LOT 3a leaderboard

Rychlovlaky za 80 miliard. O obří zakázku ve Velké Británii bojuje pět firem

Rychlovlaky Javelin pro spojení Londýna s jihovýchodem Anglie. Autor: Zdopravy.cz/Jan SůraRychlovlaky Javelin pro spojení Londýna s jihovýchodem Anglie. Autor: Zdopravy.cz/Jan Sůra

Z pěti výrobců železničních vozidel bude britská společnost HS2 Ltd vybírat dodavatele 54 nových vysokorychlostních vlaků pro novou trať HS2,

Z pěti výrobců železničních vozidel bude britská společnost HS2 Ltd vybírat dodavatele 54 nových vysokorychlostních vlaků pro novou trať HS2, která povede z Londýna do Birminghamu a dál na sever až do Skotska.

Výběr pěti výrobců dnes oznámilo britské ministerstvo dopravy v tiskové zprávě.  Podmínkou ministerstva byla například velká čás produkce ve Velké Británii.

O nové vlaky, které mají jezdit až 360 kilometrů za hodinu, budou bojovat Alstom, Bombardier, Hitachi Rail Europe, Patentes Talgo a Siemens. Jezdit mají v roce 2026, první mají sjet z výrobní linky na počátku příští dekády.

Nové vlaky mají začít jezdit i mimo nový koridor, například do Liverpoolu či Edinburghu. Vláda čeká, že vítěze vybere v roce 2019. Součástí tendru v hodnotě 2,75 miliardy liber (80 miliard korun) je údržba v plánovaném depu v Birminghamu.

Už v létě ministerstvo vybralo firmy na stavbu prvního úseku HS2 za 6,6 miliardy liber První fáze HS2 mezi Londýnem a Birminghamem má přinést zrychlení cesty o tři čtvrtě hodiny, spojení z Londýna do Glasgow má zrychlit pod čtyři hodiny.

Tagy HS2
2 komentáře