Zprávy

Rychlovlaky za 80 miliard. O obří zakázku ve Velké Británii bojuje pět firem

Rychlovlaky Javelin pro spojení Londýna s jihovýchodem Anglie. Autor: Zdopravy.cz/Jan Sůra
Rychlovlaky Javelin pro spojení Londýna s jihovýchodem Anglie. Autor: Zdopravy.cz/Jan Sůra

Z pěti výrobců železničních vozidel bude britská společnost HS2 Ltd vybírat dodavatele 54 nových vysokorychlostních vlaků pro novou trať HS2, která povede z Londýna do Birminghamu a dál na sever až do Skotska.

Výběr pěti výrobců dnes oznámilo britské ministerstvo dopravy v tiskové zprávě.  Podmínkou ministerstva byla například velká čás produkce ve Velké Británii.

O nové vlaky, které mají jezdit až 360 kilometrů za hodinu, budou bojovat Alstom, Bombardier, Hitachi Rail Europe, Patentes Talgo a Siemens. Jezdit mají v roce 2026, první mají sjet z výrobní linky na počátku příští dekády.

Nové vlaky mají začít jezdit i mimo nový koridor, například do Liverpoolu či Edinburghu. Vláda čeká, že vítěze vybere v roce 2019. Součástí tendru v hodnotě 2,75 miliardy liber (80 miliard korun) je údržba v plánovaném depu v Birminghamu.

Už v létě ministerstvo vybralo firmy na stavbu prvního úseku HS2 za 6,6 miliardy liber První fáze HS2 mezi Londýnem a Birminghamem má přinést zrychlení cesty o tři čtvrtě hodiny, spojení z Londýna do Glasgow má zrychlit pod čtyři hodiny.

Štítky
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jan
Host
Jan

Bohužel jejich výrobci také díky liberalizaci chcípli.

Martin Ruzicka
Host
Martin Ruzicka

Tak se to dela…

Partneři