Schváleno: Správa železnic obnoví sesutou trať u Prackovic, kritické místo překlene most

Sesuv tratě u Litochovic.Autor: Juandev – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33995932Sesuv tratě u Litochovic.Autor: Juandev – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33995932

Centrální komise ministerstva dopravy, přes kterou musejí projít všechny velké dopravní stavby, schválila záměr projektu na obnovení provozu na trati

Centrální komise ministerstva dopravy, přes kterou musejí projít všechny velké dopravní stavby, schválila záměr projektu na obnovení provozu na trati z Řetenic do Lovosic. Správa železnic tak může zahájit práce na projektové dokumentaci a získání územního rozhodnutí a stavebního povolení.

Část trati mezi Radejčínem a Lovosicemi je poškozena sesuvem, ke kterému došlo v červnu 2013 u Prackovic. Sesuv postihl zhruba 200 metrů trati. Dlouho přitom nebylo vůbec jisté, že k obnově dojde. Centrální komise nejprve záchranu tratě odmítla jako příliš nákladnou. Správa železnic totiž původně předložila projekt, který počítal s náklady kolem 800 milionů, nově je to 463 milionů.

„Investiční akce představuje opravu trati a vybudování nového železničního mostu, který tento úsek překlene. Cílem stavby je obnovení provozu na trati s minimálními investičními náklady,“ uvedla mluvčí SŽ Nela Friebová. Výběrové řízení na zhotovitele má být podle ní vypsáno v roce 2022.

Mimo tuto investici trať čekají na zbylých úsecích také opravné práce, jako je sanace skalních masivů, vyčištění propustků a štěrkového lože, výměna pražců a části kolejnic a celkové zlepšení stavu trati. Krom toho Správa železnic plánuje i zlepšení zabezpečení přejezdů.

Vlaky od sesuvu jezdí pouze z Řetenic do Radejčína, dál je nahrazují autobusy. Na obnovu tratě tlačí především Ústecký kraj, který zásadně nesouhlasí s jejím zrušením. Původní plány ministerstva dopravy trať zrušit označil předloni krajský radní pro dopravu Jaroslav Komínek za „prasárnu“.

Tagy Radejčín sesuv D8 trať 097 Lovosice - Teplice Ústecký kraj
166 komentářů