Nový gigant mezi aerolinkami oficiálně představen, saúdský Riyadh Air bude konkurovat Emirates

Letiště v Rijádu. Foto: Stefan Krasowski / Wikimedia CommonsLetiště v Rijádu. Foto: Stefan Krasowski / Wikimedia Commons

Dopravce zaměřený na tranzitní cestující má do roku 2030 létat do více než stovky destinací, sídlit bude na zrekonstruovaném megaletišti v Rijádu.

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán oznámil vznik nové národní letecké společnosti Riyadh Air. Oficiálně se tak potvrzují dřívější informace o plánech Saúdů vytvořit úspěšnější konkurenci největším hráčům v Perském zálivu, jakou jsou Emirates či Qatar Airways.

Nový dopravce zaměřený na tranzitní cestující má do roku 2030 létat do více než stovky destinací, sídlit bude v Rijádu. Právě letiště v hlavním městě Saúdské Arábie projde masivní přestavbou na jedno z největších světových letišť, disponovat bude šesti paralelními ranvejemi. S novou podobou by mělo být zprovozněné již kolem roku 2030. V té době má obsloužit na 120 milionů pasažérů, přičemž v roce 2050 se počítá s jejich nárůstem až na 185 milionů.

Riyadh Air povede zkušený Tony Douglas, v minulosti byl výkonným ředitelem Etihadu. Dopravce bude plně ve vlastnictví saúdského státního veřejného investičního fondu (PIF). Očekává se, že aerolinka přispěje 20 miliard dolarů k růstu HDP země mimo ropný průmysl a přímo i nepřímo vytvoří přes 200 tisíc pracovních míst.

Oficiální informace o podobě flotily zatím nejsou k dispozici, několik střípků z jednání s hlavními výrobci však na veřejnost soustavně uniká. Poslední zprávy deníku The Wall Street Journal hovoří o významné dohodě saúdského státního veřejného investičního fondu s Boeingem v hodnotě 35 miliard dolarů za velký počet letadel pro nového národního dopravce.

Tagy Letiště Rijád RIA Rijád Riyadh Air Saúdská Arábie
14 komentářů