl. Bylo to v pohodě, srovnatelný s ostatní městskou dopravou v Paříži. Žádnej velkej luxus, ale účel dostat se na letiště to splnilo s přehledem. Zorientovat se na CDG a dostat se ke správnýmu letadlu bylo o dost náročnější. A Ruzyně je z centra města oproti CDG v poloviční vzdálenosti, velikostí a významem bych ji taky nesrovnával. Není a nikdy to nebude velkej mezinárodní HUB, na kterej by se spoustě lidí vyplatilo jet VRV z dálky, z místa, kde to maj blíž na jiný, středně velký mezinárodní letiště. Jo, mohlo se to změnit, je to… Číst vice »

Emanuel Šíp

Vidím, že jste velmi nenáročný, ale mluvíte za sebe – a třeba i za mě. Jenže většina leteckých cestujících létá častěji a bude moci srovnávat Buštěhradku s vlaky na jiná letiště. Takže stejně jako nejezdí RER B na CDG, nepojedou ani Buštěhradkou. Stejně jako tam pojedou radši autem. A u našich lidí kolem železnice i u Vás mě fascinuje předem stanovené pravidlo – ne snaha získat dlouhodobě u daného projektu maximum efektu z daných nákladů, ale jiné: musíme mít horší projekty než Rakousko a stačí to, co mají dneska v Paříži. Jaksi vám nedochází, že nejde za drahé peníze o… Číst vice »

Jakub P

Sorry, nemám na to diskutovat s někým, kdo zřejmě ví co si myslím a co je pro mě důležité o dost líp než já sám. Hodně štěstí v prosazování projektů s tímto stylem argumentace.

Emanuel Šíp

Opět nezbývá než doporučit shlédnutí naší dokumentace na adrese https://www.uschovna.cz/zasilka/AVG3XWADHGB9L255-GMM/, abyste věděl. o čem se mluví.

vemm

Jo – tohle „plánování“ mě připomíná mé období asi před padesáti roky, kdy jsem i ve školních sešitech měl týdně minimálně jeden nový plánek kolejiště, které si chci postavit. A skutečnost? NULA! Až teprve před dvaceti lety i do naší zemičky dorazil modulový systém – a to už je o něčem jiném! Pokud chci jezdit rychle, tak na větší vzdálenosti, CELÁ trať musí propojovat významné body – v tomto případě pobaltí s černomořskou oblastí. Dobře to dělá Španělsko, o Číně ani nemluvím… Mezi Balabenkou a „novou“ Roudnicí – v úseku plánovaném na rychlost „až 350km/h – vidím naplánované tři výhybny.… Číst vice »

Jiří Kocurek

Zaprvé neexistuje povinost jet ve výhybně do odobčky. A pokud tam bude pomalá vrstva zastavovat pro cestující, tak bude brzdit na 0,00000 km/h.

Martin

Doporucuji Youtube, jak to treba maji Japonci, interval mezi vlaky i mene nez 5min, a vlak co zastavuje sjede na vedlejsi kolej k nastupisti, kde jej po chvili predjede express rychlosti 300km/h… totez Italie, Nemecko, atd…

Cenovy rozdil tam je, ale pri vyssich rychlostech nemusite mit tolik souprav, respektive se stejnym poctem souprav prepravite vice cestujicich (kratsi intervaly, vice obratu)….

jan

No je to takové scifíčko. Ale v katastru by se to mělo zablokovat. Zejména u Prahy.

Jiří Kocurek

To se nedává do katastru. Tomu dokumentu se říká územní plán.

Jaaa

Tož kdyby už byly vykoupený pozemky, tak úplně bomba…

Martas

Kdo to potřebuje? Kdo potřebuje jezdit sem a tam vlakem 250 km/h? Vždyť je to celé šílené! Vyhozené peníze za blbosti, když je potřeba místo toho stavět nové nemocnice, domovy důchodců a zajistit kvalitní školy. Místo miliard za tunely by měli zkrátit pracovní týden na 4 dny, aby lidi to ježdění sem a tam neposlalo dřív na hřbitov. Zlepšit stav krajiny, kvalitu potravin i vzdělání. Přemýšlí vůbec někdo z těch plánovačů, čeho chtějí dosáhnout, co je tedy jejich cílem a kladou si otázku proč? Jaké techno distopie se chtějí dožít?

Pravdepodobnost

Cestovani vlakem zlepsuje stav krajiny. Mimo jineho i ovzdusi, bezpecnost a tak dale.

Taky ty nemocnice nemusite stavet kdyz tam lidi nebudete posilat kvuli nehodam. Kazdy rok je to nekolik tisic coz dela takovou okresni nemocnici kterou usetrite.

Kalina

Kde jste přišel na tenhle nesmyslný blábol, že „Cestovani vlakem zlepsuje stav krajiny, mimo jineho i ovzdusi,“?! Na vlaku obsazeném na sotva 25%, ale mnohdy i hluboko pod 10% rozhodně nic ekologického není, naopak.

Pravdepodobnost

NEUMITE POCITAT!!!!!! Uvadena spotreba trabantu (810.xxx) je 25-35 litru na kilometr. Prumerna spotreba auta je rekneme 4-5 litru pro nejpouzivanejsi vozidla. Sukafon tedy spotrebuje 6,25x – 4.35x vice nafty nez osobni automobil. Sukafon ted odpovida cca 5 osobnim automobilum. Pokud vezmeme prumernou obsazenost automobilu 1,5 cloveka tak vlak je ekologictejsi pokud veze alespon 7,5 cloveka. Do motoraku 810 se dle upravy vleze cca 90 lidi. Nevim co je podle vas „hluboko pod 10%“ kdyz 10% je 9 lidi, ale kazdopadne je motoracek ekologitejsi i pokud veze pod 10% kapacity. P.S. pokud chcete udrzet komfort srovnatelny s osobnim automobilem tak musi… Číst vice »

Aleš

Než Vás někdo chytne za slovíčko (za „překlep“), tak to sám opravím: Šukafon nemá spotřebu 25-35 litrů na kilometr, ale určitě jste myslel na 100 kilometrů 🙂

Martin

No ja bych ho jeste doplnil o to, ze cim vyssi rychlost prepravy, tim tech souprav je treba mene, ev. bude atraktivnejsi (lepsi dojezdove casy) pro vice cestujicich, tak stejny pocet vlaku pak odveze vice lidi pri mensim intervalu…a to nejde jen o spotrebu, ale i o prostor, ktery zabiraji auta a neroztaci se dal spirala, ktera nas zene do stale vetsiho mnozstvi problemu s preplnenymi komunikacemi a nedostatku parkovani, a co to pak znamena v nakladech uz vidime nyni…

Luboš Beneš

Ještě je třeba dodat, že šukafon jezdí 50 let, kdežto auto měníte už po 10 letech…

Pravdepodobnost

Jeste dodam ze pokud vidite prazdnou klasickou soupravu o 5 vozech co veze 7 lidi tak to neznamena ze ta souprava tam jede kvuli tem lidem. Zvlaste v okoli prahy se bezne pouziva ze osobni vlak ktery je potreba dostat do prahy zastavuje protoze jinak by nedostal dopravni cestu.
Nebo by ji dostal ale s nizsi prioritou.
A kdyz ma ten vlak vyjizdet v odpoledni spicce z hlavaku tak nepotrebujete aby cekal nekde na zhlavi nez ho predjedou i nakladni vlaky.

Honza D.

Ještě jste neuvedl, že vlivem rychle jedoucích vlaků dojde nejen k snížení dojivosti volně se pasoucích krav podél tratí, ale i snížení snůšky slepic v drůbežárnách. A to nemluvím o největším problému, kterým je pozměnění DNA živočichů včetně lidí, jedoucích touto rychlosti.

Pravdepodobnost

A pri rychlosti nad 40 kilometru vam podtlak vytahne veskery vzduch z plic a cestujici se udusi! Dotycnemu panovi se ve vlaku asi stalo neco velmi neprijemneho.

Marta

Honzo, Honzo, jak jste chodil do školy, nebo spíš za školu, do pivní univerzity? Když máte potřebu se rychle přijíždět, kupte si letadlo.

Martas

Těch 40 mínusovačů očividně vůbec nedokáže uvažovat, co zničené přírody a lidských životů to jejich projíždění rychlovlakem stojí, jen někam pořád chvátají, vlak by si postavili nejraději před barák aby je dovezl rovnou do Chorvatska a zpět. Jejich neurotické těkání sem a tam by spíš potřebovalo doktora. Ničemu stejně neutečou, zestárnou, ztratí síly a zdraví a nakonec vyletí komínem, smrti neujedou ani v jejich slavném rychlovlaku.

Jiří Kocurek

A když ty koleje budou pomalé, tak zaberou méně místa?

Luboš Beneš

No tak čínská nemoc ukázala, že na letiště jezdit netřeba, škola se dá dělat po internetu, domovy důchodců vzhledem k úmrtnosti netřeba, nové nemocnice taky nepotřebujeme-není kdo by v nich pracoval. Co tam máte dál? Takže rychlé spojení Ústí-Praha-Brno-Břeclav. Kopáčů je v téhle zemi dost….

Václav

Dovolím si malou predikci, co všechno se odehraje v dopravě během dvou desetiletí: 1. bude velmi omezena výroba i dovoz nových aut (navrhované emisní limity v EU pro spalovací motory už od roku 2030 jsou nesplnitelné, elektromobily jsou drahé a bude jich málo, bude drahá elektřina), restrikce proti starším autům (viz zákaz vjezdu v Německu) se dají očekávat. 2. do roku 2030 skončí (již v posledních letech zpomalující) oteplování a klimatický gretenismus vyjde z módy. Nicméně spousta automobilek vyrábějících skutečná auta covidovou krizi v kombinaci s násilnou elektromobilizací nepřežije a kupní síla bude nízká, takže stáří vozového parku se bude… Číst vice »

klammer

Mohl byste uvést zdroje a data, z nichž jste vycházel? Protože ta vaše „predikce“ nápadně připomíná ideologicky motivované blábolení („gretenismus“, „EU-sojuz“, „snížení přerozdělování“).

Václav

K „ochraně klimatu“ – velmi dobře celou nesmyslnost tohoto šílenství ukazuje kniha V. Kremlíka „Obchodníci se strachem“, i když autor osobně patrně vychází z ideologie, se kterou se neztotožňuji, ale shrnutí je kvalitní a odkazů na relevantní zdroje uvádí více než dost (mimochodem jedna recenze z „ekologického“-zeleného prostředí mu vytkla „příliš mnoho faktů“). Z novějších zdrojů mohu odkázat např. na článek Pavla Kalendy „Konec globálního oteplování“ (z r. 2013) – zdá se, že jeho predikce se docela naplňují, a loňský článek téhož autora v Ekolistu „Globální klimatický experiment“. Už dříve geologické vědy nashromáždily více než dost důkazů o tom, že… Číst vice »

Kalina

Skutečný důvod, proč „spousta tratí (nejen lokálních) nechává rozpadnout“, resp. dožít, je proto, že poptávka po přepravě ze strany cestujících zde postupně limituje k nule.

Luboš Beneš

Jojoj ledovce na polech měly roztát už 2020, říkali to v televizi v roce 2000….

Jirka

I kdyby se zastavilo globální oteplování, tak to na politiky nebude mít vliv. Nyní se k EU přidá i Biden a spolu půjdou CO2 po krku. Spalovací auta budou zakázána.
Letecká doprava bude možná více zdaněna, jinak se jí to nedotkne.
Brexit je pro UK výhodný, už nyní mají vakcínu a my ne, mají volný přístup na EU trhy a přitom se nemusí řídit EU byrokracií. Nicméně ostatní státy nebudou UK následovat. Takové odtržení vyžaduje od politiků koule a ty tam nikdo nemá.

klammer

Možná by bylo dobré si ověřit fakta. Vakcinace nijak nesouvisí s Brexitem a Británie rozhodně nemá volný přístup na trhy EU, její přístup je pouze zvýhodněný: skončil např. volný pohyb služeb, což je pro britskou ekonomiku docela zásadní a nepříjemná věc.

Kalina

Británie, jak jistě víte, není součástí EU, přesto se rozhodla zakázat auta se spalovacími motory mezi prvními 🙂
„Nezbývá ani deset let. Od roku 2030 zakážou v Británii prodej aut na benzin i naftu“ https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/nezbyva-ani-deset-let-od-roku-2030-zakazou-v-britanii-prodej/r~7d9aebf8297411eb842f0cc47ab5f122/

Pavel

Dobrý den, Václave, nechci být škarohlídem, ale jak to čtu, evidentně žijete v sebou determinovaném světě, ve kterém je to co řeknete axiom. V něm můžete mít pravdu. Pokud by výše uvedené mělo fungovat s ověřitelnými fakty, neobstojí to. Jen pro ilustraci. Klimatická změna ve smyslu zvyšování teploty neztratila dynamiku. Uhlí i vzhledem ke klesající spotřebě není v horizontu 100 let surovinou, které by se nám nedostávalo. Jakkoli jsem stejně jako Vy kritikem násilné elektromobility, je jisté , že už z ekonomických pohnutek automobilek (maximalizace zisku) se bude zvyšovat počet vyrobených kusů a tedy i snižovat cena. Na závěr krok… Číst vice »

Václav

Teorie „antropogenního globálního oteplování“ s potenciálně katastrofickými důsledky je neudržitelná, její konec je otázkou několika roků. Obávám se, že v případě omezení v „sebou determinovaném světě“ by se mi nepodařilo publikovat články např. o klimatických změnách v pozdním glaciálu v mezinárodních odborných časopisech. Nechci tady dělat žádné přednášky, ale i dost lidí, kteří v antropogenní globální oteplování věří, má pochybnosti o tom, zda to, co můžeme „ochranou klimatu“ získat, za ty brutální regulace stojí (např. ve světle faktu, že za 20 tisíc let stoupla hladina oceánu o 130 m, ale za dvě století onoho údajně strašlivého globálního oteplování jen asi… Číst vice »

Luděk S.

Paráda, někoho takového potřebuji. Mohl byste odkaz na nějaký článek?

Pavel

Tak snad už jen v bodech: 1. nenapsal jsem, že klimatická změna je dílem člověka (pouze), jen že se rozhodně nesnížila dynamika projevu v teplotním vyjádření 2. to že oba publikujeme evidentně není důkaz, že nežijeme ve své bublině 3. mohu vás ujistit, že do dovozu uhlí z Mongolska je dál, než oba dohlédneme, ekonomicky by ani nedávalo smysl, jsme například velmi rychle schopni jej nahradit zemním plynem, jehož zásoby jsou pro příští dvě staletí dostatečné a jeho transport z Ruska již běží 4. rozumím vašim argumentům stran investic, ale věc nestojí v polaritě buď a nebo, investice státu by… Číst vice »

Jiří Šrámek

Co kdybyste se nám představil. Ať si Vaše názory můžeme dohledat, přečíst a případně jim lépe porozumět. Díky.

Luděk S.

Mno, jeden tip mám. Ale to byste se dobře pobavil.

Václav

Jinak máte pravdu, že uhlí ani za 100 let ve světě nedojde, ale dovoz z Polska, Mongolska apod. jej jistě nezlevní.

Big Fat Fabulous Woman

Váš komentář se možná svou délkou a strukturou jeví jako fundovaný, ale obsahově je to naprostý a ničím nepodložený blábol.

Pravdepodobnost

Prioritou je stavet cokoliv protoze to je jedina sance ze se v tomhle kocourkove neco postavi. Min neco je vzdycky lepsi nez nic.

Treba to vase mezistatni spojeni vyuziji lide z litomericka, mostecka, ustecka, decinska. Casem taky liberecka a dalsich aglomeraci.

XB 1

Moc pěkně řečeno, ať postavíme cokoli, vždycky se najde nějaký zoufalec, který to časem využije…

PKCZ

To se divím, že je lepší udělat nádraží v centru Ústí než na jeho okraji, čemu by to tak zásadně vadilo, mám pocit že finančně je levnější postavit v poli na půli cesty z TP a Ústí…

Kuna

Ústí nad Laben není Brno

xyz

Vadilo by to mj. tomu, že by VRTvlaky zastavovaly jinde než by byl centrální uzel (konečně, když má v tom městě vzniknout opravdu CENTRÁLNÍ nádraží).

Taky by tím pádem byly VRTvlaky poněkud méně atraktivní právě pro dojíždění do/z Ústí.

Jiří Kocurek

Ale notak, přece si dojdete ten kilometr od dálkového vlaku na regionálku. A pro přestup mezi VRT a reginální železnicí je vhodné vložit 30 minut jízdy MHD, aby se VRT vlak nezdržoval zajížděním do města. No nedivejte se tak na mě, to vymyseli jiní.

Emanuel Šíp

:-D. To je doprava nanejvýš tak pro šotouše. V metropolích (nikoliv zapadákovech jako Remeš) je důležité přivést VRV do centra a udělat tam co nejjednodušší přestup. Už proto se v Antverpách, Boloni, Florencii nebo Berlíně postavila podzemní nádraží pod těmi historickými.

Martin

To ano, ale tohle je nesrovnatelne, podivejte kudy ty trate vedou a jak dlouhe jsou ty tunely…

Emanuel Šíp

Praha je prostě rozsáhlá památková rezervace a hustě zastavěné území. Když si sečtete předpokládanou délku tunelů Nového spojení 2, dostanete číslo jen o něco menší.

Luboš Beneš

Jo udělat to nad tratí Ústí-Most, tak by se zajistil přestup na regionální vlaky a za ušetřené peníze se postaví trolejbusová trať spojující Ústí s Teplicemi a v centrech obou měst budete MHD do 15 minut…

Vojta

Nezlobte se na mě, ale trochu rozum do hrsti. Už zase jsme na Novinkách. 1. Šibeniční termín v projektování VRT byl od začátku, to že se to bude více či méně sunout v čase je jasné. Ale posunujeme se kupředu. Prosím, neotevírejme takové ty teorie, že ČR je na VRT malá a podobné nesmysly. 2. Peníze na to jsou/budou. Připomínám, že VRT si staví i výrazně chudší státy než my. Podporuje to Unie, podporuje to i vláda. 3. Ano, stále jsme nevyrovnali zdaleka dluh na infrastruktuře a vůbec nemyslím nějaký nesmyslný vodní kanál na kterém si nejmenovaná osoba chce udělat… Číst vice »

Martin

Presne… 🙂

Martin

Zlaté oči, které to uvidí, my se toho určite nedožijeme .. a dluhy na infrastruktuře, to jste mne pobavil, oprava D1, dostavba D11, D35. A tak zdravím z města pod Ještědem, kam z Prahy v lepším případě jedete vlakem 2h35m. Alespoň těch160/120 km/h bych se rád dožil.

Jarda Š.

Vždyť můžete jet mnohem rychleji autobusem. Nežijeme v 19. století, kdy vlak byl jedinou možností pro jakžtakž rychlou dopravu a kam nevedla dráha, z toho se stal zapadákov.

Jakub P

Muzeme, faktem nicmene zustava, ze na cesty nad cca hodinu je autobus o dost mene pohodlny nez vlak (za predpokladu, ze oboji je moderni a kvalitni) a da se v nem daleko hur pracovat.

xyz

„Připomínám, že VRT si staví i výrazně chudší státy než my. Podporuje to Unie, podporuje to i vláda.“
Které státy máte na mysli?

Jestliže dejme tomu Španělsko, tak tam jde o výstavbu VRT NAMÍSTO modernizace koridorů (včetně úskalí jako např. mizivý přínos pro nákladní dopravu – jen zprostředkovaně v podobě eventuálního vymístění dálkových vlaků z konvenčních tratí).

Řecko aneb konečně solidní parametry tratě spojující dvě největší řecká města?

A dále?

Petr

Pak je tu třeba Čína, stále o hodně chudší v přepočtu na obyvatele.

Kalina

V Číně má VRT pochopitelně smysl ve svém principu, pro rychlé a kapacitní dálkové spojení mezi městy s osídlemím v řádech miliónů obyvatel. Naprosto nelze srovnávat s mikro vzdálenostmi a venkovským osídlemím v ČR.

Martin

Evropa vam prijde mala?
Ja jen, ze kdybyste rozdelil spolkove zeme a historicke zeme v Evrope, tak by kazda byla mala, asi by si Bavorsko, Slezsko, Burgundsko, Katalansko, Kastilie, Luzice, Pomorany, Bretan, Provence, atd. atd. staveli VRT protoze jsou to male zeme, ale kdyz se spoji do Francie,Nemecka, Spanelska, Italie, Polska, tak najedou VRT maji a jsou to velke staty… a najednou maji i vice zastavek na svem uzemi,…
Tedy nechapu, proc by v CR nemohla byt VRT a nepropojit se s Nemeckem, Rakouskem, Polskem a mit v CR vice zastavek i pro vnitrostatni vlaky…

Kalina

Přepravní poptávka cestujících po mezinárodním spojení vlakem je v ČR naprosto minimální. Jediná významnější přeprava je z historických důvodů se Slovenskem.

Martin

V CR neni vyznamna preprava lidi ani z jednoho konce Prahy na druhy (v regionalnim meritku), je to prave o dojezdovych casech, a kvalitni infrastrukture,… VRT zlepsi i regionalni dopravu… a vyssi vyuziti vlaku zvysi jeji efektivitu, vice spoju se stejnym poctem vlaku, vice penez a mene dotaci…

Jakub P

Zajímavé, že už jsme třeba do Německa postavili dvě dálnice, na Ruzyni si před Covidem stěžovali, že praskaj ve švech a nutně potřebujou novou dráhu, kolik maj letadel (ne, že bych jim to věřil stoprocentně, ale těch slušně plných letů do Evropy, často na vzdálenosti, na které rychlý vlak letadlu v klidu konkuruje, tam rozhodně málo nebylo). Do Rakouska dvě dálnice „stavíme“ a spousta lidí nadává, že zoufale pomalu a že to mělo dávno být. Do Polska jak přes kopírák. Takže poptávka po cestování do zahraničí rozhodně malá není. Ale z nějakýho záhadnýho důvodu ta poptávka není po spojení vlakem… Číst vice »

Jakub P

A to Slovensko je čistě z historických důvodů, vůbec to nesouvisí s tím, že tam, kde je nejhustěji osídlené, od nás vede na jihu jedna z našich nejlepších přeshraničních tratí a na severu trať navazující na náš asi nejdotaženější vnitrostátní koridor…

Kalina

Jasně jsem psal o minimální poptávce cestujících po „mezinárodním spojení vlakem“ nikoli po mezinárodní přepravě obecně. Že to VRT změní je iluze z více důvodů, od nevýhodné ceny, přes neflexibilitu – vlak nikdy nezajistí spojení od domu k cíli. Také těžko kdo pojede vlakem do Německa nakupovat.

Jakub P

Ceny se uvidí, dálkové trasy neujedete ani elektroautem na nabití doma a ceny na dálničních nabíječkách jsou o dost vyšší. O spalovacím autě nemluvím, ta už v té době nejspíš budou v menšině. Plus si čím dál víc měst, zejména západně od nás, uvědomuje, že IAD v centru je z pohledu zabraného prostoru velký luxus a nepřekvapilo by mě časem mýto na vjezd do města nebo aspoň drahé parkování, aby to omezili, udělali prostor pro lidi bez aut a ty, kdo přijedou autem, nasměrovali k odložení auta na kraji města a pokračování MHD. Kdežto VRT vás zaveze až do centra.… Číst vice »

Jiří Kocurek

Centralna Magistrala Kolejowa w Polsce.
A pak je tady ještě Pobaltí a v něm Rail Baltica: https://en.wikipedia.org/wiki/Rail_Baltica

Jaaa

Maroko. 🙂

Honza

Jo, když od nás byli v 1968 na služebce v zimě v Paříži, vyprávěli nám jako zážitek, že tam viděli vyhřívat se bezdomovce na ventilaci z metra.
Je ale pravda, že tam jezdily lepší auta jako u nás.

Jakub P

Jo, to tady vidět nebylo, tady by tehdy bezdomovce, kterej by to zkusil, nejspíš velmi rychle sebrali a zavřeli buď do kriminálu nebo do blázince. Každopádně omezili na svobodě a někam uklidili, aby nebyl vidět. To samý dělali třeba s lidma s nějakým těžším zdravotním postižením, nic pěknýho.

Jiří Kocurek

A kdo neměl ten správný názor, tak skončil v pracovním táboře jako muž určený k likvidaci – mukl.

Luboš Beneš

Byla povinná pracovní povinnost ověřitelná razítkem v občance.Kdo nepracoval byl příživník a šel do kriminálu. Přezaměstnanost byla šílená…na nočních ve fabrikách se běžně spalo…

Jakub P

Já vím. A sehnat povolení pracovat na volný noze bylo velmi nesnadný (míra obtížnosti samozřejmě záležela na konkrétním roce). Ale mít práci zdaleka neznamená mít kde bydlet. Ani tehdy neznamenalo. Pravda, člověk musel mít v občance kromě razítka zaměstnání taky trvalý bydliště (afaik neexistovala možnost mít ho na úřadě, jako dnes). Ale pokud vás z toho bytu příbuzní třeba vyhnali, třeba bez peněz, rozhodně nebylo rozumný zkusit přespat někde, kde by vás bylo vidět…

Ejouu jakože Pra!!!

V Lovo a v Liťáku to bude zastavovat kde?Normál na nádru??

Jakub P

Jo, ale nebude to pokračovat dál. Do obou mají vést krátké odbočky z té VRT na stávající nádraží. Do rychlovlaku se z nich přesedne asi nejblíž v tý Roudnici.

Jirka

Osobně si myslím, že přesedání v Roudnici moc nebude. Vlak najede na VRT koleje až do Prahy. Na VRT trati bude místo i pro vlaky 160kmh. Na současné trati zůstane jen Os a náklad.

Jakub P

Uvidime, ja bych tipoval, ze bude mozny oboje a co bude vyhodnejsi bude zaviset na tom, jestli clovek bude koncit v Praze nebo pokracovat a kam a mozna taky denni dobe.

Martin

Tech 160 mi prijde dost malo, je to mozny, ale spis bych to videl na 190-230… ale nevim, kazdopadne na VRT muzete poslat vlak, ktery pak sjede do regionu…

Koumes

Na VRT konveční vlaky nemůžou! Už jsem to tu psal asi dvakrát. Přinejmenším proto, že musí mít hermeticky uzavřenou kabinu pro cestující. Klasika může jezdit do 200 km/h. Takže takové ty národní rychlíky na VRT těch 230 jistě pojedou.

Milan

Kdo by sakra jezdil do Ústí nad Labem????:):) Byl jsem tam jen jednou a bál se vystoupit z auta, abych nemusel zpátky pěšky:)

Pravdepodobnost

Usti vypada jako usti prave protoze ze se tam neda rozumne dostat. Pokud bude jizdni doba pod hodinu tak to tam bude vypadat jako v koline.

Alibaba

No vidíte, teď vystoupíte z vlaku, ten pak odjede, a až pojedete zase pryč tak vlak přijede. Nemusíte se o něj bát jako o auto, že by ho někdo ukradl. 🙂
Jinak máte pravdu, město nic moc, ale okolí (Středohoří a Krušné hory) jsou pěkné, ono stačí vylézt na Větruši.

Luboš Beneš

To víte německé soudruhy jsme odsunuli a co se tam nasunulo je věc jiná…A několik generací trvá než se vytvoří vztah mezi lidmi a místem….ale už se to zlepšuje….

Jakub P

Ne co, ale kdo. Nemusej se vám líbit, nemusíte s nima kamarádit (jo, do vysídleného pohraničí se stěhovala i řada dobrodruhů, kteří předtím doma byli až moc známí). Ale byli to lidi, ne neživé předměty.

PeterC.

Tesim sa, ze aspon u susedov bude VRT.

medical_examiner

Bude, ale to už tu my nebudeme… 😀

PeterC.

To budu stavat viac 20 rokov? U nas na SK sa asi tazko dockame VRT, koridor a D1 do KE as tiez nezazijeme.

Zdrasa

Jsem trochu zmaten, v článku se mluví zároveň o úseku Praha – Lovosice, zároveň o Litoměřicích. Tak možná mi nějaké informace unikly, ale měl jsem za to, že VRT do Lovosic nepovede. Nebo se snad plánuje stanice mezi Litoměřicema a Lovosicema v Žalhosticích či někde nad Labem? Jsou obecně vůbec nějaké podrobnosti o trase Praha – Středohorský tunel? Třeba až zde jsem si poprvé přečetl, že mají vlaky stavět i v Roudnici.

Jakub P

Já to chápu tak, že spojení Praha-Lovosice pojede po tý VRT do Roudnice a odtud po stávajícím koridoru, kdežto VRT na Ústí bude pokračovat přes Litoměřice a tunelem pod Středohořím rovnou do Ústí. Zrychlí se tak spojení Praha-Lovosice, i když samotná VRT přes Lovosice nepůjde.

Jakub P

Co jsem teď viděl na odkazu v diskusi níže, tak stejně na tom budou Litoměřice – krátká konvenční odbočka z tý VRT trati, ne zastávka na VRT trati samotný.

Pavel Q

U Litoměřic by se mi víc líbila zastávka na VRT, na křížení s pravobřežkou, ale záleží, kde by to bylo.

Jakub P

Tipuju, že by to bylo někde u Třeboutic, to by asi úplně praktický nebylo.

Zdrasa

Díky moc za odkaz. Dost věcí mě tam překvapuje, jednak Litoměřice mimo trasu (některé vlaky budou jezdit jen tam? Bude se tam zajíždět úvraťově?), jednak ponechání Ústí nad Labem západ, čekal bych, že se víceméně jako celek přemění na nové nádraží s tím, že se výpravní budova postaví blíž k centru. No uvidíme.

Zdrasa

Ještě doplňkově nevíte, jak je to s „vynořením“ v Ústí? Jestli správně vidím, mělo by proběhnout někde na Střekově (nedovedu si představit kde) a pak překonat Labe po novém mostě? To už mi spíš přijde víc sci-fi jak většina tunelu.

Martin

No tak nejak, novym mostem do noveho nadrazi,…
https://www.youtube.com/watch?v=J8Mb9PYLDbU

je to sice starsi, nektere parametry se zpresnily a upravily,…

Zdrasa

Opět děkuji 🙂

Jan

Zastaralé schema – sjezd na trať 090 do Lovosic je také naplánován.

Martin

No hlavne at zase SZ nemeni trasovani svymi novymi variantami, ktere akorat nastvou obce, viz varianta III Chodouny, ktera napacha vice skody nez uzitku…

Oldřich Sládek

Jedna věc je schválení Centrální komisí, druhá věc je realita, pardon – peníze. Trvám na tom, že kolem roku 2040 bude pouze basistunel. Ten je reálný. Jako jediná stavba.

Luděk S.

Souhlasím. Peněz je prostě málo.

kolemjdoucí

Ale že se to čte krásně… Tohle je jednoznačně pozitivní zpráva, uklidňující k pátku. Není třeba snít o první ve sportce. Dnes budu snít o tomhle. A věřím tomu, že to tak bude.

BND 30

Novější verze Pohádek o mašinkách…

Zbyněk

Ano, centrální komise postavila mašinku, které postupně upadají kolečka, nakonec jí postaví někam do boudičky, aby jí nikdo neviděl.

vemm

Jo – tohle „plánování“ mě připomíná mé období asi před padesáti roky, kdy jsem i ve školních sešitech měl týdně minimálně jeden nový plánek kolejiště, které si chci postavit. A skutečnost? NULA! Až teprve před dvaceti lety i do naší zemičky dorazil modulový systém – a to už je o něčem jiném! Pokud chci jezdit rychle, tak na větší vzdálenosti, CELÁ trať musí propojovat významné body – v tomto případě pobaltí s černomořskou oblastí. Dobře to dělá Španělsko, o Číně ani nemluvím… Mezi Balabenkou a „novou“ Roudnicí – v úseku plánovaném na rychlost „až 350km/h – vidím naplánované tři výhybny.… Číst vice »

Skippi

Navic pravdepodobnost ze se dozijete VRT Praha-Drazdany je stejna jako pravdepodobnost, ze vyhrajete prvni ve sportce.

Alibaba

Takže nemá cenu tuto stavbu vůbec začínat nebo co jste s tím chtěl říci?

sladlu

Nerozumím co vše obsahuje studie proveditelnosti. Zakotvilo se trasování koridoru? Je to konečná pro variantu vedení přes Letiště Václava Havla?

Martin

Varianta pres letiste by znamenala zacit uplne znovu od zacatku, i co se tyce UP…. je to nerealne,…

BND 30

Jakože už od Masaryka !?!?!

JÁÁ

letiště RUZYNĚ !!!!!!!!!!!!!!!! žádná ožralá flaška.

Petr

Těší mě, že odpůrci Václava Havla, pokud jej chtějí pohanit, tak se zmůžou jen na to že vypíchnou, že chlastal 🙂

Jiří Kocurek

A pak volí Zemana 😀

BND 30

Ten nechlastá, ten se balzamuje.

Luboš Beneš

Ne ten má virosu, čínsko-rudou

Honzak

Je opravdu skvělé jak většina zde diskutujících již při usedání na klozet přesně ví že se jim stejně papír protrhne a budou v … Trošku optimismu a důvěry v příští Vlády to chce!

Havel

Ten byl dobrej, dyť je teprve 30 let po revoluci, že jo a kdy že jsme to měli dohnat ten slavnej západ?? Už dávno a ono zdaleka prd, maximalně tak cenama ,,,

Petr

Tak treba kriticky nahlednuto mam zivot hodne podobny jako na Zapade a daleko bohatsi nez pred revoluci meli moji rodici doktoři.

Martin

No jedno ale nelze uprit, porad je tu velky vnitrni dluh na infrastrukture, a ten nemyslim jen zeleznicni, ktera tak 50 let pozadu, ani silnicni, ale treba datove, vzdyt urady jedou jak v 80 letech porad stejne…
Taktez inovace a technologie se rozvijeli tak mezi lety 1990-2000, od te doby je to spise stagnace…
Skolstvi, zdravotnictvi je sice o neco lepsi, ale porad zaostava… kdyby alespon ten dejepis uz napravili, ale clovek ze skoly neni absolutne pripraveny na soucasnou dobu…

Jakub P

JJ, podle mě máme od 89 obrovskej skok v možnostech a svobodě (prakticky dohnáno), velmi slušnej skok v „soukromejch materiálních záležitostech“ (dohnáno asi ne, ale slušně snížen náskok) a furt velké zaostávání v infrastruktuře (něco dohnáno v silniční, ale furt zdaleka ne všechno, v železniční je klidně možný, že nám naopak od té doby vlak ještě ujel. Chlubíme se velkým rozsahem, ale ten automaticky neznamená dobrou využitelnost a použitelnost pro dnešní potřeby a nároky je bohužel velmi nízká).

Luboš Beneš

No tak ve zdravotnictví jsme i přes nedoceněný personál na tom výrazně lépe.Nejnižší novorozenecká úmrtnost na světě, nejlepší péče ohledně infarktů-stenty (na světě!), slušná onkologie. A to vše za zlomky peněz co do toho dávají jinde.

Jakub P

Ovšem v tom zdravotnictví za cenu brutálního přetěžování zdravotníků (a to už před C-19 pandemií). Pokud se to nemá zhroutit jako domeček z karet, bude do zdravotnictví potřeba dávat daleko víc (a ideálně i zastavit aspoň část plýtvání a odčerpávání).

Oproti situaci před rokem 89 samozřejmě obří pokrok (vyjádřenej i růstem střední délky života), ale rozhodně ne všechno tak růžový, jak by se zdálo čistě podle velmi dobrejch výsledků.

Parabellum

A co vy osobně, už jste dohnal západ? Vláda je od toho, aby spravovala věci veřejné, a od toho, aby byla konkurenceschopná ekonomika, je její obyvatelstvo. A praslovanské obyvatelstvo je xindl, který nechce civilizovaně ekonomicky fungovat.

Jiří Kocurek

Takže jsme to dohánění západu raději ani začínat neměli. Asi. A radši ani nezasadit brambory a být o hladu. Co kdby ty brambory sežraly myši.

Jenda-71

Strašně rád bych se tam projel i jako nemohoucí, na pomoc druhých odkázaný senilní důchodce. Ale když vidím co se děje kolem dvou tří kilometrů plánovaných dálnic, kde se pohybují dvě žabky pod třemi stromy si nedovedu představit stavbu skrz středohoří a krušnohoří. Snad můj malý vnouček si jednou vzpomene, že měl dědu šotouše a projede to za mne.

Jan Schmidt

„Součástí projektu měla být také odbočka RS42 na Louny a Most, která měla sloužit jako základ nového konkurenceschopného železničního spojení Prahy a Karlových Varů. Ta ale nebyla schválena a zatím se s ní nepočítá. „Bude pro ni zpracována samostatná studie,“ uvedla mluvčí Správy železnic Nela Friebová.“

Chtěli jsme konkurenceschopné spojení na Severozápad, ale řekli jsme si NE!

Petr Šimral

A bez benefitů celé kompletní stavby tento úsek nemá šanci vyjít samostatně…

Luděk S.

Geniální, že? Takže už chápete, proč CEDOP šel…

Martin

I si dovolili provazat to regionalnimi vlaky, novymi tratemi a pripravou trate na Liberec, ze?

Luděk S.

Naprostá odpornost. Sabotáž naší práce.

Kalanis

Jablo… Jablo… JABLONEC!!!

Tomáš Záruba

Naštěstí ano, pokud nebude nějak zbytečně prodraženo technické řešení nebo někoho nenapadne „opravovat“ rozsah dopravy apod.

Spíš bych se bál o to propojení směr Tišická spojka…

Jan Schmidt

Ono stačí jak technické řešení prodražuje ministerský ceník…

Pink

která by měla být hotová do roku 2030. To se ale dnes jeví jako iluze.
Nebojte se, přidejte!

xyz

„měla být hotová“ podle nereálných snů „někoho“.
Totéž „4. koridor měl být hotov do roku 2010“ apod.

P. S. Již od roku 2004 (vstup Česka do EU) se porůznu říká, že „eurem bychom mohli začít platit za 5 let“. 🙂

Michal141

No EURem jsme už za pár let platit mohli, ale naštěstí to nikdy zatím vlády neschválili…. pro nás lidi by to bylo akorát další utažení opasků na dalších X let, stejně jako si je utahli všechny státy na EURo přecházející… od SK po DE 🙂

Josef Trögl

Naopak. Euro by znamenalo úsporu za transakce a jistotu kurzu, celkové zlevnění nákladů.

Pavel

To že nemáme euro nás každého z nás stálo jenom za poslední rok dva krát 8% na pohybu kurzu který jsme prostě těm nejbohatším zaplatili a my už je nemáme. Teď vysvětlím kurz před krizí byl kolem 25 Kč nástupem co. vidu se vrátil opět 27 postupně se zpevňovala pak jsme se znovu vrátit 20 7:50 a teďka jsme na 26 všechny ty pochyby dolůCenu nesnižují to získává za nehty kapsách když the nahoru rostou okamžitě. Znít naivně bohužel je to tak

rejpal

Bude mi letos čtyřicet a tak si říkám čeho se dočkám dříve: svezení vlakem po této VRT a nebo důchodu? Bohužel si myslím, že ani jednoho, protože ani na jedno nebudou finance.

johny

a proč nebudou finance? protože politici z ODS velmi důsledně od 90. let odklonili co se dalo.

Dan

Jasně, protože se v devadesátkách odklánělo po milionech, tak dneska nejsou peníze. To, že Andrej přiklání do svých (pardon manželčiných) firem miliardy, na státní rozpočet asi vliv nemá. A jak si kupuje voliče za peníze daňových poplatníků to už vůbec ne.

medical_examiner

Peněz jsou všude hory. Jenže skrz různé populistické hýření jsou zakopané na dně důlní štoly…
Jsou hmotné, ale nedostupné…

Například ty slavné slevy pro studenty a seniory…ty taky něco stojí…

Luboš Beneš

Svezení VTR, Vy už důchod mít nebudete…

Zesp

Tak teď ještě aby tomu vydržela politická podpora i po volbách (jakýchkoliv dalších). Protože pokud nějaký projekt podporu napříč politickým spektrem ztratí, je odsouzen k uložení k ledu, či úplnému zániku. Tak jako třeba za Bárty…

Kalina

Tak pochopitelně bude třeba u těchto megalomanských projektů znovu provést hodnocení ekonomické efektivity s ohledem na aktuální a předpokládaný budoucí vývoj. Podklady k tomu musí reflektovat realitu a být doložitelné. Dosavadní praxe, kdy studie se přepracovávaly tak dlouho, až jim „vyšel“ pozitivní výsledek, je neakceptovatelná.

adamgolias

Takže nádraží v polich u Nehvizd ,tj 25 km od centra Prahy je nádraží VRT Praha , ale kdyby byla stanice vrt v usti nl u D8 , tj 6 km od centra mesta , tak nema vrt pro usti vyznam. a retorikou tehdejsiho hejtmana usteckeho kraje kdyz se rozhodovalo o stavbe dalnice tak ,, dalnici usti musi mit , jinak se z neho stane velka vesnice,, . a kdyz se stavel obchvat plzne tak musel byt tak daleko prave proto , aby byla plzen usetrena dopravy i v periferiich . Tak jak to teda je? Co je daleko a… Číst vice »

Tomáš

u Nehvizd se to jmenuje terminál VRT Praha-východ

Luděk S.

Jak už jsem psal včera. Jsem rád, že tu jsou lidi proti VRT, ale ať ty příspěvky mají alespoň nějakou úroveň. Toto není ten případ.

adamgolias

a neda si pokoj🤗

Gejza

Mícháte jablka s hruškami. V Praze budou všechny spoje VRT zastavovat na hlavním nádraží a možná i na některých jiných. Na Ústecku vedla původně plánovaná trasa VRT v polích mezi Ústím a Teplicemi a zastávka měla být v místech žst. Chabařovice s přestupem na regionální dopravu. Je diametrální rozdíl mít jedinou zastávku VRT v polích 9 km od centra města, nebo stanici přímo v centru města (se zajištěním přestupních vazeb na VEŠKEROU městkou a regionální veřejnou dopravu). Dálnice v Ústí zpravidla vede ve značném odstupu od rezidenční zástavby jeho okrajových částí. Ústí samotné jejím provozem není nějak výrazněji negativně zasaženo.… Číst vice »

Petr Šimral

No, proto postavím dlouhý tunel pod Středohořím, pracně podejdu Labe, pak to stavím v tunelu, pracně k tomu připojím nákladní dopravu, která se bude rozjíždět do výrazného stoupání (tedy omezovat kapacitu) jenom proto, že město Ústí si musí honit své Ego a není schopné si místo toho říci o navážecí linku a veliké parkoviště? Jó, vy chcete jet na vlak autem? Tak to máte docela blbý, my vám nádraží postavili v centru nejcentrovatějším…

Josef Trögl

My chceme na vlak chodit po svých.

Ejouu jakože Pra!!!

A čemu to brání, že bude v centru? Bojíte se řídit v hustém provozu?

medical_examiner

Neračte se znepokojovat. Až se představitelé Ú.n.L. jednoho dne dozvědí, že jsou degradováni na město okresní, a VRT povede přes Litoměřice (místo zastávky Litoměřice-Cihelna), tak je odvezou do blázince…
Že budou rychlíky Cheb-Ústí nad Labem prodlouženy do Litoměřic, se rozumí samo sebou.

Tomáš Záruba

V tom UL ale bude to nádraží v centru zároveň přímo na kapacitním silničním přivaděči, tak úplně nerozumím problému. Je to právě vzácný případ, kdy lze mít obojí najednou. 🙂

Jirka Z

Jak velké by muselo být to parkoviště, pokud by tam většina cestujících přijela autem? Aby to nádraží dobře plnilo funkci, je kvalitní veřejná doprava a co nejvíc lidí v docházkové vzdálenosti nutností.

adamgolias

jen k prvni větě… kdyz budou všechny vlaky vrt zastavovat v Praze ( o čemž pochybuji – jak bube vlak z brna do usti zajizden na hlavni?) tak proc 25 km pred prahou jeste jednu zastavky? to bude asi jinak že?

Jakub P

Vzhledem k tomu, že tyto tratě od Brna a HK maj být do Prahy zaústěný přes Zahradní město, je celkem jasný, že se s jízdou vlaku z Brna do Ústí přes hlavák počítá. Naopak jsem nikdy neslyšel o možnosti VRT trati kolem Prahy od Nehvizd na Litoměřice, která by umožnila na hlavák nezajíždět. Ta stanice má být pro východní část středočeskýho kraje a východní okraj Prahy – protože odtud je blbost zajíždět do centra na Hlavák a pak „pokračovat zpět“ na Brno nebo Hradec.

Vít Jůza

Maličkou obdobou jsou současné vlaky od východu na sever, které jako u blbých zajíždějí a zdržují se na hlavním nádraží, místo aby to z Libně vzaly na Holešovice, tam na nutné 2 minuty zastavily, a uháněly na Berlín. Nevím ovšem, co je nebo by bylo lepší …. .

Jakub P

Mám dojem, jestli to tak v minulosti nějakou dobu nebylo a jestli si část lidí pak nestěžovala, že to nestaví na Hlaváku a tím není přestup bez metra s vlaky na Plzeň a na Budějovice.

Zdrasa

U těch sousedních Trmic bych jen zmínil, že jim dálnice vede prakticky 50m od náměstí. Holt úsek stavěný soudruhama, dneska už by takové trasování neprošlo…

Grossák

Znovu. Nehvizdy neslouží k obsluze Prahy. K tomu je nadále Praha hl. n.

Jindra

Tam je překlep v roce zahájení provozu. Nemá být 2130?

Krušky-Středohoří

S tou mosteckou odbočkou. Napadla někoho alternativa v protažení nové příměstské trati od Kladna? nabízelo by se hodně variant která města propojit, třeba Slaný, Louny, Žatec…

Jan Schmidt

Jistěže napadlo, ale ta tzv. modernizace Praha – Kladno co se zbytečným tunelem za 15 mld. pod Dejvicemi chystá tzv. Správa železnic nepobere ani všechny vlaky od Kladna, takže některé budou končit na Veleslavíně.

To by se k tomu muselo přistoupit úplně jinak, ale když Metroprojekt už to má nakreslený….

Radek Janata

Proč by neměla dvoukolejka Veleslavín-Masna pobrat stejně vlaků jako dvoukolejka Kladno-Veleslavín?

Jan Schmidt

Říkají mu Negrelli

Kalanis

A má tam navíc šturcy.

Grossák

Dobře, ale vedení části rychlíků z Prahy přes Kladno dál na sever neznamená potřebu navýšení provozu v úseku Praha – Kladno.

Prokop B.

Jde o kapacitu Negrelliho viaduktu a Masarykova nádraží, ze směru Kladno poberou jen 10 párů vlaků za hodinu ve špičce, takže dva páry Os budou končit už na Veleslavíně (otázka je, proč ne v Bubnech, ale to bychom se asi museli zeptat developerů.)

Jarda Š.

Nebylo by lepší vybudovat zastávku u Metra Zličín a vlaky z Kladna, které se nevejdou na Masaryčku, vést tam?

medical_examiner

Žádný strach. Až tady vymyslíme, jak ukončit vlaky do Rakovníka na hlavním, bude celá situace vyřešena do 3 let.
Ty 3 roky se totiž bude stavět přeložka z Dejvic až do Rakovníka…

Jirka Z

Bylo by to hezké, kdyby ta trať pokračovala přes Kladno dál na Slaný. Ale podívejte se taky někdy v mapě na vrstevnice. Postavit to v tom terénu by byl docela slušný ořech.

Jakub P

Ono to skoro bývalo – Do Zvoleněvsi, propojením s vlečkou pod Vinařickou horu. Vyhnout to kolem Knovíze na západ od obce rovnou do Slaného by se možná dalo. Technicky asi proveditelný.

Ale cena versus přínos oproti cestě přes Roztoky a Kralupy. Do Mostu asi i přes Lovosice.

MLB

2030? Aha 😀

Martin

No realne to je, kdyby to nebylo v CR, ale do roku 2030 je to samozrejme utopie, pokud se nestane zazrak…

medical_examiner

Nabízí se otázka, co je reálnější:
a) vyčištění křišťálové koule
b) emigrace někam…do pryč…

Pochopitelně je řeč o projektantech 😀

sch

Začátek výstavby by se stihnout mohl, tedy podobně jako metro D, začátek ražby průzkumné štoly… Bohužel

Avlaky

Proč je možná odbočka do Mostu, ale Perdubice a Olomouc nic?

MLB

Možné je obojí, ale Most má nejspíš prioritu, protože do Pardubic i Olomouce už relativně rychlá železnice vede. Dnes trvá cesta z Prahy do Mostu vlakem zhruba stejně jako do Olomouce – přitom vzdušnou čarou je to do Mostu 70 km, do Olomouce 3x tolik…

Parabellum

A to zase nepřehánějte, Krušnohor to udělá za 1:55, a šlo by to rychleji, kdyby místo na hlaváku zastavoval na západě – to by ubralo tak 10 minut.

Zdrasa

Řekl bych, že u rychlíku jako Krušnohor je dost žádoucí, aby zastavoval na hlaváku. Mít pak rozsekané možností pro cestu Ústí-Praha na ty, co jedou z hlaváku (Labe, EC, rj) a Krušnohory ze západu by bylo trochu pitomé. O přestupu na osobáky směr Praha nemluvě. Jako laik bych navíc řekl, že ten přepřah v Ústí až tak šíleně dlouhý není. Co jsem to párkrát pozoroval, stíhá se to i s rezervou, i když to by spíš měl říct někdo, kdo to sleduje pravidelně. Navíc stavění by na západě muselo trvat déle, tamní parodie na nástupiště není úplně stavěná na větší… Číst vice »

Josef Trögl

Vynechat UL hlavni by byla blbost. Zastavit na západě by mohli, třeba i kvůli kampusu UJEP, který je kousek.
Můj rekord Praha-Olomouc Pendolinem je také 1,55…

Jakub P

UnL fakt při vší úctě není město, kde by VRT měla zastavovat na víc než jednom místě.

Zdrasa

Minimálně já diskutuji o aktuálních možnostech s aktuálními Krušnohory. U VRT je jasné, že bude jen jedna zastávka v Ústí na nově vybudovaném nádraží. Předpokládám, že i ostatní spoje se pak výrazným způsobem upraví a kdo ví, jestli vůbec zůstane aktuální hlavní nádraží nádražím.

Jakub P

Pardon, to jsem přehlídnul.

Jirka Z

Ona tu cestu dost zrychlí i VRT přes Ústí, navíc to pak bude bez zastávky na dnešním hlavním. Ale uznávám, že po té odbočce na Most by to bylo ještě rychlejší.

Krušky-Středohoří

Kromě Mostu nemá rozumné železniční spojení s Prahou také Chomutov, či Karlovy Vary. I z tohoto důvodů je v návrhu tato odbočka.

medical_examiner

U Chomutova je situace řešitelná zprovozněním tratě z Rakovníka.
Most a Karlovy Vary vyřeší legislativa, muhehehe…

Martin

Tak hradecka VRT ma odbocnou vetev do Pardubic v planu…
Olomouc ma take odbocku v planu z VRT Brno-Ostrava…
Zaroven se chysta nove spojeni na orlicku, Ocmanice… takze Olomouc bude napojena dobre, …

Olomouc ma malinko smulu v tom, ze kdyby vedla VRT primo pres nej, tak mine prestupni uzel v Prerove a jeste bude od Olomouce na Ostravu prochazet velmi slozitym tunelem… ale neresitelne to samozrejme neni, jen st. Prerov je od Olomouce opravdu jen kousek…

medical_examiner

Všechno je řešitelné. I ten prožluklý Přerov se podaří vyřešit…
Dokonce s naprosto zanedbatelnými náklady…žádný nevymýšlet…

Miroslav Hruška

A kdo takovou rychlost v zemi, která má 78 866 km2 vlastně potřebuje.? Nejsme ani Japonsko, ani Francie a naše země má od severu k jihu cca kolem 300 až 400 km. Na tomto nápadu mohou vydělat jen projektanti, společnosti jako je, ta která provedla studii proveditelnosti, tedy Cedop a Egis Rail, a podobné. není to nic jiného ne megalomanský nápad, hodící se opravdu jen pro Japonsko a podobné. Když už bych měl jet vlakem třeba do Děčína, chci tké něco vidět, nejenom protihlukové stěny. A nemá ani cenu do takovýchto vlaků instalovat Wifi, protože než ji nastartue, může ji… Číst vice »

Josef

Pokud dojizdite nekam za praci, tak vas to ze neco potrebujete videt az tak moc nezajima, za to vas ale zajima, jestli ta vase cesta trva dvacet minut a nebo hodinu. Nehlede na to, ze pokud chceme necim lakat lidi do hromadny dopravy, tak je to treba i ta rychlost. O koukani do krajiny bude mit zajem maly mnozstvi lidi.

Filip

To je váš pohled, mým pohledem se mi, mimo jiné, otevírají úplně jiné profesní příležitosti. Být z ústeckého nádraží za ani ne půl hodiny v Praze, nebo na ústecké Severní Terase… To už je sakra velký rozdíl. A pokud bych dojížděl denně, je mi úplně jedno, jestli budou mou cestu lemovat stromy nebo protihlukové stěny, obojí se časem okouká. Takže z pohledu pracovních možností je dle mého VRT velmi dobrým projektem.

Zdrasa

Díky za tenhle komentář. Při diskuzi o potřebnosti téhle VRT se často zapomíná na význam pro Ústí, někteří to vidí jen jako „zrychlení cesty na nákupy Pražáků v Drážďanech“. Bude to znít zbytečně dramaticky, ale v současnosti vidím VRT jako jedinou šanci pro Ústí, aby se zastavil ten úpadek. Aktuálně se nevylidňuje tak rychle jen díky tomu, že se sem sestěhovávají sociální případi z celé země, což vyrovnává ty obrovské počty vystěhovaných hlavně do Prahy. Pokud by se dalo denně dojíždět v takto krátkém čase, troufnu si říct, že dost lidí zváží, jestli chce dojíždět půl hodiny po Praze s… Číst vice »

Jakub P

Souhlasím (taky jsem to o pár příspěvků níž psal). Byť čekám, že na denní dojíždění to bude drahé. Ale na dojíždění některé dny v týdnu v kombinaci s prací z domova v těch zbylých to myslím může být pro Ústí a okolí velká příležitost, pokud se to podaří.

Luboš Beneš

Přesně, a proto po zrychlení na Plzeň jezdí expresy v prokladu s rychlíky a busem už nejede skoro nikdo. A i já nechám auto u nádraží a svištím vlakem.

Zapa

Pokud na to koukáte z pohledu víkendového cestujícího z Prahy, tak bych to možná pochopil. Ale důležitější je na to koukat z pohledu pravidelně dojíždějícího do Prahy. A hlavně, když se chcete dostat ještě dál za Ústí, tak takové zkrácení Vám také pomůže a můžete, třeba v Krušných horách, být dříve a déle, což je určitě lepší, než na to koukat jen z vlaku.

Jakub P

Kdokoli se nechce uzavírat v malý zemi a pravidelně cestuje k sousedům? Kdokoli je rád, když lidi ze sousedních zemí přijedou (v rozumném počtu) na návštěvu k nám? Kdokoli rád jezdí na výlety po tý relativně malý zemi a nechce přitom strávit většinu dne cestou? Kdokoli by chtěl, aby firmy nesoustředily všechny zaměstnance do centrál v pár velkejch městech, ale mohly dělat pobočky v těch menších, kde je občas kvalifikovanejch pracovních míst nedostatek a ty regiony tak trpí tím, že pro kvalifikovanější mladý lidi tam není práce a nemaj tak důvod se tam třeba po VŠ vracet? Nemluvě o lidech,… Číst vice »

medical_examiner

Já!
Já byl v zahraničí před 4 roky(ve Vídni railjetem) a nijak mi to nechybí…
Jó, takhle Dvůr Králové, Jaroměř, Hořice…to něco jiného…
Nebo Krnov. Tam je taky hezky a jsou tam dobří lidé.

roman

zkuste se podívat aspoň jednou na mapu Evropy ČR není ostrov uprostřed oceánu

Luděk S.

Ne!
Počkat, to není možné, to by zcela měnilo situaci. Takže za těmi kopci jsou další země?

BND 30

Klid, v tom našem autoatlasu z roku 57 je kolem dokola tlustá čára a pak všechno bezové, Asi poušť nebo co…

BND 30

… béžové… seká se mi consul…

Martin

Takze vlastne jim staci koupit nove atlasy, pak uz to pujde… 😀

medical_examiner

To bohužel není. Na takovém oceánu by se dalo hodně vydělat.
Hodně peněz by to ušetřilo…

Jarda Š.

Nejsme ale Irsko nebo Island, ale země uprostřed Evropy, takže VRT na našem území má zásadní význam i pro důležité mezinárodní relace (např. Berlín – Vídeň, Varšava -Vídeň, Budapešť – Berlín, Mnichov – Varšava).

xyz

A od východu k západu má naše země kolik km?

jkjk

A o Belgii (30 689 km2, 11 mil obyvatel) a jejích čtyřech vysokorychlostních tratích (88 km+95 km+56 km+40 km) jste už někdy slyšel?

Luboš Beneš

To je ta malá země co zapomněla vyhlásit státní bankrot? A jsou na tom líp než my co dluhy snižujeme? Podivuhodné.

Alibaba

Takovou rychlost železnice potřebuje aby byla konkurenceschopná.
Jinak co se týče malých států, tak se podívejte do Belgie a Nizozemí. Jestliže budeme propojení s okolními státy, tak se budou efekty sčítat.
Do Děčína po staré trati se bude jezdit i nadále, takže budete mít stále možnost koukat se do krajiny, jen je možné, že už to nepojede přímý vlak.
Qui bono?
V podstatě všem. Nepřímo i těm, co si myslí, že ne (třeba odlehčením dálnic).

Vít Jůza

Vlastně to potřeba není, vlastně je to rozcáplost některých, kteří by nejraději jezdili třeba přes půl země, nebo třeba i z českého vnitrozemí do vnitrozemí moravského jen tak na skok, ať za prací, nebo na jednání, nebo na výlet, za kulturou nebo sportem, a nechtějí se smířit s tím, že něco takového by napadlo jen idiota, že prostě cesta třeba z Prahy na jih nebo západ Čech nebo na Moravu prostě je na celý den nebo celou noc, zatímco na bližší sever (nebo naopak ze severu) jen na několik hodin, ale na denní dojíždění to prostě není … . A… Číst vice »

Daniel Brvnišťan

Taký Taiwan má ani nie polovičnú rozlohu (36,197 km2) a i napriek tomu má od roku 2007 VRT na 300 km/h. A to je to ostrov, na rozdiel od ČR, ako správne podotkli vyššie. Že vám tam do Děčína súčasná trať stačí je fajn, nikto ju trhať nejde. Ale taký zahraničný turista na eurotripe ktorý má obmedzený čas a chce vidieť Berlín, Prahu a Budapešť – tak ten často keď zistí koľko trvá vlak z Prahy do Budapešti buď radšej letí, alebo v horšom prípade Prahu preskočí. A ja by som napríklad do Amsterdamu rád cestoval vlakom a nie lietadlom… Číst vice »

Grossák

Nebojte, Os pojedou pořád po staré trati.

Luděk S.

Samostatná studie! <3

Martin

Celkove to vychazelo, tak se to musi rozkouskovat…

Luděk S.

Samozřejmě! Sledovat se bude, jak se zlepší doprava Chomutov-Louny.

Martin

😀

Jan Schmidt

Nebo nějaká nejmenovaná prověřená firma obkreslí z této studie řešení, trochu sníží přínosy, navýší náklady a nevyjde to. A výstup CEDOPu se prohlásí za dílo snílků. Pak se provedou další 2 aktualizace, potichu se řešení upraví a za pár let a 14 milionů se zjistí že to vychází. Ale mezitím se zjistí že některý území se mezitím zastavilo (zjistí se to až v navazujícím stupni), tak se dotáhne nebo přeruší DURka, udělá další aktualiazace… a takhle tady žijem…

Jan Schmidt

Ostatně se podívejte jak v Brně chce SŽ nadále cválat na chcíplém koni jménem ODSun.

medical_examiner

Aby došlo pouze k přesunu kolejiště a nástupišť. 🙂
K čemuž dotaz:
Kolik je největší V pro nákladní vlaky? Může to být 100mm?

Luboš Beneš

No v Číně už zkoušejí VTR nákladní vlaky…ona ta doba přijde

Tomáš Záruba

Ono vycházelo i po jednotlivých kouscích, ale pssst. 🙂

Jan Schmidt

Aha, to je pro mě novinka. To gratulace. Ale za každý dobrý skutek…

Dngrs

Bude někdy studie proveditelnosti zpřístupněna veřejnosti v celém rozsahu?

Luděk S.

Ne.

Jan Schmidt

To by se mohlo zjistit že ta studie je třeba kvalitní a to SUDOP/SŽ rozhodně nepotřebuje

Petr Šimral

Když si o ní pomocí „stošestky“ požádáte, tak jí taky dostanete. Mě se zrovna tato studie velice líbí, na tak velikém prostoru ještě nikdy nikdo nedělal a dovedla vysbírat benefity opravdu, kde se dalo.
Tedy VRT do Německa, S-Bahn okolo Prahy, řešení pro nákladní dopravu, spojka na Most použitelná i pro nákladní dopravu.

Luděk S.

To prostě nemůžeme potřebovat.

BND 30

Stošestka pořád… Hele zkoušeli to i se sedmpětašedesátkou….a ani písmenko !

Jan Schmidt

co 0.45?

Člověk

Pánové redaktoři, děkuji vám za vaší práci, ale držel bych tu denní dávku optimismu níže, a věnoval se skutečnému dění na české železnici – zrovna včera po 20 letech naříkání otevřela SŽ potichu podchod ze Žižkova na sedmé nástupiště. Ten služební, co mohli otevřít celou dobu. Taková zpráva by lépe reflektovala dění na české železnici, potažmo státu. (Zdroj: FCB Penty)

M&R

To není akce Správy železnic, ale Penty

Rob

jj, kdyby byl ale celou dobu otevřen, tak tam Penta nemohla mít zařízení staveniště

Jan Schmidt

Cestující substrát nikoho nezajímá

Rob

Bez Penty by směr Náměstí Winstona Churchilla ale asi nevznikl. Tedy pokud nepočítám zbořený sjezd.

medical_examiner

Což je skvělé – až budu studovat na VŠE, tak jen projdu podchod…

Jan Schmidt

Ono celé propojení z hlaváku na Žižkov mohlo být před mnoha lety, ale ty pozemky kde dneska stojí ty krásné baráky kdysi patřily ČD, které je prodaly jakési skupině soukromých firem a tak se nejdřív muselo vyjasnit co tam chtějí postavit, aby jim stát (SŽ) nepřekážel

https://zdopravy.cz/penta-zacala-stavet-byty-za-prazskym-hlavnim-nadrazim-1583/

Kom

v roce 10235 se dočkáme

Anonym ze severu

Tak brzo? 😀 To jste velký optimista 😉

Richard

….. z Prahy v centru Ústí nad Labem za 25 minut,. Ok,ale odkud z Prahy? Z hl.n. nebo z Praha-severni nastupiste (Neratovice) ? 🙂

Martin

z centra 😉

Petr Šimral

Přes Neratovice VRT nevede, přes ně povede S-Bahn.

Martin

To ja netvrdim, ja reagoval na cestovni dobu z Prahy do Usti…

Cargo

Jako mít na trati o délce cca 50 km rychlost 320km/h. To se opravdu ekonomicky vyplatí.

Luděk S.

Přesně, já bych na té rovině dál na trati 189 km/h.

Cargo

Na tak malém úseku se to ekonomicky nevyplatí. Neřekl bych 250km/h. Ale 320km/h ?
Víte vůbec jaká tam musím být údržba aby se tam tak mohlo jezdit ?
S přístupem SŽ se tam nebude jezdit nikdy takovou rychlostí…

Martin

:-D… uplne v pohode… udrzba stejna, jako byste tam mel tech 250… a ekonomicky, kdyz prodlouzite dobu jizdy, tak vam nevyjde jedna souprava v taktu 30min. mezi Ustim a Prahou a budete potrebovat 2 vlaky a to je mnohem drazsi…

MildaIV

Múžete uvést zdroj z kterého informaci o stejných nákladech na údržbu čerpáte? Je to totiž poněkud v rozporu s fyzikálními zákony.

Martin

Budte konkretnejsi, co se tyce nakladu na vystavbu, tak ano, pokud uvazujete spotrebu energie, tak ano, bude vyssi, ale co se tyce poctu souprav vlaku a jejich udrzbu, tak urcite ne, tam hraje roli …

Ten rozdil v rychlosti neni az tak vyznamny, muzete uvest tedy co konkretne je proti fyz. zakonum na trati?

Martin

…zalezi na koncepci provozu,… pardon…

MildaIV

Mám na mysli údržbu jak souprav tak hlavně tratě.

Martin

Tak v tom opravdu zadny velky rozdil neni, resp. je, ale minimalni, s ohledem na rozdil v rychlosti – 250 nebo 320… Velkou ulohu hraje koncepce provozu (grafikon), pokud bude rekneme interval 30min., tak vam to v provozu ujezdi jedna jednotka, + jedna zalozni, pokud se diky nizsi rychlosti dostanete nad 30min., tak uz v danem useku pocitate soupravu navic, coz neco stoji… Zalezi take na typu trate, z vetsi casti to bude pevna jizdni draha, ta je na udrzbu minimalni, ale velmi nakladna na stavbu, cast bude sterkove loze, tak uz udrzba neco stat bude, ale rozdil mezi 250… Číst vice »

Vít Jůza