dpp

Schillerová nechce státní záruky za úvěr Smartwings, nevidí jiný způsob pomoci. Záchranu již neřešíme, potvrdil Havlíček

Boeing 737-800 společnosti Smartwings v Praze. Foto: Rosťa Kopecký / Flyrosta.comBoeing 737-800 společnosti Smartwings v Praze. Foto: Rosťa Kopecký / Flyrosta.com

(aktualizováno 16:15 o vyjádření Smartwings) Ministryně financí za hnutí ANO 2011 Alena Schillerová odmítá, aby se stát zaručil za úvěr

(aktualizováno 16:15 o vyjádření Smartwings) Ministryně financí za hnutí ANO 2011 Alena Schillerová odmítá, aby se stát zaručil za úvěr společnosti Smartwings. Stejná ministryně v dubnu uváděla, že nejlepší by bylo, kdyby stát koupil České aerolinie patřící právě Smartwings. Teď už řešení nevidí. Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček uvedl, že záchranu Smartwings již jeho resorty neřeší.

Schillerová dnes v pořadu Partie na televizi Prima řekla, že státní záruka její podporu rozhodně nemá. „Jak sleduji ten vývoj, tak si myslím, že podpora pro Smartwings není na pořadu dne jako taková,“ řekla v diskusi ministryně. Podle ní by udělení záruky v Parlamentu těžko prošlo, když by byla jen pro jednu firmu. „To byla věc, kterou jsem nepodporovala od samého začátku,“ uvedla.

Podle Schillerové je případná pomoc záležitostí ministerstva průmyslu a obchodu. „Ale nezaznamenala jsem, že by konkrétní podpora byla na stole, že by o ní bylo jednáno,“ řekla. Podle ní není ani jiný způsob, jak situaci ve firmě řešit. V polovině dubna chtěla koupit sto procent akcií ČSA.

I ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček ale potvrdil na dotaz Zdopravy.cz, že záchranu aerolinek už jeho resort neřeší.

Máme aktuální analýzy firmy, akcionáři komunikuji a je šance, že by firma mohla být podpořena na bázi vlastního kapitálu. Stát má navíc velmi omezené nástroje záruční podpory pro firmy tohoto typu,“ vysvětlil Havlíček.

Ze státní pomoci Smartwings se stalo citlivé politické téma. Opozice vytýká vládě, že nejde o strategickou firmu. Smartwings oponují, že na standardní nástroje vládní pomoci pro jiné firmy kvůli své velikosti nedosáhnou. Šéf Smartwings Jiří Šimáně v rozhovoru pro Zdopravy.cz tento týden uvedl, že Česko bude zřejmě jedinou zemí v Evropě, která aerolinky nepodpoří.

Výroky vládních představitelů ohledně státní pomoci Smartwings se v poslední době hodně měnily, ukazují současně, že někteří členové vlády jsou v oblasti letectví a historie Smartwings zcela mimo realitu. Valná hromada firmy se ve čtvrtek dohodla, že v případě dohody se státem budou záchranu firmy financovat všichni akcionáři.

Mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková uvedla, že názor ministryně společnost překvapil. „Pokud se česká vláda rozhodne nepomoci české letecké společnosti, zvolí zcela odlišný postup než volí ostatní státy nejen v EU, které svým aerolinkám pomáhají,“ uvedla Dufková. Podle ní je garance za úvěr či půjčka v porovnání s tím, v jakých částkách pomáhají dopravcům jiném země, pouhým zlomkem.  „Je potřeba zmínit, že společnost Smartwings se do této situace nedostala vlastní vinou a pro tak velké firmy jako Smartwings stát bohužel nepřipravil během tří měsíců žádný program podpory a soustředil se pouze na pomoc malým a středním firmám. Vypsané programy jako COVID participaci Smartwings na žádném z nich neumožňují,“ uvedla Dufková.

Tagy České aerolinie ČSA smartwings Top
317 komentářů