Rychetský předal své třináctileté Audi Národnímu technickému muzeu

Muzejní Audi A8 po předsedovi Ústavního soudu. Pramen: NTMMuzejní Audi A8 po předsedovi Ústavního soudu. Pramen: NTM

Muzeum má ve sbírce vozidla prezidentů Masaryka, Beneše a Havla i Tatru ministerského předsedy Miloše Zemana.

37 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Studý Chudent

Za mě má být veřejná osoba co nejmenším papalášem. Ale sami lidi to neumí docenit.
Vzpomínám si na podzim, kdy se lidi na netu smáli poslaci Dolejšovi (vynechme v této rovnici jeho stranickou příslušnost), že si ze sněmovny odváží věci v IKEA tašce a jede tramvají.
Ale přesně takhle by to podle mě mělo vypadat, na západě běžně politici jezdí do práce metrem (viz prezident Rakouska).

Já nevidím důvod, proč by politici měli lítat do Blavy vojenským speciálem, když můžou jet vlakem/letět komerční linkou.

Insider

Ty to nevíš, protože cestuješ dvě zastávky busem na učňák. Až budeš jezdit několikrát týdně dlouhé cesty, pochopíš, k čemu „luxusní“ kára je. A8L je víceméně manažerské auto. Není to Bentley ani Rolls-Royce. Za mne, kdyby měl toho Bentley, nedivil bych se. Je to předseda ústavního soudu, proboha. Kdo jiný?

Dan

Dávat do sbírky novodobá prezidentská auta, to ještě uznávám (i proto, že to jsou škodovky a mají vazbu na český průmysl), ale tohle mi přijde trochu mimo…

Ondra

Je někde uvedeno kolik to má najeto?

Pája

Proč? Chcete ho koupit?

Ondra

Ne, čistě ze zvědavosti 🙂

Dětská porcia

Má úžasně padnoucí sako 😀

Martin

Nekoupit to tenkrát VW tak je to bez Škody

Ondra

Ano, kdyby to dopadlo jinak třeba na Moravském poli, u Moháče nebo nedejbože u Kresčaku, tak by to bylo třeba taky bez Škody..

Označník

Xandr zakládá expozici o papalášství?

Jiří Kocurek

13 roků jezdit tím samým autem, to má být papalášství?

PS: Komunista Mao Ce Tung měl 25 ks Mercedesů 600, zatímco běžní občané umírali hlady po desítkách miliónů.

Blume

Ok, rozumim, pouze trinactilete auto do muzea.. a kdo s nim tam ted bude jako jezdit? 😶

Ondra

Určitě v noci hlídač!

Bonifác

Mně není moc jasné, proč na jedné straně prezidentu republiky stačí běžné auto, jakým je Škoda Superb, ale soudruh Rychetský musí jezdit v luxusní limuzíně v prodloužené verzi za cca 4 miliony korun. Já vím, z eráru krev neteče, tak proč si nedopřát..

Jan Sůra

Třináct let jedno auto, to je také ukázkou vyhazování peněz?

Tom

Pavel Rychetský nastoupil k Ústavnímu soudu v roce 2003. V té době tento vůz převzal jako čtyřletý. Hezký frustrovaný sobotní večer!

Karel

Kolik to auto má tedy roků – 13 dle článku a nebo 23 dle vašeho komentáře?

Tom

Omlouvám se. Neumím počítat.
Ale 13 let mít jedno auto opravdu není papalasstvi.

Petr

Ach ty počty..

Honza

Podle veřejně dostupných informací pořídil US v roce 2009 pouze jeden vůz Audi A8, a to v ceně sotva poloviční oproti tomu, co tu tvrdíte: VUZ AUDI A8 – 1 ks – 2 056 593,00 Kč vč. DPH – 8.10.2009 Škoda Superb prezidenta Klause byl dar od Škody Auto. Nejde o běžný sériový vůz, dostal speciální výbavu a pravděpodobně i balistickou ochranu, která je u oficiálních vozů prezidenta republiky obvyklá (ale detaily se z pochopitelných důvodů nezveřejňují). Jeho cena by byla nejspíš obdobná té audině. A mimochodem, než Klaus převzal superb a jezdil s ním jako výraz podpory českému průmyslu,… Číst vice »

Jiří Kocurek

Ale kdyby si koupil 6x oktávku za 700.000 Kč, tak by to bylo dvakrát dražší, ale nevyčuhoval byl.

Bonifác

Proč 6x? Oktávka nevydrží při pravidelném servisu 13 let?

Bonifác

To pořád nevysvětluje, proč by nějaký státní zaměstnanec měl jezdit v luxusní limuzíně. Nejde jen o pořizovací cenu, ale i o náklady na servis, které budou řádově vyšší než u běžných vozů. Nevšiml jsem si, že by stát měl přebytkový nebo alespoň vyrovnaný rozpočet, tj. de facto i tento vůz je na dluh.

Honza

Audi A8 není luxusní limuzína. spíš vůz vyšší střední třídy, případně vůz vyšší třídy. Tedy bezpečný, prostorný, využitelný i jako pojízdná pracovna, zároveň reprezentativní. Vzhledem k délce a frekvenci využívání evidentně i velmi odolný. Ano, mohli za stejnou cenu koupit třeba 2 superby, otázka je, zda by se skutečně jednalo o úsporu.

M19

Závist je hrozná vlastnost.

Bonifác

To, že poukazuju na rozhazování ve státním sektoru, je závist? Pokud by si koupil třeba Rolls-Royce, ale za svý, tak mu ho fakt závidět nebudu.

p.ondrash

Firemní auto je běžná záležitost, 13 let jedno auto je důkazem normálnosti pana Rychetského. Co Vám kdo udělal, že jste tak zabedněný a neumíte uznat, že jste přestřelil?

Bonifác

Nepřestřelil, psal jsem o typu vozu (Audi A8L je luxusní vůz, nikoliv vůz vyšší střední třídy, jak tady psal Honza, to si spletl s Audi A6). Vy naopak furt píšete o době užívání. To jsou dvě různé věci. Já o voze, vy o koze.

mlokXCM

Tím nějakým státním zaměstnancem jako myslíte předsedu Ústavního soudu?

Bonifác

A on snad není placen ze státního rozpočtu?

mlokXCM

To že Zeman jezdí škodovkami, je čistě jeho rozhodnutí a není jediný důvod, aby se od toho nějak odvíjelo to, čím mají jezdit ostatní. Např. Klaus měl Audi.

Bonifác

Tak alespoň částečně by tomu tak být mělo, ve firmě je také nemyslitelné, aby vedoucí oddělení měl lepší služební vůz než generální ředitel. A jestli nejvyššímu ústavnímu činiteli stačí škodovka, není důvod, aby nestačila těm níže postaveným.

Insider

„jezdí“, ale nejezdí. Viz jeho kolona. Předseda ústavního soudu si tuhle kratochvíli odpouští. A Zeman za tu dobu měl „svých“ Superbů několik.
https://vary.rozhlas.cz/sites/default/files/images/9d66f64cc35396cfc04cfc17fcc50f11.JPG

Insider

Asi byste se flotile na zemanově trůnu divil. Supem jezdí jen proto, aby se mohl tvářil lidově. Zkuste vystrčit hlavu ze zadku a použít google. https://vary.rozhlas.cz/sites/default/files/images/9d66f64cc35396cfc04cfc17fcc50f11.JPG

SaulGoodman

Taky úplně nechápu. Ne že bych chtěl snižovat důležitost ÚS, ale jako, že by mělo mít celkem obyčejné auto nějakou historickou hodnotu, kvůli tomu, že jím jezdil předseda, se mi teda moc nezdá. Pořád to není úplně level prezident…

Vít Jůza

1989 je mladší než 2009?

Tom

Dá se tato otázka osvětlit více do hloubky?