Rychlíky vyšší kvality na západ Čech končí. ČD nemají kvůli Länderbahn dostatek dobrých vozů

Západní expres Českých drah před odjezdem z hlavního nádraží v Praze. Foto: Jan SůraZápadní expres Českých drah před odjezdem z hlavního nádraží v Praze. Foto: Jan Sůra

Z jízdního řádu Českých drah dnes dočasně zmizela téměř třicítka rychlíků vyšší kvality označovaných jako Rx. Nově jsou označeny už

Z jízdního řádu Českých drah dnes dočasně zmizela téměř třicítka rychlíků vyšší kvality označovaných jako Rx. Nově jsou označeny už jen jako rychlíky.

Zrušení se týká všech spojů na lince R16 z Prahy do Plzně a Klatov. Na nich se dopravce prakticky od začátku nového jízdního řádu potýká s výpadkem kvalitních vozů, které chtěl původně na rychlíky na západ Čech nasadit.

Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský změnu kategorie potvrdil, současně však upozornil, že tím neruší žádné spoje. „Opatření souvisí s nedostatkem vozů Länderbahn, kdy nahrazujeme jeho výkony,“ řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Deník Zdopravy.cz už dříve informoval o problémech, které přinesla fyzická i kvalitativní absence vozů od německého dopravce Die Länderbahn na trase z Prahy do Mnichova u Západních expresů. Německý dopravce nedodal oproti slibům zhruba dvacet vozů, které měl na lince zajišťovat. České dráhy musely proto vozy nahradit svými. Mají jich ale málo, takže musely použít vozy právě z rychlíků vyšší kvality a nahradit je často nejstaršími vozy řad B či AB.

Jak dlouho budou jezdit rychlíky jen s označením R a kdy se vrátí symbol Rx? „Změna kategorie linky R 16 je tak na dobu, než vyřeší německý dopravce svůj problém s vozbou a nedostatkem a provozuschopností vozů,“ řekl Štáhlavský.

Kromě horších vozů má změna kategorie dopad na cestující i jinak. S jízdenkou na běžných rychlík nesmí, na rozdíl od lístku na rychlík vyšší kvality, do ČD Lounge.

Tagy České dráhy Länderbahn R16 Rx Rychlík vyšší kvality Západní expres
30 komentářů