Saúdské přípravy postavit se Emirates pokračují, v Rijádu má vzniknout megaletiště

Koncept budoucí podoby megaletiště v Rijádu Zdroj: PIF (Public Investment Fund)Koncept budoucí podoby megaletiště v Rijádu Zdroj: PIF (Public Investment Fund)

Nové uzlové letiště má už v roce 2030 přepravit 120 milionů pasažérů, v roce 2050 pak až 185 milionů. Disponovat bude 6 paralelními ranvejemi.

V Saúdské Arábii pokračují v přípravách naplnění dříve ohlášených megalomanských plánů masivně investovat do leteckého sektoru a cestovního ruchu. Po tom, co se Saúdové rozhodli vytvořit novou leteckou společnost RIA, jejímž hlavním konkurentem mají být Emirates, přišli s projektem přebudování současného letiště v Rijádu na obří letecký hub. Oznámil to Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán.

Současné Mezinárodní letiště Krále Chálida získá podle plánů jméno Krále Salmána a rozšíří se na plochu 57 kilometrů čtverečních. S novou podobou by mělo být zprovozněné již kolem roku 2030. V té době má obsloužit na 120 milionů pasažérů, přičemž v roce 2050 se počítá s jejich nárůstem až na 185 milionů. Uzlové letiště má jako jedno největších světových letišť disponovat šesti paralelními ranvejemi. Jeho financování zajistí saúdský státní veřejný investiční fond (PIF).

Rijád jako významná ekonomická metropole i důležitý přestupní uzel

V rámci své „Vize 2030“ chce Saúdská Arábie do konce desetiletí získat na 30 milionů tranzitních cestujících. Nyní jsou to čtyři miliony. Kromě toho také země cílí na 100 milionů návštěvníků ročně. To je šestkrát tolik, než jich bylo v roce 2019. Umožnit to mají investice ve výši 100 miliard dolarů do leteckého sektoru během příštích osmi let, z nichž půjde na zřízení nového národního dopravce obsluhujícího globální trasy 30 miliard dolarů. Jednání s oběma hlavními výrobci letadel, Boeingem i Airbusem, už probíhají. Riyadh International Airlines (RIA) si údajně kladou za cíl udělat to, co dokázaly Emirates, za pouhou čtvrtinu časového horizontu.

Právě k významným milníkům má být nové megaletiště naprosto klíčové. Saúdská Arábie chce přeměnit Rijád tak, aby se zařadil mezi deset největších městských ekonomik světa a jeho populace vzrostla do roku 2030 na 15–20 milionů obyvatel. Letiště Krále Salmána má v souladu s „Vizí 2030“ přispět k neropnému HDP ročně 27 milard Saúdských rijálů a vytvořit 103 tisíc přímých i nepřímých pracovních míst.

Tagy Letiště Rijád Mezinárodní letiště krále Chálida RIA Riyadh International Airlines RUH Saúdská Arábie
42 komentářů