Rychetský předal své třináctileté Audi Národnímu technickému muzeu

Muzejní Audi A8 po předsedovi Ústavního soudu. Pramen: NTMMuzejní Audi A8 po předsedovi Ústavního soudu. Pramen: NTM

Muzeum má ve sbírce vozidla prezidentů Masaryka, Beneše a Havla i Tatru ministerského předsedy Miloše Zemana.

Národní technické muzeum (NTM) rozšířilo svou sbírku vozidel, která sloužila nejvyšším ústavním činitelům. Nejnovějším přírůstkem je automobil Audi A8 L z roku 2009, který jako služební vůz používal předseda Ústavního soudu České republiky Pavel Rychetský.

„S radostí tomuto muzeu předávám vozidlo, kterým jsem po řadu let cestoval nejen mezi svým pražským bydlištěm a brněnským sídlem Ústavního soudu, ale i při služebních cestách po celé Evropě,“ uvedl Rychetský.

Muzejní Audi A8 po předsedovi Ústavního soudu. Pramen: NTM

Muzejní Audi A8 po předsedovi Ústavního soudu. Pramen: NTM

Podle ředitele NTM Karla Ksandra jde o vhodné doplnění sbírky, ve které už je například Tatra 80 z roku 1935 prezidenta T.G. Masaryka nebo Aero 50 HP z roku 1939, které používal v exilu prezident Edvard Beneš.

Ve sbírce NTM jsou i mladší modely, například první automobil prezidenta Václava Havla Renault 21 TSE z roku 1989, který byl osobním darem od portugalského prezidenta, služební vůz ministerského předsedy Miloše Zemana Tatra 700 z roku 1997 a Škoda Superb V6 2.8 30V z roku 2003, která sloužila prezidentu Václavu Klausovi.

Muzeum ale nepohrdne ani novými auty, která nejsou zatížena příběhem slavných osobností. V září převzalo do svých sbírek vůz Škoda Enyaq iV, což je první vyrobený elektromobil značky Škoda v České republice. Předprodukční Škodu Enyaq iV označilo NTM za milník značky, srovnatelný s vozem Laurin & Klement Voiturette B z roku 1906, který muzeu před 86 lety daroval jeden ze zakladatelů automobilky Václav Klement.

Elektromobil Škoda Enyaq iV jako muzejní exponát. Pramen: NTM

Elektromobil Škoda Enyaq iV jako muzejní exponát. Pramen: NTM

Tagy Audi Národní technické muzeum Pavel Rychetský Ústavní soud
37 komentářů