Ryanair žaluje české Kiwi.com kvůli prodeji letenek
Boeing 737-800 společnosti Ryanair v Brně. Foto: Letiště Brno
Jen pár dní po oznámení prodeje většinového podílu v prodejci letenek Kiwi.com fondu General Atlantic přišla letecká společnost Ryanair s
Ryanu za tohle palec nahoru! Svet by byl lepsim bez tohoto prodejce (zlodeje)…
presne tak! Ryanairem obcas letam, nemam jej nikterak v lasce a obvykle ho nevnimam moc pozitivne. proste takovy mezimeestky autobus v oblacich. ale za tohle maji u mne velke plus. kdokoliv zatne tipec tomuto pochybne kseftari s letenkami, ktery si jeste nedavno (a mozna jeste porad, nesleduji to jiz) uctuje poplatek za zavazadlo, ktere jiz mela aerolinka v cene, si zaslouzi podporit. u Kiwi zadnou letenku nikdy nekoupim.
V diskusích kolem letenek je celá mytologie, která vzniká z dílčích zkušeností cestovatelů a kterou krmí fámami letecké společnosti a obchodníci, aby mohli prodávat skrz řešení, která zrovna nejvíc nesou. Existují různé business modely, které oslovují různé zákazníky. Kiwi našla svůj segment: 1. malý náskok před konkurencí v technologii vyhledávání, díky kterému vyhledají více variant a rychleji, 2. drzé kombinování letů a jízdenek, díky kterému skončí někde úplně jinde než chtěli podkritické množství klientů, 3. chytře nastavená a nenápadně rozmělněná přirážka přesně tak vysoká, aby ji zákazníci, kteří jdou jinak po ceně, skousli. 4. nízké náklady díky automatizaci. BTW Kvůli… Číst vice »
Když není IT oddělení Ryanair schopné nastavit ACL – access check list na jejich stránky a tím rozdělit obyč. lidi a firmy typu Kiwi, a dát jim tím jiná oprávnění, tak ať se nediví že jim to někdo vyzobává…. A to nejsem příznivce Kiwi, páč mě přijde dražší než ostatní srovnávače 🙂
Udržovat aktuální ALC je sisyfofská práce, dělat to ručně je prakticky nemožné. „Útočník“ je totiž vždycky o krok napřed, nevíte odkud se připojí příště. Rozpoznávání robota/skriptu je už náročnější, ale zato funguje mnohem líp.
Tak krast data pomoci screen scrapingu se nema 😉 na kazdeho se voda vari
*data o cenách letenek či letovém řádu jsou otevřená, nikoli otevřené. Tak to říká jen náš premiér. A říká to špatně.
azair.cz, vyhledavac na lowcosty po evrope….. fu@k *ff Kiwi …
„Pro Kiwi.com by v případě zákazů prodejů Ryanairu znamenal verdikt ztrátu relativně velkých tržeb: Ryanair je bezkonkurenčně největším hráčem v segmentu nízkonákladových aerolinek.“
Tohle je pro mě nepochopitelné. Když už potřebuju tolik šetřit, že letím s nízkonákladovkou, tak proč bych si kupoval letenku u zprostředkovatele, který mi ji prodá dráž?
Protože jsou lidi líní si ji hledat přímo na webu aerolinky. Na nalezení spojení, zejména s přestupem mezi nízkonákladovkami, je Kiwi.com opravdu dobrá služba.
Já teda většinou na Kiwi.com najdu letenku a objednám si ji přímo u dopravce.
Tak to já také, ale většina lidí to neřeší.
Účel vyhledání spojení chápu (ačkoliv sám preferuju Skyscanner). Nicméně…já se považuju za vcelku líného člověka. Ale být až tak moc líný, že si nezadám do prohlížeče „www.ryanair.com“ když mi od nich Kiwi najde letenku, to je pro mě teda úplně nová dimenze.
Jenže hlavní kšeft mají na lidech, kteří si nechají kombinovat lety vzájemně nespolupracujících společností. A od těch inkasuje kiwi poplatek za pocit „jistoty“ při přestupu. Holt za pocity se někdy platí víc než za skutečnou službu.
Spousta lidí hledá letenky pres ruzne vyhledavace – at uz treba google flights (mimochodem, skvely vyhledavac, ale v cechach – alespon mi prijde – prakticky neznámý), nebo treba letuska nebo cokoli jiného … ono pokud je ti jedno, s kym letis, tak je to nejlepsi cesta, jak najit nejlevnejsi letenku napříč dopravci. no, a kdyz uz to tam najdes, tak proc to tam nekoupit. je tam hezka mapicka, spousta hezkych nadpisů, zelenych , cervenych … kriklavych .. tvrdicich, ze „tady jsou letenky nejlevnejsi“ ti lidi netusi, ze na webu aerolinky to koupis levneji (netyka se jen ryanairu) – dokonce se… Číst vice »
Buďme rádi za neznalé. Kdyby všichni kupovali nejlevnější letenky tak by nezbylo na nás 🙂
Na druhou stranu to, že u přeprodejců je letenka levnější, než přímo u aerolinky se stává velice často. Kiwi mezi ně však nepatří a nikdy nepatřilo.
to by me zajimalo, ktery preprodejce ma levnejsi letenky, nez aerolinka
Pravidelně třeba gotogate nebo kayak
tak to tezko… ve vsi ucte, je vyloucene, aby meli levnejsi ceny, nez aerolinky.
Jsi úplně mimo – dej si to do Skyscanneru a uvidíš. dělá to klidně i 20%
Nejsem uplne mimo. Vim, o cem mluvím.
Konkrétně Gotogate to dělá tak, že letenky ticketuje v zemích typu Saudská Arábie nebo Norsko a snižují tak cenu pomocí kurzového rozdílu v měně země, kde se to vystavuje (SAR, NOK nejčastěji teď)
Jop, to jsem zapoměl zmínit, že jediná oblast, kde mohou generovat onen rozdíl, jsou kurzové rozdíly. Měl jsem to v hlavě, ale ruce byly rychlejší 🙂
Díky za doplnění 🙂
Občas, OBČAS sa nájde nejaké ezoterické trasovanie, ktoré poskladá legálne fare codes spôsobom, ktorý web aerolinky neumožňuje. Kedysi som takto kupoval spiatočku PRG-CDG cez Orbitz, kombinácia Swiss+Lufthansa. Keď som potom videl záznamy na webe Swissu, bolo to vedené ako dve trasy: PRG-ZRH a ZRH-CDG-MUC-PRG. Všetko prebehlo v poriadku a cena bola skutočne o dosť lepšia, ale jasne, že je to anomália.
Podobne tak pri ceste PRG-RIX-TLL a TLL-RIX-TAT to ktorýsi agregátor dokázal naceniť celé ako jednosmernú letenku a, div sa svete, vyšlo to lacnejšie ako na airbaltic.com. Občas sa skrátka zadarí.
ezotericky routing… tak tohle si budu pamatovat 🙂 to je fantasticke pojmenovani 🙂
jj, tahle varianta me napadla, nicmene s tou jsem se setkal malokdy – na “ezotericky” routing je dobry matrix (dnes jiz patri googlu)
typicke “vyhledavace” vetsinou “ezotericke” routingy nedavaji, spise dost konfekcni, takze jsem je moc nebral nyni v uvahu.
Zkušení letenkáři takové věci umí. Ale nemají na to čas, protože v soutěži se stroji se musí v klasických cestovních agenturách hodně ohánět.
Občas se to fakt povede, minimalně u Ryanairu se to ovšem nikdy nepovede. Když jsem hledal Praha – New York, tak Delta na svým webu byla dražší jak My Trip, Student Agency, Go To Gate a nejlepší bylo, že i než Air France, který mají codeshare 😁 Nicméně chápu Ryanair, že za to, že jim někdo prodá letenku, na který prodělají a shrábne za to pár stovek se jim nelíbí
a byla drazsi na tom samem routingu a datech (a dalsich atributech?)
aerolinkove vyhledavace maji tendence inklinovat ke konfekcnim routingum, a dostat z nich neco obskurniho chce hrani si s “multicity”, tamze jsou zdanlive drazsi.
Nevím jak diskutér Gajda, ale já jsem zatím dvakrát v životě (oboje v posledním roce) nakupoval jinde než u aerolinky. Jednou to bylo PRG-ATH-IKA s Aegean, kde bylo identické spojení asi o 10 % levnější přes Student Agency. A podruhé PRG-ZRH-NCE se Swiss, kde to bylo levnější na webu Austrian (tam byl rozdíl snad jen dvě stovky).
Setkal jsem se i s nazorem, ze pri nakupu pres kiwi ziska clovek narok na vice zavazadel u Ryanairu. Kdyz nekteri lide prilis neresi, co je pravda, jini lide na tom dokazi vydelat.